1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Постанова

Іменем України

11 серпня 2023 року

місто Київ

справа № 532/2757/21

провадження № 61-2319св23

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:

Яремка В. В. (суддя-доповідач), Гулейкова І. Ю., Ступак О. В.,

учасники справи:

позивач - Департамент патрульної поліції Національної поліції України,

відповідачка - ОСОБА_1,

розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу Департаменту патрульної поліції на постанову Полтавського апеляційного суду від 09 січня 2023 року у складі колегії суддів: Обідіної О. І., Бутенко С. Б., Чумак О. В.,

ВСТАНОВИВ:

ОПИСОВА ЧАСТИНА

Короткий зміст позовних вимог

У грудні 2021 року Департамент патрульної поліції Національної поліції України (далі - Департамент патрульної поліції) звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення грошових коштів.

Позов обґрунтовано тим, що ОСОБА_1 проходила службу в управлінні патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції на посаді інспектора взводу № 2 роти № 4 батальйону № 4 у званні лейтенанта поліції.

23 червня 2021 року вона подала до Департаменту патрульної поліції рапорт про звільнення за власним бажанням.

З 09 липня 2021 року до 31 серпня 2021 року відповідачка не виходила на службу без поважних причин.

Наказом Департаменту патрульної поліції від 20 вересня 2021 року № 632 ОСОБА_1 притягнуто до дисциплінарної відповідальності у виді попередження про неповну службову відповідність зі здійсненням перерахунку грошового забезпечення, виплаченого відповідачці за час її відсутності на службі без поважних причин та припиненням нарахування їй грошового забезпечення з 01 вересня 2021 року.

Наказом Департаменту патрульної поліції від 21 вересня 2021 року № 1082 о/с ОСОБА_2 звільнено зі служби в поліції за власним бажанням.

Посилаючись на те, що за період відсутності на службі без поважних причин відповідачці нараховано та виплачено грошове забезпечення в сумі 20 854,67 грн, яке вона відмовилася повернути в добровільному порядку, позивач просив стягнути з ОСОБА_1 безпідставно набуті грошові кошти у сумі 20 854,57 грн.

Короткий зміст рішень судів

Рішенням Кобеляцького районного суду Полтавської області від 20 вересня 2022 року позов задоволено.

Стягнуто з ОСОБА_1 на користь Департаменту патрульної поліції безпідставно набуті грошові кошти в сумі 20 854,67 грн.

Вирішено питання розподілу судових витрат.

Вирішуючи позовні вимоги Департаменту патрульної поліції, суд першої інстанції виходив з того, згідно з пунктом 8 Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260, за час відсутності поліцейського на службі без поважних причин грошове забезпечення не виплачується.

У період з 09 липня 2021 року до 31 серпня 2021 року відповідачка була відсутньою на службі без поважних причин, а отже, безпідставно отримала грошове забезпечення у розмірі 20 854,67 грн.

Зважаючи на безпідставність набуття та збереження відповідачкою грошового забезпечення, а також той факт, що таке набуття відбулося внаслідок недобросовісних дій останньої, яке полягало в нез`явленні на службу після ознайомлення з відмовою в погодженні дати звільнення, суд першої інстанції дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог та стягнення з ОСОБА_1 безпідставно набутих грошових коштів у розмірі 20 854,67 грн.

Постановою Полтавського апеляційного суду від 09 січня 2023 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково.

Рішення Кобеляцького районного суду Полтавської області від 20 вересня 2022 року скасовано, а провадження у цій справі закрито. Роз`яснено Департаменту патрульної поліції право на звернення до суду із цими вимогами в порядку, визначеному положеннями Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Постанова суду апеляційної інстанції мотивована тим, що згідно зі статтею 59 Закону України "Про Національну поліцію" служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Спори про відшкодування коштів особою, яка перебуває або перебувала на посадах, віднесених до державної або публічної служби, за позовом суб`єкта владних повноважень підлягають вирішенню в порядку адміністративного судочинства як такі, що пов`язані з питаннями реалізації правового статусу особи, яка перебуває на посаді публічної служби, від моменту її прийняття на посаду і до звільнення з публічної служби, навіть якщо подання відповідного позову відбувається після її звільнення з державної служби. У межах цивільного процесу суд не може досліджувати та встановлювати правомірність дій, рішень чи бездіяльності службовця або посадовця, оскільки така можливість передбачена лише в адміністративному процесі. Підставою припинення виплати грошового забезпечення поліцейському є наказ керівника (начальника) органу поліції, у якому вказується, за який період припиняється виплата грошового забезпечення.

Оскільки грошові кошти, які просить стягнути з відповідачки позивач, мають статус грошового забезпечення відповідачки під час її перебування на публічній службі в органах Національної поліції, тобто, нараховувались, як учаснику публічно-правових відносин, то таке нарахування стосувалось саме публічно-правових відносин.

Крім того, суд апеляційної інстанції зазначив, що задовольняючи позовні вимоги Департаменту патрульної поліції, суд першої інстанції дійшов висновку про недобросовісність дій ОСОБА_1 під час проходження нею публічної служби, водночас питання встановлення правомірності дій особи під час реалізації нею свого публічного статусу підлягає вирішенню у порядку адміністративного судочинства.

Розглянувши справу за позовом Департаменту патрульної поліції до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно набутих та збережених коштів у вигляді грошового забезпечення, суд першої інстанції допустив порушення правил предметної юрисдикції, що є підставою для скасування судового рішення та закриття провадження у справі відповідно до пункту 1 частини першої статті 255 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України).

Короткий зміст та узагальнені доводи касаційної скарги і позиції інших учасників

У лютому 2023 року Департамент патрульної поліції звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить постанову Полтавського апеляційного суду від 09січня 2023 року скасувати.

Касаційна скарга обґрунтована тим, що суб`єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.

Порядок звернення до адміністративного суду Департаментом патрульної поліції з позовними вимогами про стягнення безпідставно набутих грошових коштів нормами КАС України не визначено, а тому спір у цій справі має вирішуватися за правилами цивільного судочинства.

Зокрема, згідно зі статтею 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється у порядку іншого судочинства.

Суд апеляційної інстанції помилково послався на висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені у постанові від 15 травня 2019 року у справі № 826/3985/17, оскільки такі викладено не у подібних правовідносинах. Зокрема, у вказаній справі позов пред`явлено до суб`єкта владних повноважень, в той час як у цій справі суб`єкт владних повноважень є позивачем.

Як на підставу касаційного оскарження заявник посилається на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права: статті 19 ЦПК України, статей 2, 5 КАС України, статей 177, 326 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України).

Відзив на касаційну скаргу не надійшов.

Рух справи в суді касаційної інстанції

Ухвалою Верховного Суду від 05 квітня 2023 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Департаменту патрульної поліції на підставі частини другої статті 389 ЦПК України (неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права: статті 19 ЦПК України, статей 2, 5 КАС України, статей 177, 326 ЦК України).

МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА

Позиція Верховного Суду

Відповідно до частини першої статті 402 ЦПК України у суді касаційної інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи з урахуванням статті 400 цього Кодексу.

Згідно з частиною другою статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пункті 1 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно у таких випадках: 1) якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку; 2) якщо скаржник вмотивовано обґрунтував необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні; 3) якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах; 4) якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами першою, третьою статті 411 цього Кодексу.

Підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пунктах 2, 3 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Вивчивши матеріали цивільної справи, перевіривши доводи касаційної скарги Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення з огляду на таке.

Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права

Суди попередніх інстанцій встановили, що 22 червня 2021 року інспектор взводу № 2 роти № 4 батальйону № 4 Управління патрульної поліції у Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції лейтенант поліції ОСОБА_1 звернулася до позивача з рапортом про звільнення зі служби в поліції за власним бажанням відповідно до статті 38 Кодексу законів про працю України 30 червня 2021 року.

Листом від 25 червня 2021 року Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції повідомило ОСОБА_1, що поданий нею рапорт про звільнення зі служби в поліції за власним бажанням від 22 червня 2021 року не містить відомостей щодо наявності поважних причин, які можуть бути підставою для звільнення громадян з військової служби та із служби осіб рядового і начальницького складу, а тому питання про звільнення буде розглянуто з урахуванням строків, визначених пунктом 68 Положення про проходження служби рядовим начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29 липня 1991 року № 114.

Наказом Департаменту патрульної поліції Національної поліції України від 20 вересня 2021 року № 632 застосовано до інспектора взводу № 2 роти № 4 батальйону № 4 Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції лейтенанта поліції ОСОБА_1 дисциплінарне стягнення у виді попередження про неповну службову відповідність.

Зобов`язано управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Департаменту патрульної поліції здійснити перерахунок грошового забезпечення, виплаченого ОСОБА_1, зважаючи на її відсутність на службі без поважних причин з 09 липня 2021 року до 31 серпня 2021 року та припинити нарахування грошового забезпечення з 01 вересня 2021 року.

Зобов`язано управління правового забезпечення та міжнародного співробітництва Департаменту патрульної поліції вжити заходів щодо стягнення з ОСОБА_1 у судовому порядку надлишково виплаченого забезпечення за період відсутності її на службі без поважних причин.

Наказом Департаменту патрульної поліції від 21 вересня 2021 року, відповідно до пункту 7 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" звільнено зі служби в поліції по управлінню патрульної поліції в Дніпропетровській області лейтенанта поліції ОСОБА_1 (0177470), з 22 вересня 2021 року, з виплатою грошової компенсації за 5 діб невикористаної частини чергової оплачуваної відпустки за фактично відпрацьований час у календарному році, установлено премію за вересень 2021 року в розмірі 0 відсотків.


................
Перейти до повного тексту