Постанова
Іменем України
28 червня 2023 року
м. Київ
справа № 734/1793/20
провадження № 61-2588св23
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Синельникова Є. В.,
суддів: Білоконь О. В., Осіяна О. М., Сакари Н. Ю. (суддя-доповідач), Шиповича В. В.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідачі: Міжшкільний навчально-виробничий комбінат Козелецької селищної ради Козелецького району Чернігівської області, Управління освіти, культури, сім`ї, молоді та спорту Козелецької селищної ради Козелецького району Чернігівської області,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Чернігівського апеляційного суду від 24 січня 2023 року у складі колегії суддів: Висоцької Н. В., Мамонової О. Є., Шитченко Н. В.,
ВСТАНОВИВ:
1. Описова частина
Короткий зміст позовної заяви
У липні 2020 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Міжшкільного навчально-виробничого комбінату Козелецької селищної ради Козелецького району Чернігівської області (далі - Козелецький МНВК), Управління освіти, культури, сім`ї, молоді та спорту Козелецької селищної ради Козелецького району Чернігівської області про поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку.
Позовна заява мотивована тим, що з 18 липня 1994 року вона працювала на посаді викладача спецпредметів у Козелецькому МНВК, 25 вересня 2019 року Козелецька селищна рада прийняла рішення № 16-32/VIII про припинення Козелецького МНВК шляхом ліквідації.
Наказом від 21 листопада 2019 року № 52 "Про скорочення чисельності та штату працівників Міжшкільного навчально-виробничого комбінату Козелецької селищної ради" була скорочена займана нею посада, було попередження про наступне вивільнення згідно з пунктом 1 частини першої статті 40 КЗпП України.
Наказом від 29 січня 2020 року № 1 голова ліквідаційної комісії Козелецького МНВК звільнив її з посади з 30 січня 2020 року у зв`язку зі скороченням чисельності та штату працівників за пунктом 1 частини першої статті 40 КЗпП України.
Позивачка вважає своє звільнення протиправним, оскільки постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 01 червня 2020 року у справі № 620/3135/19, яка набрала законної сили, рішення Козелецької селищної ради від 25 вересня 2019 року № 16-32/VIII визнано протиправним та скасовано. Крім того, на день її звільнення директором Козелецького МНВК був ОСОБА_2, який не видавав наказів про скорочення чисельності та штату працівників комбінату і про її звільнення. Управління освіти Козелецької селищної ради просило первинну профспілкову організацію розглянути питання скорочення чисельності посад працівників МНВК у зв`язку з запланованою ліквідацією цього закладу, проте не отримало на це згоди.
Також зазначає, що у наказі голови ліквідаційної комісії Козелецького МНВК від 21 листопада 2019 року № 52 причиною скорочення штатів працівників комбінату зазначена "відсутність контингенту учнів", проте ця відсутність пов`язана саме з планами ліквідації комбінату, оскільки 30 серпня 2019 року його директор повідомив про надходження 25 заяв на навчання, що складає 2 навчальні групи, а 04 вересня 2019 року вже було оприлюднено проект рішення селищної ради про ліквідацію комбінату.
Наголошує, що скорочення штату і звільнення працівників Козелецького МНВК відбулось в процесі його ліквідації: в один день одночасно були звільнені всі працівники комбінату, включаючи директора, що свідчить про те, що їх фактично звільнили не у зв`язку з скороченням чисельності працівників та штату комбінату, а у зв`язку з його ліквідацією.
Разом з позовною заявою ОСОБА_1 подала заяву про поновлення їй строку звернення до суду, у якій остання посилалася на те, що до прийняття Шостим апеляційним адміністративним судом постанови у справі
№ 620/3135/19, яку вона отримала 20 червня 2020 року, вона не мала підстав для оспорення наказу про звільнення, так як вважала, що цей наказ виданий правомірно. Вважає, що відновлення діяльності Козелецького МНВК є неможливим без поновлення її на посаді, яку вона обіймала до моменту звільнення.
З огляду на вказане просила поновити строк звернення до суду; поновити її на посаді викладача спецпредметів Козелецького МНВК; стягнути з Управління освіти Козелецької селищної ради середній заробіток за час вимушеного прогулу з 30 січня 2020 року до дня ухвалення рішення суду і відшкодувати судові витрати.
