ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 серпня 2023 року
м. Київ
справа № 620/17431/21
адміністративне провадження № К/990/10959/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Соколова В.М.,
суддів: Єресько Л.О., Білак М.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження за наявними матеріалами у суді касаційної інстанції адміністративну справу № 620/17431/21
за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області про визнання протиправним та скасування акту та зобов`язання вчинити дії, провадження у якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 20 лютого 2023 року (головуючий суддя - Губська Л.В., судді: Епель О.В., Карпушова О.В.),
УСТАНОВИВ:
І. Короткий зміст позовних вимог
У листопаді 2021 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області( далі - ГУНП в Чернігівській області, відповідач), у якому просить:
- визнати протиправним та скасувати акт від 30 серпня 2021 року № 9 (Форма Н-1 (НПВ) розслідування нещасного випадку, який стався 30 червня 2021 року з інспектором 1-го відділу з проведення спеціальних операцій (штурмового) управління "Корпус оперативно-раптової дії" (по тексту - "КОРД") ГУНП в Чернігівській області, старшим лейтенантом поліції ОСОБА_1 ;
- зобов`язати ГУНП в Чернігівській області повторно провести розслідування нещасного випадку, який стався 30 червня 202 1 року з інспектором 1-го відділу з проведення спеціальних операцій (штурмового) управління "КОРД" ГУНП в Чернігівській області, старшим лейтенантом поліції ОСОБА_1, та скласти акт розслідування нещасного випадку за формою Н-1, з урахуванням правової оцінки наданої судом при розгляді цієї справи.
В обґрунтування позову зазначено, що нещасний випадок та його причини, про які вказано в акті №9 від 30 серпня 2021 року не відповідають фактичним обставинам випадку, що стався з позивачем 30 червня 2021 року. Зокрема, позивач уважає, що нещасний випадок стався з ним у період проходження служби та під час виконання службових обов`язків, оскільки участь співробітника "КОРД" у службових навчаннях, що направлені на забезпечення виконання завдань підрозділу та завдань поліції у цілому, є нічим іншим як виконання працівником поліції своїх службових обов`язків. Однак, невідображення у спірному акті дійсних причин та обставин нещасного випадку порушує право позивача на отримання належного розміру соціальної виплати, що передбачена статтями 97, 99 Закону України "Про Національну поліцію".
ІІ. Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їхнього ухвалення
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 липня 2022 року позов ОСОБА_1 задоволено повністю.
Мотивуючи ухвалене рішення суд першої інстанції зазначив, що пунктом 8 розділу ІІІ Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 05 жовтня 2020 року №705 (далі - Порядок № 705) установлено вичерпний перелік обставин настання нещасного випадку в період проходження служби і не пов`язаного з виконанням службових обов`язків, однак жодна із таких обставин не мала місця у ситуації з позивачем. Окрім того, всупереч вимогам підпункту 3 пункту 6 розділу ІІІ Порядку № 705, Комісією з розслідування нещасного випадку не одержано письмові пояснення посадових осіб, поліцейських, свідків нещасного випадку. З огляду на це суд першої інстанції дійшов висновку про визнання протиправним та скасування спірного акта.
Обираючи належний та ефективний спосіб захисту прав позивача, суд першої інстанції уважав за необхідне зобов`язати відповідача повторно провести службове розслідування за фактом травми, отриманої позивачем 30 червня 2021 року, та оформити його результати відповідно до вимог Порядку № 705, з урахуванням висновків суду.
Шостий апеляційний адміністративний суд постановою від 20 лютого 2023 року скасував рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 липня 2022 року та прийняв нову постанову, якою у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовив.
Прийняте рішення суд апеляційної інстанції мотивував тим, що участь поліцейського в практичних заняттях з метою поглиблення знань та практичних навичок у розумінні статей 2, 23 Закону № 580-VIII не є безпосереднім прямим виконанням завдань та повноважень поліції, визначених цим Законом. Відтак, оскільки травму позивач отримав під час проведення практичних занять, що у силу зазначених норм Закону № 580-VIII не є безпосереднім прямим виконанням поліцейським завдань та повноважень поліції, і обставини отримання ним травми повністю підпадають під дію підпункту 1 пункту 8 розділу III Порядку № 705, то суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що відповідачем правильно визначено нещасний випадок таким, що стався у період проходження служби і не пов`язаний з виконанням службових обов`язків.
