ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 липня 2023 року
м. Київ
справа № 196/282/21
провадження № 51-2737 км 22
Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого ОСОБА_1,
суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3,
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_4 ,
прокурора ОСОБА_5,
захисника ОСОБА_6,
засудженого ОСОБА_7,
потерпілої ОСОБА_8,
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу прокурора, який брав участь у розгляді кримінального провадження судом першої інстанції, на вирок Дніпровського апеляційного суду від 02 лютого 2023 року у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12021040600000032, за обвинуваченням
ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця
смт Царичанка Царичанського району Дніпропетровської області, раніше не судимого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 289 КК України.
Зміст судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини
Вироком Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 21 січня 2022 року ОСОБА_7 засуджено за ч. 3 ст. 289 КК України із застосуванням положень ст. 69 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років.
На підставі ст. 75 КК України ОСОБА_7 звільнено від відбування призначеного покарання з випробуванням з іспитовим строком тривалістю 3 роки та покладено обов`язки, передбачені ст. 76 цього Кодексу.
Вирішено питання щодо речових доказів та процесуальних витрат у провадженні.
Дніпровський апеляційний суд ухвалою від 13 червня 2022 року вказаний вирок місцевого суду щодо ОСОБА_7 залишив без змін, а апеляційну скаргу прокурора - без задоволення.
Постановою Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 20 грудня 2022 року касаційну скаргу прокурора задоволено частково, ухвалу Дніпровського апеляційного суду від 13 червня 2022 року щодо засудженого ОСОБА_7 скасовано та призначено новий розгляд у суді апеляційної інстанції.
Вироком Дніпровського апеляційного суду від 02 лютого 2023 року вирок Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 21 січня 2022 року в частині призначеного покарання скасовано та ухвалено в цій частині новий вирок, яким ОСОБА_7 призначено покарання за ч. 3 ст. 289 КК України із застосуванням ст. 69 цього Кодексу у виді позбавлення волі на строк 2 роки, без конфіскації належного йому майна.
У іншій частині вирок суду залишено без змін.
За обставин, викладених у вироку, ОСОБА_7 визнано винуватим у тому, що він 19 лютого 2021 року, приблизно о 15 год, перебуваючи в стані наркотичного сп`яніння та маючи умисел на незаконне заволодіння транспортним засобом, прибув до території домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1, де на узбіччі дороги знаходився автомобіль "Тoyota Land Cruiser", державний реєстраційний номер НОМЕР_1, власником якого є ОСОБА_8 . Втілюючи свій злочинний намір на незаконне заволодіння зазначеним транспортним засобом, ОСОБА_7 без будь-якого дозволу, не маючи права на користування даним автомобілем, підійшов до нього, відчинив незачинені на замок передні водійські дверцята, сів за кермо та, використовуючи ключі, які були в замку запалення, запустив двигун автомобіля і поїхав з місця події, тим самим умисно, таємно, незаконно заволодів транспортним засобом потерпілої ОСОБА_8 вартістю 346 544,71 грн, у подальшому розпорядившись ним на власний розсуд.
Вимоги касаційної скарги і узагальнені доводи особи, яка її подала
У касаційній скарзі прокурор просить скасувати вирок апеляційного суду і призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанціїз підстав істотного порушення вимог кримінального процесуального закону та невідповідності призначеного судом покарання ступеню тяжкості вчиненого кримінального правопорушення та особі засудженого через м`якість.
На обґрунтування своїх доводів вказує, що вироком суду першої інстанції ОСОБА_7 було призначено покарання із застосуванням ст. 69 КК України у виді позбавлення волі строком на 5 років та на підставі ст. 75 цього Кодексу звільнено від відбування покарання з випробуванням. Ухвалою апеляційного суду від 13.06.2022 вказаний вирок місцевого суду залишено без змін.
Постановою Верховного Суду від 20 грудня 2022 року за касаційною скаргою прокурора вказану ухвалу в частині застосування до ОСОБА_7 положень ст. 75 КК України скасовано і призначено новий розгляд у суді апеляційної інстанції. Разом з цим, було зазначено, що висновки судів попередніх інстанцій про можливість призначення ОСОБА_7 покарання за ч. 3 ст. 289 КК України із застосуванням положень ст. 69 цього Кодексу ґрунтуються на вимогах закону.
Під час нового розгляду апеляційний суд призначив засудженому покарання за ч. 3 ст. 289 КК України із застосуванням ст. 69 цього Кодексу у виді позбавлення волі на строк 2 роки, тобто нижче від найнижчої межі, передбаченої не тільки санкцією ч. 3, а й санкцією ч. 1 вказаної статті, при цьому свій висновок щодо зменшення розміру призначеного покарання належним чином не мотивував, жодних нових обставин, крім тих, що були підставою для застосування місцевим судом ст. 69 КК України, не навів.
В запереченнях захисник ОСОБА_6, посилаючись на безпідставність доводів касаційної скарги, просив відмовити в її задоволенні.
Позиції учасників судового провадження
У судовому засіданні прокурорпідтримала доводи касаційної скарги.
Захисник ОСОБА_6, засуджений ОСОБА_7 та потерпіла ОСОБА_8 заперечували щодо задоволення касаційної скарги, просили вирок апеляційного суду залишити без зміни, а касаційну скаргу прокурора - без задоволення.
Мотиви Суду
Заслухавши доповідь судді, пояснення учасників касаційного розгляду, перевіривши матеріали кримінального провадження та доводи, викладені у касаційній скарзі, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Відповідно до приписів ст. 438 КПК України підставами для скасування або зміни судового рішення судом касаційної інстанції є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність та невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення та особі засудженого.
Згідно зі ст. 433 КПК України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального й процесуального права при ухваленні судових рішень у тій частині, в якій їх було оскаржено.