Короткий зміст рішення судів першої, апеляційної та касаційної інстанцій
Рішенням Козелецького районного суду від 22 вересня 2021 року у складі судді Бараненка С. М., з урахуванням ухвали цього ж суду від 28 жовтня 2021 року про виправлення описки, поновлено ОСОБА_1 строк звернення до суду із позовом про поновлення на роботі і стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Позов задоволено.
Визнано незаконним та скасовано наказ від 29 січня 2020 року № 11 "Про звільнення ОСОБА_1", що 29 січня 2020 року виданий головою ліквідаційної комісії Козелецького МНВК про звільнення з роботи на підставі пункту 1 частини першої статті 40 КЗпП України ОСОБА_1 .
Поновлено ОСОБА_1 на посаді викладача спецпредметів Козелецького МНВК з 30 січня 2020 року.
Стягнуто із Управління освіти, культури, сім`ї, молоді та спорту Козелецької селищної ради Чернігівської області на користь ОСОБА_1 156 000,90 грн середнього заробітку за час вимушеного прогулу, із утриманням із цієї суми податків та обов`язкових платежів.
Рішення в частині поновлення ОСОБА_1 на роботі допущено до негайного виконання.
Рішення в частині стягнення заробітної плати на користь ОСОБА_1 допущено до негайного виконання в межах суми платежу за один місяць. Вирішено питання про розподіл судових витрат.
Рішення суду першої інстанції обґрунтовано тим, що звільнення ОСОБА_1 у зв`язку зі скороченням штату і чисельності працівників відбулося у процесі ліквідації Козелецького МНВК на підставі рішення Козелецької селищної ради Чернігівської області від 25 вересня 2019 року № 16-32/VIII, яке в судовому порядку визнане протиправним і скасоване, а тому наказ про її звільнення є незаконним. Також за висновком суду строк звернення ОСОБА_1 до суду підлягає поновленню, оскільки зверненню останньої до суду перешкоджали об`єктивні причини, зокрема, судовий розгляд справи № 620/3135/19, а тому, враховуючи зміст позовних вимог, суд вважав належним способом захисту порушених прав позивачки скасування наказу про її звільнення та поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Постановою Чернігівського апеляційного суду від 15 липня 2022 року апеляційна скарга Управління освіти, культури, сім`ї, молоді та спорту Козелецької селищної ради Козелецького району Чернігівської області задоволена, рішення Козелецького районного суду від 22 вересня 2021 року - скасовано. В задоволенні позову відмовлено.
Суд апеляційної інстанції погодився з висновком суду першої інстанції про незаконність звільнення ОСОБА_1, оскільки незаконне рішення Козелецької селищної ради Козелецького району Чернігівської області
від 25 вересня 2019 року №16-32/VIII не може спричинити законні наслідки при його виконанні. Будь-які акти, зокрема й накази МНВК Козелецької селищної ради від 21 листопада 2019 року № 52 про скорочення чисельності та штату працівників та від 29 січня 2020 року № 11 про звільнення ОСОБА_1 як такі, що прийняті на підставі вказаного рішення ради, не можуть мати будь-якої юридичної сили з дня їх винесення, адже настання обумовлених цими наказами наслідків спричинене насамперед тим, що порушення, внаслідок яких рішення було визнане незаконним, мали місце вже на час видання цих наказів.
Разом з тим, оскільки позивачка звернулася до суду з цим позовом лише
01 липня 2020 року, тобто з пропуском строку, визначеного частиною першою статті 233 КЗпП України, і зазначені нею підстави у заяві про поновлення строку звернення до суду з цим позовом є неповажними, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову.
Постановою Верховного Суду від 23 грудня 2022 року касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Постанову Чернігівського апеляційного суду від 15 липня 2022 року скасовано, справу передано на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.
За висновками суду касаційної інстанції ОСОБА_1 належним чином не була повідомлена про час і місце розгляду справи, що позбавило її права мати реальну можливість представляти свої інтереси як учасника справи в умовах, які передбачені процесуальним законодавством, зокрема в умовах відкритого та публічного судового розгляду, та належним чином користуватися передбаченими статтею 43 ЦПК України процесуальними правами. Також судом касаційної інстанції зазначено, що апеляційний суд при вирішенні справи не врахував висновків щодо застосування статті 368 ЦПК України, чим порушив норми процесуального права та дійшов передчасних висновків про скасування рішення суду першої інстанції.
При новому розгляді справи постановою Чернігівського апеляційного суду від 24 січня 2023 року апеляційну скаргу Управління освіти, культури, сім`ї, молоді та спорту Козелецької селищної ради Козелецького району Чернігівської області задоволено. Рішення Козелецького районного суду Чернігівської області від 22 вересня 2021 року скасовано, в задоволенні позову відмовлено. Вирішено питання про розподіл судових витрат.
Постанова апеляційного суду мотивована тим, що суд першої інстанції правильно встановив, що при звільненні позивачки були допущені як порушення трудового законодавства, так і процедура припинення Козелецького МНВК Козелецької селищної ради Чернігівської області шляхом ліквідації, яка здійснювалася на підставі протиправного рішення органу місцевого самоврядування, проте дійшов помилкового висновку, що строк звернення до суду, передбачений статтею 233 КЗпП України, пропущений ОСОБА_1 з поважних причин, оскільки не було встановлено існування причин, які об`єктивно перешкоджали чи створювали труднощі для своєчасного звернення до суду, та були підтверджені належними доказами.
Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції
У лютому 2023 року до Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду надійшла касаційна скарга ОСОБА_1 на постанову Чернігівського апеляційного суду від 24 січня 2023 року.
Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного цивільного суду від 01 березня 2023 року відкрито касаційне провадження у справі, витребувано цивільну справу і надано строк для подання відзиву на касаційну скаргу.
Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 14 червня 2023 року справу призначено до розгляду у складі колегії з п`яти суддів у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у ній матеріалами.
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
У касаційній скарзі ОСОБА_1, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати постанову апеляційного суду та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Підставою касаційного оскарження заявник зазначає неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, а саме застосування норм права без урахування висновку щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду від 26 травня 2021 року у справі
№ 714/444/20, від 18 січня 2021 року у справі № 334/2839/17, від 17 грудня 2020 року у справі № 595/223/17, від 29 липня 2020 року у справі
№ 524/1424/18, від 21 вересня 2022 року у справі № 936/18/20, від 17 травня 2022 року у справі № 756/7222/18, від 21 квітня 2021 року у справі
№ 723/822/20, від 11 листопада 2020 року у справі № 202/913/19,
від 20 лютого2020 року у справі № 296/6246/17-ц, від 23 жовтня 2019 року у справі № 750/3222/16, від 14 квітня 2020 року у справі № 474/321/18,
від 07 жовтня 2020 року у справі № 465/3586/17, від 08 жовтня 2020 року у справі № 712/22134/12 (пункт 1 частини другої статті 389 ЦПК України).
Касаційна скарга мотивована тим, що на момент видачі оспорюваного наказу вона була не згодна саме з порушенням процесу скорочення штату, однак, знаючи про існування рішення про ліквідацію, не стала оскаржувати процес скорочення, так як існувало чинне та нескасоване рішення селищної ради про ліквідацію, оскільки не має сенсу оскаржувати скорочення штату в закладі, який буде ліквідований.
Вважає, що суд апеляційної інстанції не встановив поважності причин пропуску строку звернення до суду, які унеможливлювали звернення до суду раніше, а саме те, що до моменту ухвалення Шостим апеляційним адміністративним судом 01 червня 2020 року постанови про визнання протиправним та скасування рішення Козелецької селищної ради про ліквідацію Козелецького МНВКіснувала презумпція законності рішення органу місцевого самоврядування (частина десята статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"; до 01 червня 2020 року підстави для звернення до суду з цим позовом не існувало. Не маючи факту скасування рішення Козелецької селищної ради про ліквідацію Козелецького МНВК вона не могла звернутися до суду "з умовою", "з припущенням", а подання безпідставного позову (оскільки як на момент видання наказу, так і після спливу місячного терміну рішення про ліквідацію в установленому порядку не було визнано недійсним) мало б наслідком відмову у задоволенні позовних вимог.
Зазначені обставини не лише можуть кваліфікуватися як такі, що об`єктивно перешкоджали чи створювали труднощі для своєчасного звернення до суду, а взагалі мають кваліфікуватись як такі, що унеможливлюють звернення до суду, оскільки до повноважень суду загальної юрисдикції не віднесено перевірка законності рішень органу місцевого самоврядування. Також суд адміністративної юрисдикції позбавлений права вирішувати цивільно-правові спори щодо поновлення на роботі.
