Постанова
Іменем України
02 серпня 2023 року
м. Київ
справа № 724/24/22
провадження № 61-4303св23
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Луспеника Д. Д.,
суддів: Гулька Б. І. (суддя-доповідач), Коломієць Г. В., Лідовця Р. А., Ступак О. В.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідачі: ОСОБА_2, Недобоївська сільська рада Дністровського району Чернівецької області;
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу представника ОСОБА_1 - ОСОБА_3 - на постанову Чернівецького апеляційного суду від 21 лютого 2023 року у складі колегії суддів: Лисака І. Н., Височанської Н. К., Перепелюк І. Б.,
ВСТАНОВИВ:
1. Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У січні 2022 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2, Недобоївської сільської ради Дністровського району Чернівецької області (далі - Недобоївська сільська рада) про визнання протиправним та скасування рішення сільської ради, скасування реєстрації права власності на земельну ділянку.
Позовна заява мотивована тим, що на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 26 вересня 2006 року після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 він успадкував належне їй нерухоме майно за адресою: АДРЕСА_1 .
Зазначив, що спадкодавець ОСОБА_4 на підставі рішення Зарожанської сільської ради від 30 січня 1997 року отримала у приватну власність земельну ділянку для ведення особистого підсобного господарства, площею 0,34 га, по АДРЕСА_1 . Проте, правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку нею було не виготовлено.
Вказував, що 29 березня 2021 року для вчинення юридично значимих дій, зокрема, розпорядження земельною ділянкою та будинком за вищевказаною адресою, ним була надана довіреність ОСОБА_5, якій у процесі оформлення відповідних документів стало зрозуміло, що у порушення земельного законодавства зі сторони Зарожанської сільської ради (правонаступник - Недобоївська сільська рада) та ОСОБА_2, порушено його, ОСОБА_1, права на земельну ділянку по АДРЕСА_1 . ОСОБА_5 09 липня 2021 року звернулася до Головного управління Держгеокадастру в Чернівецькій області для проведення відповідної перевірки.
У ході перевірки стало відомо, що рішенням XIX сесії VІІ скликання Зарожанської сільської ради від 27 червня 2018 року № 255/21-18 "Про затвердження технічних документацій із землеустрою" частина земельної ділянки, яка належала спадкодавцю на праві власності, передано у власність ОСОБА_2, який зареєстрував право приватної власності на неї.
Позивач вважав, що вказане рішення сільської ради є протиправним, а реєстрація права власності за ОСОБА_2 на вказану земельну ділянку - незаконною, оскільки рішенням Зарожанської сільської ради від 30 січня 1997 року ОСОБА_4 було надано у власність земельну ділянку, площею 0,34 га, а тому він, як спадкоємець майна померлої, має всі права на отримання у власність вищевказаної земельної ділянки.
Так, під час проведення перевірки встановлено, що рішенням Зарожанської сільської ради від 30 січня 1997 року "Про передачу землі у приватну власність" ОСОБА_4 передано у приватну власність для ведення особистого підсобного господарства земельну ділянку, площею 0,34 га, за адресою: АДРЕСА_1 . Проте, правовстановлюючих документів останньою не виготовлено. Також актом перевірки встановлено, що за інформацією, наданою Зарожанським старостинським округом Недобоївської територіальної громади, згідно з погосподарської книги № 1 за 2006-2010 року, особовий рахунок № НОМЕР_1, на день смерті ОСОБА_4 за її господарством обліковувалися земельні ділянки, загальною площею 0,48 га, із них: 0,25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель та споруд (включно 0,06 га, на яких було побудовано капличку) та 0,21 га для ведення особистого підсобного господарства, із них - 0,11 га по АДРЕСА_1, що не відповідає відомостям земельно-облікових даних сільської ради. Отже, на день смерті ОСОБА_4 за її господарством, мала обліковуватися земельна ділянка, площею 0,34 га, яка передана у власність для ведення особистого підсобного господарства, та земельна ділянка, площею 0,25 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель та споруд, яка перебувала у користуванні.
Рішенням Зарожанської сільської ради від 06 лютого 2003 року вилучено із користування ОСОБА_4 (за її заявою) земельну ділянку, площею 0,06 га, для будівництва каплички, та рішенням від 18 травня 2006 року № 21/2-06 вилучено земельну ділянку, площею 0,10 га, для ведення особистого селянського господарства (передану у власність для ведення підсобного господарства) в урочищі "Цвинтар" у зв`язку зі смертю останньої. Таким чином, за адресою: АДРЕСА_1, для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель та споруд залишилась земельна ділянка площею 0,19 га (категорія земель - землі житлової та громадської забудови).
