ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 червня 2023 року
м. Київ
cправа № 914/2355/21
Верховний Суд у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду:
Рогач Л. І. - головуючої, Банаська О. О., Булгакової І. В., Васьковського О. В., Дроботової Т. Б., Кібенко О. Р., Селіваненка В. П., Чумака Ю. Я.
за участю секретаря судового засідання - Салівонського С. П.
представників учасників справи:
Дочірнього підприємства "Львівський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України"
- Фрейдун О. М., Рісної Ю. Б.,
Департаменту дорожнього господарства Львівської обласної державної адміністрації - Коровяка Б. Є.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції касаційну скаргу Дочірнього підприємства "Львівський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України"
на постанову Західного апеляційного господарського суду від 07.12.2022
за позовом Дочірнього підприємства "Львівський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України"
до Департаменту дорожнього господарства Львівської обласної державної адміністрації, Служби автомобільних доріг у Львівській області
про зобов`язання вчинити дії та стягнення 462 473,00 грн.
Між сторонами у цій справі виникли правовідносини у сфері виконання підрядних робіт. На підставі укладеного сторонами договору, позивач зобов`язався у порядку та на умовах визначених цим договором, своїми силами і засобами на власний ризик та/або з залученням субпідрядних організацій надати послуги з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення Буського, Золочівського районів Львівської області, а відповідачі зобов`язались прийняти і оплатити ці роботи на умовах договору.
У грудні 2018 року позивач виконав роботи з зимового утримання автомобільних доріг, про що склав акти приймання виконаних будівельних робіт (форми № КБ-2в) та довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат, які відповідачі відмовились підписати з огляду на відсутність планів-завдань на виконання цих робіт, що передбачені умовами договору. Відтак відповідачі відмовились і від оплати виконаних робіт.
ВСТАНОВИВ:
1.Короткий зміст позовних вимог та заперечень
1.1. У серпні 2021 року Дочірнє підприємство "Львівський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (далі - ДП "Львівський облавтодор") звернулось до Господарського суду Львівської області з позовом до Департаменту дорожнього господарства Львівської обласної державної адміністрації (далі - Департамент) та до Служби автомобільних доріг у Львівській області (далі - Служба) про зобов`язання прийняти неоплачені та фактично виконані роботи за договором підряду про закупівлю послуг від 31.07.2018 № 77-07/18 шляхом підписання типових форм актів приймання виконаних будівельних робіт (форми № КБ-2в) та довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (форми № КБ-3) за грудень 2018 року на суму 462 473,00грн та стягнення з Департаменту заборгованості в розмірі 462 473,00 грн.
1.2. Зазначало, що у грудні 2018 року виконало зобов`язання за договором про закупівлю послуг від 31.07.2018 № 77-07/18, здійснюючи експлуатаційне утримання автомобільних доріг Бузького, Золочівського районів Львівської області. Однак Департамент на порушення умов договору відмовляється підписувати акти приймання виконаних будівельних робіт (форми № КБ-2в) і довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (форми №КБ-3) за грудень 2018 року, та відповідно не оплачує вартість виконаних зобов`язань.
1.3. Роботи, які відмовляються оплачувати відповідачі, пов`язані із зимовим експлуатаційним утриманням автомобільних доріг Буського, Золочівського районів Львівської області. Саме в цей період року настає найбільш несприятлива та непрогнозована погода, що спричинює порушення безпечних умов руху та настання дорожньо-транспортних пригод. Позивач як підрядник зобов`язаний був забезпечувати в цей період безперервний безпечний рух транспорту, цілісність дороги та споруд на ній.
1.4. Відповідачі проти задоволення позову заперечували з тих підстав, що відповідно до умов договору підряду послуги (роботи), зазначені у доданих до вимог актах виконаних робіт та довідках про вартість виконаних робіт, не замовлялися замовником, не надавались замовнику для обстеження та не виконувалися підрядником. Отже, відомості щодо видів та обсягів наданих послуг (виконаних робіт), зазначені у цих документах, не відповідають дійсності, а тому не підлягають прийняттю Замовником.
2. Короткий зміст рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції
2.1. Рішенням від 12.01.2022 господарський суд позовні вимоги задовольнив частково. Стягнув з Департаменту на користь ДП "Львівський облавтодор" заборгованість у розмірі 462 473,00 грн та 6 937,10 грн відшкодування витрат зі сплати судового збору.
2.2. Місцевий господарський суд виходив з того, що позивач надав послуги з експлуатаційного утримання автомобільних доріг, що підтверджується актами форми № КБ-2в і довідки форми № КБ-3, в яких є посилання на договір за № 77-07/17. Будь-які претензії відповідача щодо обсягу та / або якості виконаних робіт (наданих послуг) на момент отримання замовником зазначених актів та довідок відсутні, а роботи (послуги) за зазначеними актами та довідками не оплачені.
2.3. Водночас суд відмовив у задоволенні позовних вимог про зобов`язання прийняти неоплачені роботи шляхом підписання типових форм актів приймання виконаних будівельних робіт форми № КБ-2в та довідки про вартість виконаних будівельних робіт форми № КБ-3 за грудень 2018 року з підстав неправильно обраного способу захисту, що унеможливлює задоволення позовних вимог і не призводить до поновлення прав та законних інтересів позивача.
2.4. Додатковим рішенням від 24.01.2022 господарський суд заяву ДП "Львівський облавтодор" про стягнення витрат на професійну правову допомогу задовольнив частково. Стягнув з Департаменту витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 9 400,00 грн.
2.5. Виходячи з критеріїв реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності) і розумності їхнього розміру, а також з того, що позов задоволено частково, місцевий господарський суд зменшив судові витрати на професійну правничу допомогу із суми 18 800,00 грн до 9 400,00 грн.
2.6. Західний апеляційний господарський суд постановою від 07.12.2022 рішення та додаткове рішення Господарського суду Львівської області від 12.01.2022 в частині задоволених вимог скасував. Прийняв у цих частинах нове рішення про відмову у задоволенні позову та відмову у задоволенні заяви про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу.
2.7. Суд апеляційної інстанції вказав на те, що умовами укладеного сторонами договору чітко визначено, що замовник щомісячно, після доведених Департаментом обсягів та видів послуг / робіт, надає підряднику план-завдання, з чіткою розбивкою по видам послуг / робіт, на виконання графіка надання послуг відповідно до виділеного фінансування. План-завдання може бути скоригований протягом поточного місяця в частині обсягів та видів послуг / робіт.
2.8. Аналізуючи погоджені сторонами умови договору, суд апеляційної інстанції зазначає, що необхідною умовою приступити до виконання робіт, пов`язаних, в тому числі і з усуненням загрози безпечного проїзду автотранспорту, є дотримання позивачем процедури передбаченої в пунктах 5.3, 5.8, 5.10 договору (на підставі планів-завдань, наданих замовником).
2.9. Враховуючи, що відповідачі наполягають, що не замовляли робіт, вказаних у актах виконаних робіт, сторони не погодили види, обсяги та ціну таких робіт, замовник планів-завдань не надавав, фінансування не виділялося, а тому роботи, вказані позивачем у актах, не підлягали прийняттю замовником, то й відмова відповідачів оплатити заявлену позивачем заборгованість за такі роботи за відсутності погодження сторонами видів робіт, обсягів та ціни є обґрунтованою.
2.10. Судове рішення в частині відмови в задоволенні позовних вимог про зобов`язання вчинити дії та прийняти неоплачені та фактично виконані роботи шляхом підписання типових форм актів приймання виконаних будівельних робіт апеляційний господарський суд не переглядав.
3. Короткий зміст вимог касаційної скарги та її обґрунтування
3.1. 02.01.2023 ДП "Львівський облавтодор" подало до Верховного Суду касаційну скаргу на постанову Західного апеляційного господарського суду від 07.12.2022.