Також зазначала, що вона не ставилася зневажливо та недбало до питання захисту своїх прав, а разом з іншими працівниками та членами громади звернулась до адміністративного суду (справа №620/3135/19) з метою визнання протиправним та скасування рішення Козелецької селищної ради від 25 вересня 2019 року про ліквідацію Козелецького МНВК. Оскільки ліквідація закладу набагато ширше поняття, ніж скорочення штату, отже, в місячний строк нею здійснювалися дії з метою захисту її порушених прав.
В даному випадку вона намагалась систематично, послідовно та своєчасно захистити свої порушені трудові права, а тому вважає, що звернулась до суду з цим позовом із пропуском строку з поважних причин, у розумний строк.
Відмова у задоволенні позовних вимог з формальних підстав у цій справі призведе до неможливості реалізації поновлення її прав на працю за постановами апеляційної та касаційної інстанцій у справі №620/3135/19.
Таким чином, касаційну скаргу мотивовано тим, що судом апеляційної інстанції невірно застосовані вимоги статті 233 КЗпП України до спірних правовідносин та не наведені мотиви неможливості поновити пропущений ОСОБА_1 строк на звернення до суду з цим позовом.
Доводи особи, яка подала відзив на касаційну скаргу
У березні 2023 року до Верховного Суду надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому представник Управління освіти, культури, сім`ї, молоді та спорту Козелецької селищної ради - адвокат Романов О. О. просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а постанову апеляційного суду - без змін, посилаючись на те, що 22 липня 2020 року Козелецькою селищною радою було направлено до Шостого апеляційного адміністративного суду заяву в порядку статті 254 КАС України про роз`яснення судового рішення в частині того, з якого саме часу втратило чинність рішення Козелецької селищної ради
від 25 вересня 2019 року. оскільки дане питання є важливим стосовно похідних правовідносин щодо ліквідації Козелецького МНВК та звільнення його працівників.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
Судами попередніх інстанцій установлено, що Міжшкільний навчально-виробничий комбінат Козелецької селищної ради Козелецького району Чернігівської області знаходиться у комунальній власності Козелецької селищної ради Чернігівської області, яка є його засновником.
З 18 липня 1994 року ОСОБА_1 працювала в Козелецькому МНВК на посаді викладача швейної справи і спецдисциплін, що підтверджується копією трудової книжки серії НОМЕР_1 .
Листом від 03 червня 2019 року № 450 Управління освіти Козелецької селищної ради звернулося до Первинної профспілкової організації Козелецької територіальної громади Профспілки працівників освіти і науки України з поданням про проведення скорочень чисельності посад працівників Козелецького МНВК у зв`язку з запланованою ліквідацією до 01 січня
2020 року.
У листі від 06 червня 2019 року № 17 голова Первинної профспілкової організації Козелецької територіальної громади Профспілки працівників освіти і науки України повідомив Управління освіти Козелецької селищної ради про неможливість розгляду його подання, виходячи з того, що відповідно до частини другої статті 49-4 КЗпП України та частини третьої статті 22 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності", в разі, якщо роботодавець планує звільнення працівників з причин економічного, структурного характеру або у зв`язку з ліквідацією закладу освіти, він повинен завчасно, не пізніше як за три місяці до намічуваних звільнень, надати профспілкам інформацію щодо цих заходів, включаючи інформацію про причини наступних звільнень, кількість і категорію працівників, яких може це стосуватися, про терміни проведення звільнення тощо. За відсутністю такої інформації профспілкова організація не може призначити консультації стосовно заходів щодо запобігання звільненню працівників Козелецького МНВК.
Листом від 30 серпня 2019 року № 18 дирекція Козелецького МНВК повідомила Управління освіти Козелецької селищної ради, що станом
на 30 серпня 2019 року до комбінату подано 20 заяв на навчання по підготовці водіїв категорії "В" та "С1" і 5 заяв на швейну справу (це 2 навчальні групи), у зв`язку з чим комбінат просить забезпечити виділення навчальних годин для підготовки учнів по вказаних професіях згідно з навчальним планом та бажанням батьків і учнів відповідно до Закону України "Про освіту".
Рішенням від 25 вересня 2019 року № 16-32/VIII Козелецька селищна рада Козелецького району Чернігівської області (тридцять друга сесія восьмого скликання) ухвалила припинити Козелецький МНВК шляхом ліквідації та створила відповідну ліквідаційну комісію. Рішення про ліквідацію обґрунтовано поданням Управління освіти Козелецької селищної ради
від 02 вересня 2019 року № 651/1 та рекомендаціями постійної комісії з питань освіти, охорони здоров`я, культури, соціального захисту населення, законності та правопорядку, постійної комісії з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, будівництва, земельних відносин та питань надзвичайних ситуацій і постійної комісії з питань бюджету, соціально-економічного розвитку та інвестиційної діяльності цієї ради.
Наказом від 21 листопада 2019 року № 52 "Про скорочення чисельності та штату працівників Міжшкільного навчально-виробничого комбінату Козелецької селищної ради" голова ліквідаційної комісії Козелецького МНВК скоротив та виключив із штатного розпису, зокрема, три штатні одиниці посад викладача спецпредметів.
Як вбачається, позивачка ОСОБА_1 відмовилась засвідчити своїм підписом факт ознайомлення з цим наказом, що підтверджується відповідним актом від 21 листопада 2019 року.
Згідно з повідомленням заступника начальника Управління освіти Козелецької селищної ради від 05 листопада 2020 року № 01-08/942, усі посади, які вказані у штатному розписі Козелецького МНВК, що існували станом на 21 листопада 2019 року, були скорочені та виключені зі штатного розпису.
Судами також встановлено, що ОСОБА_1 попереджена про наступне вивільнення за пунктом 1 частини першої статті 40 КЗпП України у зв`язку зі скороченням чисельності та штату працівників та запропоновано їй переведення на вакантні посади, зокрема педагогічних працівників, згідно з наявним у цьому попередженні переліком, в якому відсутні посади викладача спецпредмету.
Наказом від 29 січня 2020 року № 11 голова ліквідаційної комісії Козелецького МНВК звільнив ОСОБА_1 з 30 січня 2020 року з посади викладача спецпредметів у зв`язку із скороченням чисельності та штату працівників за пунктом 1 частини першої статті 40 КЗпП України.
Під час ознайомлення з цим наказом 30 січня 2020 року ОСОБА_1 вчинила на ньому напис, зміст якого свідчить про те, що наказ є неправомірним як такий, що виданий без погодження з профкомом, що вона його оскаржуватиме у встановленому чинним законодавством порядку і що трудову книжку вона отримала.
Як убачається з матеріалів справи, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 01 червня 2020 року, залишеною без змін постановою Верховного Суду від 02 лютого 2021 року, у справі № 620/3135/19 адміністративний позов ОСОБА_2, ОСОБА_1 і ОСОБА_3 задоволено та визнано протиправним і скасовано рішення Козелецької селищної ради Козелецького району Чернігівської області від 25 вересня 2019 року
№ 16-32/VIII.
За висновками судів ухваленню оспорених рішень, на підставі яких ліквідовано Козелецький МНВК, не передувало обговорення можливості ухвалення цих рішень з метою урахування відповідних інтересів батьків та дітей.
23 червня 2020 року ОСОБА_1 звернулася із заявою до начальника Управління освіти Козелецької селищної ради про поновлення її на посаді вчителя спецпредметів Козелецького МНВК згідно з статтею 235 КЗпП України, у зв`язку з прийняттям судом постанови у справі № 620/3135/19.
В матеріалах справи відсутні відомості щодо вирішення вказаної заяви ОСОБА_1 .
Також, за матеріалами справи голова Первинної профспілкової організації Козелецької громади Профспілки працівників освіти і науки України у довідці від 28 липня 2020 року № 17 повідомив, що від ліквідаційної комісії по припиненню Козелецького МНВК ані до Первинної профспілкової організації, ані до профспілкової організації Міжшкільного навчально-виробничого комбінату Козелецької селищної ради не надходило подання про надання згоди на звільнення працівників цього закладу у зв`язку із скороченням чисельності його штату.
Згідно з довідкою Управління освіти Козелецької селищної ради від 23 липня 2020 року № 01-11/41 середньоденна заробітна плата ОСОБА_1 за листопад-грудень 2019 року за 1 робочий день становить 380,49 грн.
Наказом від 04 серпня 2021 року № 106-ос Управління освіти Козелецької селищної поновило ОСОБА_2 на посаді директора Козелецького МНВК
з 30 січня 2020 року, який згідно з наказом по цьому комбінату від 09 серпня 2021 року № 1-ос приступив до виконання обов`язків на посаді директора