ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 липня 2023 року
м. Київ
справа № 160/24227/21
адміністративне провадження № К/990/27831/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Чиркіна С.М.,
суддів: Берназюка Я.О., Шарапи В.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 15.09.2022 (головуючий суддя: Чумак С.Ю., судді: Чабаненко С.В., Юрко І.В.) у справі №160/24227/21 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
І. РУХ СПРАВИ
У грудні 2021 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 або позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якому просив:
визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неоформлення та ненадання до ГУПФУ в Дніпропетровській області оновлених довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку з 01.02.2020 та з 01.01.2021, на підставі заяви від 18.10.2021;
зобов`язати відповідача підготувати та надати до ГУПФУ в Дніпропетровській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 29.01.2020, виходячи із розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, які визначити шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2020 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1 і 14 до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704 (далі - Постанова Уряду № 704) та із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для перерахунку пенсії з 01.02.2020;
зобов`язати відповідача підготувати та надати до пенсійного органу оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021, виходячи із розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, які визначити шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2021 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1 і 14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704 та із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для перерахунку пенсії з 01.01.2021.
Дніпропетровський окружний адміністративний суд рішенням від 07.02.2022 позов задовольнив.
Третій апеляційний адміністративний суд постановою від 15.09.2022 скасував рішення суду першої інстанції і ухвалив нову постанову про відмову у задоволенні позову.
Не погоджуючись із рішенням суду апеляційної інстанції, позивач подав касаційну скаргу, у якій просить суд касаційної інстанції скасувати оскаржуване судове рішення і залишити в силі рішення суду першої інстанції.
IІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Верховного Суду від 31.10.2022 відкрито касаційне провадження у справі.
За результатами повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначений новий склад суду.
Ухвалою Верховного Суду від 04.07.2023 справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження.
ІІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач перебуває на обліку в ГУПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-XII).
12.03.2018 відповідачем для проведення перерахунку пенсії, передбаченого Постановою № 103, складено і направлено до ГУПФУ в Дніпропетровській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01.01.2018.
Відповідно до інформації, зазначеній у протоколі за пенсійною справою ФД-104843 (Міноборони), ГУПФУ в Дніпропетровській області з 01.01.2018 проведено перерахунок пенсії позивача, з врахуванням наступних складових грошового забезпечення: посадовий оклад - 5360 грн, оклад за військове звання - 1410 грн, процентна надбавка за вислугу років -50% -3385 грн.
18.10.2021 позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою, в якій просив підготувати і надати до пенсійного органу оновлені довідки про розмір грошового забезпечення станом на 30.01.2020 і 01.01.2021 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України № 704 із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020 та 01.01.2021 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно постанови Кабінету Міністрів України № 704, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки. Доплати, підвищення) та премії для додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2020 та з 01.01.2021.
З метою реалізації звернення позивача, відповідач листом № 7/17164/11 від 03.11.2021 звернувся до ГУПФУ в Дніпропетровській області щодо направлення списків осіб, пенсії яких, підлягають перерахунку.
У відповідь на зазначений лист, ГУПФУ в Дніпропетровській області повідомило відповідача (лист від 17.11.2021 №0400-010311-6/151099), що Урядом України не приймалось будь-яких рішень про проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку із чим відсутні підстави для здійснення перерахунку та направлення списку відповідно до Додатку 5 Порядку № 45.
Вважаючи свої права та інтереси порушеними, позивач звернувся із цим позовом до суду.
ІV. АРГУМЕНТИ СТОРІН
На обґрунтування позовних вимог позивач стверджує, що з дня набрання чинності постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18 виникли правові підстави для перерахунку його пенсії, призначеної згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу та окладу за військовим званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт та надання до ГУПФУ в Дніпропетровській області оновлених довідок про розмір грошового забезпечення, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року та на 01 січня 2021 року відповідно до вимог статей 43, 63 Закону № 2262-ХІІ, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон № 2011-ХІІ), з урахуванням положень Постанови № 704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру пенсії із 01.02.2020 та із 01.01.2021.
Відповідач позов не визнав. Зазначив, що існуючий порядок проведення перерахунку пенсії не передбачає надання ІНФОРМАЦІЯ_1 довідки із зазначенням відомостей про розмір додаткових видів грошового забезпечення, у зв`язку зі скасуванням пунктів 1,2 постанови Уряду № 103. Наголосив, що відсутні повноваження щодо самостійного проведення нарахувань та видачі довідки з включенням додаткових видів грошового забезпечення. Також на переконання відповідача, скасування у судовому порядку пункту 6 постанови Уряду № 103 не створює правових підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача.
У зв`язку із тим, що в 2020 та 2021 роках змін грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців не відбувалося, на думку відповідача, відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії у 2020 та 2021 році.
V. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що з 24.02.2018 (набрала чинності постанова Уряду № 103) було змінено розрахункову величину, з якої обчислюються розміри посадових окладів та окладів за військовими (спеціальними) званнями, а саме - замість "розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року)" передбачено використання "розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року".
Своєю чергою, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18 був визнано протиправним та нечинним пункт 6 Постанови № 103, яким пункт 4 Постанови № 704 викладено у новій редакції.
Отже, з 29.01.2020 (дати набрання законної сили постановою суду апеляційної інстанції від 29.01.2020) пункт 4 Постанови № 704, у редакції Постанови № 103, втратив чинність. Відповідно, починаючи з 30.01.2020 - з наступного дня з дати набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/6453/18 виникли підстави для застосування пункту 4 Постанови № 704 в редакції, чинній до 24.02.2018.
Водночас суд першої інстанції констатував, що порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач, у зв`язку із втратою чинності положеннями пункту 6 Постанови №103 та змін до пункту 4 Постанови №704, не змінився.
Такі висновки відповідають правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19.
Водночас, з 30.01.2020 знов почало діяти правило двох розрахункових величин обчислення окладу за посадою та окладу за військовим званням, а саме: 1) розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року; 2) 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року.
Проте, згідно із пунктом 3 розділу ІІ Закону України від 06.12.2016 № 1774-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат. До внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини вона застосовується у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 1 січня 2017 року.
Аналогічні правові висновки містяться у постанові Великої Палати Верховного Суду від 11.12.2019 по справі № 240/4946/18, та постановах Верховного Суду від 18.02.2021 у справі №200/3775/20-а і від 11.02.2021 у справі №200/3757/20-а.
За таких обставин, суд першої інстанції дійшов висновку, що з 01.02.2020 грошове забезпечення позивача має обчислюватися з використанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2020 за Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік", з 01.01.2021 грошове забезпечення позивача має обчислюватися з використанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2021 за Законом України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" .
Апеляційний суд дійшов протилежного висновку. За позицією суду апеляційної інстанції, відповідно до постанови КМУ № 704 (в редакції постанови КМУ № 103) розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є стала величина - розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01.01.2018, водночас мінімальна заробітна плата (чи її частина) для розрахунків розмірів цих окладів не застосовується. Такі ж правила діяли при визначенні грошового забезпечення для перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби.