ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 липня 2023 року
м. Київ
справа № 812/1613/16
касаційне провадження № К/9901/31202/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Бившевої Л.І.,
суддів: Ханової Р.Ф., Хохуляка В.В.,
розглянув у порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін касаційну скаргу Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 06.02.2017 (суддя Смішлива Т.В.) та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 14.06.2017 (головуючий суддя - Блохін А.А., судді - Гаврищук Т.Г., Сухарьок М.Г.) у справі за позовом Публічного акціонерного товариства "Луганськтепловоз" до Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС, третя особа - Головне управління Державної казначейської служби у Харківській області (далі - Казначейство), про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
УСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство "Луганськтепловоз" (далі - позивач, Товариство, платник) звернулось до суду з позовом до Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС, (далі - відповідач, Офіс, податковий орган), третя особа - Головне управління Державної казначейської служби України в Харківській області (далі - орган казначейства), в якому просило: визнати протиправною бездіяльність Офісу щодо неподання органу державної казначейської служби висновку про суми відшкодування Товариству податку на додану вартість за вересень, жовтень, листопад 2014 року, зобов`язати Офіс подати до органу казначейства висновок про відшкодування Товариству податок на додану вартість за податковими деклараціями з податку на додану вартість за вересень, жовтень, листопад 2014 року у сумі 374878,00 грн.
На обґрунтування зазначених позовних вимог Товариство послалася на те, що Офіс здійснив документальну позапланову невиїзну перевірку Товариства з питань достовірності бюджетного відшкодування та нарахування від`ємного значення податку на додану вартість за вересень - листопад 2014 року, результати якої оформлені актом від 25.05.2015 № 12/19-0/05763797, на підставі висновків якого прийняв податкові повідомлення-рішення від 09.06.2015: № 0000124710 про зменшення Товариству суми бюджетного відшкодування за вересень - листопад 2014 року на загальну суму 374878,00 грн.; № 0000134710 про зменшення Товариству суми від`ємного значення податку на додану вартість за вересень - листопад 2014 року на загальну суму 374878,00 грн. Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 28.10.2015 у справі № 812/514/15, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 16.11.2016, податкові повідомлення-рішення від 09.06.2015 № 0000124710 та № 0000134710 були визнані протиправними та скасовані. Однак у 5-ти денний строк після набрання судовим рішенням законної сили Офіс не подав до органу казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодування. Також, станом на дату звернення до суду з вказаним позовом відповідач не здійснив жодних дій, спрямованих на повернення Товариству бюджетного відшкодування податку на додану вартість за вересень - листопад 2014 року на загальну суму 374878,00 грн. Товариство вважає зазначену бездіяльність відповідача протиправною та такою, що порушує законні права та інтереси позивача.
Луганський окружний адміністративний суд постановою від 06.02.2017, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 14.06.2017, позов задовольнив повністю: визнав протиправною бездіяльність Офісу щодо неподання органу державної казначейської служби висновку про суми відшкодування Товариству податку на додану вартість за вересень, жовтень та листопад 2014 року; зобов`язав Офіс подати до Казначейства висновок про відшкодування Товариству податку на додану вартість за податковими деклараціями з податку на додану вартість за вересень, жовтень та листопад 2014 року у сумі 374878,00 грн.
Ухвалюючи рішення про задоволення позовних вимог, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що правомірність заявленої Товариством до відшкодування суми податку на додану вартість за вересень, жовтень та листопад 2014 року у розмірі 374878,00 грн. була підтверджена судовим рішенням у справі № 812/514/15, яке набрало законної сили, тоді як податковий орган не виконав нормативно встановленого припису щодо прийняття та подання до Казначейства висновку про виплату Товариству суми бюджетного відшкодування за вересень - листопад 2014 року у розмірі 374878,00 грн., чим порушили законні права та інтереси Товариства.
Офіс оскаржив рішення судів попередніх інстанцій до Вищого адміністративного суду України, який ухвалою від 14.09.2017 відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою та витребував матеріали справи із суду першої інстанції.
В обґрунтування вимог касаційної скарги скаржник посилається на те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій ухвалені із порушенням норм матеріального та процесуального права, оскільки: суди не надали належної правової оцінки тому, що Вищий адміністративний суд України ухвалою від 08.08.2017 відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою Офісу у справі № № 812/514/15, що свідчить про те, що спір про скасування податкових повідомлень-рішень від 09.06.2015 № 0000124710 та № 0000134710 не є остаточно вирішеним, що в подальшому може мати вплив на вирішення даної справи; згідно листа Державної казначейської служби України від 28.10.2016 № 1208/239-18027 Службою безпеки України тимчасово зупинено операції з бюджетними коштами Товариства через їх причетність до функціонуючих непідконтрольних Україна територій Луганської області.
Вищий адміністративний суд України ухвалою від 14.09.2017 відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою Офісу та витребував матеріали справи із суду першої інстанції.
