Постанова
Іменем України
28 червня 2023 року
м. Київ
справа № 401/3383/21
провадження № 61-6св23
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Ступак О. В. (суддя-доповідач),
суддів: Гулейкова І. Ю., Олійник А. С., Погрібного С. О., Яремка В. В.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідачі: Світловодський районний центр соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді, Олександрійська районна державна адміністрація Кіровоградської області,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Кропивницького апеляційного суду від 08 листопада 2022 року у складі колегії суддів: Чельник О. І., Дуковського О. Л., Єгорової С. М.,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій
У жовтні 2021 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Світловодського районного центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді
(далі - Світловодський РЦСССДМ), Олександрійської районної державної адміністрації Кіровоградської області (далі - Олександрійська РДА) про стягнення всіх сум, що належать до виплати в день звільнення, середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні, відшкодування моральної шкоди.
Позов обґрунтовано тим, що вона працювала у Світловодському РЦСССДМ
із 06 квітня 2017 року до 15 липня 2021 року: з 06 квітня 2017 року до 01 лютого 2018 року - на посаді соціального педагога відділу соціальної роботи; із 01 лютого 2018 року до 01 січня 2019 року - на посаді фахівця із соціальної роботи II категорії; із 01 січня 2019 року до 15 липня 2021 року - провідним фахівцем із соціальної роботи. Із 01 до 10 грудня 2020 року перебувала на лікарняному, що підтверджується листком непрацездатності від 01 грудня 2020 року № 038013.
18 січня 2021 року їй повідомлено про наступне вивільнення зі Світловодського РЦСССДМ із 18 березня 2021 року (повідомлення від 18 січня 2021 року № 01-16/7) у зв`язку з ліквідацією юридичної особи публічного права "Світловодський районний центр соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді" на підставі пункту 1 статті 40 КЗпП України, яке відбудеться 18 березня 2021 року. 15 березня
2021 року Світловодський РЦССДСМ видав їй довідку № 01-16/7, згідно з якою станом на 15 березня 2021 року заборгованість із заробітної плати складає: за січень 2021 року - 6 226,00 грн; за лютий 2021 року - 5 252,80 грн; грошова компенсація за невикористану відпустку - 4 990,04 грн; вихідна допомога при ліквідації - 8 145,70 грн.
23 березня 2021 року позивачці виплачено 9 021,47 грн, 18 серпня 2021 року - 5 074,61 грн. Наказом Світловодського РЦСССДМ від 24 лютого 2021 року № 1-в "Про надання відпустки у зв`язку з вагітністю та пологами ОСОБА_1" їй надана відпустка у зв`язку з вагітністю та пологами з 23 лютого до 29 червня
2021 року. 06 травня 2021 року їй видано листок непрацездатності серії АЛГ
№ 077893 (продовження листка непрацездатності серії АЛГ № 077458) про те, що вона перебувала на лікарняному з 29 червня до 12 липня 2021 року. Зазначені листки непрацездатності надані бухгалтеру Світловодського РЦСССДМ, але їх оплата не здійснена.
Зазначала, що Світловодський РЦСССДМ не виплатив допомогу з тимчасової непрацездатності, вагітності та пологів не тільки в строк, визначений пунктом 1 частини другої статті 32 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування", але й під час звільнення її з роботи, порушивши при цьому вимоги статей 25, 26, 30-32 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" та статті 116 КЗпП України.
15 липня 2021 року позивачку звільнено зі Світловодського РЦСССДМ у зв`язку
з ліквідацією установи на підставі пункту 1 статті 40 КЗпП України (наказ
від 15 липня 2021 року № 7-к). Усупереч вимогам статті 44 КЗпП України їй не виплачено також вихідну допомогу.
Вважала, що у зв`язку з невиплатою усіх сум, що належали їй від Світловодського РЦСССДМ у день звільнення, вона має право на виплату середнього заробітку за весь час затримки до дня фактичного розрахунку.
Вимоги до Олександрійської РДА позивач обґрунтовувала тим, що згідно з пунктом 2 Положення про Світловодський РЦСССДМ, затвердженого розпорядженням голови Світловодської районної державної адміністрації від 19 листопада
2015 року № 409-р, Центр утворюється, реорганізовується та ліквідується Світловодською районною державною адміністрацією і належить до сфери її управління. Крім того, Світловодська районна державна адміністрація є головним розпорядником бюджетних коштів Центру відповідно до статті 22 Бюджетного кодексу України.
Світловодська районна державна адміністрація Кіровоградської області знаходиться в стані припинення з 05 січня 2021 року, Світловодський РЦСССДМ - з 18 січня 2021 року. Розпорядженням голови Кіровоградської обласної державної адміністрації від 08 квітня 2021 року № 294-р "Про затвердження передавальних актів передачі-приймання майна з балансу Онуфріївської, Петрівської, Світловодської районних державних адміністрацій на баланс Олександрійської районної державної адміністрації" затверджено передавальний акт передачі-приймання майна з балансу Світловодської районної державної адміністрації на баланс Олександрійської РДА та зазначено про те, що у зв`язку з припиненням Світловодської районної державної адміністрації Кіровоградської області, яка реорганізується шляхом приєднання до Олександрійської РДА, правонаступником усього її майна за цим передавальним актом є Олександрійська РДА. Позивачка зазначила, що оскільки Олександрійська РДА є публічним правонаступником Світловодської районної державної адміністрації Кіровоградської області, то Світловодський РЦСССДМ належить до сфери управління останньої, яка
є головним розпорядником його бюджетних коштів згідно з Положенням про Світловодський РЦСССДМ, затвердженим розпорядженням голови Світловодської районної державної адміністрації Кіровоградської області від 19 листопада
2015 року № 409-р, саме Олександрійська РДА має нести відповідальність за затримку розрахунку при звільненні.
Також зазначала, що у період вагітності та після пологів вона перебувала
в постійному нервовому напруженні, зазнала психологічного стресу, хвилювань, викликаних тим, що їй своєчасно не була виплачена заробітна плата, не виплачена допомога по тимчасовій непрацездатності, у зв`язку з вагітністю та пологами; постійні хвилювання в період вагітності призвели до ускладнення пологів. Вважала, що порушення її законних прав призвели до моральних страждань, їй дуже складно організовувати своє подальше життя, а тому сума відшкодування завданої їй моральної шкоди має становити 20 000,00 грн.
Уточнивши позовні вимоги, ОСОБА_1 остаточно просила стягнути
з Олександрійської РДА на свою користь заборгованість за допомогою
з тимчасової непрацездатності у розмірі 1 229,00 грн; заборгованість за допомогою у зв`язку вагітністю та пологами у розмірі 32 939,20 грн; вихідну допомогу при звільненні у розмірі 8 145,70 грн, середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні починаючи з 16 липня 2021 року до дня ухвалення судового рішення, а також 20 000,00 грн на відшкодування моральної шкоди.
Рішенням Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області
від 23 червня 2022 року позов ОСОБА_1 задоволено частково. Стягнуто солідарно із Світловодського РЦСССДМ та з Олександрійської РДА на користь ОСОБА_1 заборгованість із заробітної плати: 1 229,00 грн - нарахування допомоги за час тимчасової непрацездатності за листком про тимчасову непрацездатність від 01 грудня 2020 року № 038013; 32 939,20 грн - нарахування допомоги у зв`язку з вагітністю та пологами (листок непрацездатності
від 23 лютого 2021 року № 077458 та листок непрацездатності від 06 травня
2021 року № 077893); 8 145,70 грн - вихідна допомогу у розмірі середньомісячного заробітку; а також: 70 987,31 грн - середній заробіток за весь час затримки розрахунку при звільненні за період із 16 липня 2021 року до 23 червня 2022 року; та компенсацію моральної шкоди у розмірі 10 000,00 грн, а всього - 123 301,00 грн. Вирішено питання щодо розподілу судових витрат.
Рішення мотивоване тим, що позовні вимоги є обґрунтованими, тому наявні підстави для солідарного стягнення з відповідачів Світловодського РЦСССДМ та Олександрійської РДА заборгованості із заробітної плати, середнього заробітку за весь час затримки розрахунку при звільненні за період із 16 липня 2021 року
до 23 червня 2022 року та відшкодування моральної шкоди.
Постановою Кропивницького апеляційного суду від 08 листопада 2022 року апеляційну скаргу Олександрійської РДА задоволено частково. Рішення Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області від 23 червня
2022 року скасовано та ухвалено нове судове рішення про часткове задоволення позову. Стягнуто з Олександрійської РДА на користь ОСОБА_1 заборгованість із заробітної плати, а саме нарахування допомоги за час тимчасової непрацездатності за листком про тимчасову непрацездатність від 01 грудня
2020 року № 038013 у розмірі 1 229,00 грн; нарахування допомоги у зв`язку
з вагітністю та пологами за листками непрацездатності від 23 лютого 2021 року
№ 077458 та від 06 травня 2021 року № 077893 у розмірі 32 939,20 грн; вихідну допомогу у розмірі середньомісячного заробітку у сумі 8 145,70 грн. В іншій частині вимоги залишено без задоволення. Вирішено питання щодо розподілу судових витрат.
Апеляційний суд, скасовуючи рішення суду першої інстанції та ухвалюючи нове, виходив із меж заявлених позовних вимог, а також з урахуванням того, що у цій справі відбулося публічне правонаступництво, дійшов висновку про стягнення заборгованості із заробітної плати лише з Олександрійської РДА як публічного правонаступника Світловодської районної державної адміністрації. Водночас відмовив у стягненні середнього заробітку за весь час затримки до дня фактичного розрахунку на підставі статті 117 КЗпП України, оскільки
ОСОБА_1 не перебувала з Олександрійською РДА у трудових правовідносинах, а отже, не встановлено вини Олександрійської РДА у невиплаті позивачці усіх належних до виплати сум на момент звільнення. Крім того, відсутні підстави для відшкодування моральної шкоди з Олександрійської РДА, оскільки немає причинно-наслідкового зв`язку у діях відповідача, який би давав підстави для покладення на нього обов`язку з відшкодування моральної шкоди.
Короткий зміст та узагальнені доводи касаційної скарги
У грудні 2022 року ОСОБА_1 звернулася до Верховного Суду із касаційною скаргою на постанову Кропивницького апеляційного суду від 08 листопада
2022 року, в якій просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції в частині відмови у стягненні середнього заробітку на підставі статті 117 КЗпП України та відшкодуванні моральної шкоди та залишити в цій частині в силі рішення суду першої інстанції, обґрунтовуючи свої вимоги неправильним застосуванням судом норм матеріального права та порушенням норм процесуального права.
Касаційну скаргу мотивовано тим, що апеляційний суд не врахував висновків, сформульованих у постановах Верховного Суду від 05 грудня 2018 року у справі
№ 134/1781/16, від 03 травня 2022 року у справі № 753/10912/20, Верховного Суду України від 18 січня 2017 року у справі № 6-2912цс16, щодо відповідальності власника або уповноваженого ним органу у разі невиплати з вини роботодавця належних звільненому працівникові сум у строки, визначені статтею 116
КЗпП України.
Позиція Верховного Суду
Статтею 400 ЦПК України встановлено, що переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими. Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Вивчивши матеріали справи, перевіривши доводи касаційної скарги у межах, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду дійшов висновку,що касаційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.
Встановлені судами обставини
ОСОБА_1 працювала у Світловодському РЦСССДМ із 06 квітня 2017 року до 15 липня 2021 року (а. с. 19-21).
Із 01 до 10 грудня 2020 року ОСОБА_1 перебувала на лікарняному, що підтверджується листком непрацездатності від 01 грудня 2020 року № 038013
(а. с. 22).
18 січня 2021 року ОСОБА_1 повідомлена про наступне вивільнення
з Світловодського РЦСССДМ із 18 березня 2021 року, що підтверджується копією повідомлення від 18 січня 2021 року № 01-16/7. У повідомленні також зазначено, що при звільненні ОСОБА_1 буде виплачена вихідна допомога у розмірі середнього заробітку згідно з колективним договором (а. с. 27).
Наказом Світловодського РЦСССДМ від 24 лютого 2021 року № 1-в "Про надання відпустки у зв`язку з вагітністю та пологами ОСОБА_1" ОСОБА_1 надана відпустка у зв`язку з вагітністю та пологами з 23 лютого 2021 року до 29 червня 2021 року (а. с. 25).
24 лютого 2021 року ОСОБА_1 звернулася до бухгалтера Світловодського РЦСССДМ ОСОБА_2 з письмовою заявою про здійснення розрахунку
з виплат за листком непрацездатності серії АЛГ № 077458, виданим 23 лютого 2021 року (а. с. 26).
Із довідки Світловодського РЦССДСМ від 15 березня 2021 року № 01-16/7 станом на 15 березня 2021 року заборгованість перед позивачем становить: заробітна плату за січень 2021 року - 6 226,00 грн, заробітна плата за лютий 2021 року - 5 252,80 грн, грошова компенсація за невикористану відпустку - 4 990,04 грн, вихідна допомогу у зв`язку із ліквідацією установи - 8 145,70 грн (а. с. 29).
23 березня 2021 року ОСОБА_1 виплачено 9 021,47 грн, 18 серпня 2021 року - 5 074,61 грн, що підтверджується банківськими виписками за 23 березня 2021 року та 18 серпня 2021 року. Відправником коштів 23 березня 2021 року у сумі
9 021,47 грн та 18 серпня 2021 року у сумі 5 074,61 грн є Світловодський РЦССДСМ (а. с. 30, 31, 130).
06 травня 2021 року ОСОБА_1 видано листок непрацездатності серії АЛГ
№ 077893 (продовження листка непрацездатності серії АЛГ № 077458), згідно
з яким вона перебувала на лікарняному з 29 червня 2021 року до 12 липня
2021 року (а. с. 24).
15 липня 2021 року ОСОБА_1 звільнена зі Світловодського РЦСССДМ
у зв`язку з ліквідацією установи згідно з пунктом 1 статті 40 КЗпП України, що підтверджується наказом від 15 липня 2021 року № 7-к (а. с. 28).
Світловодське управління Державної казначейської служби в Кіровоградській області 20 грудня 2021 року № 02-30-06/1135 повідомило суд першої інстанції про те, що Світловодський РЦСССДМ знаходиться в стані припинення, закрито усі рахунки в органах казначейства Кіровоградської області, зокрема
у Світловодському управлінні казначейства (за місцем обслуговування) (а. с. 127).
Згідно з пунктом 2 Положення про Світловодський РЦСССДМ, затвердженого розпорядженням голови Світловодської районної державної адміністрації
від 19 листопада 2015 року № 409-р, Центр утворюється, реорганізовується та ліквідується Світловодською районною державною адміністрацією і належить до сфери її управління. Діяльність Центру спрямовується Управлінням соціального захисту населення Світловодської районної державної адміністрації. Положення про Центр, його штатний розпис в межах визначеної граничної чисельності та фонду оплати праці працівників затверджується Світловодською районною державною адміністрацією (а. с. 33-34).
Відповідно до постанови Верховної Ради України від 17 липня 2020 року № 807-ІХ "Про утворення та ліквідацію районів" утворено Олександрійський район
(з адміністративним центром у місті Олександрія) у складі територій Великоандрусівської сільської, Новопразької селищної, Олександрійської міської, Онуфріївської селищної, Пантаївської селищної, Петрівської селищної, Попельнастівської сільської, Приютівської селищної, Світловодської міської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 4 Порядку здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов`язків районних державних адміністрацій, що припиняються, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року
№ 1321 (далі - Порядок № 1321), яким визначено механізм здійснення заходів, пов`язаних з утворенням або реорганізацією райдержадміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов`язків райдержадміністрацій, що припиняються, у зв`язку із зміною адміністративно-територіального устрою України, якщо територія району, ліквідованого Верховною Радою України (далі - ліквідований район), включається до території новоутвореного району,
в адміністративному центрі якого вже існує райдержадміністрація, райдержадміністрація, що діяла на території ліквідованого району, реорганізується шляхом її приєднання до райдержадміністрації, розташованої в адміністративному центрі новоутвореного району.
Пунктом 7 Порядку № 1321 визначено, що перехід повноважень, прав та обов`язків (публічно-владне правонаступництво) райдержадміністрацій, що припиняються, до райдержадміністрацій новоутворених районів здійснюється: у разі існування райдержадміністрації в адміністративному центрі новоутвореного району та приєднання до неї райдержадміністрацій, що припиняються, ліквідованих районів - з моменту утворення комісії з реорганізації райдержадміністрації, що припиняється.
Відповідно до пункту 8 Порядку № 1321 перехід майна, майнових прав та обов`язків райдержадміністрацій, що припиняються, до райдержадміністрацій новоутворених районів здійснюється: у разі існування райдержадміністрації в адміністративному центрі новоутвореного району та приєднання до неї райдержадміністрацій, що припиняються, ліквідованих районів - з дня затвердження передавального акта комісії з реорганізації.
Передавальний акт складається комісією з реорганізації та затверджується головою облдержадміністрації (пункту 9 Порядку № 1321).
Розпорядженням голови Олександрійської РДА від 14 січня 2021 року № 19-р "Про припинення юридичної особи публічного права "Світловодський районний центр соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді" вирішено припинити вказану юридичну особу публічного права шляхом ліквідації та затверджено склад ліквідаційної комісії з припинення, головою якої призначено Нейбургера М. В. (а. с. 38-41).
Розпорядженням голови Кіровоградської обласної державної адміністрації
від 08 квітня 2021 року № 294-р "Про затвердження передавальних актів передачі-приймання майна з балансу Онуфріївської, Петрівської, Світловодської районних державних адміністрацій на баланс Олександрійської районної державної адміністрації" затверджено передавальний акт передачі-приймання майна
з балансу Світловодської районної державної адміністрації на баланс Олександрійської РДА. У вказаному розпорядженні зазначено про те, що у зв`язку з припиненням Світловодської районної державної адміністрації Кіровоградської області, яка реорганізується шляхом приєднання до Олександрійської районної державної адміністрації Кіровоградської області, правонаступником усього її майна за цим передавальним актом є Олександрійська РДА (а. с. 42-55).
Олександрійська РДА як орган державної виконавчої влади є публічним правонаступником Світловодської районної державної адміністрації,
а Світловодський РЦСССДМ належить до сфери управління останньої, яка
є головним розпорядником його бюджетних коштів згідно з Положенням про Світловодський районний центр соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді, затвердженим розпорядженням голови Світловодської районної державної адміністрації від 19 листопада 2015 року № 409-р.
Суд першої інстанції, частково задовольняючи позов, виходив із обґрунтованості позовних вимог, що дає підстави для солідарного стягнення з відповідачів - Світловодського РЦСССДМ та Олександрійської РДА - заборгованості із заробітної плати, середнього заробітку за весь час затримки розрахунку при звільненні за період із 16 липня 2021 року до 23 червня 2022 року та відшкодування моральної шкоди.
Апеляційний суд, скасовуючи рішення суду першої інстанції та ухвалюючи нове, виходив із меж заявлених позовних вимог, а також з урахуванням того, що у цій справі відбулося публічне правонаступництво, дійшов висновку про стягнення заборгованості із заробітної плати лише з Олександрійської РДА, як публічного правонаступника Світловодської районної державної адміністрації. Водночас відмовив у стягненні середнього заробітку на підставі статті 117 КЗпП України, оскільки ОСОБА_1 не перебувала з Олександрійською РДА у трудових правовідносинах, а отже, не встановлено вини Олександрійської РДА у невиплаті позивачці усіх належних до виплати сум на момент звільнення. Крім того, відсутні підстави для відшкодування моральної шкоди з Олександрійської РДА, оскільки немає причинно-наслідкового зв`язку у діях відповідача, який би давав підстави для покладення на нього обов`язку з відшкодування моральної шкоди.
Верховний Суд не погоджується із висновками апеляційного суду в частині відмови у стягненні середнього заробітку на підставі статті 117 КЗпП Українита відшкодуванні моральної шкоди з огляду на таке.
Нормативно-правове обґрунтування
Відповідно до статті 94 КЗпП Українизаробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Аналогічне визначення заробітної плати міститься й у статті 1 Закону України "Про оплату праці".
Частиною першою статті 47 КЗпП України встановлено, що власник або уповноважений ним орган зобов`язаний в день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу.
Положеннями статті 116 КЗпП України визначено, що при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред`явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок.
Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку про те, що всі суми (заробітна плата, вихідна допомога, компенсація за невикористану відпустку, оплата за час тимчасової непрацездатності тощо), належні до сплати працівникові, мають бути виплачені у день його звільнення. Чинне законодавство прямо покладає на підприємство, установу, організацію обов`язок провести зі звільненим працівником повний розрахунок, виплатити всі суми, що йому належать як на підставі норм Закону України "Про оплату праці", так і відповідно до умов Колективного договору. У разі невиконання такого обов`язку з вини власника або уповноваженого ним органу наступає передбачена статтею 117 КЗпП України відповідальність.
За змістом статті 117 КЗпП України в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені у статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку. При наявності спору про розміри належних звільненому працівникові сум власник або уповноважений ним орган повинен сплатити зазначене в цій статті відшкодування в тому разі, коли спір вирішено на користь працівника.