ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 серпня 2023 року
м. Київ
справа № 140/6709/22
адміністративне провадження № К/990/11228/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Данилевич Н.А.,
суддів - Мацедонської В.Е.,
Смоковича М.І.,
розглянувши у порядку письмового провадження як суд касаційної інстанції
касаційну скаргу представника ОСОБА_1 - Дзундза Юрія Романовича
на ухвалу Волинського окружного адміністративного суду від 27 грудня 2022 року (cуддя - Ю.Ю. Сорока)
та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 27 лютого 2023 року (головуючий суддя - Л. П. Іщук, судді: І. М. Обрізко, Т. І. Шинкар)
за позовом ОСОБА_1
до Військової частини НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) Державної прикордонної служби України
про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії, -
У С Т А Н О В И В :
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ
У жовтні 2022 року ОСОБА_1 ( далі - ОСОБА_1, позивач) через свого представника - Дзундзу Юрія Романовича ( далі - представник позивача Дзундза Ю. Р.) звернувся до суду з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_1, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просив:
- визнати протиправними дії щодо порушення вимог абз. 3, 4, 5, 6, п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 ( далі - Порядок КМУ №1078) при нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 в період з 01 березня 2018 року по 07 лютого 2020 року.
- зобов`язати здійснити перерахунок та доплату індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період 01.03.2018 по 07.02.2020, виходячи з фіксованої величини 4 458,08 грн., що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу відповідно до вимог абз.4, 5, 6, пункту 5 Порядку КМУ №1078 в сумі 103 611, 93 грн.
КОРОТКИЙ ЗМІСТ РІШЕНЬ СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 27 грудня 2022 року провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, закрито.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 27 лютого 2023 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а ухвалу Волинського окружного адміністративного суду від 27 грудня 2022 року про закриття провадження у справі № 140/6709/22 - без змін.
Закриваючи провадження у справі, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходили з того, що фактичною підставою для звернення до суду із даними позовними вимогами стала незгода позивача із діями відповідача під час виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 19.10.2021 у справі №140/6869/21, яким зобов`язано Військову частину НОМЕР_1 здійснити нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 07 лютого 2020 року із застосуванням базового місяця - березень 2018 року.
КОРОТКИЙ ЗМІСТ ВИМОГ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ ТА ВІДЗИВІВ (ЗАПЕРЕЧЕНЬ)
28 березня 2023 року на адресу суду касаційної інстанції від представника позивача Дзундзи Ю.Р. (далі - представник позивача Дзундза Ю.Р., скаржник) надійшла касаційна скарга, в якій, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм процесуального права, неповне з`ясування всіх обставин справи, скаржник просив скасувати ухвалу Волинського окружного адміністративного суду від 27 грудня 2022 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 27 лютого 2023 року, а справу направити для продовження розгляду до суду першої інстанції.
На обґрунтування вимог касаційної скарги скаржник зазначив, що суди попередніх інстанцій дійшли помилкового висновку про те, що спір між сторонами вже вирішено, з огляду на наявність рішення суду від 19 жовтня 2021 року у справі № 140/6869/21, яке набрало законної сили, щодо нарахування та невиплати індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 07.02.0220 із застосуванням базового місяця - березень 2018 року.
Вказав, що у справі №140/6869/21 судами вирішувалось питання права позивача на отримання індексації грошового забезпечення за період з 10 серпня 2016 року по 28 лютого 2018 року із застосуванням базового місяця - січень 2008 року, а за період з 01 березня 2018 року по 07 лютого 2020 року із застосуванням базового місяця - березень 2018 року ( з урахуванням виплачених сум).
Водночас предметом спору у справі №140/6709/22 є право позивача на отримання індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 07.02.2020, виходячи з фіксованої величини 4 458,08 грн., що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу відповідно до вимог абз. 4,5,6 п.5 Порядку КМУ №1078 в сумі 103 611,93 грн.
Зауважив, що оскільки розрахунок суми індексації належав до дискреційних повноважень відповідача і на момент розгляду справи № 140/6709/22 такий розрахунок відповідачем проведено не було, вимоги щодо нарахування та виплати щомісячної фіксованої індексації грошового забезпечення не розглядались. Тільки після того, як відповідачем було визначено суму індексації грошового забезпечення, нараховану у лютому 2018 року в розмірі 4258,75 грн, стало можливим визначити, що збільшення грошового забезпечення позивача у березні 2018 року в порівнянні з лютим 2018 оку, не перевищило суму індексації, нарахованої в березні 2018 року, що свідчить про належність йому індексації грошового забезпечення у фіксованій величині в сумі 4 458,08 грн, у зв`язку з чим він звернувся до суду.
Наголосив, що посилання судів попередніх інстанцій на норми ст. 383 Кодексу адміністративного судочинства України ( далі - КАС України) є помилковим, оскільки він позбавлений процесуального права звернення до суду із заявою в порядку ст. 383 КАС України, оскільки питання розміру фіксованої величини щомісячної індексації грошового забезпечення в період з 01.03.2018 по 07.02.2020 та суми індексацій у справі №140/6709/22 судами не вирішувалось.
Посилався на правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 15 грудня 2022 року у справі 460/3473/21, у постанові від 31 січня 2023 року у справі № 340/3391/22, від 13 березня 2023 року у справі № 560/11003/22.
18 квітня 2023 року ухвалою Верховного Суду відкрито касаційне провадження у справі №140/6709/22.
01 травня 2023 року на адресу суду касаційної інстанції надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому відповідач просив касаційну скаргу залишити без задоволення, а ухвалу Волинського окружного адміністративного суду від 27 грудня 2022 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 27 лютого 2023 року - без змін.
II. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
У період з 10.08.2016 по 07.02.2020 ОСОБА_1 проходив військову службу у ІНФОРМАЦІЯ_2 (в/ч НОМЕР_1 )
03.01.2020 відповідно до наказу начальника НОМЕР_2 прикордонного загону №4-ос "По особовому складу" старшого сержанта ОСОБА_1 звільнено з військової служби за пп. а п. 2 ч. 5 ст. 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-XII ( далі - Закон № 2232-XII).
07.02.2020 відповідно до наказу начальника НОМЕР_2 прикордонного загону №70-ос "По особовому складу" старшого сержанта ОСОБА_1 виключено з списків військової частини з 07.02.2020, у зв`язку зі звільненням з військової служби.
Враховуючи, що при здійсненні нарахування йому індексації грошового забезпечення за період з 10.08.2016 по 28.02.2018, відповідач застосовував базовий місяць - квітень 2016 року, а у період з 01.03.2018 по 07.02.2020 ігнорує вимоги абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку КМУ №1078, позивач звернувся з позовом до суду.
ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин)
Відповідно до статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Згідно з ч.1 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист визначеним шляхом.
Відповідно до п. 4 ч.1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
Відповідно до визначення, наведеного у ст. 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 № 1282-XII (далі - Закон №1282-ХІІ) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 ( далі - Порядок КМУ №1078)
Згідно з абз.4 п. 5 Порядку КМУ №1078 (в редакції Постанови КМУ №1013 від 09.12.2015) якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
З приписами абз.5 п. 5 Порядку КМУ №1078 ( в редакції Постанови КМУ №1013 від 09.12.2015) у разі зростання грошового доходу за рахунок інших його складових без підвищення тарифних ставок (посадових окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення грошового доходу. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (посадового окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові грошового доходу, які не мають разового характеру.
До чергового підвищення тарифних ставок (посадових окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.