Проте, рішенням XXI сесії VII скликання Зарожанської сільської ради від 27 червня 2018 року № 255/21-18 частина цієї земельної ділянки передана у власність із цільовим призначенням вже для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_2 . Дата державної реєстрації права (у державному реєстрі прав) від 11 липня 2018 року, номер запису 27060753. При цьому рішення про припинення права користування частиною цієї земельної ділянки у зв`язку із смертю особи, якій земельну ділянку передано у власність і вона нею користувалася, та віднесення земельної ділянки до земель запасу сільської ради із відповідним цільовим призначенням Зарожанською сільською радою не приймалося.
Крім того, рішенням XIX сесії VІІ скликання від 19 лютого 2018 року "Про надання дозволу на виготовлення технічних документацій із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі на (місцевості)", зокрема, пункт 1 про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) у власність громадянам згідно додатку (додається), у частині надання 0,25 га по АДРЕСА_1, для ведення особистого селянського господарства, прийнято всупереч вимогам статті 118 ЗК України.
Також під час проведення перевірки встановлено, що успадковане ним нерухоме майно, а саме житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1, знаходиться на земельній ділянці, орієнтовною площею 0,06 га.
Позивач вважав, що Зарожанською сільською радою відносно землекористування за адресою: АДРЕСА_1, приймалися рішення із порушенням земельного законодавства, або взагалі не приймалися. Зокрема, у земельно-облікові документи сільської ради (погосподарська книга) відносно землекористування ОСОБА_4 вносились недостовірні дані про стан та розміри земельних ділянок, що є незаконним.
Отримавши рішення уповноваженого органу місцевого самоврядування про передачу у власність земельної ділянки, ОСОБА_4 набула право зареєструвати за собою право власності на спірну земельну ділянку, а тому скасування рішення Зарожанської сільської ради від 27 червня 2018 року № 255/21-18 "Про затвердження технічної документації із землеустрою" у частині затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) ОСОБА_2 і скасування у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно дасть йому можливість, як спадкоємцю, завершити оформлення права власності на земельну ділянку та поновить його порушені права. А тому позивач зазначив, що обраний ним спосіб судового захисту є належним й ефективним
Крім того, отримавши відповідне рішення уповноваженого органу державної влади про передачу у власність земельної ділянки, ОСОБА_4 мала усі підстави розраховувати на законний перебіг подій, що є правомірним очікуванням, щодо оформлення наданої їй у власність землі (одержання державного акта на право власності на землю, пізніше реєстрацію права власності).
Отже, за наявності відповідного рішення органу місцевого самоврядування щодо передачі у власність земельної ділянки ОСОБА_4, а у подальшому в її спадкоємця, яким він є, виникли правомірні очікування мирно володіти майном, які є об`єктом правового захисту.
Рішення Зарожанської сільської ради від 30 січня 1997 року, яким ОСОБА_4 передано у власність земельну ділянку, площею 0,34 га, по АДРЕСА_1, не скасовано і не змінено, а тому сільська рада, передаючи ОСОБА_2 вже зайняту земельну ділянку (її частину), діяла поза межами повноважень та у спосіб, що суперечить земельному законодавству.
З огляду на викладене, ОСОБА_1 просив суд:
- скасувати рішення Зарожанської сільської ради Хотинського району Чернівецької області від 27 червня 2018 року №255/21-18 "Про затвердження технічних документацій із землеустрою" в частині затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) у власність ОСОБА_2, площею 0,2500 га., у тому числі: 0,2500 га для ведення особистого селянського господарства у АДРЕСА_1 (кадастровий номер 7325082600:02:001:0291);
- скасувати у Державному земельному кадастрі запис про державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 7325082600:02:001:0291 та в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно запис про право власності ОСОБА_2 від 11 липня 2018 року № 27060753 на земельну ділянку, площею 0,25 га, цільове призначення: для ведення особистого селянського господарства, адреса: с. Зарожани, Хотинський район, Чернівецька область, кадастровий номер: 7325082600:02:001:0291, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1599532073250.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Хотинського районного суду Чернівецької області від 01 грудня
2022 року у складі судді Єфтеньєва О. Г. позов ОСОБА_1 задоволено.
Скасовано рішення Зарожанської сільської ради Хотинського району Чернівецької області від 27 червня 2018 року № 255/21-18 "Про затвердження технічних документацій із землеустрою" у частині затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) у власність ОСОБА_2, площею 0,2500 га, у тому числі 0,2500 га, для ведення особистого селянського господарства у с. Зарожани, кадастровий номер 7325082600:02:001:0291.
