ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 серпня 2023 року
м. Київ
справа № 340/5484/20
касаційне провадження № К/9901/30804/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Гончарової І.А.,
суддів - Пасічник С.С., Ханової Р.Ф.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Головного управління ДПС у Кіровоградській області
на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 09 лютого 2021 року (головуючий суддя - Кармазина Т.М.)
та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 22 червня 2021 року (колегія суддів у складі: головуючий суддя - Олефіренко Н.А.; судді: Білак С.В., Шальєва В.А.)
у справі № 340/5484/20
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЬЯНС ЕНЕРГО ТРАНС"
до Головного управління ДПС у Кіровоградській області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
У С Т А Н О В И В:
У грудні 2020 року Товариство з обмеженою відповідальністю "АЛЬЯНС ЕНЕРГО ТРАНС" (далі - ТОВ "АЛЬЯНС ЕНЕРГО ТРАНС", позивач, платник, товариство) звернулося до адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Кіровоградській області (далі - ГУ ДПС у Кіровоградській області, відповідач, податковий орган, контролюючий орган) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 20 листопада 2020 року № 00005390900.
В обґрунтування позовних вимог платник зазначив про безпідставність застосування штрафних (фінансових) санкцій оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням, оскільки позивач належним чином зареєстрований в якості платника акцизного податку з реалізації пального.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 09 лютого 2021 року, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 22 червня 2021 року, позов задоволено.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суди попередніх інстанцій виходили з того, що факт перереєстрації позивача в Системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового (далі - СЕАРП СЕ) 01 серпня 2019 року згідно з відповідною заявою не може бути підставою для висновку про відсутність реєстрації платником акцизного податку станом на 01 липня 2019 року. При цьому, відсутність складу податкового правопорушення обумовлює протиправність застосування штрафних санкцій, передбачених пунктом 117.3 статті 117 Податкового кодексу України (далі - ПК України).
Не погодившись з рішеннями судів попередніх інстанцій, відповідач звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 09 лютого 2021 року, постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 22 червня 2021 року та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Мотивуючи касаційну скаргу, податковий орган зазначає, що відповідно до Порядку електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 квітня 2019 року № 408, суб`єкти господарювання, які відповідатимуть визначенню платників акцизного податку з 01 липня 2019 року, зобов`язані до 01 липня 2019 року зареєструватися як платники акцизного податку та зареєструвати в СЕАРП СЕ усі акцизні склади, розпорядниками яких такі платники акцизного податку будуть станом на 01 липня 2019 року. Наголошує, що позивач зареєстрований платником акцизного податку в СЕАРП СЕ лише з 01 серпня 2019 року. Оскільки в період з 01 липня 2019 року по 31 липня 2019 року товариство не було зареєстровано платником акцизного податку, проте здійснювало реалізацію пального, податковий орган вважає, що ТОВ "АЛЬЯНС ЕНЕРГО ТРАНС" порушено пункт 117.3 статті 117 ПК України.
Разом із касаційною скаргою контролюючим органом заявлено клопотання про заміну відповідача у справі - ГУ ДПС у Кіровоградській області його правонаступником - Головним управлінням ДПС у Кіровоградській області, як відокремленим підрозділом Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ ВП 43995486), у зв`язку з реорганізацією, яке згідно зі статтею 52 Кодексу адміністративного судочинства України підлягає задоволенню.
Ухвалою від 18 жовтня 2021 року Верховний Суд відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою ГУ ДПС у Кіровоградській області.
08 листопада 2021 року від позивача надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому він зазначив, що доводи касаційної скарги не спростовують правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права.
Переглядаючи оскаржувані судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевіряючи дотримання судовими інстанціями норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі та правильність застосування ними норм матеріального права, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на таке.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідачем проведено фактичну перевірку з питань дотримання суб`єктами господарювання вимог законодавства України у сфері обігу пального, за результатами якої складено акт від 02 листопада 2020 року № 110/11-28-09-01/41481209.
Відповідно до висновків названого акта перевірки відповідачем встановлено порушення ТОВ "АЛЬЯНС ЕНЕРГО ТРАНС" вимог пункту 117.3 статті 117 ПК України в частині здійснення суб`єктом господарювання операцій з реалізації пального в кількості 211 938,00 л. на загальну суму 4 635 399,00 грн без реєстрації такого суб`єкта платником акцизного податку.
Обґрунтовуючи свою позицію, податковий орган зазначив, що позивач здійснив реалізацію пального в період з 01 липня 2019 року по 31 липня 2019 року в кількості 211 938,00 літрів на загальну суму 4 635 399,00 грн, при цьому в даний період суб`єкт господарювання не був зареєстрований платником акцизного податку в СЕАРП СЕ.
На підставі висновків акта перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 20 листопада 2020 року № 00005390900, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 4 635 399,00 грн.
Надаючи оцінку правомірності прийняття контролюючим органом названого акта індивідуальної дії, Верховний Суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 117.3 статті 117 ПК України здійснення суб`єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб`єктів платниками акцизного податку у порядку, передбаченому цим Кодексом, тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців у розмірі 100 відсотків вартості реалізованого пального або спирту етилового.
Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів" внесено зміни до Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", зокрема запроваджено ліцензування видів господарської діяльності з виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним. Зазначені зміни набирали чинності з 01 липня 2019 року.
Отже, для здійснення такого виду господарської діяльності як роздрібна торгівля пальним, позивач був зобов`язаний завчасно, тобто до 01 липня 2019 року отримати відповідну ліцензію.
Відповідно до підпункту 212.3.4 пункту 212.3 статті 212 ПК України особи, які здійснюватимуть реалізацію пального або спирту етилового, підлягають обов`язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального або спирту етилового.