ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 липня 2023 року
м. Київ
справа № 140/6035/22
адміністративне провадження № К/990/12557/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Стеценка С.Г.,
суддів: Тацій Л.В., Стрелець Т.Г.,
розглянувши в письмовому провадженні в касаційному порядку адміністративну справу № 140/6035/22
за позовом ОСОБА_1, яка діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2
до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області
про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,
за касаційною скаргою ОСОБА_1, яка діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28 лютого 2023 року (колегія у складі: головуючого судді: Ніколіна В. В., суддів: Пліша М. А., Качмара В. Я.)
В С Т А Н О В И В:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. У вересні 2022 року ОСОБА_1, яка діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 звернулася до Волинського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, в якому просила:
- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку та виплаті щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2022 рік, як члену сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни, що призначена на неповнолітню дитину ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 згідно ч. 5 ст. 15 Закону України "Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту";
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1, як члену сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни разову грошову допомогу до 05 травня у 2022 році, що призначена на неповнолітню дитину ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 згідно ч. 5 ст. 15 Закону України "Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту" у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з врахуванням виплачених коштів.
2. В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначила про те, що неповнолітній ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, як член сім`ї загиблого ветерана війни, має право на отримання щорічної разової грошової допомоги до 5 травня в розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком відповідно до статті 15 Закону України від 22 жовтня 1993 року № 3551-ХІІ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі - Закон №3551-XII). Однак таку щорічну разову грошову допомогу до 05 травня, що призначена на неповнолітню дитину ОСОБА_2, законний представник отримала у 2022 році у розмірі 966,00 грн, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 07 травня 2022 року № 540 "Деякі питання виплати у 2022 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" (далі - Постанова № 540).
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
3. Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2022 року позов задоволено повністю.
4. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що разова грошова допомога до 5 травня у 2022 році повинна виплачуватися членам сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни у розмірі, встановленому статтею 15 Закону № 3551-ХІІ у редакції Закону № 367-ХІV. Вихідним критерієм обрахунку щорічної разової грошової допомоги до 5 травня є мінімальний розмір пенсії за віком.
5. Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28 лютого 2023 року рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2022 року скасовано та прийнято нове, яким в позові відмовлено.
6. Скасовуючи рішення суду першої інстанції та ухвалюючи рішення про відмову у задоволенні позову, апеляційний суд виходив з того, що відповідач діяв правомірно, так як враховуючи положення статті 64 Конституції України, частини другої статті 20 Закону України від 12 травня 2015 року № 389-VIII "Про правовий режим воєнного стану" (далі - Закон № 389-VIII), частини сьомої статті 20 та абзацу 3 підпункту 2 пункту 22 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України, у 2022 році виплата щорічної разової грошової допомоги до 5-го травня мала здійснюватися у розмірах, визначених в додатку до Порядку, затвердженого Постановою № 540.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
7. 10 квітня 2023 року на адресу Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду надійшла касаційна скарга ОСОБА_1, яка діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28 лютого 2023 року, в якій скаржниця просить скасувати вказане судове рішення та залишити без змін рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2022 року.
8. Обґрунтовуючи касаційну скаргу, скаржниця зазначає про те, що судом апеляційної інстанції неправильно застосовані норми матеріального права, порушені норми процесуального права, оскільки, на думку заявниці, існує необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду від 01 грудня 2022 року у справі № 580/2869/22.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
9. Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10 квітня 2023 року вказану касаційну скаргу передано на розгляд колегії суддів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду: головуючий суддя (суддя-доповідач) Стеценко С. Г., судді: Стрелець Т. Г., Тацій Л. В.
10. Ухвалою Верховного Суду від 25 квітня 2023 року касаційну скаргу ОСОБА_1, яка діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28 лютого 2023 року залишено без руху. Надано скаржнику строк у десять днів з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків касаційної скарги.
11. На виконання вимог ухвали Верховного Суду від 25 квітня 2023 року скаржницею надіслано до Суду касаційну скаргу в новій редакції.
12. Ухвалою Верховного Суду від 24 травня 2023 року відкрито касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою.
13. Ухвалою Верховного Суду від 17 липня 2023 року закінчено підготовку справи до касаційного розгляду і, враховуючи приписи п. 3 ч. 1 ст. 345 КАС України постановлено здійснювати такий в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами з 18 липня 2023 року.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
14. Як убачається з матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області (як одержувач пенсії в разі втрати годувальника на неповнолітніх дітей, зокрема ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 ) та має право на пільги, встановлені законодавством України для сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1, листом ГУ ПФУ у Волинській області від 19 серпня 2022 року № 7172-6298/Г-02/8-0300/22.
15. Відповідач листом від 19 серпня 2022 року № 7172-6298/Г-02/8-0300/22, у відповідь на звернення щодо виплати щорічної грошової допомоги до 5 травня, повідомило позивача про те, що в червні 2022 року їй на розрахунковий рахунок зарахована разова грошова допомога до 5 травня за 2022 рік відповідно до Постанови №540 у розмірі 966,00 грн на неповнолітнього сина ОСОБА_2 та водночас зазначено про відсутність підстав для виплати вказаної допомоги у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.
16. Не погоджуючись з розміром виплаченої одноразової грошової допомоги до 5 травня, ОСОБА_1, яка діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2, звернулася до суду із цим позовом.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
17. Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи з меж касаційного перегляду справи, визначених ст. 341 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.
18. Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
19. Аналіз цієї норми дає змогу дійти висновку, що діяльність органів державної влади здійснюється у відповідності до спеціально-дозвільного типу правового регулювання, яке побудовано на основі принципу "заборонено все, крім дозволеного законом; дозволено лише те, що прямо передбачено законом". Застосування такого принципу суттєво обмежує цих суб`єктів у виборі варіантів чи моделі своєї поведінки, а також забезпечує використання ними владних повноважень виключно в межах закону і тим самим істотно обмежує можливі зловживання з боку держави та її органів.