За таких міркувань апеляційний суд виснував, що Чернігівський окружний адміністративний суд ухвалив судове рішення при неповному з`ясуванні усіх обставин справи та з порушенням норм матеріального права, при цьому висновки суду не відповідають фактичним обставинам, а отже, воно підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позову.
ІІІ. Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги та її рух у касаційній інстанції. Позиція інших учасників справи
27 березня 2023 року на адресу Верховного Суду надійшла касаційна скарга ОСОБА_1, у якій скаржник просить скасувати постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 20 лютого 2023 року та залишити в силі рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 липня 2022 року.
На обґрунтування вимог касаційної скарги зазначено, що судом апеляційної інстанцій неправильно застосовано підпункт 1 пункту 8 розділу ІІІ Порядку №705 у взаємозв`язку з пунктами 1- 3 частини першої статті 2, пунктами 3- 5 частини першої статті 23 Закону №580-VIII та підпунктом 1 пункту 7 розділу III Порядку № 705. Водночас висновок Верховного Суду щодо питання застосування цих норм права у подібних правовідносинах відсутній.
Аргументація позиції касатора полягає у тому, що підпункт 1 пункту 8 розділу III Порядку №705 застосовується до діянь поліцейського, які не тільки вчинені не під час виконання поліцейським завдань та повноважень поліції, але й не пов`язані з такими. Тобто, якщо поліцейським отримав травму у службовий час, перебуваючи на службі, однак не під час безпосереднього виконання повноважень поліції, що передбачені статтею 23 Закону № 580-VIII, однак у зв`язку з діянням, яке пов`язано з виконанням завдань та повноважень поліції (виконання посадових обов`язків за режимом роботи підрозділу, у тому числі у відрядженні; перебування на робочому місці, на території підрозділу або в іншому місці служби з моменту прибуття в підрозділ до його відбуття; підготовки до роботи та приведення в порядок після закінчення роботи знарядь праці, засобів захисту, одягу; проведення навчання, тренувань, обов`язкових фізичних занять у встановлений час, участі в спортивних змаганнях, професійних та кваліфікаційних конкурсах; використання власного транспорту в інтересах підрозділу з дозволу або за письмовим дорученням керівника підрозділу; прямування до об`єкта обслуговування за затвердженими маршрутами; прямування до місця чи з місця відрядження згідно з установленим завданням про відрядження тощо), то така обставина не підпадає під дію підпункту 1 пункту 8 розділу III Порядку № 705. Між тим, суд апеляційної інстанції застосував означену норму всупереч такого тлумачення.
Ухвалою Верховного Суду від 05 квітня 2023 року відкрито касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою з підстав, передбачених пунктом 3 частини четвертої статті та підпунктами "а", "в" пункту 2 частини п`ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (по тексту - КАС України).
19 квітня 2023 року до суду касаційної інстанції надійшов відзив ГУНП в Чернігівській області на касаційну скаргу ОСОБА_1, у якому відповідач просить залишити скаргу позивача без задоволення, а постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 20 лютого 2023 року - без змін. Наведена у відзиві позиція зводиться до необґрунтованості доводів касаційної скарги та правомірності оскаржуваного рішення.
У зв`язку з відпусткою судді Загороднюка А.Г., який входить до складу колегії суддів, визначеної для розгляду касаційної скарги № К/990/10959/23, протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями, здійсненого на підставі розпорядження № 1351/0/78-23 від 14 серпня 2023 року, визначено новий склад суду для розгляду вказаної касаційної скарги: головуючий суддя - Соколов В.М., судді: Білак М.В., Єресько Л.О.
Ухвалою від 16 серпня 2023 року Верховний Суд у складі судді Касаційного адміністративного суду Соколова В.М. провів необхідні дії з підготовки справи до касаційного розгляду та призначив її до розгляду в порядку письмового провадження за наявними матеріалами на підставі пункту 1 частини першої статті 345 КАС України.
