ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 серпня 2023 року
м. Київ
справа № 640/22571/20
адміністративне провадження № К/990/31959/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Шишова О.О.,
суддів - Дашутіна І. В., Яковенка М.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження в касаційній інстанції адміністративну справу
за адміністративним позовом Фізичної особи-підприємеця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у м. Києві та Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобовязання вчинити дії, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою Головного управління ДПС у м. Києві, як відокремленого підрозділу ДПС на ухвалу Шостого апеляційного адміністративного суду від 14 жовтня 2022 рок (постановлену в складі колегії суддів: головуючого судді Горяйнова А.М., суддів Файдюка В.В., Шелест С.Б.)
УСТАНОВИВ:
І. РУХ СПРАВИ
1. Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Головного управління Державної податкової служби у місті Києві, Державної податкової служби України, в якій просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби у місті Києві: від 22.07.2020 №1756527/3677100251, яким відмовлено у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №1 від 02.07.2020; від 19.08.2020 №1851911/3677100251, яким відмовлено у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №2 від 17.07.2020;
- зобов`язати Державну податкову службу України у день набрання рішенням суду в цій справі законної сили зареєструвати: податкову накладну від 02.07.2020 №1, днем фактичного надіслання до Єдиного реєстру податкових накладних - 09.07.2020; податкову накладну від 17.07.2020 №2, днем фактичного надіслання до Єдиного реєстру податкових накладних - 11.08.2020;
- зобов`язати Державну податкову службу України подати суду звіт про виконання судового рішення протягом одного місяця з дня набрання ним законної сили..
2. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 квітня 2022 року адміністративний позов задоволено.
3. 29 серпня 2022 року (відповідно до штампу суду) відповідач, не погоджуючись з рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 квітня 2022 року, подав апеляційну скаргу, у якій просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
4. Проте, ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 26 вересня 2022 року, апеляційну скаргу залишено без руху через її невідповідність вимогам пункту 1 частини пятої статті 296 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), оскільки до апеляційної скарги не додано документ про сплату судового збору.
5. На виконання вимог вказаної ухвали скаржник 04 жовтня 2022 року засобами поштового зв`язку надіслав клопотання про відстрочення сплати судового збору.
6. Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 14 жовтня 2022 року клопотання Головного управління ДПС у м. Києві про відстрочення сплати судового збору - повернуто без розгляду. У відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Головного управління ДПС у м. Києві на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 квітня 2022 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у м. Києві та Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії - відмовлено.
7. 16 листопада 2022 року на адресу Верховного Суду надійшла касаційна скарга Головного управління ДПС у м. Києві на ухвалу Шостого апеляційного адміністративного суду від 14 жовтня 2022 року, у якій відповідач (скаржник у справі), із посиланням на порушення судом апеляційної інстанції норм процесуального права, просив скасувати оскаржуване судове рішення та направити справу до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду.
8. Ухвалою Верховного Суду від 26 грудня 2022 року відкрито касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою та встановлено десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання відзиву на касаційну скаргу.
9. Ухвалою Верховного Суду закінчено підготовку даної справи до касаційного розгляду та призначено її касаційний розгляд в порядку письмового провадження.
IІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
10. Приймаючи оскаржувану ухвалу про відмову у відкритті апеляційного провадження у справі суд апеляційної інстанції виходив з того, що станом на 14 жовтня 2022 року скаржник не усунув недоліки апеляційної скарги, визначені ухвалою суду від 26 вересня 2022 року, а саме - не подав заяву із зазначенням інших підстав для поновлення строку на апеляційне оскарження та не сплатив судовий збір, колегія суддів вважала необхідне застосувати наслідки, передбачені п. 4 ч. 1 ст. 299 КАС України та відмовити у відкритті апеляційного провадження.
ІІІ. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
11. Скаржник у своїй касаційній скарзі не погоджується з висновками суду апеляційної інстанції, вважає їх необґрунтованими та такими, що підлягають скасуванню, оскільки судом неправильно застосовано норми матеріального права та порушено норми процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення у справі.
12. Скаржник зазначає, що звертаючись з апеляційною скаргою її було подано з дотриманням строків на апеляційне оскарження. Крім того, суд апеляційної інстанції не надав жодної оцінки доводам відповідача щодо пропуску строку на апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції, що є порушенням норм процесуального права.
13. Письмового відзиву на вказану касаційну скаргу до Верховного Суду не надходило, що не перешкоджає її подальшого розгляду.
IV. Нормативне врегулювання
14. Завданням адміністративного судочинства в силу частини першої статті 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
15. Відповідно до частин першої - четвертої статті 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
16. Пункт 8 частини другої статті 129 Конституції України серед основних засад судочинства закріплює забезпечення права на апеляційний перегляд справи. Цим конституційним положенням кореспондують норми статті 14 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" і статті 13 КАС України.
17. Згідно з частиною першою статті 293 КАС України учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції.
18. Строк на апеляційне оскарження визначений у статті 295 КАС України, відповідно до якої апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.