Постанова
Іменем України
02 серпня 2023 року
м. Київ
справа № 279/762/22
провадження № 61-8120св23
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: головуючого - Крата В. І., суддів: Антоненко Н. О. (суддя-доповідач), Дундар І. О., Краснощокова Є. В., Русинчука М. М.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідач - акціонерне товариство "Об`єднана гірничо-хімічна компанія",
розглянув у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу акціонерного товариства "Об`єднана гірничо-хімічна компанія" на рішення Володарсько-Волинського районного суду Житомирської області від 29 серпня 2022 року в складі судді Збаражського А. М. та на постанову Житомирського апеляційного суду від 06 квітня 2023 року в складі колегії суддів Коломієць О. С., Талько О. Б., Галацевич О. М.
Історія справи
Короткий зміст позовних вимог
У лютому 2022 року ОСОБА_1 звернувся з позовом до АТ "Об`єднана гірничо-хімічна компанія" про визнання незаконним і скасування наказу про відсторонення від роботи без збереження заробітної плати та стягнення середнього заробітку за час відсторонення від роботи.
Позовну заяву мотивував тим, що ОСОБА_1 з 16 травня 2019 року працює сепараторником філії "Іршанського гірничо-збагачувального комбінату" АТ "Об`єднана гірничо-хімічна компанія".
Наказом начальника філії Іршанського гірничо-збагачувального комбінату" АТ "Об`єднана гірничо-хімічна компанія" від 07 грудня 2021 року № 125/к/Тр позивача відсторонено від роботи без збереження заробітної плати, як працівника, який не надав документів, передбачених частиною 3 пункту 1.2 наказу Міністерства охорони здоров`я України від 24 листопада 2021 року № 612 "Про заходи щодо обов`язкової вакцинації працівників філії", з 09 грудня 2021 року до усунення причин, що зумовили відсторонення.
Зазначав, що у листопаді 2021 року роботодавець грубо порушив його конституційне право на працю, що полягало у незаконному вимаганні від нього медичної інформації щодо наявності щеплення від гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, застосуванні обмежень його права як працівника щодо повноцінної роботи. Вважає зазначений наказ незаконним, таким, що не відповідає чинному законодавству та грубо порушує його трудові права.
За таких обставин ОСОБА_1 просив:
визнати незаконним та скасувати наказ філії "Іршанського гірничо-збагачувального комбінату" АТ "Об`єднана гірничо-хімічна компанія" від 07 грудня 2021 року № 125 к/Тр "Про відсторонення від роботи працівників кар`єру №7", яким його відсторонено від роботи без збереження заробітної плати з 09 грудня 2021 року;
зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити заробітну плату за час незаконного відсторонення від роботи на підставі наказу від 07 грудня 2021 року 125 к/Тр "Про відсторонення від роботи працівників кар`єру №7";
стягнути з відповідача витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 6000 грн.
Короткий зміст рішення суду першої та апеляційної інстанцій
Рішенням від 29 серпня 2022 року Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області позов ОСОБА_1 задовольнив;
визнав незаконним та скасував наказ філії "Іршанського гірничо-збагачувального комбінату" АТ "Об`єднана гірничо-хімічна компанія" від 07 грудня 2021 року № 125 к/Тр "Про відсторонення від роботи працівників кар`єру № 7", в частині, яким ОСОБА_1 відсторонено від роботи без збереження заробітної плати з 09 грудня 2021 року;
зобов`язав АТ "Об`єднана гірничо-хімічна компанія" нарахувати та виплатити ОСОБА_1 середній заробіток за час незаконного відсторонення від роботи на підставі наказу від 07 грудня 2021 року № 125 к/Тр "Про відсторонення від роботи працівників кар`єру № 7", а саме з 09 грудня 2021 року до 08 березня 2022 року, включно;
стягнув з АТ "Об`єднана гірничо-хімічна компанія" на користь ОСОБА_1 витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 6000 грн та витрати на сплату судового збору у розмірі 1984,80 грн.
Постановою від 06 квітня 2023 року Житомирський апеляційний суд апеляційну скаргу АТ "Об`єднана гірничо-хімічна компанія" залишив без задоволення, рішення суду першої інстанції залишив без змін.
Судові рішення мотивовані тим, що:
рішення про проведення обов`язкових профілактичних щеплень за епідемічними показаннями на території України головним державним санітарним лікарем України не приймалося та станом на сьогодні вакцинація від гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, для працівників є добровільною. Роботодавець не має права застосовувати будь-які заходи впливу до працівника, якщо останній не бажає проходити вакцинацію;
відповідно до частини першої статті 12 Закону України від 06 квітня 2000 року № 1645-ІІІ "Про захист населення від інфекційних хвороб" профілактичні щеплення проти дифтерії, кашлюка, кору, поліомієліту, правця, туберкульозу є обов`язковими та включаються до календаря щеплень, проте цим законом щеплення від гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, не встановлена як обов`язкова, а тому відсторонення працівника з підстав частини другої статті 12 Закону № 1645-ІІІ є незаконним та безпідставним. Також законом не встановлено окремого порядку про відсторонення працівників від роботи з підстав відсутності у них щеплення від респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2. Відсторонення працівника від роботи можливе тільки з підстав, що визначені законодавством, зокрема статтею 46 КЗпП України;
відповідач порушив право на працю позивача, передбачене статтею 43 Конституції України, тому наказ відповідача від 07 грудня 2021 року № 125/к/Тр у частині відсторонення ОСОБА_1 є незаконним та підлягає скасуванню;
у порушення статті 46 КЗпП України роботодавець з власної ініціативи без законних підстав відсторонив працівника від роботи, тому за ОСОБА_1 мав зберігатись середній заробіток, який підлягає виплаті в розмірі та порядку, встановленому постановою Кабінетом Міністрів України від 08 лютого 1995 року № 100.