Скасовано у Державному земельному кадастрі запис про державну реєстрацію земельної ділянки, кадастровий номер 7325082600:02:001:0291, та у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно запис про право власності ОСОБА_2 від 11 липня 2018 року № 27060753 на земельну ділянку, площею 0,25 га, цільове призначення: для ведення особистого селянського господарства: с. Зарожани Дністровського району Чернівецької області, кадастровий номер 7325082600:02:001:0291, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1599532073250.
Вирішено питання розподілу судових витрат.
Задовольняючи позов ОСОБА_1, суд першої інстанції виходив із того, що, отримавши право на отримання у власність земельної ділянки, спадкодавець, ОСОБА_4, мала правомірні очікування щодо оформлення права власності на земельну ділянку, оскільки нею було дотримано процедуру, яка передує одержанню правовстановлюючих документів на землю, а саме: рішенням сільської ради земельну ділянку надано ОСОБА_4 у власність, а тому спадкоємець, позивач у справі, має підстави розраховувати на законний перебіг подій, що є правомірним очікуванням щодо оформлення наданої земельної ділянки.
Зарожанська сільська рада, приймаючи рішення від 12 жовтня 2015 року № 464/28-15 про припинення права ОСОБА_1 на користування присадибною земельною ділянкою, площею 0,25 га, по АДРЕСА_1 та залишення йому земельну ділянку, площею 0,11 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських будівель за вищезазначеною адресою, не встановила, чи порушуються права та інтереси позивача. Суду не надано доказів про те, що сільська рада, приймаючи рішення про залишення земельної ділянки у розмірі 0,11 га для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських споруд, визначила, що саме такий розмір земельної ділянки буде достатньо позивачу для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських споруд.
Крім того, згідно з ситуаційним планом, складеним товариством з обмеженою відповідальністю "Глобус КО" (далі - ТОВ "Глобус КО"), у позивача фактично відсутня земельна ділянки, площею 0,11 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських споруд, яка відповідно до рішення повинна була залишитися у нього. Фактично у позивача наявна земельна ділянка, площею 0,0719 га.
Суд першої інстанції послався на відповідні правові висновки Верховного Суду України та Верховного Суду.
Короткий зміст судового рішення суду апеляційної інстанції
Постановою Чернівецького апеляційного суду від 21 лютого 2023 року апеляційну скаргу представника ОСОБА_2 - ОСОБА_6 - задоволено.
Рішення Хотинського районного суду Чернівецької області від 01 грудня
2022 року скасовано. У задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
Вирішено питання розподілу судових витрат.
Скасовуючи рішення та відмовляючи у задоволенні позову, суд апеляційної інстанції виходив із того, що спадкодавець за життя не набула права власності на спірну земельну ділянку згідно з положеннями статей 125, 126 ЗК України, проте розпочала процедуру приватизації земельної ділянки і за життя не встигла його зареєструвати, а тому до позивача, як спадкоємця, що прийняв спадщину за заповітом, переходить право на завершення приватизації, а не перехід прав у порядку спадкування на зазначене майно, що спростовує доводи позовної заяви про порушення оспореним рішенням сільської ради прав на спірну земельну ділянку.
Позивач, як спадкоємець, не має можливості іншим шляхом успадкувати і отримати право власності на спірну земельну ділянку, окрім, як через визнання цього права судом лише у разі відмови відповідної ради про завершення процедури приватизації і отримання правовстановлюючого документа на неї.
Право власності на землю виникає після одержання документа, що посвідчує це право, яким станом на час прийняття рішення про надання спадкодавцю спірної земельної ділянки, так і в подальшому є державний акт на право власності на землю. Однак, як установлено, під час розгляду справи, такий документ спадкодавцю ОСОБА_4 не видавався. У матеріалах справи відсутні відомості, що спадкодавець замовляв чи виготовляв технічну документацію на спірну земельну ділянку, визначав межі земельної ділянки в натурі, погоджував межі з суміжними землекористувачами.
Тому помилковими є твердження ОСОБА_1 про те, що до складу успадкованого від ОСОБА_4 майна входила земельна ділянка, площею 0,34 га по АДРЕСА_1, надана останній у власність згідно з рішенням Зарожанської сільської ради від 30 січня 1997 року.
Оскільки до спадкоємця може перейти лише право на завершення процедури отримання у власність земельної ділянки, а позивач із заявою про це до відповідної ради не звертався і відмови у цьому не отримував, то передчасними є висновки про порушення або невизнання за ним такого права.
