Постанова
Іменем України
09 серпня 2023 року
м. Київ
справа № 932/4154/22
провадження № 61-10679св22
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Крата В. І.,
суддів: Антоненко Н. О., Дундар І. О. (суддя-доповідач), Краснощокова Є. В., Русинчука М. М.,
учасники справи:
позивачі: Приватне акціонерне товариство "Страхова компанія "Інгосстрах", Товариство з додатковою відповідальністю "Страхова компанія "Кредо";
відповідачі: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13,
третя особа - Акціонерне товариство комерційний банк "ПриватБанк",
розглянув у порядку письмового провадження касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "Інгосстрах", яка підписана представником Кузьменком Володимиром Сергійовичем, на ухвалу Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 12 грудня 2022 року у складі судді Овчиннікової О. С. та постанову Дніпровського апеляційного суду від 31 січня 2023 року у складі колегії суддів: Гапонова А. В., Новікової Г. В., Никифоряка Л. П.,
Історія справи
Короткий зміст позовних вимог
У липні 2022 року Приватне акціонерне товариство "Страхова компанія "Інгосстрах" (далі - ПрАТ "СК "Інгосстрах"), Товариство з додатковою відповідальністю "Страхова компанія "Кредо" (далі - ТДВ "СК "Кредо") звернулось з позовом до ОСОБА_14, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_15, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, третя особа - Акціонерне товариство комерційний банк "ПриватБанк" (далі - АТ КБ "ПриватБанк", банк), про визнання протиправними дій та стягнення збитків.
Позов мотивований тим, що між ПрАТ "СК "Інгосстрах" та ПАТ КБ "ПриватБанк", правонаступником якого є АТ КБ "ПриватБанк", укладено договори доручення № 1 та № 2 від 03 січня 2014 року на виконання страхових агентських послуг, за якими банк зобов`язався від імені і за дорученням ПрАТ "СК "Інгосстрах" здійснити частину його страхової діяльності за винагороду.
Між ТДВ "СК "Кредо" та ПАТ КБ "ПриватБанк" також укладено договори доручення, зокрема договір доручення № 6 на виконання страхових агентських послуг від 11 липня 2016 року (з додатковими угодами), за яким банк зобов`язався від імені і за дорученням ТДВ "СК "Кредо" здійснити частину його страхової діяльності за винагороду.
29 жовтня 2020 року позивачі дізнались про діяння групи фізичних осіб, що працюють в АТ КБ "ПриватБанк", що здійснюються всупереч інтересам ПрАТ СК "Інгосстрах" та АТ КБ "ПриватБанк", а саме, про прийняття даними особами протоколу № 14 засідання комітету з питань комплаєнсу та фінансової безпеки АТ КБ "ПриватБанк" від 16 жовтня 2020 року, у якому викладено рішення даних осіб: припинити ділові відносини з ПрАТ СК "Інгосстрах" та ТДВ "СК "Кредо" з продажу їх страхових продуктів; розпочати комунікації з клієнтами ПрАТ "СК "Інгосстрах" та ТДВ "СК "Кредо" щодо вибору інших акредитованих компаній або необхідності змінити технологію сплати щомісячних страхових платежів шляхом самостійного формування платежу (замість використання послуги "регулярний платіж").