3.2. Скаржник, посилаючись на пункт 1 частини другої статті 287 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) зазначив, що суд апеляційної інстанції застосував норми права без врахування висновків щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладених у постановах Верховного Суду від 02.06.2020 у справі № 909/1054/19, від 01.06.2021 у справі № 916/1714/20, від 04.09.2018 у справі № 910/20874/17, від 02.06.2022 у справі № 911/2320/20, від 18.08.2021 у справі № 910/18384/20. Зокрема, суд апеляційної інстанції не взяв до уваги правові висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 02.06.2020 у справі № 909/1054/19, та не надав жодної оцінки обставинам виконання робіт із зимового експлуатаційного утримання автодоріг, які перебувають на балансі Департаменту.
3.3. Крім того, скаржник послався на пункт 3 частини другої статті 287 ГПК України, зазначивши, що висновок Верховного Суду щодо питання застосування статей 837, 853 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) в частині необхідності виконання робіт із зимового утримання автомобільних доріг, які є роботами із забезпечення безпечного проїзду автотранспорту, у подібних правовідносинах відсутній.
3.4. Інші доводи касаційної скарги зводяться до такого:
- Департамент позбавлений права при поданні апеляційної скарги розширювати обсяг підстав, з яких заперечує проти позову та судового рішення, а також заперечувати ті обставини, які ним визнавались в судах першої інстанції (частина перша статті 75, частина четверта статті 165 ГПК України);
- Департамент визнав ту обставину, що він для виконання договору на оплату виконаних робіт виділив 31 155 981,00 грн без жодного плану-завдання, і такі апріорі по Договору не видавались жодного разу на будь-який вид робіт та будь-який період їх виконання. Спірний період відносин без планів-замовлень не є виключним випадком, а є звичним для сторін стосовно провадження господарської діяльності за вказаним договором (стаття 526 ЦК України);
- Департамент не висловлював жодних заперечень щодо фактичного виконання робіт позивачем, їх обсягу та якості ні у відповіді на направлені йому акти виконаних робіт та довідки про їх вартість, ні у відзиві (якого взагалі не подано), ні в апеляційній скарзі;
- Департамент не заперечує, що роботи виконані позивачем в межах ціни договору (ціна договору не перевищена, а сума стягнення 462 473,00 грн. входить в цю межу);
- роботи щодо зимового утримання автомобільних доріг є роботами із забезпечення безпечного проїзду автотранспорту, які згідно з пунктом 5.8. договору підлягають обов`язковому виконанню, крім випадку надходження письмової заборони Департаменту на виконання окремих конкретних робіт. Пунктом 7.4.13. П Г.1-218-118:2005 Єдині правила зимового утримання автомобільних доріг, дотримання яких є обов`язком позивача згідно з пунктом 2.1 договору, передбачено, що для запобігання утворенню сніжно-льодяного накату за прогнозованого різкого зниження температури атмосферного повітря снігоочищення розпочинають негайно після отримання повідомлення метеослужби;
- Департамент підтверджує те, що позивач зобов`язаний забезпечувати безпеку дорожнього руху та в повній мірі відповідає за належне утримання дороги, забезпечення умов безпеки руху і несе повну безумовну майнову та іншу юридичну відповідальність в частині відшкодування майнової (матеріальної) і нематеріальної (у т.ч. моральної) шкоди та компенсації витрат власникам транспортних засобів, іншим учасникам дорожнього руху (відзив Департаменту у справі № 914/3108/21 міститься у матеріалах справи).
4. Позиція інших учасників справи, заперечення на відзив
4.1. Департамент проти задоволення касаційної скарги заперечив, зазначивши, що висновки, зроблені судом апеляційної інстанції у цій справі, повністю відповідають висновкам, викладеним Верховним Судом у аналогічній справі №914/1904/21 у спорі між тими ж сторонами.
4.2. Крім того, Департамент вказав на те, що за договором про закупівлю послуг замовником є саме Служба, яка лише діяла в інтересах Департаменту, отже, останній не є стороною зобов`язання, а тому є неналежним відповідачем у цій справі.