IV. Установлені судами попередніх інстанцій обставини справи
Наказом ГУНП в Чернігівській області від 19 серпня 2021 року № 1610 у відповідності до норм Порядку № 705 створено Комісію з розслідування нещасного випадку та призначено розслідування нещасного випадку, що трапився 30 червня 2021 року з інспектором 1-го відділу з проведення спеціальних операцій (штурмового) управління "КОРД" ГУНП в Чернігівській області, старшим лейтенантом поліції ОСОБА_1 .
У ході розслідування нещасного випадку встановлено, що наказом ГУНП в Чернігівській області від 17 червня 2021 року № 898 "Про відрядження поліцейських управління "КОРД" ГУНП в Чернігівській області для участі в практичних заняттях" з 21 червня по 04 липня 2021 року старший лейтенант поліції ОСОБА_1 був відряджений до навчально-наукового інституту № 1 Національної академії внутрішніх справ (село Віта Поштова Києво-Святошинського району Київської області) для участі в практичних заняттях з метою поглиблення знань та практичних навичок з відпрацювання звільнення заручників із застосуванням альпіністського спорядження.
30 червня 2021 року близько 10:00 під час виконання старшим лейтенантом поліції ОСОБА_1 навчально-тренувальних вправ, а саме відпрацювання виходу з вікна, останній присів та відштовхнувся від підвіконня, при цьому відчув хлопок та гострий ниючий біль у правому коліні. Про дану подію ОСОБА_1 керівництву, що проводило заняття, не доповідав, рахуючи що травма не суттєва та біль пройде.
Однак, оскільки біль у правому коліні ОСОБА_1 не проходила, він 03 липня 2021 року, у вільний від занять час і з дозволу оперативного чергового, звернувся до травматологічного пункту КНП "Консультативно-діагностичний центр" Шевченківського району м. Києва, де після обстеження йому встановлено діагноз "Пошкодження медіальної колателярної зв`язки та медіального меніску правого колінного суглобу" та рекомендовано пройти лікування під наглядом ортопеда.
Повернувшись з відрядження до м. Чернігів, 06 липня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до ДУ "ТМО МВС України по Чернігівській області", де після обстеження лікарем-ортопедом був направлений на проведення магнітно-резонансної томографії правого колінного суглобу.
13 липня 2021 року ОСОБА_1 проведено магнітно-резонансну томографію правого колінного суглобу та встановлено діагноз "Розрив медіального меніска правого колінного суглобу по типу "ручка-лійки". Значний об`єм внутрішньо суглобового випоту".
З 19 по 30 липня 2021 року ОСОБА_1 перебував на стаціонарному лікуванні в ортопедичному відділенні Чернігівської міської лікарні № 2 з діагнозом "Пошкодження медіального меніска правого колінного суглоба по типу "ручки-лійки". Блок розгинання. Пошкодження хряща внутрішнього виростка стегнової і в/гомілкової кісток 2 ст. по Оутербриджу". Під час лікування у вказаному медичному закладі, 20 липня 2021 року ОСОБА_1 виконано операцію на правому колінному суглобі.
За наслідками проведеного розслідування нещасного випадку складено акт № 9 (Форма Н-1 (НПВ) від 30 серпня 2021 року, в якому Комісією з розслідування нещасного випадку зроблено висновок, що відповідно до частини першої пункту 8 розділу III Порядку № 705 (розділ III пункт 8. Обставинами настання нещасного випадку в період проходження і не пов`язаного з виконанням службових обов`язків є: 1) діяння потерпілого поліцейського, не пов`язане з виконанням завдань і повноважень поліції, визначених Законом України "Про Національну поліцію", нещасний випадок, що трапився 30 червня 2021 року з інспектором 1-го відділу з проведення спеціальних операцій (штурмового) управління КОРД ГУНП в Чернігівській області старшим лейтенантом поліції ОСОБА_1 стався у період проходження служби і не пов`язаний з виконанням службових обов`язків.