Крім того, у протоколі № 14 засідання комітету з питань комплаєнсу та фінансової безпеки АТ КБ "ПриватБанк" від 16 жовтня 2020 року було зафіксовано вже здійснені дії до прийняття даного протоколу щодо зменшення страхового портфелю позивачів, а саме: АТ КБ "ПриватБанк" як страховим агентом від імені ПрАТ СК "Інгосстрах" і ТДВ "СК "Кредо" припинено укладення нових договорів страхування; АТ КБ "ПриватБанк" заблоковано списання страхових платежів з овердрафт з рахунків клієнтів за укладеними клієнтами договорами страхування, що укладені АТ КБ "ПриватБанк" як страховим агентом від імені ПрАТ "СК "Інгосстрах" і ТДВ "СК "Кредо"; АТ КБ "ПриватБанк" заблоковано всі можливі канали АТ КБ "ПриватБанк" щодо переукладання договорів страхування за участі АТ КБ "ПриватБанк" як страховим агентом від імені ПрАТ "СК "Інгосстрах" і ТДВ "СК "Кредо"; АТ КБ "ПриватБанк" заблоковано у всіх банківських каналах можливість укладання договорів страхування на нових умовах або внесення змін в них за участі АТ КБ "ПриватБанк" як страховим агентом від імені ПрАТ "СК "Інгосстрах" і ТДВ "СК "Кредо", працівниками АТ КБ "ПриватБанк" клієнтам позивачів пропонується укладати нові договори або переукладати раніше укладені страхові договори, що були укладені за участі АТ КБ "ПриватБанк" як страховим агентом від імені ПрАТ "СК "Інгосстрах" і ТДВ "СК "Кредо" на нових партнерів банку.
Рішенням Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 11 травня 2021 року у справі № 201/10958/20, яке залишено без змін постановою Дніпровського апеляційного суду від 25 серпня 2021 року та постановою Верховного Суду від 01 грудня 2021 року, позовні вимоги Громадської організації "Інвалідів "КАРІТАС" до ПрАТ "СК "Інгосстрах", ТДВ "СК "Кредо", АТ КБ "ПриватБанк" про визнання дій протиправними та відновлення становища, яке існувало до прийняття рішень, оформлених у вигляді протоколу № 14 засідання комітету з питань комплаєнсу та фінансової безпеки від 16 жовтня 2020 року АТ КБ "ПриватБанк" та іншим вимогам, задоволено частково.
Визнано протиправними дії АТ КБ "ПриватБанк" стосовно прийняття рішень та визнати незаконними рішення оформлені у вигляді протоколу № 14 засідання комітету з питань комплаєнсу та фінансової безпеки від 16 жовтня 2020 року АТ КБ "ПриватБанк".
Проте, рішення та дії, що були оформлені протоколом № 14 засідання комітету з питань комплаєнсу та фінансової безпеки від 16 жовтня 2020 року, продовжують вчинятись і на час подачі позову, попри постановлені судові рішення.
Таким чином, подальші незаконні дії відповідачів щодо зменшення страхового портфелю ПрАТ "СК "Інгосстрах" та ТДВ "СК "Кредо", не укладення нових договорів страхування, а також бездіяльність щодо пролонгації, укладення на нових умовах, а також внесення змін до існуючих договорів страхування порушують права позивачів та безперервно збільшують їхні збитки.
Позивачі просили:
визнати протиправними дії ОСОБА_14, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_16, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13 спрямовані на спричинення збитків (упущеної вигоди) ПрАТ СК "Інгосстрах" за договором доручення № 1 на виконання страхових агентських послуг від 03 січня 2014 року та за договором доручення № 2 на виконання страхових агентських послуг від 03 січня 2014 року, укладеними між АТ КБ "ПриватБанк" та ПрАТ "СК "Інгосстрах";
стягнути солідарно з ОСОБА_14, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_16, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13 на користь ПрАТ "СК "Інгосстрах" збитки (упущену вигоду) у розмірі 5 000 000,00 грн;
визнати протиправними дії ОСОБА_14, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_16, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13 спрямовані на спричинення збитків (упущеної вигоди) ТОВ "СК "Кредо" за договором доручення № 6 на виконання страхових агентських послуг від 11 липня 2016 року, укладеним між АТ КБ "ПриватБанк" та ТОВ "СК "Кредо";
стягнути солідарно з ОСОБА_14, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_16, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13 на користь ТДВ СК "Кредо" збитки (упущену вигоду) у розмірі 5 000 000,00 грн.
Короткий зміст судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Ухвалою Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 12 грудня 2022 року, яка залишена без змін постановою Дніпровського апеляційного суду від 31 січня 2023 року, клопотання представника Національного банку України Сокалюка Д. В., представників третьої особи - АТ КБ "ПриватБанк" Бондаренка В. О. та ОСОБА_17 щодо закриття провадження по цивільній справі задоволено.
Провадження у цивільній справі № 932/4154/22 (провадження № 2/932/1453/22) за позовом ПрАТ "СК "Інгосстрах" та ТДВ "СК "Кредо" до ОСОБА_14, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_15, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору - АТ КБ "ПриватБанк", про визнання протиправними дій та стягнення збитків, закрито.
Роз`яснено позивачам, що розгляд справи за заявленими ними позовними вимогами до ОСОБА_10 віднесено до юрисдикції адміністративного суду, в іншій частині - до юрисдикції господарського суду.
Заявлені 27 жовтня 2022 року клопотання представника позивачів про витребування доказів та допит свідків залишено без розгляду. Подані 27 жовтня 2022 року пояснення до позовної заяви з доданими доказами повернуті позивачам.
Ухвала суду першої інстанції мотивована тим, що:
в даній цивільній справі позивачі - дві юридичні особи ПрАТ "СК "Інгосстрах" та ТДВ "СК "Кредо" звернулися до загального місцевого суду з позовом до фізичних осіб - відповідачів, які є службовими особами АТ КБ "ПриватБанк", щодо визнання протиправними дій, спрямованих на спричинення збитків (упущеної вигоди) та стягнення в солідарному порядку цих збитків, де третя особа - АТ КБ "ПриватБанк". На думку позивачів, протиправність дій відповідачів полягає в прийнятті колегіального рішення на засіданні комітету з питань комплаєнсу та фінансової безпеки АТ КБ "ПриватБанк" 16 жовтня 2020 року;
відповідач ОСОБА_10 - є службовою особою Національного банку України, яка наказом № 13-к від 05 січня 2015 року призначена на посаду головного фахівця відділу нагляду за діяльністю банків 1 групи управління нагляду за банками 1 та 2 груп департаменту пруденційного нагляду Генерального департаменту банківського нагляду Управління Національного банку України в Дніпропетровській області. Наказом НБУ № 24-од від 13 лютого 2015 року ОСОБА_10 призначена куратором ПАТ КБ "Приватбанк". Як на день засідання Комітету комплаєнсу та фінансової безпеки АТ КБ "Приватбанк" - 16 жовтня 2020 року, так і станом на час постановлення ухвали ОСОБА_10 була та є куратором АТ КБ "ПриватБанк";
оскільки фактично позивачі оскаржують дії суб`єкта владних повноважень в межах проведення особливого контролю за АТ КБ "ПриватБанк", тобто під час здійснення управлінських функцій, тому спір в частині позовних вимог до відповідача ОСОБА_10 є публічно-правовим і підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства;
щодо позовних вимог до інших відповідачів - службових осіб АТ КБ "ПриватБанк" на час участі в засіданні комітету з питань комплаєнсу та фінансової безпеки 16 жовтня 2020 року: ОСОБА_14, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_16, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13 спір фактично виник у процесі здійснення господарської діяльності, зокрема, у рамках виконання господарських договорів між АТ КБ "ПриватБанк" і ПрАТ "СК "Інгосстрах" та між АТ КБ "ПриватБанк" і ТДВ "СК "Кредо", що нібито призвело до збитків (упущеної вигоди) позивачами, тому позов підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.
Суд апеляційної інстанції погодився з висновками суду першої інстанції.
Короткий зміст вимог та доводів касаційної скарги ПрАТ "СК "Інгосстрах"
У лютому 2023 року ПрАТ "СК "Інгосстрах" подало до Верховного Суду касаційну скаргу, яка підписана представником Кузьменком В. С., у якій просить ухвалу Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 12 грудня 2022 року та постанову Дніпровського апеляційного суду від 31 січня 2023 року скасувати повністю, у задоволенні клопотань щодо закриття провадження у цивільній справі відмовити повністю, повернути справу № 932/4154/22 до суду першої інстанції.
