ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 липня 2023 року
м. Київ
справа № 580/3118/22
адміністративне провадження № К/990/4698/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючий - Стародуб О.П.,
судді - Єзеров А.А., Кравчук В.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 27.09.2022 (суддя Білоноженко М.А.) та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 23.01.2023 (головуючий суддя - Коротких А.Ю., судді - Сорочка Є.О., Чаку Є.В.)
у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії,-
ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області в частині відмови нарахувати та виплатити щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2022 рік, як особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи, у відповідності до статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком;
- зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити недоплачену щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2022 рік, як особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи, у відповідності до статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги;
- встановити судовий контроль за виконанням судового рішення, зобов`язавши відповідача подати у встановлений судом строк звіт про його виконання.
Обґрунтовуючи позов ОСОБА_1 покликався на те, що після прийняття Конституційним Судом України рішення від 27.02.2020 № 3-р/2020 він набув право на отримання щорічної разової грошової допомоги до 5 травня як учасник бойових дій в розмірі, встановленому ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" №3551-ХІІ у редакції Закону №367-ХIV, тобто восьми мінімальних пенсій за віком.
Проте, відповідач при здійсненні виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік неправомірно застосував постанову Кабінету Міністрів України від 07.05.2022 №540, а не Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", який має вищу юридичну силу.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Судами встановлено, що позивач є особою з інвалідністю II групи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 01.03.2021, і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-осіб з інвалідністю внаслідок війни.
У 2022 році позивачу проведено виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік, передбаченої Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", у розмірі 3906,00 грн.
Листом від 14.07.2022 відповідач відмовив позивачу у донарахуванні та виплаті щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік, покликаючись на те, що виплата зазначеної допомоги проведена у розмірі, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2022 №540, який для осіб з інвалідністю II групи внаслідок війни становив 3906,00 грн.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
ЗМІСТ РІШЕНЬ СУДІВ ПОПЕРЕДНІХ ІНСТАНЦІЙ
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 27.09.2022, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 23.01.2023, позов задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не нарахування та не виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області нарахувати та виплатити позивачу недоплачену щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2022 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням фактично виплачених сум допомоги, у порядку встановленому ст. 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що на час виникнення спірних відносин Рішенням Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020 відновлено дію статті 13 Закону № 3551-XII у редакції Закону №367-ХІV, згідно з якою щорічно до 5 травня особам з інвалідністю внаслідок війни II групи виплачується разова грошова допомога у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.
Покликаючись на те, що Закон № 3551-XII має вищу юридичну силу, суд першої інстанції дійшов висновку, що разова грошова допомога до 5 травня у 2022 році повинна виплачуватися у розмірі, встановленому статтею 13 Закону №3551-XII у редакції Закону № 367-ХІV, що становить вісім мінімальних пенсій за віком.
При постановлені оскаржуваних судових рішень суди попередніх інстанцій також керувалися правовими висновками Верховного Суду, які викладені в рішенні від 29.09.2020 у зразковій справі №440/2722/20.
ДОВОДИ ОСОБИ, ЯКА ПОДАЛА КАСАЦІЙНУ СКАРГУ ТА ІНШИХ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Відповідач не погодився з рішеннями судів попередніх інстанцій, яким позов задоволено, звернувся з касаційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судами норм процесуального права та неправильне застосування норм матеріального права, просить скасувати оскаржувані судові рішення та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову.
Як на підставу касаційного оскарження позивач покликається на те, що суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладених у постанові Верховного суду від 01.12.2022 у справі №580/2869/22.
Покликаючись на положення ст.64 Конституції України, ч.2 ст.20 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", ч.7 ст.20 та абз. 3 п.п.2 п. 22 розділу VI Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України, відповідач зазначає, що в умовах воєнного стану законодавець на конституційному рівні допустив можливість обмеження соціальних прав громадян, а тому виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня правомірно здійснено у розмірі, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України №540.
На думку скаржника, суди попередніх інстанцій безпідставно покликались на застосування рішення Верховного Суду від 29.09.2020 у зразковій справі №440/2722/20, оскільки після ухвалення цього рішення відбулась зміна законодавства щодо виплати разової грошової допомоги до 5 травня, а саме внесено зміни до ч.7 ст.20 та абз. 3 п.п.2 п. 22 розділу VI Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України і прийнято Постанову Кабінету Міністрів України №540.
Відзив на касаційну скаргу від позивача не надходив.
ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Відповідно до ст. 13 Закону № 3551-ХІІ у редакції Закону № 367-ХІV щорічно до 5 травня інвалідам війни II групи виплачується разова грошова допомога у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.
Ключовим питанням у цій справі є визначення розміру виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у 2022 році особі, яка є інвалідом війни II групи, в умовах воєнного стану.
Подібні правовідносини були предметом розгляду у Верховному Суді.
Верховний Суд у складі Судової палати для розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 13.06.2023 у справі № 560/8064/22 відступив від висновку щодо застосування положень статті 13 Закону № 3551-XII, частини другої статті 20 Закону № 389-VІІІ, частини сьомої статті 20 та абзацу третього підпункту 2 пункту 22 розділу VI Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України та Порядку № 540 у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 01.12.2022 у справі №580/2869/22, відповідно до якого правомірним є нарахування та виплата щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік у розмірі, визначеному Порядком № 540, та сформулював наступний висновок: