Постанова
Іменем України
19 липня 2023 року
м. Київ
справа № 453/1231/20-ц
провадження № 61-4138 св 23
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Луспеника Д. Д.,
суддів: Гулька Б. І. (суддя-доповідач), Коломієць Г. В., Лідовця Р. А., Хопти С. В.
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 ;
відповідачі: публічне акціонерне товариство "Державний ощадний банк України", філія - Запорізьке обласне управління публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України", Сколівське відділення 10013/0179 філії - Львівського обласного управління публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України";
третя особа - Сколівська державна нотаріальна контора Львівської області;
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргуОСОБА_1 на ухвалу Львівського апеляційного суду від 21 лютого 2023 року у складі колегії суддів: Мельничук О. Я., Ванівського О. М.,
Цяцяка Р. П.,
ВСТАНОВИВ:
1. Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У жовтні 2020 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" (далі -
ПАТ "Державний ощадний банк України"), філії - Запорізьке обласне управління ПАТ "Державний ощадний банк України", Сколівського відділення 10013/0179 філії - Львівського обласного управління ПАТ "Державний ощадний банк України", третя особа - Сколівська державна нотаріальна контора Львівської області, про визнання права на вклади у банку у порядку спадкування за заповітом.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Сколівського районного суду Львівської області від 30 листопада 2022 року у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що позов заявлено до неналежних відповідачів, що є самостійною підставою для відмови
у задоволенні позову ОСОБА_1 .
Короткий зміст ухвали суду апеляційної інстанції
Ухвалою Львівського апеляційного суду від 30 січня 2023 року у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення або відстрочення сплати судового збору відмовлено. Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без руху, запропоновано надати докази сплати судового збору у встановлених порядку та розмірі. Зазначено строк виконання ухвали, а також попереджено про наслідки її невиконання.
У наданий судом строк заявник направила до суду матеріали на усунення недоліків, зазначені в ухвалі Львівського апеляційного суду від 30 січня
2023 року, у яких повторно порушує клопотання про звільнення або відстрочення сплати судового збору, посилаючись на скрутний майновий стан, надавши відповідні докази.
Ухвалою Львівського апеляційного суду від 21 лютого 2023 року у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення або відстрочення сплати судового збору відмовлено. Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Сколівського районного суду Львівської області від 30 листопада 2022 року визнано неподаною та повернуто заявникові.
Відмовляючи у задоволенні заяви ОСОБА_1 про звільнення або відстрочення сплати судового збору, суд апеляційної інстанції виходив із того, що надані документи не можуть вважатись достатніми підставами для звільнення або відстрочення сплати судового збору, оскільки не характеризують у повній мірі майновий стан заявника та не є належними доказами на підтвердження неможливості сплати судового збору.Оскільки особа, яка подала апеляційну скаргу, не виконала вимоги апеляційного суду, визначені ухвалою від 30 січня
2023 року про залишення апеляційної скарги без руху, тому наявні підстави для застосування наслідків, передбачених статтями 185, 357 ЦПК України, а саме повернення апеляційної скарги заявникові. Роз`яснено заявникові, що повернення апеляційної скарги не перешкоджає повторному зверненню із скаргою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення скарги.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У касаційній скарзі ОСОБА_1, посилаючись на порушення апеляційним судом норм процесуального права, просить ухвалу суду апеляційної інстанції про повернення її апеляційної скарги скасувати, справу направити до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду.
Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду у складі Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 10 квітня 2023 року відкрито касаційне провадження
у вищевказаній справі та витребувано її матеріали з Сколівського районного суду Львівської області.
У квітні 2023 року справа надійшла до Верховного Суду.
Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 05 липня 2023 року справу за позовом
ОСОБА_1 до ПАТ "Державний ощадний банк України", філії - Запорізьке обласне управління ПАТ "Державний ощадний банк України", Сколівського відділення 10013/0179 філії - Львівського обласного управління
ПАТ "Державний ощадний банк України", третя особа - Сколівська державна нотаріальна контора Львівської області, про визнання права на вклади у банку у порядку спадкування за заповітом призначено до судового розгляду.
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Касаційна скарга ОСОБА_1 мотивована тим, що судом апеляційної інстанції порушено норми процесуального права. Вона навела доводи та надала суду докази, які свідчать про її скрутний майновий стан. Вважає, що відмова суду апеляційної інстанції у звільненні або відстроченні сплати судового збору та повернення її апеляційної скарги позбавило її право на доступ до правосуддя, гарантоване Конституцією України та пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини.
Доводи осіб, які подали відзив на касаційну скаргу
У травні 2023 року від акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" до суду надійшов відзив на касаційну скаргу, у якому зазначено, що ухвала апеляційного суду є законною та обґрунтованою, підстави для скасування відсутні.
2. Мотивувальна частина
Позиція Верховного Суду
Частиною третьою статті 3 ЦПК України передбачено, що провадження
у цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Згідно з частиною другою статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Касаційна скарга ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
Мотиви, з яких виходив Верховний Суд, та застосовані норми права
Відповідно до вимог частин першої і другої статті 400 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.
Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Згідно з частинами першою, другою та п`ятою статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним
і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Вказаним вимогам закону ухвала суду апеляційної інстанцій не відповідає.
Згідно з пунктом 8 частини першої статті 129 Конституції України основними засадами судочинства є: забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.
Згідно з частиною другою статті 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до пункту 8 частини третьої статті 2 ЦПК України основними засадами (принципами) цивільного судочинства є, зокрема, забезпечення права на апеляційний перегляд справи.
Частиною першою статті 4 ЦПК України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до частини першої статті 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Апеляційна скарга за формою і змістом повинна відповідати положенням
статті 356 ЦПК України.
Згідно з частиною четвертою статті 356 ЦПК України до апеляційної скарги додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Частинами першою, третьою статті 136 ЦПК України передбачено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі. З підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.