1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

4 липня 2023 року

м. Київ

справа № 444/3247/21

провадження № 51-1735км23

Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі

головуючого ОСОБА_1,

суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3,

за участю:

секретаря судового

засідання ОСОБА_4,

прокурора ОСОБА_5,

представника цивільного

відповідача ОСОБА_6,

представника потерпілого-

цивільного позивача ОСОБА_7 (в режимі відеоконференції),

потерпілого-

цивільного позивача ОСОБА_8 (в режимі відеоконференції),

розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу представника ПАТ Страхова компанія "Інтер-Поліс" - адвоката ОСОБА_6 на вирок Жовківського районного суду Львівської області від 4 липня 2022 року та ухвалу Львівського апеляційного суду від 28 лютого 2023 року у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12021140000000793 за обвинуваченням

ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, уродженця м. Великі Мости Сокальського району Львівської області, жителя АДРЕСА_1, такого, що судимості не має,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК,

ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, уродженця та жителя АДРЕСА_2, такого, що судимості не має,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК.

Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини

За вироком ОСОБА_9 та ОСОБА_10, кожного, засуджено за ч. 2 ст. 286 КК до покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк 3 роки. На підставі статей 75, 76 КК ОСОБА_9 та ОСОБА_10, кожного, звільнено від відбування покарання з іспитовим строком тривалістю 3 роки та покладено на них певні обов`язки.

Цивільний позов потерпілого задоволено частково.

Зокрема стягнуто з Приватного акціонерного товариства Страхової компанії "Інтер- Поліс" та Товариства з додатковою відповідальністю "Страхова компанія "Мотор-Гарант" на користь ОСОБА_8 по 44 802 грн відшкодування шкоди, пов`язаної з лікуванням потерпілого; по 33 879,32 грн шкоди, пов`язаної з тимчасовою втратою працездатності; по 5 127,54 грн. моральної шкоди.

Згідно з вироком суду ОСОБА_9 та ОСОБА_10 визнано винуватими та засуджено за ч. 2 ст. 286 КК (порушення правил безпеки дорожнього руху особою, яка керує транспортним засобом, що заподіяли тяжке тілесне ушкодження), за обставин, детально викладених у вироку.

Апеляційний суд залишив без задоволення апеляційні скарги прокурора, ТзДВ "Страхова компанія "Мотор-Гарант" в особі директора ОСОБА_11, представника ПАТ Страхова компанія "Інтер-Поліс" - адвоката ОСОБА_12, а вирок суду - без зміни.

Вимоги касаційної скарги та узагальнені доводи особи, яка її подала

У касаційній скарзі представник ПАТ Страхова компанія "Інтер-Поліс", посилаючись на істотні порушення вимог процесуального та матеріального права, просить скасувати судові рішення в частині вирішення цивільного позову і призначити новий розгляд в суді першої інстанції в порядку цивільного судочинства. Вказує, що судами попередніх інстанцій належним чином не було досліджено докази, надані потерпілим щодо витрат, пов`язаних з його лікування внаслідок ДТП та помилково враховано витрати, які відповідно до Закону України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності наземних транспортних засобів" не можуть бути включені до витрат, які відшкодовуються страховими компаніями. Зазначає, що вирішуючи питання про страхове відшкодування, пов`язане з тимчасовою втратою потерпілим працездатності, судами помилково було застосовано положення ст. 1197 ЦК. Вказує, що без належного встановлення витрат на лікування неможливо належним чином визначити суму моральної шкоди.

Позиції учасників судового провадження

Представник ПАТ Страхова компанія "Інтер-Поліс" підтримав касаційну скаргу та просив її задовольнити. Прокурор частково підтримала касаційну скаргу. Потерпілий-цивільний позивач та його представник заперечували проти її задоволення.

Мотиви Суду

Згідно зі ст. 433 КПК суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.

Висновок суду про доведеність винуватості ОСОБА_9 та ОСОБА_10 у вчиненні кримінального правопорушення, за яке їх засуджено, кваліфікація вчиненого за ч. 2 ст. 286 КК, вид та розмір призначеного їм покарання в касаційній скарзі представником цивільного відповідача не оспорюються.

Доводи касаційної скарги представника цивільного відповідача ПАТ Страхова компанія "Інтер-Поліс" про неправильність вирішення судами першої та апеляційної інстанцій цивільного позову потерпілого, а саме в частині відшкодування ПАТ Страхова компанія "Інтер-Поліс" матеріальної та моральної шкоди, є необґрунтованими.

Відповідно до ч. 5 ст. 128 КПК цивільний позов у кримінальному провадженні розглядається судом за правилами, встановленими цим Кодексом. Якщо процесуальні відносини, що виникли у зв`язку з цивільним позовом, цим Кодексом не врегульовані, до них застосовуються норми Цивільного процесуального кодексу України за умови, що вони не суперечать засадам кримінального судочинства.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 127 КПК шкода, завдана кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням, може бути стягнута судовим рішенням за результатами розгляду цивільного позову в кримінальному провадженні.

Загальними вимогами цивільного процесуального права визначено обов`язковість встановлення судом під час вирішення спору обставин, що мають значення для справи, а також оцінки всіх доказів, з яких суд виходив при вирішенні позову.

Виходячи із законодавчих приписів у рішенні суд повинен навести точний розрахунок присуджених сум для відшкодування матеріальної шкоди.

При вирішенні цивільного позову потерпілого в тому числі до ПАТ Страхова компанія "Інтер-Поліс", цих вимог закону місцевим та апеляційним судами дотримано.

Як вбачається з матеріалів кримінального провадження, внаслідок вчинення ОСОБА_9 та ОСОБА_10 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК, потерпілому ОСОБА_8 було заподіяно матеріальну та моральну шкоду.

Судом першої інстанції встановлено, що цивільно-правова відповідальність власника транспортного засобу "ГАЗ-САЗ 3502" застрахована Товариством з додатковою відповідальністю "Страхова компанія "Мотор-Гарант", цивільно-правова відповідальність власника транспортного засобу ""Volkswagen Golf"- Приватним акціонерним товариством Страховою компанією "Інтер-Поліс".

З врахуванням рівнозначності вини обох водіїв, суд дійшов висновку про необхідність стягнення як матеріальної так і моральної шкоди з обох страховиків у розмірі від встановлених судом сум збитків, з кожного.

Згідно ч. 22.1 ст. 22 Закону України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" від 1 липня 2004 року, № 1961-IV у разі настання страхового випадку страховик у межах страхових сум, зазначених у страховому полісі, відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, заподіяну внаслідок дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров`ю, майну третьої особи.


................
Перейти до повного тексту