ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 липня 2023 року
м. Київ
справа № 400/4526/22
адміністративне провадження № К/990/2507/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Тацій Л.В.,
суддів: Рибачука А.І., Стеценка С.Г.,
розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у суді касаційної інстанції касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 21.12.2022 (прийняту судом у складі: головуючого судді Кравченка К.В., суддів: Джабурія О.В., Вербицької Н.В.) у справі № 400/4526/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
У жовтні 2022 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ) в якому просив:
визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Миколаївській області щодо непроведення ОСОБА_1 перерахунку та виплати разової грошової допомоги, передбаченої частиною 5 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 №3551-XII за 2022 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком;
зобов`язати ГУ ПФУ в Миколаївській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплатити разову грошову допомогу, передбачену частиною 5 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 №3551-XII за 2022 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком у сумі 8179,00 грн..
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що позивач є учасником бойових дій та знаходиться на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області. У 2022 році разом з пенсійним нарахуванням отримав щорічну разову грошову допомогу у розмірі 1491,00 грн., що не відповідає нормам Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Не погодившись з отриманою сумою разової грошової допомоги позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення нарахування та виплати йому грошової допомоги в розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком з урахуванням раніше виплаченої суми, однак відповідач листом відмовив у здійснені виплати у розмірі п`яти мінімальних пенсій.
Короткий зміст рішень судів першої й апеляційної інстанцій
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 03.11.2022 позов задоволено повністю.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої виходив з того, що розмір разової грошової допомоги учасникам бойових дій, визначений Порядком використання у 2022 році коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань, затвердженим Постановою № 540, не відповідає розмірам, установленим статтею 12 Закону №3551-ХІІ, а відтак, з посиланням на частину 3 статті 7 КАС України, дійшов висновку про необхідність застосування до спірних правовідносин норм Закону № 3551-XII, який має вищу юридичну силу, ніж положення зазначеної постанови.
З огляду на вищевикладене зазначив, що відповідачем допущено у спірних правовідносинах протиправну бездіяльність щодо нарахування та виплати позивачу розміру спірної допомоги, внаслідок чого порушено право позивача на одержання разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік у належному розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, що підлягає поновленню в судовому порядку.
П`ятий апеляційний адміністративний суд постановою від 21.12.2022 скасував рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 03.11.2022 та ухвалив нове рішення, яким у задоволенні позову відмовив.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та ухвалюючи рішення про відмову у задоволенні позову, апеляційний суд виходив з того, що відповідач діяв правомірно, так як враховуючи положення статті 64 Конституції України, частини другої статті 20 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" № 389, частини сьомої статті 20 та абзацу 3 підпункту 2 пункту 22 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України, у 2022 році виплата щорічної разової грошової допомоги до 5-го травня мала здійснюватися у розмірах, визначених в додатку до Порядку, затвердженого Постановою № 540.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У січні 2023 року позивач звернувся до Верховного Суду із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 21.12.2022, а рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 03.11.2022 залишити без змін.
Касаційна скарга обґрунтована тим, що судом апеляційної інстанції неправильно застосовані норми матеріального права, порушені норми процесуального права, оскільки, на думку заявника, існує необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду від 01.12.2022 у справі № 580/2869/22.
У відзиві на касаційну скаргу відповідач заперечує проти її задоволення.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Верховний Суд ухвалою від 31.01.2023 відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 .
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач є учасником бойових дій та знаходиться на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області.
Позивачу у 2022 року разом з пенсійними нарахуваннями була нарахована та виплачена щорічна разова грошова допомога до 5 травня 2022 року у розмірі 1491,00 грн., відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Не погоджуюсь з отриманою сумою щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2022 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області з заявою, в якій просив здійснити нарахування та виплату на його користь недоотриманої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік у сумі 8179,00 грн.
Відповідач листом відмовив позивачу у нарахуванні та виплаті, як учаснику бойових дій, грошову допомогу до 5 травня за 2022 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.
Не погодившись з відмовою Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області у виплаті ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік у розмірі, меншому ніж встановлено статтею 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", позивач звернувся до суду з цим позовом.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи із меж касаційного перегляду справи, визначених статтею 341 КАС України, колегія суддів виходить із такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У справі, яка розглядається, ключовим є питання визначення в умовах воєнного стану розміру виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у 2022 році.
Верховний Суд у складі судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду, переглядаючи справу № 560/8064/22 в касаційному порядку, у постанові від 13.06.2023 дійшов висновку про необхідність відступити від висновків, викладених у постанові Верховного Суду від 01.12.2022 у справі № 580/2869/22 щодо застосування положень статті 13 Закону № 3551-XII, частини другої статті 20 Закону № 389-VІІІ, частини сьомої статті 20 та абзацу третього підпункту 2 пункту 22 розділу VI Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України та Порядку № 540 у подібних правовідносинах щодо нарахування та виплатити щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік у розмірі, визначеному вказаним Порядком, з огляду на те, що Судом не можуть бути застосовані нормативно-правові акти органів державної влади, які обмежують права і пільги ветеранів війни, передбачені цим Законом, оскільки вони є такими, що суперечать статті 17 Основного Закону та спеціальному законодавству, яке регулює забезпечення державою соціального захисту ветеранів війни та членів їх сімей, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України шляхом надання їм пільг і гарантій соціального захисту відповідно до законодавства, а мають бути застосовані саме положення статті 13 Закону № 3551-XII у редакції Закону України № 367-ХІV, згідно із якою щорічна разова грошова допомога до 5 травня для осіб з інвалідністю ІІ групи внаслідок війни виплачується у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.