Аргументи учасників справи
У червні 2023 року АТ "Об`єднана гірничо-хімічна компанія" засобами поштового зв`язку подала касаційну скаргу на рішення суду першої інстанції та постанову апеляційного суду, у якій просить їх скасувати як такі, що прийняті з порушенням норм процесуального права та неправильним застосуванням норм матеріального права, і ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Касаційна скарга мотивована тим, що:
наказ від 06 грудня 2021 року № 125/к/Тр про відсторонення позивача не суперечить вимогам статті 46 КЗпП України, оскільки ця стаття дозволяє відсторонення з інших підстав, передбачених законодавством;
відсторонення від роботи позивача на підставі оспорюваного наказу не є порушенням права позивача на працю, передбаченого статтею 43 Конституції України, оскільки за ним зберігається робоче місце, трудовий договір з ним не припинено;
відповідно до Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров`я України 04 жовтня 2021 року за № 2153 працівники філії "Іршанського гірничо-збагачувального комбінату" АТ "Об`єднана гірничо-хімічна компанія" підлягають профілактичним щепленням проти COVID-19, оскільки АТ "Іршанського гірничо-збагачувального комбінату" є підприємством, що включене до Переліку об`єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 04 березня 2015 року за № 83, що зумовлює здійснення обов`язкових профілактичних щеплень працівниками відповідача.
Рух справи
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями Верховного Суду від 01 червня 2023 року касаційну скаргу відповідача передано на розгляд судді-доповідачеві Антоненко Н. О.
Ухвалою від 21 червня 2023 року Верховний Суд поновив АТ "Об`єднана гірничо-хімічна компанія" строк на касаційне оскарження судових рішень першої та апеляційної інстанцій; касаційну скаргу АТ "Об`єднана гірничо-хімічна компанія" в частині посилання на пункт 3 частини другої статті 389 ЦПК України та на постанову Верховного Суду від 12 квітня 2023 року в справі № 279/764/22 повернув особі, яка її подала; відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою в іншій частині підстав касаційного оскарження; витребував з районного суду справу № 279/762/22; надав учасникам справи строк для подачі відзиву на касаційну скаргу.
05 липня 2023 року матеріали справи № 279/762/22 надійшли до Верховного Суду та передані судді-доповідачеві Антоненко Н. О.
Ухвалою від 27 липня 2023 року ВерховнийСудпризначив справу до судового розгляду.
Межі та підстави касаційного перегляду
При перегляді у касаційному порядку судових рішень суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими (частина перша статті 400 ЦПК України).
В ухвалі про відкриття касаційного провадження зазначаються підстава (підстави) відкриття касаційного провадження (частина восьма статті 394 ЦПК України).
В ухвалі від 21 червня 2023 року Верховний Суд зазначив, що підставою касаційного оскарження рішення суду першої та апеляційної інстанції заявник зазначив пункт 1 частини другої статті 389 ЦПК України, що суди під час розгляду справи не врахували висновки, викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 14 грудня 2022 року в справі № 130/3548/21.
Фактичні обставини справи
Суди встановили, що ОСОБА_1 з 16 травня 2019 року працює сепараторником четвертого розряду у філії "Іршанський гірничо-збагачувальний комбінат" АТ "Об`єднана гірничо-хімічна компанія".
26 листопада 2021 року начальником філії "Іршанський гірничо-збагачувальний комбінат" видав наказ № 327 "Про обов`язкове профілактичне щеплення проти COVID-19 працівників філії "ІГЗК" АТ "ОГКХ", відповідно до якого вирішено підготувати проєкт наказу про відсторонення від роботи працівників без збереження заробітної плати на час відсутності щеплення проти COVID-19 або усунення обставин, що обумовили відсторонення від роботи; ознайомити працівників, які будуть відсторонені від роботи з 09 грудня 2021 року з умовами відсторонення, вручити повідомлення під підпис кожного.
07 грудня 2021 року філією "Іршанський гірничо-збагачувальний комбінат" АТ "Об`єднана гірничо-хімічна компанія" на виконання вимог наказу МОЗ № 2393 від 01 листопада 2021 року, частини другої статті 12 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб", пункту 41-6 Постанови КМУ від 09 грудня 2020 року № 1236, на підставі статті 46 КЗпП України, видано наказ № 125 к/Тр "Про відсторонення від роботи працівників кар`єру № 7", яким, зокрема, відсторонено від роботи ОСОБА_1 з 09 грудня 2021 року без збереження заробітної плати на час відсутності щеплення проти COVID-19 або усунення обставин, що обумовили відсторонення. Цього ж дня позивача було ознайомлено зі змістом цього наказу під підпис.
Наказом філії "Іршанський гірничо-збагачувальний комбінат" АТ "Об`єднана гірничо-хімічна компанія" від 01 березня 2022 року № 32/1 зупинено дію наказу філії від 26 листопада 2021 року № 327 та наказу від 17 грудня 2021 року № 343.