Касаційна скарга мотивована тим, що:
з урахуванням статті 1166 ЦК України саме відповідачі у даній справі є особами, які завдали збитки позивачам і які повинні відшкодувати такі збитки;
суд першої інстанції без з`ясування усіх обставин та без усіх доказів передчасно фактично визначив відсутність вини відповідачів та закрив провадження у справі, а також залишив без розгляду заявлені 27 жовтня 2022 року клопотання представника позивачів про витребування доказів та допит свідків, а подані 27 жовтня 2022 року пояснення до позовної заяви з доданими доказами повернув позивачам;
у випадку встановлення судом вини відповідачів у спричиненні збитків, або інших складових цивільного правопорушення, такі обставини можуть бути підставою для відмови в позові, однак, не можуть бути підставами для закриття провадження у справі;
у цій справі підстави позову полягають, зокрема, в наявності вини в діях безпосередньо відповідачів;
відповідачі не є сторонами укладених з АТ КБ "ПриватБанк" договорів доручення, отже між позивачами і відповідачами відсутні господарські відносини;
відповідачі не є суб`єктами господарювання і не входять до визначеного кола учасників відносин у сфері господарювання, таким чином правовідносини, що виникли між сторонами не є господарськими;
суди попередніх інстанцій фактично позбавили позивачів доступу до правосуддя.
Позиція інших учасників справи
У березні 2023 року АТ КБ "ПриватБанк" подало відзив за підписом представника Яковенка О. О. на касаційну скаргу ПрАТ "СК "Інгосстрах", у якому просить ухвалу Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 12 грудня 2022 року і постанову Дніпровського апеляційного суду від 31 січня 2023 року залишити без змін, касаційну скаргу ПрАТ "СК "Інгосстрах" - без задоволення.
Відзив на касаційну скаргу мотивований тим, що:
рішення, оформлені протоколом № 14 від 16 жовтня 2020 року, приймалися відповідачами, які є/були службовими особами АТ КБ "ПриватБанк", під час виконання трудових (службових) обов`язків, тому навіть у разі доведення протиправності їх дій і заподіяння збитків страховим компаніям, відповідальність має покладається на юридичну особу - роботодавця в особі банку;
у разі пред`явлення відповідного позову до АТ КБ "ПриватБанк", службові особи банку, які прийняли рішення у формі протоколу № 14 від 16 жовтня 2020 року, мають залучатися до розгляду справи у якості третьої особи, а не відповідачів. Таким чином, будучи службовими особами банку, відповідачі навіть теоретично не можуть нести відповідальність за заподіяну під час виконання покладених на них обов`язків шкоду;
крім того, відповідачі не є сторонами договорів доручення і ніколи не приймали участь в їх укладенні від власного імені. Вказаний факт описано безпосередньо в апеляційній і касаційній скарзі та неодноразово визнавався представником страхових компаній у судових засіданнях;
представник ПрАТ "СК "Інгосстрах" умисно перекручує зміст оскаржуваної ухвали суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції у відповідній частині, оскільки суд першої інстанції взагалі не досліджував питання правомірності дій відповідачів та потенційної відповідальності, як і не встановлював ознак їх вини у розрізі правовідносин, що склалися;
всі відповідачі, окрім ОСОБА_10, були або є службовими особами банку, діють від його імені та в його інтересах, особисто не є сторонами договорів доручення і ніколи не приймали участь в укладенні від власного імені.
спір фактично виник у процесі здійснення господарської діяльності, зокрема, договорів доручення, укладених між АТ КБ "ПриватБанк" і ПрАТ "СК "Інгосстрах", що нібито призвело до збитків позивачам;
в обґрунтування власної позиції, страхові компанії у позовній заяві та в апеляційній і касаційній скарзі посилаються на діаметрально протилежні підстави.
Зокрема, в апеляційній і касаційній скарзі, як на підставу позову, страхові компанії посилаються на нібито незаконні дії відповідачів - фізичних осіб. Водночас, у позовній заяві страхові компанії безпосередньо наводять дії саме банку, які вважають незаконними, зокрема щодо припинення укладення нових договорів доручення, блокування списання страхових платежів з рахунків овердрафт тощо. Тобто, претензії / вимоги висуваються безпосередньо до банку як юридичної особи, тим самим підтверджуючи належність справи до господарської юрисдикції;
у червні 2022 року ПрАТ "СК "Інгосстрах" і ТДВ "СК "Кредо" звернулися із аналогічними позовами до АТ КБ "ПриватБанк" до Господарського суду м. Києва:
- справа № 910/4631/22 за позовом ПрАТ "СК "Інгосстрах" до АТ КБ "ПриватБанк" про визнання дій протиправними і стягнення збитків (упущеної вигоди) на суму 209 466 241,60 грн - 06 грудня 2022 року судом відмовлено у задоволенні позову повністю;
- справа № 910/4846/22 за позовом ТДВ "СК "Кредо" до АТ КБ "ПриватБанк" про визнання дій протиправними та стягнення збитків (упущеної вигоди) на суму 374 674 158,16 грн. Рішення у справі наразі не прийнято;
суд першої інстанції правильно оцінив докази, застосував положення процесуального законодавства і дійшов правильного висновку про те, що оскаржуючи дії ОСОБА_10, страхові компанії фактично звернулися із позовом до суб`єкта владних повноважень в особі службової особи Національного банку України під час здійснення нею публічно - владних, управлінських функцій, зокрема контролю за діяльністю АТ КБ "ПриватБанк", тому спір у відповідній частині носить характер публічно - правового і підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, а справа закриттю;
в апеляційній і касаційній скарзі взагалі відсутні будь-які посилання на те, у чому саме полягає незаконність та/або необґрунтованість ухвали про закриття провадження у частині позовних вимог до відповідача ОСОБА_10
у касаційній скарзі відсутні посилання на конкретні підстави для скасування оскаржуваних судових рішень та направлення справи на новий розгляд, а наводяться лише загальні процесуальні норми про відповідні повноваження Верховного Суду.
У березні 2023 року ОСОБА_11 та ОСОБА_7 подали відзиви на касаційну скаргу ПрАТ "СК "Інгосстрах", у яких просять ухвалу Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 12 грудня 2022 року та постанову Дніпровського апеляційного суду від 31 січня 2023 року залишити без змін, касаційну скаргу ПрАТ "СК "Інгосстрах" - без задоволення.
Відзиви на касаційну скаргу ОСОБА_11 та ОСОБА_7 мають аналогічне обґрунтування, як і відзив АТ КБ "ПриватБанк".
Рух справи в суді касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду від 11 січня 2023 року відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ПрАТ "СК "Інгосстрах" яка підписана представником Кузьменком В. С., на ухвалу Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 25 жовтня 2022 року та постанову Дніпровського апеляційного суду від 06 грудня 2022 року за заявою АТ КБ "ПриватБанк" про скасування заходів забезпечення позову у справі за позовом ПрАТ "СК "Інгосстрах", ТДВ "СК "Кредо" до ОСОБА_18, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_16, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, третя особа - АТ КБ "ПриватБанк", про визнання протиправними дії та стягнення збитків.
Ухвалою Верховного Суду від 10 лютого 2023 року відкрито касаційне провадження у справі № 932/4154/22 за касаційною скаргою ПрАТ "СК "Інгосстрах".
У березні 2023 року матеріали цивільної справи № 932/4154/22 надійшли до Верховного Суду.
Ухвалою Верховного Суду від 24 квітня 2023 року відзив на касаційну скаргу ПрАТ "СК "Інгосстрах", поданий Національним банком України, повернуто без розгляду; узадоволенні клопотання АТ КБ "ПриватБанк", яке підписано представником Яковенком О. О., про повідомлення про час та місце розгляду справи відмовлено; справу № 932/4154/22 призначено до судового розгляду.
Ухвалою Верховного Суду від 21 червня 2023 року справу № 932/4154/22 передано на розгляд Великої Палати Верховного Суду.
Ухвалою Великої Палати Верховного Суду від 12 липня 2023 року повернуто справу № 932/4154/22 на розгляд колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду.
Межі та підстави касаційного перегляду
Переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими (частина перша статті 400 ЦПК України).