ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 липня 2023 року
м. Київ
справа №820/1994/17
касаційне провадження № К/9901/1007/17
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Бившевої Л.І.,
суддів: Ханової Р.Ф., Хохуляка В.В.,
розглянув у порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін касаційну скаргу Головного управління ДФС у Харківській області на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 28.11.2017 (головуючий суддя - Бегунц А.О., судді - Старостін В.В., Рєзнікова С.С.) у справі за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Харківської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області про скасування рішень,
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Харківської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області (далі по тексту - відповідач, Інспекція, контролюючий орган) в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просив суд визнати незаконними і скасувати рішення про застосування фінансових санкцій від 11.08.2015 №00002100004, №00002100003.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що встановлені в акті та протоколі про адміністративне правопорушення факти щодо порушення позивачем вимог частини 12 статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 №481/95-ВР (далі - Закон №481/95-ВР), а саме: торгівля алкогольними напоями за відсутності ліцензії, не підтверджені під час розгляду справи про адміністративне правопорушення №635/4605/15-п.
Харківський окружний адміністративний суд постановою від 30.08.2017 у задоволенні позові відмовив.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції дійшов висновку про правомірність застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій за порушення позивачем вимог частини 12 статті 15 Закону №481/95-ВР, оскільки фактичною перевіркою встановлено реалізацію найманим працівником позивача слабоалкогольного напою за відсутності ліцензії на алкогольні напої.
Харківський апеляційний адміністративний суд постановою від 28.11.2017, скасував рішення суду першої інстанції та прийняв нову постанову, якою позовні вимоги задовольнив, скасував рішення Інспекції про застосування фінансових санкцій від 11.08.2015 №00002100004, №00002100003.
Задовольняючи позовні вимоги, суд апеляційної інстанції виходи з того, що контролюючим органом документально не підтверджено факт зберігання та реалізації алкогольних напоїв без ліцензії.
Інспекція, не погодившись з рішенням суду апеляційної інстанції, звернулась до суду з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просила скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
В обґрунтування касаційної скарги податковий орган посилається на неврахування судами першої та апеляційної інстанцій фактичних обставин у справі, зокрема: встановленого в акті перевірки факту реалізації позивачем алкогольних напоїв без ліцензії в порушення вимог частини 12 статті 15 Закону №481/95-ВР. Наполягає на правомірності застосування оскаржуваним рішенням фінансової санкції у вигляді штрафів за вказані порушення вимог зазначеного Закону.
Позивач правом подання відзиву (заперечень) на касаційну скаргу не скористався, що не перешкоджає її розгляду.
Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду ухвалою від 29.01.2018 відкрив провадження за касаційною скаргою відповідача та витребував матеріали справи із суду першої інстанції.
Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду ухвалою від 24.07.2023 призначив справу до касаційного розгляду у порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін на 25.07.2023.
Переглянув рішення суду апеляційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевірив повноту встановлення судом апеляційної інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування судом апеляційної інстанції норма норм матеріального та процесуального права, Верховний Суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги, з огляду на наступне.
Як установлено судами попередніх інстанцій та підтверджується матеріалами справи, з метою перевірки інформації, викладеної у зверненні ОСОБА_2 від 18.05.2015 щодо можливих порушень законодавства з боку позивача за адресою: АДРЕСА_1, яке надійшло на адресу ГУ ДФС у Харківській області, співробітником податкової міліції Харківської ОДПІ було здійснено виїзд до магазину за вищезазначеною адресою, в якому здійснював діяльність позивач.
Інспекцією 11.06.2015 виявлено та задокументовано факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності відповідної ліцензії в магазині, розташованому за адресою: АДРЕСА_1, чим порушено вимоги статті 15 Закону №481/95-ВР та факт зберігання алкогольних напоїв у місцях зберігання, не внесених до Єдиного державного реєстру місць зберігання в магазині розташованому за адресою: АДРЕСА_1, чим порушено вимоги статті 15 Закону №481/95-ВР.
Відносно позивача складено протокол про адміністративне правопорушення серії АА №754210 від 11.06.2015 за частиною 1 статті 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення, від підписання якого позивач відмовився, про що старшим о/у Харківської ОДПІ ГУ Міндоходів в Харківській області майором податкової міліції складено акт відмови під підпису від 11.06.2015.
В ході проведення перевірки працівниками оперативного управління Харківської ОДПІ реалізатор магазину позивача надала письмові пояснення в яких зазначила, що весь товар належить позивачу та 11.06.2015 біля 16 години вона реалізувала одну пляшку слабоалкогольного напою Бренді Кола за ціною 13, 85 грн.
Також в ході перевірки було складено протокол огляду та опису майна від 11.06.2015, в якому зазначено, що в магазині знаходилась алкогольна продукція у кількості 76 пляшок на суму 1 342,00 грн.
Листом від 15.06.2015 №381/07 вказаний протокол з копіями підтверджуючих правопорушення матеріалів, було направлено до структурного підрозділу ОДПІ для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених Законом №481/95-ВР.
На підставі вказаного факту Інспекцією прийняті рішення від 11.08.2015 №00002100003, №00002100004, якими до позивача застосовані фінансові санкції на загальну суму 34 000,00 грн за порушення вимог статті 15 Закону №481/95-ВР під час провадження підприємницької діяльності, відповідно до статті 17 Закону №481/95-ВР.
Надаючи оцінку правомірності прийняття відповідачем оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, Верховний Суд виходить із такого.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Пунктом 75.1 статті 75 Податкового Кодексу України (далі у тексті ПК України, у редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин) визначено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до пункту 80.1 статті 80 ПК України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).
Нормативно-правовим актом, який визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України є Закон №481/95-ВР.