ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 липня 2023 року
м. Київ
справа № 200/6298/20-а
адміністративне провадження № К/9901/10422/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді Кравчука Володимира Миколайовича, суддів Берназюка Яна Олександровича, Єзерова Альберта Анатолійовича,
розглянув у попередньому судовому засіданні
касаційну скаргу Донецької обласної державної адміністрації в особі Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи,
на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2020 року (суддя Голошивець І.О.) та
постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2021 року (колегія у складі суддів Геращенка І.В., Міронової Г.М., Казначеєва Е.Г.)
у справі № 200/6298/20-а
за позовом ОСОБА_1
до Донецької обласної державної адміністрації в особі Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.
І. РУХ СПРАВИ
1. У липні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Донецької обласної державної адміністрації в особі Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення від 21.08.2019, оформлене протоколом № 11 в частині відмови у встановленні статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та визнати безпідставною відмову у видачі посвідчення;
- зобов`язання відповідача прийняти рішення про видачу посвідчення нового зразка "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" (категорія І) серії А синього кольору.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
2. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про розгляд особової справи щодо встановлення статусу особи "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та надав необхідні для цього документи, які пов`язують його причетність до ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
3. Згідно витягу з протоколу Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 21.08.2019 № 11 ОСОБА_1 фактично відмовлено у встановлені статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, зокрема визначено безпідставною видачу посвідчення, у зв`язку з не підтвердженням факту виконання робіт у зоні відчуження. Зазначено, що посвідчення підлягає вилученню.
4. Листом Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської районної Державної адміністрації від 24.02.2020 № 1559 ОСОБА_1 надіслано витяг з протоколу Регіональної комісії від 21.08.2019 № 11 та проінформовано про необхідність здати посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та про відсутність підстав для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії.
5. На підтвердження участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС позивач надав такі документи:
- військовий квиток серії НОМЕР_1, за яким позивач, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, у складі військової частини № НОМЕР_2 ОВТ в періоди з 08.08.1987 (Наказ №450) по 04.10.1987 (наказ №507), виконував службові обов`язки з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 30-кілометровій зоні;
- довідка МСЕК серії 10 ААА від 14.06.2010, якою позивачу встановлено ІІ група інвалідності, захворювання позивача пов`язано з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з виконанням обов`язків військової служби;
- довідка МСЕК серії ДОН-04 № 023349 від 14.06.2010, якою позивачу встановлено ступінь втрати професійної працездатності - 80% з 14.06.2010;
- довідка Бахмутського ОМВК Донецької області від 27.02.2020 №с3/283, якою встановлено, що позивач проходив військову службу у складі діючої армії в ЧАЕС з 08.08.1987 по 04.10.1987, підстава: військовий квиток НОМЕР_1 стор. 24; архівна довідка №44/498 від 10.09.1991;
- посвідчення серії НОМЕР_3, яке посвідчує, що позивач є інвалідом ІІ групи;
- довідка Бахмутського ОМВК Донецької області вих. №4/1656 від 05.03.2020 про те, що позивач був призваний на військові збори та направлений до військової частини НОМЕР_2 відділ торгівлі 08.08.1987;
- архівна довідка від 19.03.2020 Галузевого державного архіву Міністерства оборони України, за архівними документами військової частини № НОМЕР_2 ОВТ, в якій зазначено, що позивач у період з 08.08.1987 (Наказ №450) по 04.10.1987 (наказ №507) виконував службові обов`язки з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Дні виїзду в зони (на об`єкти, населенні пункти) не відображені. В документах військової частини відображено отримання тільки добових грошей. Місце дислокації: с. Оране;
- архівна довідка від 10.09.1991 №44/498, видана військторгом Головного управління торгівлі Міністерства оборони СРСР, з якої вбачається, що позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;
- посвідчення серії НОМЕР_4 від 03.11.1995, яким позивачу посвідчується статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1);
- експертний висновок Донецької регіональної міжвідомчої експертної Ради від 28.02.1992 № 4803/379-2, яким визначено, що захворювання позивача пов`язано з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з виконанням обов`язків військової служби.
6. Вважаючи рішення відповідача таким, що прийняте з порушенням норм чинного законодавства та його конституційних прав, позивач звернувся до суду.
ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН
7. В обґрунтування позовних вимог позивач покликався на те, що має підстави для отримання посвідчення категорії 1, оскільки він є особою з інвалідністю і довідка МСЕК засвідчує причинно-наслідковий зв`язок настання інвалідності із аварією на ЧАЕС.
8. Відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог. Покликався на те, що позивач порушив строк звернення до суду. Регіональна комісія є постійним колегіальним органом Донецької облдержадміністрації. Суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймати замість нього рішення, яке визнається протиправним. Для отримання статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильський АЕС періоди роботи (служби) у зоні відчуження повинні підтверджуватися відповідними документами. Позивач не надав жодного доказу щодо його участі у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії. Тому позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
ІV. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
9. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 20.10.2020, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 22.02.2021, позов задоволено.
10. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з позицією якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що 03.11.1995 позивачу видано безстрокове посвідчення серії НОМЕР_4, як громадянину, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія І), відповідно до якого йому визначено статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.
11. Посвідчення позивача повинно бути замінено відповідно до пункту 11 Порядку №551, на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов`язаної з Чорнобильською катастрофою.
При цьому, суд першої інстанції зауважив, що позивач отримав посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, у 1995 році на підставі наданих документів, що підтверджували його участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження. Крім того, заміна наявного посвідчення та видача посвідчення (нового, в перший раз) не є тотожними за правовим змістом поняттями.
Щодо посилань відповідача на порушення позивачем строку звернення до суду, то ухвалою суду від 07.07.2020 позивачу визнано поважними причини пропуску строку звернення до адміністративного суду та поновлено пропущений строк звернення.
V. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
12. 22.03.2021 Донецька ОДА подала касаційну скаргу, в якій просила скасувати оскаржувані судові рішення та ухвалити нове - про відмову у задоволенні позову.
13. Як на підставу касаційного оскарження покликається на те, що відсутній висновок Верховного Суду щодо застосування п. 11 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян (далі - Порядок № 551), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 № 551, щодо повноважень органу державної влади відмовляти у встановленні статусу потерпілого від радіаційного опромінення учасника ліквідації ЧАЕС та видачі відповідних посвідчень; таке питання має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики, стосується широкого кола громадян України.
14. Суди попередніх інстанцій не досліджували питання щодо наявності у Регіональної комісії з реалізації прав громадян на соціальний захист повноважень встановлювати необґрунтовану видачу регіональною комісією посвідчення відповідної категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи та прийняття рішення стосовно його вилучення уповноваженими органами.
15. Верховний Суд ухвалою від 13.05.2020 у справі № 200/12171/19-а відкрив касаційне провадження у зв`язку з відсутністю висновку Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах.
16. Крім того, згідно з ч.1 ст. 15 Закону № 796 підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами та є обов`язкової умовою для встановлення статусу.
17. Жодний наданий позивачем документ не підтверджує саме період роботи (служби) ОСОБА_1 у зоні відчуження, що є обов`язковою умовою для встановлення статусу, який є первинною підставою для отримання пільг.
18. Також місцем знаходження особи в зоні радіаційного впливу на момент аварії зазначено с. Оране, однак відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 23.07.1991 № 106 "Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", селище Оране не належить до зони відчуження.
19. У відзиві позивач просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення без змін.
VІ. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
20. Верховний Суд перевірив правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права у межах доводів касаційної скарги та дійшов таких висновків.
21. Згідно ст. 9 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-ХІІ (далі - Закон №796-ХІІ) особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи; 3) громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт; 4) громадяни, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих.
22. За змістом ст. 10 Закону №796-ХІІ учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
23. Згідно ст. 15 Закону № №796-ХІІ підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
24. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
25. За змістом статті 65 Закону №796-ХІІ учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. При зміні категорії, а також у випадках, передбачених статтею 17 цього Закону, посвідчення підлягає заміні. Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом. Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.