ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 липня 2023 року
м. Київ
cправа № 910/2991/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Селіваненка В.П. (головуючий), Бенедисюка І.М. і Малашенкової Т.М.,
за участю секретаря судового засідання Гибала В.О.,
представників учасників справи:
позивача - комунального підприємства "Тернопільводоканал" - Чорненького В.В.,
відповідача - Антимонопольного комітету України - Данилова К.О.,
розглянув матеріали касаційної скарги комунального підприємства "Тернопільводоканал" (далі - Підприємство)
на рішення господарського суду міста Києва від 18.10.2022
(суддя Котков О.В.) та
постанову Північного апеляційного господарського суду від 14.03.2023
(головуючий суддя - Коробенко Г.П., судді Кравчук Г.А. і Козир Т.П.)
зі справи № 910/2991/22
за позовом Підприємства
до Антимонопольного комітету України (далі - АМК)
про визнання недійсним та скасування рішення.
РУХ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. Позов подано про визнання недійсним та скасування рішення від 23.12.2021 №191-р/тк "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу" (далі - Рішення АМК).
2. Позов обґрунтовано тим, що Рішення АМК суперечить положенням чинного законодавства України, а висновки відповідача в процесі визначення територіальних меж ринку є помилковими.
Короткий зміст попередніх судових рішень
3. Рішенням господарського суду міста Києва від 18.10.2022, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 14.03.2023, у позові відмовлено.
4. Рішення та постанову мотивовано відсутністю підстав для скасування Рішення АМК.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
5. У касаційній скарзі Підприємство просить скасувати оскаржувані рішення та постанову попередніх судових інстанцій з даної справи і ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити, визнати Рішення АМК недійсним, а судові витрати у справі покласти на відповідача.
АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
6. Обґрунтовуючи підставу для відкриття касаційного провадження, передбачену пунктом 3 частини другої статті 287 Господарського процесуального кодекс України (далі - ГПК України), скаржник зазначає, що відсутній висновок Верховного Суду щодо застосування частини восьмої статті 131 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання", пункту 2 Розділу I Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 №316 (далі - Правил приймання стічних вод), пункту 1 Розділу VI Правил приймання стічних вод та пункту 73 Місцевих правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення міста Тернополя (громади), затвердженого рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 27.02.2019 №211, у подібних правовідносинах.
Доводи іншого учасника справи
7. У відзиві на касаційну скаргу АМК: заперечує проти викладених у касаційній скарзі доводів, вважає їх безпідставними, необґрунтованими та спрямованими на повторну оцінку доказів після перегляду рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку; просить рішення господарського суду міста Києва від 18.10.2022 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 14.03.2023 залишити без змін, а касаційну скаргу - без задоволення.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
8. Згідно з рішенням Тимчасової адміністративної колегії АМК від 23.12.2021 №191-р/тк у справі №924-ЗМС:
- визнано, що протягом 2019-2020 років та 5 місяців 2021 року Підприємство займало монопольне (домінуюче) становище на ринку послуг з приймання та очищення стічних вод, що вивозяться спеціалізованим транспортом від споживачів, які не приєднані до системи централізованого водовідведення (далі - Послуги ПОСВ), в межах зони охоплення навколо каналізаційних очисних споруд Підприємства у радіусі 35 км;
- визнано дії Підприємства у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем протягом 2019-2020 років та 5 місяців 2021 року на ринку Послуг ПОСВ, що полягають у висуванні неправомірних вимог суб`єктам господарювання, які здійснюють вивезення рідких відходів, та встановленні відповідальності за їх невиконання, що призвело до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку, порушенням передбаченим частиною першою статті 13 та пунктом 2 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції";
- за зазначене порушення на Підприємство накладено штраф у розмірі 389 824 грн.;
- зобов`язано Підприємство у 2-місячний строк з дня одержання рішення припинити вказане порушення законодавства про захист економічної конкуренції.
9. Як вказано в пункті 2 Рішення АМК, серед видів діяльності Підприємства є забір, очищення та постачання води, каналізація, відведення й очищення стічних вод.
10. Об`єктом аналізу за Рішенням АМК (пункт 18) є Підприємство - суб`єкт господарювання, який надає Послуги ПОСВ.
Об`єктом аналізу за Рішенням АМК (пункт 19) є Послуги ПОСВ.
11. Підприємство надає послуги із забору, очищення та постачання води, каналізація, відведення й очищення стічних вод.
12. Рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 27.02.2019 №211 затверджено Місцеві правила приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення міста Тернополя (далі - Місцеві правила) в редакції до 01.07.2020.
Рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 17.06.2020 №442 було внесено зміни до Місцевих правил у редакції з 01.07.2020.
Місцевими правилами встановлено порядок приймання стічних вод асенізаційним транспортом від споживачів, які не приєднані до системи централізованого водовідведення.
Даними правилами встановлено, що перевізник зобов`язаний щомісячно надавати інформацію про якісний склад стічних вод, а за відсутності зазначеного аналізу виробник при нарахуванні плати за послуги застосовує коефіцієнт кратності Кк=5 до 01.07.2020, а з 01.07.2020 року - Кк=3.
13. Протягом 2019 року Підприємство надавало відповідні послуги на підставі договорів про надання послуг з очищення стічних вод, а протягом 2020 року та 5 місяців 2021 року Підприємство надавало відповідні послуги на підставі договорів про надання послуг з водовідведення.
14. Згідно з пунктом 1.1 вказаних договорів: Підприємство бере на себе зобов`язання приймати від перевізника стічні води, які скидаються спеціалізованим автотранспортом, та проводити їх очищення; перевізник зобов`язується своєчасно здійснювати оплату за надані послуги та належним чином виконувати взяті на себе зобов`язання.
Відповідно до пункту 2.1 договору про надання послуг з очищення стічних вод (укладався протягом 2019 року) перевізник зобов`язується проводити за надані йому послуги оплату, яка нараховується Підприємством за загальним обсягом скинутих перевізником стоків, коефіцієнтом кратності 5 та нормативом плати, який встановлюється уповноваженим органом місцевого самоврядування.