Крім того, саме задоволення позовної заяви з такими вимогами не призведене до відновлення його прав на спірну земельну ділянку, оскільки він таких не набув, а тому позивачем обраний неефективний спосіб захисту, так як ефективним - буде визнання права у судовому порядку на завершення оформлення прав спадкодавця на земельну ділянку в разі невизнання таких (відмови в цьому) уповноваженим органом власника.
Отже, у суду першої інстанції були відсутні підстави для задоволення позову ОСОБА_1 щодо скасування рішення Зарожанської сільської ради від 27 червня 2018 року № 255/21-18 "Про затвердження технічних документацій із землеустрою" у частині затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) у власність відповідача, площею 0,2500 га, для ведення особистого селянського господарства (кадастровий номер 7325082600:02:001:0291) через недоведеність порушення ним права ОСОБА_1 у межах обраного ним способу захисту.
Що стосується вимоги про скасування в Державному земельному кадастрі запису про державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 7325082600:02:001:0291 та в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно запис про право власності ОСОБА_2 від 11 липня 2018 року № 27060753 на земельну ділянку, площею 0,25 га, цільове призначення: для ведення особистого селянського господарства, адреса: Чернівецька область, Хотинський район, с. Зарожани, кадастровий номер: 7325082600:02:001:0291, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1599532073250, то така вимога задоволенню не підлягає, оскільки є похідною від попередньої вимоги.
Апеляційний суд послався на відповідні правові висновки Верховного Суду та Великої Палати Верховного Суду.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У касаційній скарзі представник ОСОБА_1 - ОСОБА_3, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить оскаржувану постанову апеляційного суду скасувати, а рішення суду першої інстанції залишити в силі.
Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової
палати Касаційного цивільного суду від 03 квітня 2023 року відкрито касаційне провадження у вищевказаній справі та витребувано її матеріали з Хотинського районного суду Чернівецької області. Підставами касаційного оскарження зазначено пункти 1, 4 частини другої статті 389 ЦПК України.
У квітні 2023 року справа надійшла до Верховного Суду.
Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової
палати Касаційного цивільного суду від 17 липня 2023 року справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, Недобоївської сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення сільської ради, скасування реєстрації права власності на земельну ділянку, за касаційною скаргою представника ОСОБА_1 - ОСОБА_3 - на постанову Чернівецького апеляційного суду від 21 лютого 2023 року призначено до судового розгляду.
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Касаційна скарга представника ОСОБА_1 - ОСОБА_3, мотивована тим, що суд апеляційної інстанції не врахував, що згідно з абзацом другим пункту 1 Розділу Х "Перехідні положення" ЗК України рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийняті органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року № 15-92 "Про приватизацію земельних ділянок" є підставою для виготовлення та видачі цим громадянам або їх спадкоємцям державних актів на право власності на земельну ділянку за технічною документацією щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку. Така документація не підлягає затвердженню, оскільки указаним рішенням земельну ділянку вже передано у приватну власність. Отже, позивач позбавлений можливості завершити процес приватизації, оскільки земельну ділянку, яку було надано у 1997 році у приватну власність спадкодавцю, незаконно передано іншій особі. Крім того, суд апеляційної інстанції не врахував, що спірна земельна ділянка не законно передана відповідачу, вона не була вільною, рішення про передачу спірної земельної ділянки у приватну власність спадкодавцю не скасоване. При цьому земельна ділянка приватизована відповідачем з порушенням норм добросусідства та державних будівельних норм, так як відстань від стіни будинку до межі земельної ділянки складає менше одного метра. Позивачем було прийнято спадщину за заповітом на майно, отримано правовстановлюючі документи на будинок і він був впевнений, що жодних претензій до нього з боку сільської ради немає, тому він добросовісно користувався і мав намір приватизувати спірну земельну ділянку, проте сільська рада цього очікування позивача позбавила. Отримавши відповідне рішення уповноваженого органу державної влади про передачу у власність земельної ділянки, спадкодавець, як і її спадкоємець, мали усі підстави розраховувати на законний перебіг подій, що є правомірним очікуванням.
Посилається на відповідну судову практику Великої Палати Верховного Суду, Верховного Суду та прецедентну практику Європейського суду з прав людини щодо захисту права власності.
Відзив на касаційну скаргу до Верховного Суду не надходив.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
Рішенням Зарожанської сільської ради від 30 січня 1997 року про передачу землі у приватну власність, крім інших, ОСОБА_4 передано у власність земельну ділянку для ведення особистого підсобного господарства, площею 0,34 га, по АДРЕСА_1 (т. 1, а. с. 15).
Рішенням Зарожанської сільської ради від 06 лютого 2003 року про вилучення та закріплення земельних ділянок у ОСОБА_4 (за згодою) вилучено земельну ділянку у розмірі 0,06 га по АДРЕСА_1 для будівництва каплички (т. 1, а. с.25).
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_2 (т. 1, а. с. 12).
Рішенням Зарожанської сільської ради від 18 травня 2006 року № 21/2-06 про припинення права користування земельними ділянками припинено право користування земельною ділянкою, площею 0,10 га, в урочищі "Цвинтар" у зв`язку зі смертю ОСОБА_4 . Землю передано до запасу сільської ради (т. 1, а. с.26).
Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 26 вересня 2006 року, зареєстрованого у реєстрі за № 1339, ОСОБА_4 передала у спадщину ОСОБА_1 наступне майно: житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 (т. 1, а. с. 13).
Згідно з витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 03 жовтня 2006 року, серія ССА № 916457, ОСОБА_1 є власником будинку за адресою: АДРЕСА_1 (т. 1, а. с. 14).
Рішенням Зарожанської сільської ради від 19 лютого 2018 року № 228/19-18 надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) у власність ОСОБА_2, а саме 0,25 га по АДРЕСА_1 для ведення особистого селянського господарства (т. 1, а. с. 27).
Рішенням Зарожанської сільської ради від 27 червня 2018 року № 255/21-18 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості): у власність ОСОБА_2, загальною площею 0,25 га, для ведення особистого селянського господарства в с. Зарожани (кадастровий номер 7325082600:02:001:0291) (т. 1, а. с. 28).
Право власності ОСОБА_2 на земельну ділянку, загальною площею 0,25 га, для ведення особистого селянського господарства у с. Зарожани (кадастровий номер 7325082600:02:001:0291) підтверджується витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 14 травня 2018 року № НВ-7302582092018 та інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (т. 1, а. с. 29-30).
З кадастрового плану земельної ділянки ОСОБА_2 у с. Зарожани (кадастровий номер 7325082600:02:001:0291) вбачається її розташування та межі земельної ділянки 0,25 га для ведення особистого селянського господарства (т. 1, а. с. 56).
Листом Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області від 20 липня 2021 року № 182/6-21 повідомлено, що у ході перевірки було встановлено, що Зарожанською сільською радою відносно землекористування за адресою: АДРЕСА_1 приймалося ряд рішень із порушенням земельного законодавства або взагалі не приймалися. У земельно-облікові документи сільської ради (по господарські книги) відносно землекористування ОСОБА_4 вносилися недостовірні дані про стан та розміри земельних ділянок, що є порушенням пункту "є" частини першої статті 211 ЗК України. Зазначене також підтверджується актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельної ділянки № 807-ДК/0101АП/09/01-21 від 18 листопада 2021 року (т. 1, а. с. 19-22).
Згідно з погосподарської книги, особовий рахунок НОМЕР_1, АДРЕСА_1, ОСОБА_4 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2, у її власності станом на 2006 рік перебували земельні ділянки у розмірі 0,25 га - для будівництва та обслуговування житлового буднику господарських будівель та споруд, 0,02 га - для каплички; 0,23 га - для ведення особистого селянського господарства; загальна площа земельних ділянок - 0,48 га. Станом на 2007 рік 0,25 га - для будівництва та обслуговування житлового буднику господарських будівель та споруд, 0,02 га - для каплички; 0,11 га - для особистого селянського господарства. Станом на 2008 рік 0,25 га - для будівництва та обслуговування житлового буднику господарських будівель та споруд, 0,02 га - для каплички; 0,11 га - для особистого селянського господарства; загальна площа - 0,36 га. Станом на 2009-2010 роки 0,25 га - для будівництва та обслуговування житлового буднику господарських будівель та споруд, 0,02 га - для каплички; 0,11 га - для особистого селянського господарства; загальна площа - 0,36 га.
Рішенням Зарожанської сільської ради від 12 жовтня 2015 року № 464/28-15 припинено право користування присадибною земельною ділянкою 0,25 га по АДРЕСА_1, громадянином Російської Федерації ОСОБА_1, залишено при цьому земельну ділянку, площею 0,11 га для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських будівель за зазначеною адресою, оскільки вона використовується не за цільовим призначенням і з 2006 року по даний час на її користування не укладено договору оренди ОСОБА_1 із сільською радою. Передано землю до запасів сільської ради (т. 1, а. с. 112).
2. Мотивувальна частина
Позиція Верховного Суду
Частиною третьою статті 3 ЦПК України передбачено, що провадження
у цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.