1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 серпня 2023 року

м. Київ

справа № 580/142/23

адміністративне провадження № К/990/4461/23

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Білак М.В.,

суддів: Губської О.А., Мартинюк Н.М.,

розглянувши у порядку письмового провадження справу

за касаційною скаргою ОСОБА_1

на ухвалу Шостого апеляційного адміністративного суду від 03 лютого 2023 року (головуючий суддя - Бєлова Л.В., судді: Аліменко В.О., Безименна Н.В.)

у справі №580/142/23

за позовом ОСОБА_1

до Уманського міськрайонного суду Черкаської області

про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії.

I. ПРОЦЕДУРА

1. У січні 2023 року позивач звернулася до суду з вказаним позовом, в якому просила:

- визнати незаконним та скасувати розпорядження Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 22 грудня 2022 року № 15;

- визнати протиправними дії Уманського міськрайонного суду Черкаської області щодо видачі розпорядження № 15 від 22 грудня 2022 року про передачу цивільної справи № 705/4761/22 до Христинівського районного суду Черкаської області неповноважною особою;

- зобов`язати організувати роботу суду для забезпечення передачі справи № 705/4761/22 повноважною особою.

2. Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 06 січня 2023 року відмовлено у відкритті провадження у справі у зв`язку з тим, що позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

3. Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 03 лютого 2023 року апеляційну скаргу повернуто на підставі пункту 1 частини четвертої статті 298 КАС України - апеляційна скарга подана особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписана, або підписана особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не зазначено.

4. Позивач подала касаційну скаргу, у якій, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм процесуального права, просить скасувати судові рішення та направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.

5. Ухвалою Верховного Суду від 07 березня 2023 року відкрито касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою на ухвалу Шостого апеляційного адміністративного суду від 03 лютого 2023 року.

II. ОЦІНКА СУДУ АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЇ

6. Повертаючи апеляційну скаргу суд апеляційної інстанції виходив з того, що довіреність на ім`я ОСОБА_2 не підписана кваліфікованим електронним підписом довірителя, яким є ОСОБА_1, що прямо передбачено приписами пунктів 31-32 Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, а підписана самим повіреним.

7. Посилаючись на висловлену в ухвалах Верховного Суду у справах № 560/5084/22, № 560/4983/22, № 460/25814/22, № 380/14567/21 правову позицію, вказував на те, що довіреність, підписана кваліфікованим електронним підписом повіреного, а не довірителем, свідчить про відсутність повноважень на вчинення процесуальних дій від імені скаржника в розумінні статті 59 КАС України.

8. Таким чином апеляційна скарга не може бути прийнята до розгляду.

III. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ

9. Позивач у обґрунтування касаційної скарги зазначала про те, що будучи користувачем електронного кабінету, належним чином оформила електронне доручення на представника ОСОБА_2, яка з використанням електронного кабінету, зареєстрованого у передбаченому законом порядку, подала апеляційну скаргу через підсистему "Електронний суд".

10. Електронне доручення було автоматично додане до апеляційної скарги, яка подана представником від імені довірителя через підсистему "Електронний суд", при цьому у користувачів відсутня можливість будь-яким чином впливати на зміст та вигляд такого електронного доручення, тобто воно формується підсистемою самостійно, відповідно до обраного обсягу повноважень представника.

11. Відповідач не скористався правом подати відзив на касаційну скаргу.

IV. ОЦІНКА ВЕРХОВНОГО СУДУ

12. Верховний Суд, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених статтею 341 КАС України, вважає за необхідне зазначити наступне.

13. Касаційне провадження у справі відкрите з підстави оскарження судового рішення, зазначеного в частині третій статті 328 КАС України, та посилання скаржника на порушення судом апеляційної інстанції норм процесуального права.

14. Перевіряючи правильність застосування судом апеляційної інстанції норм процесуального права необхідно вказати таке.

15. Згідно з частинами сьомою та восьмою статті 44 КАС України документи (у тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо) можуть подаватися до суду, а процесуальні дії вчинятися учасниками справи в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.

Процесуальні документи в електронній формі мають подаватися учасниками справи до суду з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).

16. Частинами першою-другою статті 55 КАС України передбачено, що сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника, крім випадку, встановленого частиною дев`ятою статті 266 цього Кодексу. Особиста участь у справі особи не позбавляє її права мати в цій справі представника.

17. Представником у суді може бути адвокат або законний представник (частина перша статті 57 КАС України).

18. Відповідно до частин першої-другої статті 59 КАС України повноваження представників сторін та інших учасників справи мають бути підтверджені такими документами: 1) довіреністю фізичної або юридичної особи; 2) свідоцтвом про народження дитини або рішенням про призначення опікуном, піклувальником чи охоронцем спадкового майна.

Довіреність фізичної особи повинна бути посвідчена нотаріально або, у визначених законом випадках, іншою особою.

19. Водночас відповідно до частини сьомої статті 59 КАС України у разі подання представником заяви по суті справи в електронній формі він може додати до неї довіреність або ордер в електронній формі, підписані електронним підписом відповідно до Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положень, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).


................
Перейти до повного тексту