1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Постанова

Іменем України

19 липня 2023 року

м. Київ

справа № 210/910/23

провадження № 61-6499св23

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:

Хопти С. Ф. (суддя-доповідач), Лідовця Р. А., Луспеника Д. Д.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідач - ОСОБА_2,

розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_2 на ухвалу Дніпровського апеляційного суду від 06 квітня 2023 року у складі колегії суддів: Остапенко В. О., Бондар Я. М., Зубакової В. П.,

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог

У жовтні 2022 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 про поділ майна подружжя.

У лютому 2023 року ОСОБА_2 звернувся до суду із зустрічним позовом до ОСОБА_1 про поділ майна подружжя.

Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій

Ухвалою Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 21 лютого 2023 року у складі судді Сільченка В. Є. зустрічний позов ОСОБА_2 повернуто заявнику.

У березні 2023 року ОСОБА_2, від імені якого діє адвокат Мачихин Ю. М., звернувся із апеляційною скаргою на ухвалу Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 21 лютого 2023 року.

Ухвалою Дніпровського апеляційного суду від 22 березня 2023 року апеляційну скаргу ОСОБА_2, від імені якого діє адвокат Мачихин Ю. М., на ухвалу Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 21 лютого 2023 року залишено без руху та надано строк для усунення недоліків - десять днів з дня отримання ухвали про залишення апеляційної скарги без руху. Попереджено, що на випадок невиконання даної ухвали в установлений строк, скарга буде вважатися неподаною і повернута.

Ухвалу суду апеляційної інстанції мотивовано тим, що апеляційну скаргу необхідно залишити без руху для сплати судового збору. При цьому зазначено, що відповідно до пункту 12 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов`язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов`язаних з виконанням військового обов`язку, а також під час виконання службових обов`язків.

Встановлено, що ОСОБА_2 подано апеляційну скаргу на ухвалу суду першої інстанції, постановлену у цивільній справі про поділ майна подружжя, тобто зазначений спір не пов`язаний із захистом порушених прав заявника саме як військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста, який призваний на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи будь-яким іншим чином стосується соціального і правового захисту заявників у справах, пов`язаних з виконанням військового обов`язку, а також під час виконання службових обов`язків.

Ухвалою Дніпровського апеляційного суду від 06 квітня 2023 року апеляційну скаргу ОСОБА_2 на ухвалу Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 21 лютого 2023 року визнано неподаною та повернуто заявнику.

Ухвалу суду апеляційної інстанції мотивовано тим, що посилання ОСОБА_2 у заяві про усунення недоліків від 23 березня 2023 року на те, що відповідно до пункту 13 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір" він, як учасники бойових дій, звільнений від сплати судового збору за подання апеляційної скарги суд не приймає до уваги, оскільки учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України звільнені від сплати судового збору у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав. У цьому випадку апеляційну скаргу подано на ухвалу суду першої інстанції, постановлену у цивільній справі про поділ майна подружжя, тобто зазначений спір не пов`язаний із захистом порушених прав заявника, як учасника бойових дій.

Короткий зміст вимог касаційної скарги та її доводи

У травні 2023 року до Верховного Суду через систему "Електронний Суд" надійшла касаційна скарга ОСОБА_2 на ухвалу Дніпровського апеляційного суду від 06 квітня 2023 року, в якій заявник просить скасувати оскаржуване судове рішення та передати справу для продовження розгляду до апеляційного суду.

Підставою касаційного оскарження зазначеного судового рішення заявник вказує на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права.

Касаційну скаргу мотивовано тим, щовідсутній механізм чіткого трактування та розуміння дійсного змісту норми пункту 13 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір" в першу чергу пов`язане з недоліками законодавчої техніки, яка використовувалась законодавцем під час підготовки Закону України "Про судовий збір", проте це не повинно впливати на гарантовані державою пільги при сплаті судового збору, порушувати та обмежувати права учасників бойових дій при їх зверненні до суду, у зв`язку з порушенням будь-яких їх прав, незалежно від характеру, предмета та підстави таких позовів.

Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції

Ухвалою Верховного Суду від 22 травня 2023 року касаційну скаргу ОСОБА_2 на ухвалу Дніпровського апеляційного суду від 06 квітня 2023 року залишено без руху для усунення недоліків.

У травні 2023 року заявником у встановлений судом строк недоліки касаційної скарги усунуто.

Ухвалою Верховного Суду від 01 червня 2023 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_2 на ухвалу Дніпровського апеляційного суду від 06 квітня 2023 року і витребувано із Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області цивільну справу № 210/910/23.

У червні 2023 року справа надійшла до Верховного Суду.

Відзив на касаційну скаргу учасники справи до суду не подали

Фактичні обставини справи, встановлені судами

У березні 2023 року ОСОБА_2, від імені якого діє адвокат Мачихин Ю. М., звернувся із апеляційною скаргою на ухвалу Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 21 лютого 2023 року.

Ухвалою Дніпровського апеляційного суду від 22 березня 2023 року апеляційну скаргу ОСОБА_2, від імені якого діє адвокат Мачихин Ю. М., на ухвалу Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 21 лютого 2023 року залишено без руху, для сплати судового збору.

У березні 2023 року ОСОБА_2 подав до суду апеляційної інстанції заяву про усунення недоліків апеляційної скарги зазначених в ухвалі Дніпровського апеляційного суду від 22 березня 2023 року, яка обґрунтована тим, що він звільнений від спати судового збору за подання апеляційної скарги на підставі пункту 13 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір" як учасник бойових дій.

Ухвалою Дніпровського апеляційного суду від 06 квітня 2023 року апеляційну скаргу ОСОБА_2 на ухвалу Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 21 лютого 2023 року визнано неподаною та повернуто заявнику.

Позиція Верховного Суду

Відповідно до частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пункті 1 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно у таких випадках: 1) якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку; 2) якщо скаржник вмотивовано обґрунтував необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні; 3) якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах; 4) якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами першою, третьою статті 411 цього Кодексу.

Касаційна скарга ОСОБА_2 задоволенню не підлягає.

Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права

Згідно з частиною третьою статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Відповідно до статті 400 ЦПК України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.


................
Перейти до повного тексту