ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 липня 2023 року
м. Київ
cправа № 913/242/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Студенець В.І. - головуючий, судді: Баранець О.М., Кондратова І.Д.
за участю секретаря судового засідання: Натаріної О.О.
розглянувши касаційну скаргу Відділу освіти Марківської селищної ради Луганської області
на рішення Господарського суду Луганської області
(суддя - Голенко І.П.)
від 31.01.2023
та постанову Східного апеляційного господарського суду
(головуючий суддя - Попков Д.О., судді: Стойка О.В., Істоміна О.А.)
від 29.05.2023
у справі № 913/242/22
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України"
до Відділу освіти Марківської селищної ради Луганської області
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача: Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Луганськгаз"
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг"
про стягнення 3 544 818,44 грн,
за участю представників учасників справи:
позивача - Литвин П.В.
відповідача - не з`явилися
треті особи - не з`явилися
ВСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Короткий зміст позовних вимог
1.1. Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" (далі - ТОВ "ГК "Нафтогаз України") звернулось до Господарського суду Луганської області з позовом до Відділу освіти Марківської селищної ради Луганської області з вимогами про стягнення 3 544 818,44 грн, з яких: 2 587 512,26 грн заборгованості з оплати вартості поставленого природного газу за грудень 2021 за типовим договором постачання природного газу постачальником "останньої надії"; 382 101,12 грн пені за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань з оплати вартості поставленого природного газу; 51 466,68 грн 3% річних за прострочення виконання грошових зобов`язань з оплати вартості поставленого природного газу; 523 738,38 грн інфляційної індексації на заборгованість.
1.2. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами державного конкурсу та відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 №917-р "Про визначення Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" постачальником "останньої надії"" останнього визначено постачальником "останньої надії" на ринку природного газу. У зв`язку з відсутністю постачання природного газу іншим постачальником, оператором газотранспортної системи за участю операторів газотранспортних систем об`єми природного газу, спожитого відповідачем у грудні 2021 року автоматично включено до портфеля постачальника "останньої надії" ТОВ "ГК "Нафтогаз України", і, відповідно, спожитий відповідачем природний газ віднесено до об`ємів, поставлених позивачем. Позивач на виконання умов типового договору протягом листопада-грудня 2021 року поставив відповідачу природний газ, який останнім в повному обсязі не оплачено.
2. Зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2.1. Рішенням Господарського суду Луганської області від 31.01.2023 у справі №913/242/22 позовні вимоги задоволено у повному обсязі. Стягнуто з Відділу освіти Марківської селищної ради Луганської області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" 2 587 512,26 грн заборгованості, 382 101,12 грн пені, 51 466,68 грн 3% річних, 523 738,38 грн інфляційних втрат.
2.2. Рішення господарського суду обґрунтовано доведеністю матеріалами справи факту неповного та несвоєчасного розрахунку відповідачем за поставлений Товариством з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" природний газ за типовим договором постачання природного газу постачальником "останньої надії" за зобов`язаннями грудня 2021 року в заявленій сумі, що також зумовило правомірність нарахування на суму заборгованості пені, 3% річних та інфляційної індексації.
2.3. Постановою Східного апеляційного господарського суду від 29.05.2023 рішення Господарського суду Луганської області від 31.01.2023 у справі №913/242/22 залишено без змін.
3. Короткий зміст вимог касаційної скарги та узагальнений виклад позиції інших учасників справи
3.1. Не погоджуючись з рішенням Господарського суду Луганської області від 31.01.2023 та постановою Східного апеляційного господарського суду від 29.05.2023 у справі №913/242/22, Відділ освіти Марківської селищної ради Луганської області подав касаційну скаргу, якою просить оскаржувані рішення місцевого господарського суду та постанову суду апеляційної інстанції скасувати, та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
3.2. Підставою касаційного оскарження Відділ освіти Марківської селищної ради Луганської області визначив пункт 4 частини другої статті 287 Господарського процесуального кодексу України.
3.3. Згідно з пунктом 4 частини другої статті 287 Господарського процесуального кодексу України підставою касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пунктах 1, 4 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права, зокрема, у випадку якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами першою, третьою статті 310 цього Кодексу.
3.4. Відділ освіти Марківської селищної ради Луганської області визначив пункт 4 частини другої статті 287 Господарського процесуального кодексу України, а саме пункт 5 частини першої статті 310 Господарського процесуального кодексу України, справу розглянуто за відсутності будь-кого з учасників справи, належним чином не повідомлених про дату, час і місце судового засідання.
3.5. Також посилається на порушення судами попередніх інстанцій норм процесуального права: частини сьомої статті 4, статті 13, частини четвертої статті 43, статті 74, статті 77, частини першої статті 86, частини першої статті 210, статей 236, 237, частини п`ятої статті 242, частини четвертої статті 247 Господарського процесуального кодексу України; неправильне застосуванням норм матеріального права: Закону України "Про ринок природного газу", Закону України "Про публічні закупівлі", Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2493, Правил постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2496.
