1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 липня 2023 року

м. Київ

справа № 405/5359/22

провадження № 51-1030км23

Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати

Касаційного кримінального суду у складі:

головуючого ОСОБА_1,

суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3,

за участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_4,

прокурора ОСОБА_5,

у режимі відеоконференції:

заявника ОСОБА_6,

розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_6 на ухвалу Кропивницького апеляційного суду від 22 грудня 2022 року про повернення апеляційної скарги.

Зміст судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини

Слідчий суддя Ленінського районного суду м. Кіровограда ухвалою від 14 листопада 2022 року відмовив у задоволенні скарги ОСОБА_6 на рішення прокурора про закриття кримінального провадження № 42018121070000036.

Кропивницький апеляційний суд ухвалою від 22 грудня 2022 рокуповернув апеляційну скаргу ОСОБА_6 на підставі ст. 399 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК) через недотримання апелянтом вимог щодо змісту апеляційної скарги, передбачених ст. 396 КПК.

Вимоги та узагальнені доводи особи, яка подала касаційну скаргу

У касаційній скарзі ОСОБА_6, посилаючись на істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, просить скасувати ухвалу апеляційного суду та призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції. Суть доводів скаржника у касаційній скарзі зводиться до тверджень про те, що Кропивницький апеляційний суд обмежив його право на доступ до правосуддя. На його переконання, рішення апеляційного суду є безпідставним.

Позиції учасників судового провадження

У судовому засіданні ОСОБА_6, надавши відповідні пояснення, підтримав повністю касаційну скаргу.

Прокурор ОСОБА_5 висловив міркування про наявність підстав для скасування оскарженого судового рішення та призначення нового розгляду в суді апеляційної інстанції.

Мотиви Суду

Заслухавши доповідь судді, пояснення учасників судового провадження, перевіривши матеріали провадження та доводи, викладені в касаційній скарзі ОСОБА_6, суд касаційної інстанції дійшов висновку, що подана скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.

Як передбачено ч. 2 ст. 433 КПКсуд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.

Право особи на апеляційне оскарження спрямовано насамперед на реалізацію права на справедливий суд, гарантованого ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Забезпечення такого права є однією з важливих гарантій ухвалення правосудного рішення у кримінальному провадженні.

Статтею 24 КПК кожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого, а також на перегляд вироку, ухвали суду, що стосується його прав, свобод, законних інтересів, судом вищого рівня в порядку, передбаченому цим Кодексом.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 438 КПК підставою для скасування або зміни судових рішень при розгляді справи в суді касаційної інстанції є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону.

Виходячи з положень ч. 1 ст. 412 КПК, істотними порушеннями вимог кримінального процесуального закону є такі порушення, які перешкодили чи могли перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення.

За приписами ст. 370 цього Кодексу судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим. Законним є рішення, ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі об`єктивно з`ясованих обставин, які підтверджені доказами, дослідженими під час судового розгляду та оціненими судом відповідно до ст. 94 цього Кодексу. Вмотивованим є рішення, в якому наведені належні і достатні мотиви та підстави його ухвалення.

У статті 392 КПК наведено перелік судових рішень, що можуть бути оскаржені в апеляційному порядку, до яких відносяться й ухвали слідчого судді у випадках, передбачених цим Кодексом.

Частиною 3 ст. 399 КПК визначено вичерпний перелік підстав для повернення апеляційної скарги, а саме (1) особа не усунула недоліки апеляційної скарги, яку залишено без руху, в установлений строк; (2) апеляційну скаргу подала особа, яка не має права подавати апеляційну скаргу; (3) апеляційна скарга не підлягає розгляду в цьому суді апеляційної інстанції; (4) апеляційна скарга подана після закінчення строку апеляційного оскарження і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку або суд апеляційної інстанції за заявою особи не знайде підстав для його поновлення.


................
Перейти до повного тексту