Вказаний висновок 30 серпня 2021 року у встановленому порядку був затверджений начальником ГУНП в Чернігівській області.
V. Джерела права й акти їхнього застосування
За змістом частин першої - третьої статті 13 Закону № 580-VIII, систему поліції складають: 1) центральний орган управління поліцією; 2) територіальні органи поліції.
До складу апарату центрального органу управління поліції входять організаційно поєднані структурні підрозділи, що забезпечують діяльність керівника поліції, а також виконання покладених на поліцію завдань.
У складі поліції функціонують: 1) кримінальна поліція; 2) патрульна поліція; 3) органи досудового розслідування; 4) поліція охорони; 5) спеціальна поліція; 6) поліція особливого призначення.
Основними обов`язками поліцейського відповідно до статті 18 Закону № 580-VIII є: 1) неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; 2) професійно виконувати свої службові обов`язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов`язків, наказів керівництва; 3) поважати і не порушувати прав і свобод людини; 4) надавати невідкладну, зокрема домедичну і медичну, допомогу особам, які постраждали внаслідок правопорушень, нещасних випадків, а також особам, які опинилися в безпорадному стані або стані, небезпечному для їхнього життя чи здоров`я; 5) зберігати інформацію з обмеженим доступом, яка стала йому відома у зв`язку з виконанням службових обов`язків; 6) інформувати безпосереднього керівника про обставини, що унеможливлюють його подальшу службу в поліції або перебування на займаній посаді.
Повноваження поліції наведені у статті 23 Закону № 580-VIII. Виконання інших (додаткових) повноважень може бути покладене на поліцію виключно законом (стаття 24 Закону).
Завдання, функції, повноваження підрозділів поліції особливого призначення ""КОРД" головних управлінь Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, областях, м. Києві (далі - ГУНП) визначені Положенням про підрозділи поліції особливого призначення "КОРД", затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 26 листопада 2018 року № 958, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 19 грудня 2018 року за № 1436/32888 (далі - Положення № 958).
Згідно з пунктом 3 розділу І Положення № 958, підрозділи "КОРД" складаються з організаційно поєднаних структурних підрозділів (відділів, відділень, секторів).
Залежно від специфіки функцій, посадових (функціональних) обов`язків, покладених на поліцейських, структурні підрозділи поділяються на два типи:
тип "А" (штурмові підрозділи) - відділи (відділення, сектори), які призначені для безпосереднього проведення спеціальних поліцейських операцій та інших заходів у сфері протидії злочинності, пов`язаних із підвищеною загрозою для життя і здоров`я поліцейських, імовірністю збройного опору, та служба в яких передбачає, що поліцейські повинні мати високий рівень фізичної підготовленості, професійної майстерності, зокрема володіння спеціальними тактичними навичками, а також вміння впевнено діяти в екстремальних умовах;
тип "Б" (підрозділи забезпечення) - відділи (відділення, сектори), призначені для забезпечення діяльності структурних підрозділів типу "А".
Основні завдання та функції підрозділів "КОРД" наведено в пункті 1 розділу ІІ Положення №958. До таких відноситься:
1) здійснення заходів у сфері протидії злочинності, які пов`язані з підвищеною загрозою для життя і здоров`я поліцейських, високою ймовірністю збройного опору та передбачають, що поліцейські повинні мати високий рівень фізичної підготовленості, професійної майстерності та вміння впевнено діяти в екстремальних умовах;
2) планування, підготовка та проведення спеціальних поліцейських операцій, спрямованих на: затримання осіб, які чинять збройний опір, озброєних осіб, які погрожують застосуванням зброї та/або інших предметів чи застосовують її (їх), та інших осіб, протиправні дії яких загрожують життю і здоров`ю людей та/або поліцейського; звільнення заручників;
3) затримання членів злочинних організацій та озброєних банд;
4) забезпечення в межах компетенції проведення уповноваженими органами (підрозділами) оперативно-розшукових заходів та слідчих (розшукових) дій у кримінальних провадженнях, які здійснюються щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину, за наявності достатніх підстав вважати, що проведенню цих заходів (дій) буде чинитися збройний опір;