ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 липня 2023 року
м. Київ
справа №640/20147/19
адміністративне провадження № К/9901/18640/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Чиркіна С.М.,
суддів: Кравчука В.М., Шарапи В.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.12.2020 (головуючий суддя: Погрібніченко І.М.) та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 15.04.2021 (головуючий суддя: Мельничук В.П., судді: Лічевецький І.О., Оксененко О.М.) у справі № 640/20147/19 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,
У С Т А Н О В И В:
І. РУХ СПРАВИ
У жовтні 2019 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 або позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_1 або відповідач), в якому просив:
визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови оформити та подати до розпорядника бюджетних коштів - Міністерства оборони України висновок з доданими до нього документами про виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, як інваліду війни 2 групи, передбаченої статтею 16 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон № 2011-XII);
зобов`язати відповідача оформити та подати до розпорядника бюджетних коштів - Міністерства оборони України висновок з доданими до нього документами про виплату позивачу одноразової грошової допомоги, як інваліду війни 2 групи, передбаченої статтею 16 Закону № 2011-XII.
Окружний адміністративний суд м. Києва рішенням від 14.12.2020, яке залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 15.04.2021, у задоволенні позову відмовив.
Не погоджуючись із рішеннями судів попередніх інстанцій, позивач подав касаційну скаргу, у якій просить суд касаційної інстанції скасувати оскаржувані судові рішення і ухвалити нову постанову про задоволення позову.
IІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Верховного Суду від 08.06.2021 відкрито касаційне провадження у справі.
За результатами повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначений новий склад суду.
Ухвалою Верховного Суду від 25.07.2023 справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження.
ІІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 09.06.1994 позивача звільнено з військової служби у Національній гвардії України.
24.09.2018 позивача визнано інвалідом ІІ групи (довічно) внаслідок захворювання, яке пов`язане з виконанням обов`язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується інформацією, зазначеною у довідці МСЕК серії АВ № 0984435 від 24.09.2018.
У серпні 2019 року позивач звернувся через ІНФОРМАЦІЯ_1 до Міноборони України із заявою про призначення та виплату йому одноразової грошової допомоги у зв`язку з інвалідністю відповідно до Закону № 2011-XII.
Листом від 30.08.2019 № ВСЗ/3028 відповідач повідомив заявника про відсутність підстав для оформлення документів з підстав, що після реорганізації у 1998 році Національна гвардія України перейшла у підпорядкування до Головного управління внутрішніх військ МВС. Отже, зважаючи на те, що позивача звільнено з лав Національної гвардії України, то відповідно за призначенням ОГД позивачу необхідно звернутися до МВС України.
Вважаючи свої права та інтереси порушеними, позивач звернувся до суду.
ІV. АРГУМЕНТИ СТОРІН
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у зв`язку із встановленням йому інвалідності, останній набув право на призначення та виплату ОГД в порядку, встановленому Законом № 2011-XII та Порядком призначення і виплати одноразової грошової компенсації у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 (далі - Порядок №975). Вважає, що за призначенням ОГД звернувся до належного суб`єкта розгляду. Натомість до компетенції військкомату не належить вирішення питань щодо наявності або відсутності у особи права на призначення та виплату ОГД.
Відповідач позов не визнав. Стверджує, що зважаючи на звільнення позивача з лав Національної гвардії України, останньому, для вирішення порушеного питання, належить звернутися до МВС України. Своєю чергою, Міноборони України не є тим компетентним органом, якому належить приймати рішення про призначення та виплату позивачу ОГД.
V. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що позивач, як особа, яка проходила службу у внутрішніх військах, мав звернутись до МВС України із заявою щодо виплати одноразової грошової допомоги, як інваліду 2 групи, передбаченої статтею 16 Закону № 2011-XII.
Одночасно суд апеляційної інстанції констатував, що наведена позивачем судова практика Верховного Суду не є релевантною до спірних правовідносин.
VІ. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
Касаційна скарга позивача обґрунтована тим, що судами попередніх інстанцій неповно з`ясовані обставини справи, що призвело до неправильного вирішення спору по суті. Скаржник наполягає, що у зв`язку із встановленням 2 групи інвалідності, останній набув право на призначення та виплату ОГД у порядку, встановленому Законом № 2011-XII та Порядком № 975. Вважає, що за призначенням ОГД звернувся до належного суб`єкта розгляду. Своєю чергою, відповідач не наділений повноваженнями приймати рішення з питань наявності або відсутності у особи права на призначення та виплату ОГД. Окремо скаржник зазначив, що на військовому обліку в органах МВС не перебуває та ніколи не перебував, призов та звільнення з військової служби здійснювалися на підставі наказів Міністрів оборони колишнього СРСР, ОСОБА_1 в установленому порядку перебуває на обліку у військкоматі Міноборони.
Також скаржник стверджує, що судами обох інстанцій прийнято рішення без врахування висновку щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладеного у постановах Верховного Суду від 01.08.2018 у справі № 750/5060/17, від 22.08.2018 у справі № 802/1966/17-а, від 03.10.2018 у справі № 331/3287/17 (2-а/331/138/2017) від 18.10.2018 у справі № 825/454/18 та від 20.05.2019 у справі №697/566/17.
Відповідач процесуальним правом на подачу відзиву на касаційну скаргу не скористався.
VІІ. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Верховний Суд перевірив доводи касаційної скарги, правильність застосування судами норм матеріального права та дійшов таких висновків.
Відповідно до статті 41 Закону України від 25.03.1992 № 2232-ХІІ "Про військовий обов`язок і військову службу" виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов`язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом № 2011-ХІІ.
Частиною першою статті 16 Закону № 2011-ХІІ визначено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Згідно із частиною шостою статті 16-3 цього Закону одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов`язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України (частина дев`ята статті 16-3 Закону № 2011-ХІІ).
Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобов`язаний та резервіст) визначений Порядком №975 (далі в редакції, чинній на момент звернення із заявою від 16.12.2019).
За приписами пунктів 11-13 Порядку № 975, військовослужбовець, військовозобов`язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи: