УХВАЛА
04 липня2023 року
м. Київ
Справа № 360/1571/19
Провадження № 14-78зц23
Велика Палата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача Ткачука О. С.,
суддів: Власова Ю. Л., Гриціва М. І., Гудими Д. А., Катеринчук Л. Й., Кишакевича Л. Ю., Кравченка С. І., Крет Г. Р., Лобойка Л. М., Мартєва С. Ю., Пількова К. М., Прокопенка О. Б., Ситнік О. М., Ткача І. В., Уркевича В. Ю., Усенко Є. А., Чумаченко Т. А.
перевіривши заяву ОСОБА_1 про перегляд ухвали Великої Палати Верховного суду від 12 червня 2023 року, ухвали Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 13 квітня 2023 року, постанови Касаційного цивільного суду у складі Верховного Судувід 27 березня 2023 року, постанови Київського апеляційного суду від 30 червня 2022 року, рішення Голосіївського районного суду м. Києва від 28 жовтня 2021 року у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про відшкодування майнової та моральної шкодита
УСТАНОВИЛА:
У липні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до ОСОБА_1, ОСОБА_3 про відшкодування майнової та моральної шкоди.
Рішенням Голосіївського районного суду міста Києва від 28 жовтня 2021 року, залишеним без змін постановою Київського апеляційного суду від 30 червня 2022 року, у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 27 березня 2023 року залишено без змін рішення суду першої інстанції та постанову апеляційного суду.
Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду від 13 квітня 2023 року відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1, оскільки заявник намагався повторно оскаржити судові рішення, які вже були предметом касаційного перегляду.
23 травня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Великої Палати Верховного Суду із заявою, в якій просив скасувати зазначені вище судові рішення та направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвалою Великої Палати Верховного Суду від 12 червня 2023 року відмовлено у прийнятті заяви ОСОБА_1
23 червня 2023 року на адресу Великої Палати Верховного Суду знову надійшла заява ОСОБА_1, в якій він просить скасувати ухвалу Великої Палати Верховного суду від 12 червня 2023 року, ухвалу Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 13 квітня 2023 року, постанову Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 27 березня 2023 року, постанову Київського апеляційного суду від 30 червня 2022 року, рішення Голосіївського районного суду м. Києва від 28 жовтня 2021 року.
Вивчивши заяву та додані матеріали, Велика Палата Верховного Суду вважає, що у прийнятті заяви слід відмовити з огляду на таке.
Відповідно до частини другої статті 6 і частини другої статті 19 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України та зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 388 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд. Розгляд цивільних справ в касаційному порядку Верховний Суд здійснює у складі колегій суддів, палати, об`єднаної палати Касаційного цивільного суду чи Великої Палати Верховного Суду у визначених процесуальним законом випадках та порядку.
Верховний Суд є найвищим судом у системі судоустрою України, який здійснює правосуддя як суд касаційної інстанції. У складі Верховного Суду діють, зокрема, Касаційний цивільний суд і Велика Палата Верховного Суду (частина перша статті 36, пункти 1, 5 частини другої статті 37 Закону України "Про судоустрій і статус суддів").
Згідно з пунктом 1 частини другої статті 45 цього Закону Велика Палата Верховного Суду у визначених законом випадках здійснює перегляд судових рішень у касаційному порядку з метою забезпечення однакового застосування судами норм права у випадку передачі справи на розгляд Великої Палати судом касаційної інстанції відповідно до статті 403 ЦПК України.
Право на касаційне оскарження та судові рішення, які можуть бути оскаржені в касаційному порядку, визначено у статті 389 ЦПК України. Відповідно до вимог статей 393, 394 ЦПК України повноваженнями прийняти касаційну скаргу та відкрити касаційне провадження наділений Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду.
Вичерпний перелік підстав для передачі справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду встановлено статтею 403 ЦПК України. При цьому питання про передачу цивільної справи за касаційною скаргою на розгляд Великої Палати Верховного Суду згідно зі статтями 403, 404 цього Кодексу відноситься до повноважень Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду.
Нормами статті 45 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" не передбачено повноважень Великої Палати Верховного Суду щодо перегляду рішень касаційних судів, які ухвалені ними при перегляді справи у касаційному порядку.
Отже, Велика Палата Верховного Суду як суд касаційної інстанції відповідно до норм чинного ЦПК України не наділена повноваженнями щодо перегляду судових рішень Касаційного цивільного суду, перевірки обґрунтованості та законності його постанов (ухвал).
Відповідно до частини четвертої статті 10 ЦПК України суд застосовує при розгляді справКонвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі - Конвенція) і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) як джерело права.