4.3. Департамент вважає необґрунтованими покликання скаржника на порушення судом частини першої статті 75 та частини четвертої статті 165 ГПК України, оскільки Департамент під час розгляду справи в судах жодних обставин не визнавав, відзив на позов не подавав у зв`язку з відсутністю укладеного договору про надання професійної правової допомоги.
4.4. Департамент також вважає безпідставними посилання скаржника на постанову Верховного Суду у справі № 914/3108/21, оскільки правовідносини у цій справі виникли на підставі іншого договору, тобто не є подібними.
4.5. У відповіді на відзив Департаменту ДП "Львівський облавтодор" зазначає, що у справі № 914/1904/21, на яку посилається Департамент, Верховний Суд, не надаючи жодної оцінки виконанню позивачем робіт щодо зимового утримання автомобільних доріг, покликається на норми ГБН та СОУ, які регулюють виконання поточного дрібного ремонту. Отже Верховний Суд застосував інші норми права, аніж ті, на які покликається позивач при розгляді даного спору.
4.6. Так, у межах цієї справи суд першої інстанції встановив, що позивач впродовж грудня 2018 року виконував роботи із зимового утримання автомобільних доріг, які регулюються II Г.1-218-118:2005 Єдині правила зимового утримання автомобільних доріг, зазначені у пункті 2.1 договору. Натомість роботи, які виконувались позивачем за спірним договором згідно з ГБН Г. 1-218-182:2011, є повністю прийнятими та оплаченими замовником. Тому норми стандартів та правил, які регулюють проведення поточного дрібного ремонту, не є застосовними при розгляді цієї справи.
4.7. Також вказав на те, що Департамент є структурним підрозділом Львівської обласної державної адміністрації (ЛОДА). В свою чергу, ЛОДА є органом місцевої виконавчої влади та належить до системи органів влади, на які покладені відповідні функції та обов`язки; законодавством України передбачено, що лише і виключно Департамент може бути замовником за Договорами щодо експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення. Водночас саме на Департамент як на балансоутримувача покладено ряд обов`язків і завдань, яких він повинен дотримуватися та виконувати.
5.Стислий виклад обставин справи, встановлених судами першої та апеляційної інстанцій
5.1. 31.07.2018 Служба автомобільних доріг у Львівській області, що діє на підставі довіреності від 03.07.2018 № 01н-3244/01-03, розпорядження голови Львівської обласної державної адміністрації від 08.12.2017 № 1214/0/5-17 "Про передачу автомобільних доріг загального користування місцевого значення до сфери управління Львівської обласної державної адміністрації", в інтересах Департаменту дорожнього господарства, транспорту та зв`язку Львівської обласної державної адміністрації (у зв`язку з припиненням діяльності, з 28.01.2020 правонаступник - Департамент дорожнього господарства Львівської обласної державної адміністрації) та ДП "Львівський облавтодор" уклали договір підряду № 77-07/18 про закупівлю послуг: Поточний дрібний ремонт та експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення Буського, Золочівського районів Львівської області.
5.2. Згідно з пунктом 1.1 договору підрядник зобов`язується в порядку та на умовах, визначених цим договором, своїми силами і засобами на власний ризик та/або із залученням субпідрядних організацій надавати в установлений цим договором термін послуги з поточного дрібного ремонту та експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення Буського, Золочівського районів Львівської області, згідно з переліком послуг (робіт), які визначені додатком № 3 до тендерної документації, а замовник зобов`язується прийняти згідно із цим договором та чинним законодавством України належним чином надані послуги після перевірки фізичних та вартісних показників та сплатити їх вартість по мірі надходження коштів на його рахунок передбачених на ці цілі.
5.3. Відповідно до пункту 1.2 договору найменування послуг: поточний дрібний ремонт та експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення Буського, Золочівського районів Львівської області.
5.4. За пунктом 1.3 договору протяжність автомобільних доріг згідно з предметом цього договору становить - 574,8 км, перелік доріг, що доручаються підряднику для надання послуг за предметом договору, визначений додатком 1, що є невід`ємною частиною договору.
5.5. Відповідно до пункту 1.5 договору на період дії Договору та протягом гарантійного періоду, Підрядник відповідно до Закону України "Про дорожній рух" та норм Глави 82 ЦК України, в повній мірі відповідає за належне утримання дороги, забезпечення умов безпеки руху і несе повну безумовну майнову та іншу юридичну відповідальність в частині відшкодування майнової (матеріальної) і нематеріальної в (у т.ч. моральної) шкоди та компенсації витрат власникам транспортних засобів, іншим учасникам дорожнього руху, якщо дорожньо-транспортна пригода виникла з причин незадовільного стану автомобільної дороги, під час дії Договору.
5.6. Підрядник приймає право на надання послуг / виконання робіт з поточного дрібного ремонту та експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення Буського, Золочівського районів Львівської області, технічних засобів організації дорожнього руху, об`єктів дорожнього сервісу, інженерних споруд та придорожніх насаджень на них, що знаходяться на балансі департаменту дорожнього господарства, транспорту та зв`язку Львівської обласної державної адміністрації, у відповідності до вимог статті 9 Закону України "Про дорожній рух" (пункт 1.4 Договору).
5.7. Відповідно до пункту 3.1 договору ціна договору відповідає тендерній пропозиції учасника-переможця та становить 33 498 600,00 грн. Сума зобов`язань замовника за рахунок субвенції з державного бюджету становить 4000000,00 грн, сума зобов`язань замовника за рахунок котів інших джерел фінансування буде визначена окремою додатковою угодою. Ціна договору є динамічною і може бути уточнена за відповідних умов викладених у договорі (пункт 3.4 договору).
5.8. Згідно з пунктом 4.1 договору підрядник виконує, а замовник бере на себе зобов`язання по оплаті наданих послуг в межах затверджених бюджетних призначень, виділених бюджетних асигнувань та фактично отриманих бюджетних коштів. При цьому підрядник виконує, а замовник приймає фактично надані послуги в межах доведених планів Департаментом дорожнього господарства, транспорту та зв`язку Львівської обласної державної адміністрації.
5.9. У пункті 4.2 договору сторони погодили, що розрахунки проводяться замовником підряднику після підписання сторонами та Департаментом актів приймання виконаних будівельних робіт (форма № КБ-2в) і довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (форма № КБ-3), складених у відповідності ДСТУ та СОУ, які складаються підрядником і подаються на підписання замовнику та Департаменту не пізніше як за 5 робочих днів до кінця звітного місяця, або поетапної оплати замовником наданих послуг. Замовник може здійснювати подекадно проміжні платежі за надані послуги.
5.10. Пунктом 4.6 договору визначено, що оплата послуг проводиться в межах одержаних асигнувань на казначейський рахунок замовника за фактично виконані обсяги робіт згідно з актами № КБ-2в та довідками №КБ-3.
5.11. Термін надання послуг: з дати підписання договору по 31.12.2018 згідно з графіком надання послуг (Додаток № 5), що є невід`ємною частиною договору. Підрядник починає надання послуг, в строк зазначений в графіку надання послуг (пункт 5.1 договору).
5.12. Відповідно до графіку надання послуг (додаток № 5 до договору) вид послуг: поточний дрібний ремонт та експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення Буського, Золочівського районів Львівської області; термін надання послуг: з дати підписання послуг до 31.12.2018.
5.13. Відповідно до пункту 5.3 договору замовник щомісячно, після доведених Департаментом дорожнього господарства, транспорту та зв`язку Львівської обласної державної адміністрації об`ємів та видів послуг / робіт, надає підряднику план-завдання, з чіткою розбивкою по видам послуг / робіт, на виконання Графіку надання послуг, відповідно до виділеного фінансування. План-завдання може бути скоригований протягом поточного місяця в частині об`ємів та видів послуг / робіт.
5.14. За умовами пункту 5.8 договору підрядник за письмовим розпорядженням (завданням) Департаменту надає послуги (виконує роботи) у межах виділеного фінансування: - з усунення загрози безпечного проїзду автотранспорту; - з виконання звернень (приписів) уповноважених органів Національної поліції за завданням Департаменту; - з ліквідації наслідків дорожньо-транспортних пригод; - з ліквідації наслідків стихійного лиха, надзвичайних та аварійних ситуацій; - у разі надходження конкретних письмових розпоряджень (заявок) про усунення загрози безпечного руху автотранспорту. Ці аварійні роботи мають бути виконані, крім випадку надходження письмової заборони Департаменту на виконання окремих конкретних робіт. У разі виявлення підрядником надзвичайних або аварійних ситуацій, на зазначеній у пункті 1.2 договору автомобільній дорозі, він зобов`язаний негайно поставити до відома замовника і при його згоді приступити до виконання аварійних послуг (робіт). У всіх випадках, у разі виявлення на вищевказаній автомобільній дорозі будь-яких відхилень від вимог стандартів, норм і правил, які діють у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, підрядник негайно встановлює необхідні технічні засоби організації дорожнього руху відповідно до діючих нормативів.
5.15. Відповідно до пункту 6.3.1 договору підрядник зобов`язаний:
- виконувати послуги в порядку встановленому Договором згідно з діючими нормативними документами, забезпечувати безперервний безпечний рух транспорту;
- якісно та своєчасно виконати послуги з поточного дрібного ремонту та експлуатаційного утримання автомобільних доріг відповідно до вимог нормативних актів визначених у пункті 2.1 цього Договору та інших актах, виконання яких є обов`язковим;
- вживати заходи щодо запобігання аварій на інженерних спорудах, загрози виникнення сезонних деформаціях і ліквідації наслідків стихійного лиха;
- у разі виникнення умов, що створюють загрозу безпеці руху транспортних засобів та пішоходів невідкладно з моменту отримання відповідного повідомлення або фактичного виявлення обставин, вживати заходи для відновлення безпечних умов для їх пересування;
- відповідно до нормативних актів забезпечувати безпечні умови руху транспортних засобів в складних кліматичних умовах в порядку встановленому Договором.
5.16. За пунктом 7.2.1 Договору Підрядник несе відповідальність в тому числі за незабезпечення безпеки дорожнього руху згідно діючих нормативів при виконані послуг, що призвели до дорожньої-транспортної пригоди.
5.17. Відповідно до пункту 10.1 договору передбачено, що цей Договір набирає чинності з дати підписання його Сторонами і діє по 31.12.2018, але в будь якому разі до повного виконання Сторонами своїх зобов`язань.
5.18. За твердженням позивача, ним було виконано роботи з експлуатаційного утримання автомобільних доріг Бузького, Золочівського районів Львівської області, упродовж грудня 2018 року, що підтверджується довідкою про вартість будівельних робіт та витрат за грудень 2018 на суму 462,473 тис. грн та актами приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року. Вказані акти та довідка складено та підписано позивачем в односторонньому порядку.
5.19. 29.12.2018 позивач скерував відповідачу-2 вимогу в порядку, передбаченому статтею 530 ЦК України, на суму 462 473,00 грн з додатками (акти форми № КБ-2в, довідки форми № КБ-3, підсумкові відомості ресурсів, договірні ціни, локальні кошториси, дефектні акти) для підписання та повернення в одному примірнику, відповідно до якої вимагав оплатити виконані роботи.
5.20. Відповідач-2 відмовився підписувати надіслані позивачем акти приймання виконаних будівельних робіт та довідку про вартість виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року, посилаючись на те, що такі роботи замовник не замовляв, вони не надавались замовнику для обстеження. Тож відомості щодо видів та обсягів наданих послуг (виконаних робіт), зазначені у надісланих документах, не відповідають дійсності.