3.6. У відзиві на касаційну скаргу ТОВ "ГК "Нафтогаз України" проти вимог останньої заперечив та просив оскаржувані судові рішення залишити без змін, а касаційну скаргу без задоволення. Відзив мотивував тим, що відповідач, прийнявши переданий газ, отримавши від позивача рахунки на оплату за листопад та грудень 2021 року частково оплативши вартість спожитого природного газу, фактично підтвердив, що договір укладений і діє. При цьому також зазначив, що суб`єкти ринку природного газу, як позивач, так і відповідач мають право на користування ресурсами Інформаційної платформи, а відтак, відповідач може відповідно до даних платформи перевіряти дані щодо власного споживання природного газу.
Щодо неналежного повідомлення, позивач зазначає, що ним та місцевим господарським судом вжиті всі можливі заходи з повідомлення відповідача як про подання позову, так і про розгляд справи.
3.7. Також до Верховного Суду від відповідача (скаржника) надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, мотивоване неможливістю забезпечити явку представника у приміщення суду або взяття участі в судовому засіданні в режимі відеоконференції через відрядження. Розглянувши вказане клопотання, колегія суддів дійшла висновку про відмову у його задоволенні, оскільки явка представника не визнавалася обов`язковою, а відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні. До того ж Верховний Суд, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
4. Фактичні обставини справи, встановлені судами попередніх інстанцій
Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 04.07.2017 №880 здійснює ліцензійне постачання природного газу на території України.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України №917-р від 22.07.2020 Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" визначено постачальником "останньої надії" на ринку природного газу строком на три роки як переможця конкурсу.
26.10.2021 набула чинності Постанова Кабінету Міністрів України №1102 від 25.10.2021, відповідно до пункту 2 якої з метою забезпечення своєчасного початку та сталого проходження опалювального періоду 2021-2022 визначено зобов`язання Акціонерному товариству "Магістральні газопроводи України", Товариству з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України", операторам газорозподільних систем забезпечити автоматичне включення оператором газотранспортної системи за участю операторів газорозподільних систем до портфеля постачальника "останньої надії" обсягів природного газу, спожитих з 01.10.2021 бюджетними установами (в значенні Бюджетного кодексу України), закладами охорони здоров`я державної власності (казенні підприємства та/або державні установи тощо) та закладами охорони здоров`я комунальної власності (комунальні некомерційні підприємства та/або комунальні установи, та/або спільні комунальні підприємства тощо), постачання природного газу яким не здійснювалося жодним постачальником.
Відділ освіти Марківської селищної ради Луганської області є бюджетною установою у розумінні Бюджетного кодексу України.
Листом ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" №ТОВВИХ-22-5944 від 08.06.2022 проінформовано, що споживач з ЕІС кодом 56ХS00017K86V003 (Відділ освіти Марківської селищної ради Луганської області) у період з 04.11.2021 до 24.12.2021 був закріплений за постачальником "останньої надії" - Товариством з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України"; обсяг природного газу, використаний вказаним споживачем та внесений в алокацію постачальника "останньої надії" Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" становить: за період з 04.11.2021 до 30.11.2021 - 39 792,75 м3, за період з 01.12.2021 до 24.12.2021 - 46 123,68 м3.
Включення Відділу освіти Марківської селищної ради Луганської області до Реєстру споживачів постачальника "останньої надії" та віднесення газу спожитого ним до портфеля постачальника "останньої надії" підтверджується інформацією щодо споживачів, які були зареєстровані в Реєстрі споживачів постачальника "останньої надії" від оператора ГРМ (форма №10) та відомостями з інформаційної платформи оператора ГТС щодо споживача з ЕІС кодом 56ХS00017K86V003 (інформація з особистого кабінету Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" на інформаційні платформі Оператора ГТС).
Типовий договір постачання природного газу постачальником "останньої надії" (далі - типовий договір) затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2501 від 30.09.2015, який відповідно до пункту 1.1 є публічним і регламентує порядок та умови постачання природного газу Споживачу Постачальником "останньої надії".
Згідно з пунктом 1.3 типового договору останній є договором приєднання та вважається укладеним зі споживачем з дня, визначеного на інформаційній платформі оператора ГТС днем початку постачання природного газу споживачу в Реєстрі споживачів постачальника "останньої надії" відповідно до Кодексу газотранспортної системи.
Відповідно до змісту пункту 2.1 типового договору постачальник зобов`язується постачати природний газ споживачу в необхідних для нього об`ємах (обсягах), а споживач зобов`язується своєчасно сплачувати постачальнику вартість природного газу у розмірі, строки та порядку, що визначені цим договором.
Як зазначено у пункті 2.3 типового договору, відносини сторін, що є предметом цього договору, але не врегульовані ним, регулюються згідно із Цивільним кодексом України, Законом України "Про ринок природного газу", Правилами постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 №2496 (далі - Правила постачання природного газу), Кодексом газотранспортної системи, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2493 (далі - Кодекс газотранспортної системи) та Кодексом газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2494 (далі - Кодекс газорозподільних систем).
Постачання природного газу споживачу здійснюється з дня, визначеного інформаційною платформою оператора газотранспортної системи днем початку постачання в Реєстрі споживачів постачальника відповідно до Кодексу газотранспортної системи (пункт 3.1 типового договору).
Відповідно до пункту 4.1 типового договору постачання природного газу здійснюється за ціною, оприлюдненою постачальником на своєму сайті. Така ціна визначається постачальником відповідно до розділу VI Правил постачання. Нова ціна є обов`язковою для сторін з дня, наступного за днем її оприлюднення постачальником на власному сайті.
Об`єм (обсяг) постачання природного газу споживачу за розрахунковий період визначається за даними оператора ГРМ/оператора ГТС (для прямих споживачів) за підсумками розрахункового періоду, що містяться в інформаційній платформі оператора газотранспортної системи та надані споживачу оператором ГРМ відповідно до умов договору розподілу природного газу (пункт 4.3 типового договору).
Згідно з пунктом 4.4 типового договору передбачено, що споживач зобов`язаний оплатити рахунок, наданий постачальником відповідно до пункту 4.3 цього договору, до закінчення календарного місяця, наступного за місяцем постачання природного газу.
У разі порушення споживачем, що не є побутовим, строків оплати за цим договором він сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу (пункт 4.5 типового договору).
Як зазначено у пункті 5.2 типового договору, споживач зобов`язується забезпечувати своєчасну та повну оплату поставленого природного газу згідно з умовами цього договору.
Ціна природного газу з 01.10.2021, що постачається постачальником "останньої надії" щоденно розраховується за формулою, наведеною в пункті 24 Порядку проведення конкурсу з визначення постачальника "останньої надії", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №809 від 30.09.2015, в редакції Постанови Кабінету Міністрів України №1102 від 25.10.2021.
Постановою Кабінету Міністрів України №1102 від 25.10.2021 на період постачання з 01.10.2021 встановлено граничний розмір ціни природного газу для бюджетних організацій, яка не може перевищувати 16,8 грн за 1 куб.м з урахуванням податку на додану вартість.
Ціна природного газу (з урахуванням ПДВ) з 01.12.2021, відповідно до умов договору, опублікована/оприлюднена на сайті ТОВ "ГК "Нафтогаз України" за посилання https://gas.ua/uk/business/news/pon-archive-price (відповідна роздруківка наявна в матеріалах справи). Ціна природного газу також підтверджується довідкою від 07.02.2022, наданою позивачем.
ТОВ "ГК "Нафтогаз України" належним чином виконало взяті на себе зобов`язання з поставки природного газу відповідно до типового договору за період з 04.11.2021 - 24.12.2021 та у вказаний період поставило Відділу освіти Марківської селищної ради Луганської області природний газ на загальну суму 3 256 030,46 грн в обсязі 85,91643 тис.куб.м, а саме:
- у листопаді 2021 в обсязі 39,79275 тис.куб.м на суму 668 518,20 грн;
- у грудні 2021 в обсязі 46,12368 тис.куб.м на суму 2 587 512,26 грн.
Для проведення оплати за отриманий природний газ, постачальником "останньої надії" були сформовані рахунки на оплату №31228 на суму 668 518,20 грн за листопад 2021 (обсяг природного газу 39,79275 тис.куб.м) та №1409 на суму 2 587 512,26 грн за грудень 2021 (обсяг природного газу 46,12368 тис.куб.м).
Вказані рахунки на оплату направлені засобами поштового зв`язку на адресу Відділу освіти Марківської селищної ради Луганської області, які прийняті останнім, про що свідчать роздруківки з сайту Акціонерного товариства "Укрпошта".
У порушення умов типового договору cпоживачем здійснено розрахунок лише за поставлений природний газ у листопаді 2021 в сумі 668 518,20 грн (за рахунком №31228), що підтверджується листом №16/2-08/978 від 27.05.2022 Акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" про надходження коштів на рахунок Позивача за період 01.10.2021 - 25.05.2022.
Відтак, залишилась несплаченою заборгованість за поставлений ТОВ "ГК "Нафтогаз України" у грудні 2021 року природний газ в обсязі 46,12368 тис.куб.м на суму 2 587 512,26 грн.
Враховуючи не здійснення споживачем оплати за отриманий природний газ у грудні 2021 року за типовим договором в сумі 2 587 512,26 грн, ТОВ "ГК "Нафтогаз України" звернулось до господарського суду з позовними вимогами до останнього про стягнення такої суми заборгованості, а також нарахованих на неї сум пені, 3% річних та інфляційної індексації.
5. Оцінка аргументів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанцій з посиланням на норми права, яким керувався суд
5.1. Відповідно до положень статті 300 Господарського процесуального кодексу України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.