ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 липня 2023 року
м. Київ
справа №160/15203/21
адміністративне провадження № К/990/505/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Шишова О.О.,
суддів - Дашутіна І.В., Яковенка М.М.
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Приватного акціонерного товариства "Марганецький рудоремонтний завод" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішення, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на ухвалу Третього апеляційного адміністративного суду від 06 грудня 2022 року (ухвалену в складі колегії суддів: головуючого судді Чередниченко В.Є., суддів Іванова С.М., Панченко О.М.)
УСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій:
Приватне акціонерне товариство "Марганецький рудоремонтний завод" (ПрАТ "Марганецький рудоремонтний завод") 31.08.2022 звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, у якій просило:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми "В4" № 0119410724 від 13.08.2021, яким ПрАТ "Марганецький рудоремонтний завод" зменшено розмір від`ємного значення суми податку на додану вартість по декларації за травень 2019 року (зареєстрована у контролюючому органі за № 9130105975 19.06.2019) на суму 772 713,00 грн.;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми "Р" № 0119400724 від 13.08.2021, яким ПрАТ "Марганецький рудоремонтний завод" збільшено суму грошового зобов`язання за платежем "Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) на 1 352 242,00 грн. - за податковим зобов`язанням і 338 060,50 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами);
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2022 року позов приватного акціонерного товариства "Марганецький рудоремонтний завод" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень задоволено повністю.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2022 року, ГУ ДПС у Дніпропетровській області оскаржило його в апеляційному порядку, заявивши одночасно клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 14 вересня 2022 року визнано неповажними наведені апелянтом причини пропуску строку на апеляційне оскарження, залишено скаргу без руху та встановлено апелянту строк для зазначення інших підстав для поновлення строку.
На виконання вимог ухвали суду апелянтом 22 вересня 2022 року подано клопотання про усунення недоліків апеляційної скарги.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 06 грудня 2022 року відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2022 року у справі №160/15203/21.
Не погодившись з такою ухвалою суду апеляційної інстанції, відповідач звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу Третього апеляційного адміністративного суду від 06 грудня 2022 року та направити справу для продовження розгляду до суду апеляційної інстанції.
Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:
Cкаржник зазначає, що судом першої інстанції було допущено порушення порядку щодо направлення копій судового рішення, передбаченого статтею 251 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), а апеляційним судом передчасно зроблено висновок про належне вручення відповідачеві рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2022 року. Зазначає, що апеляційним судом не взято до уваги те, що копію рішення суду першої інстанції отримано ним 28 липня 2022 року, після чого ним подано апеляційну скаргу 24 серпня 2022 року в межах строку на апеляційне оскарження. Вважає помилковим висновок суду апеляційної інстанції про те, що рішення суду першої інстанції отримано ним в Електронному кабінеті 07 червня 2022 року. Окрім того, на думку скаржника, довідка про доставку електронного листа в "Електронний кабінет", яка наявна у матеріалах справи не є належним доказом вручення судового рішення суду першої інстанції.
Позивачем подано відзив на касаційну скаргу, у якому просить відмовити у задоволенні вимог касаційної скарги, а оскаржуване судове рішення залишити без змін.
МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА
Висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги з посиланням на норми права, якими керувався суд касаційної інстанції:
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи із меж касаційного перегляду справи, визначених статтею 341 КАС України, Суд виходить із такого.
Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Згідно із частиною 3 статті 298 КАС України апеляційна скарга залишається без руху у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 295 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку.
Пунктом 4 частини 1 статті 299 КАС України встановлено, якщо скаржником у строк, визначений судом, не подано заяви про поновлення строку на апеляційне оскарження або наведені підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження визнані судом неповажними, суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження у справі.
У випадку пропуску строку на апеляційне оскарження підставами для прийняття апеляційної скарги до розгляду є лише наявність поважних причин (підтверджених належними доказами), тобто обставин, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій.
Вирішення судом питання про наявність або відсутність підстав для поновлення строку на оскарження в кожній конкретній справі залежить від вказаних у заяві причин, підтверджених відповідними засобами доказування. При вирішенні питання про поновлення строку суд, в межах кожної конкретної справи, надає оцінку обставинам, які слугували перешкодою для своєчасного звернення до суду, у взаємозв`язку із: тривалістю строку, який пропущено; поведінкою сторони протягом цього строку; діями, які він вчиняв, і чи пов`язані вони з готуванням до звернення до суду.
Частина 2 статті 44 КАС України передбачає обов`язок осіб, які беруть участь у справі (учасників справи), добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов`язки.
Обґрунтовуючи поважність підстав пропуску строку подання апеляційної скарги на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2022 року відповідач стверджував, що він не отримував копії оскаржуваного рішення, а про його існування дізнався лише 28 липня 2022 року, отримавши копію.
Суд апеляційної інстанції визнав зазначені підстави такими, що не свідчать про поважність причин пропуску строку апеляційного оскарження, та залишив апеляційну скаргу відповідача без руху. При цьому суд звернув увагу на те, що копію оскаржуваного рішення доставлено через електронний кабінет ГУ ДПС 07 червня 2022 року. Вказана обставина, підтверджується відповідною довідкою суду першої інстанції про доставку відповідачеві електронного листа до Управління (а.с. 168,т.5).
На виконання вимог ухвали суду відповідачем подано заяву, в якій на обґрунтування поважності підстав пропуску строків подання апеляційної скарги знову наголошено на неотриманні копії рішення суду першої інстанції. Окрім викладеного відповідач зазначив, що вжив усіх можливих заходів щодо отримання копії рішення суду першої інстанції. Проте несвоєчасне отримання копії оскаржуваного судового рішення призвело до пропуску строку на апеляційне оскарження. На думку відповідача, обставини щодо причин пропуску строку на апеляційне оскарження є тими об`єктивними та непереборними обставинами, які завадили йому своєчасно звернутися до суду апеляційної інстанції із скаргою на рішення суду першої інстанції від 22 лютого 2022 року у цій справі.
Надавши оцінку зазначеним у заяві обставинам, які, на думку відповідача, підтверджують об`єктивну неможливість подання у визначені процесуальним законодавством строки апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції визнав їх необґрунтованими. На переконання апеляційного суду наведені скаржником підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції є неповажними, оскільки факт вручення (07.06.2022) скаржнику копії рішення суду від 22.02.2022 у справі №160/15203/21), підтверджено наявною в матеріалах справи довідкою про доставку електронного листа до "Електронного кабінету" відповідача. У зв`язку із наведеним судом апеляційної інстанції було відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційної скаргою відповідача на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2022 року.
В аспекті висновків суду апеляційної інстанції, а також доводів, якими відповідач обґрунтовує касаційну скаргу, колегія суддів зазначає наступне.
За змістом частини 5 статті 251 КАС України учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено в порядку письмового провадження, копія судового рішення надсилається протягом двох днів із дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності у особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення - якщо така адреса відсутня.
При цьому, як передбачено пунктом 2 частини 6 статті 251 КАС України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи. Якщо судове рішення надіслано на офіційну електронну адресу пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.
Згідно із частинами 1, 5, 8 статті 18 КАС України у судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система (далі - ЄСІТС). Суд направляє судові рішення та інші процесуальні документи учасникам судового процесу на їх офіційні електронні адреси, вчиняє інші процесуальні дії в електронній формі із застосуванням ЄСІТС в порядку, визначеному цим Кодексом, Положенням про ЄСІТС та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів). Особам, які зареєстрували офіційні електронні адреси в ЄСІТС, суд вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення на офіційні електронні адреси таких осіб, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.