ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 червня 2023 року
м. Київ
справа №380/13404/22
адміністративне провадження № К/990/12051/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Чиркіна С.М.,
суддів: Кравчука В.М., Стародуба О.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2022 року (головуючий суддя Морська Г.М.) та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08 березня 2023 року (головуючий суддя: Шевчук С.М., судді: Кухтей Р.В., Нос С.П.) у справі № 380/13404/22 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації Львівської області про визнання протиправною відмову, зобов`язання вчинити дії,
У С Т А Н О В И В:
І. РУХ СПРАВИ
26 вересня 2022 року ОСОБА_1 (далі також позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації (далі також відповідач), у якому просить:
визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік у розмірі, передбаченому статтею 12 Закону № 3551-ХІІ, в редакції 25.12.2018;
зобов`язати Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік, у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених коштів.
Львівський окружний адміністративний суд рішенням від 09 грудня 2022 року у задоволені позову відмовив.
Восьмий апеляційний адміністративний суд постановою від 08 березня 2023 року рішення Львівського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2022 року залишив без змін.
04 квітня 2023 року на адресу Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду надійшла касаційна скарга позивача, надіслана 27 березня 2023 року, в якій скаржник просить скасувати рішення Львівського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2022 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08 березня 2023 року і прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.
Ухвалою Верховного Суду від 03 травня 2023 року відкрито касаційне провадження. Цією ж ухвалою витребувано справу з суду першої інстанції.
Від відповідача відзиву на касаційну скаргу не надходило, що не перешкоджає касаційному перегляду рішень судів попередніх інстанцій.
Ухвалою Верховного Суду від 27 червня 2023 року справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження.
ІІ. АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є учасником бойових дій та відповідно має пільги, встановлені Законом України від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі також Закон № 3551-XII). Позивач стверджує, що з 27 лютого 2020 року розмір грошової допомоги до 5 травня у 2022 році підлягає нарахуванню у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком. Однак, в порушення зазначених вимог законодавства разову грошову допомогу у 2022 році позивачу виплачено у розмірі, меншому, ніж передбачено частиною 5 статті 12 Закону № 3551-XII. Вважає такі дії відповідача протиправними та просить задовольнити позовні вимоги.
У відзиві на позову заяву відповідач стверджує, що Управління не має повноважень щодо нарахування та визначення розміру щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, а здійснює лише виплату цієї допомоги у розмірах, передбачених від 07.05.2022 № 540 "Деякі питання виплати у 2022 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" (далі також Постанова, Порядок № 540). Збільшення розміру виплат і допомог передбачених законом, можливе за умови суттєвого збільшення фінансування з державного бюджету, який приймається Верховною Радою України. Відтак, відповідач вважає, що виплата у 2022 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня позивачу була здійснена відповідно до законодавства, тому позовні вимоги є необґрунтованими, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
ІІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується інформацією з посвідченням від 03 березня 2017 року серії НОМЕР_1 .
У 2022 році позивачу виплачена разова грошова допомога до 5 травня в сумі 1491,00 грн, що не заперечується відповідачем по справі.
Позивач звернувся до Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації із заявою, у якій просив нарахувати та виплатити грошову допомогу до 5 травня за 2022 рік як учаснику бойових дій у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.
Відповідач листом від 20 вересня 2022 року № Г-223/01-11 повідомив позивачу, що порядок надання соціальних гарантій та допомог є сферою компетенції Кабінету Міністрів України, яку він реалізує через підзаконне регулювання. Встановлений Кабінетом Міністрів України розмір щорічної разової грошової допомоги у 2022 році визначений виходячи із обсягу бюджетних призначень на цю мету, що є гарантією своєчасної та в повному обсязі виплати цієї допомоги учасникам бойових дій. З урахуванням зазначеного виплата у 2022 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня учасникам бойових дій складає 1491,00 грн.
Вважаючи відмову відповідача у проведені перерахунку та виплати одноразової грошової допомоги у належному розмірі протиправною, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
ІV. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
За позицією судів попередніх інстанцій, враховуючи положення статті 64 Конституції України, пункт 3 Указу Президента України № 64/2022, частини 2 статті 20 Закону № 389-VІІІ, частини 7 статті 20 та абзацу 3 підпункту 2 пункту 22 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України, у 2022 році виплата щорічної разової грошової допомоги до 5-го травня має здійснюватися у розмірах, визначених в додатку до Порядку, затвердженого Постановою № 540.
V. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
В касаційній скарзі позивач наголошує на порушенні судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права.
За позицією скаржника, Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 не введено обмежень прав і свобод громадян України, зокрема в частині розміру одноразової грошової допомоги до 5 травня, яка передбачена статтями 12-16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", Кабінет Міністрів України не уповноважений приймати рішення щодо розмірів державних соціальних та гарантій, а отже у спірних правовідносинах не підлягає застосуванню Постанова № 540.
Наполягає на необхідності відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду від 01 грудня 2022 року у справі № 580/2869/22.
VІ. ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Верховний Суд, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, в межах касаційного перегляду, визначених статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства України ( далі також КАС України), виходить з наступного.
У зв`язку з прийняттям Конституційним Судом України рішення від 27 лютого 2020 року у справі №1-247/2018 (3393/18) та визнанням таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окремого положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, стаття 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" діяла та мала застосовуватись у редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 25.12.1998.