У запереченнях до касаційної скарги Товариство, посилаючись на законність і обґрунтованість судових рішень попередніх інстанцій, просить суд відмовити у задоволенні касаційної скарги, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій залишити без змін.
Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду ухвалою від 21.11.2022 прийняв касаційну скаргу Офісу до провадження та призначив справу до касаційного розгляду у спрощеному провадженні без повідомлення сторін на 22.11.2023.
Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду ухвалою від 22.11.2022 зупинив провадження у справі до набрання рішенням Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду у справі №812/514/15 за позовом ПАТ "Луганськтепловоз" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у місті Луганську Міжрегіонального Головного управління Державної фіскальної служби про визнання недійсними та скасування податкових повідомлень-рішень.
Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду ухвалою від 24.07.2023 поновив провадження у даній справі та призначив справу до касаційного розгляду у спрощеному провадженні без повідомлення сторін на 25.07.2023.
Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду перевірив наведені у касаційній скарзі доводи відповідача та дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій установлено, що Товариство зареєстровано платником податку на додану вартість.
У квітні 2015 року платником подано до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість за вересень 2014 року, у рядку 23.1 якої визначено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку у розмірі 4156433,00 грн, разом зі заявою про повернення бюджетного відшкодування, розрахунком суми бюджетного відшкодування, розшифровкою податкових зобов`язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів та іншими додатками.
Одночасно з поданням до податкового органу податкової декларації з податку на додану вартість за вересень 2014 року позивачем подано також податкову декларацію з податку на додану вартість за жовтень 2014 року, у рядку 23.1 якої визначено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку у розмірі 8001250,00 грн, разом зі заявою про повернення бюджетного відшкодування, розрахунком суми бюджетного відшкодування, розшифровкою податкових зобов`язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів та іншими додатками, а також податкову декларацію з податку на додану вартість за листопад 2014 року, у рядку 23.1 якої визначено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку у розмірі 20990042,00 грн, разом зі заявою про повернення бюджетного відшкодування, розрахунком суми бюджетного відшкодування, розшифровкою податкових зобов`язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів та іншими додатками.
Податковим органом, у період з 13.05.2015 по 18.05.2015 проведено документальну позапланову виїзну перевірку достовірності та законності нарахування Товариством заявленого бюджетного відшкодування в податкових деклараціях з податку на додану вартість за вересень, жовтень, листопад 2014 року, за результатами якої складено акт від 25.05.2015 №12/19-0/05763797 (далі - акт перевірки), яким встановлено порушення позивачем вимог пунктів 198.1, 198.2 статті 198, пунктів 201.6, 201.7, 201.10 статті 201 ПК України, що на думку податкового органу призвело до завищення податкового кредиту за вересень 2014 року у сумі 4605,00 грн, за жовтень 2014 року у сумі 137559,00 грн, за листопад 2014 року у сумі 522622,00 грн, що призвело до завищення від`ємного значення різниці між сумою податкового зобов`язання та податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду у сумі 4605,00 грн, 137559,00 грн, 522622,00 грн, пунктів 198.3, 198.6 статті 198 пунктів 200.3, 200.4 статті 200 ПК України, що призвело до завищення позивачем заявленої суми бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку за вересень 2014 року на загальну суму податку на додану вартість в розмірі 4605,00 грн, за жовтень 2014 року на загальну суму податку на додану вартість в розмірі 137559,00 грн, за листопад 2014 року на суму 522622,00 грн.
На підставі висновків акта перевірки контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення 09.06.2015 №0000124710, яким Товариству зменшено суму бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов`язань наступних періодів) з податку на додану вартість по деклараціям за вересень 2014 року в сумі 4294,00 грн, жовтень 2014 року в сумі 76684,00 грн, листопад 2014 року в сумі 293900,00 грн, всього зменшено суму бюджетного відшкодування на суму 374878,00 грн, правомірність відшкодування якої є предметом спору у даній справі.
Луганський окружний адміністративний суд постановою від 28.10.2015, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 16.11.2016 у справі №812/514/15 позовні вимоги Товариства задовольнив: визнав протиправним і скасував податкове повідомлення-рішення від 09.06.2015 №0000124710, яким платнику зменшено суму бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов`язань наступних періодів) з податку на додану вартість по деклараціям за вересень 2014 року в сумі 4294,00 грн, жовтень 2014 року в сумі 76684,00 грн, листопад 2014 року в сумі 293900,00 грн, всього зменшено суму бюджетного відшкодування на суму 374878,00 грн.
З акту перевірки вбачається, що під час перевірки податковим органом досліджено первинні документи Товариства, на підставі яких позивачем сформовано податкові декларації з податку на додану вартість за вересень, жовтень, листопад 2014 року, а також розраховано спірну суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 374878,00 грн.
Контролюючий орган у п`ятиденний строк після закінчення перевірки, встановлений ПК України не подав органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулює ПК України, який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.