1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Постанова

Іменем України

22 червня 2023 року

м. Київ

справа № 363/2353/21

провадження № 51-1891км 23

Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:

головуючого ОСОБА_1,

суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3,

за участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_4,

прокурора ОСОБА_5,

розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу прокурора на ухвалу Київського апеляційного суду від 21 грудня 2022 року про повернення апеляційної скарги у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12021110000000336 щодо ОСОБА_6 за ч.1 ст.286 КК України.

Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини

Ухвалою Вишгородського районного суду Київської області від 14 листопада 2022 року обвинувальний акт у кримінальному провадженні за обвинуваченням ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.286 КК України, повернуто прокурору.

Відмовлено у задоволенні клопотання про залучення третьої особи ТДВ "СК`КРЕДО".

Роз`яснено представнику цивільних позивачів право подати уточнений цивільний позов про відшкодування матеріальної та моральної шкоди із висуванням частини позовних вимог до цивільного співвідповідача ТДВ "СК`КРЕДО".

Ухвалою Київського апеляційного суду від 21 грудня 2022 року клопотання прокурора про поновлення строку на апеляційне оскарження ухвали місцевого суду залишено без задоволення, апеляційну скаргу повернуто на підставі п.4 ч.3 ст.399 КПК України тому, що скарга подана після закінчення строку на апеляційне оскарження, а суд апеляційної інстанції за заявою прокурора, не знайшов підстав для поновлення цього строку.

Вимоги касаційної скарги та узагальнені доводи особи, яка її подала

У касаційній скарзі прокурор, посилаючись на істотні порушення вимог кримінального процесуального закону, просить скасувати ухвалу апеляційного суду та призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції.

Зазначає, що прокурор ОСОБА_7 була присутня 14 листопада 2022 року в підготовчому судовому засіданні, однак постановлена цього ж дня резолютивна частина ухвали про повернення прокурору обвинувального акту щодо ОСОБА_6 була проголошена пізніше, без участі прокурора ОСОБА_7, копію ухвали в цей день прокурору не вручено. Про дату і час проголошення повного тексту прокурор повідомлений не був. Копію ухвали отримав лише 22 листопада 2022 року, тому, до цього дня, не був обізнаний з мотивами прийнятого судом першої інстанції рішення та був позбавлений можливості у встановлений законом строк його оскаржити.

Ці причини сторона обвинувачення вважає поважними, однак апеляційний суд на них увагу не звернув, як наслідок безпідставно відмовив у поновленні строку на апеляційне оскарження та повернув апеляційну скаргу.

Посилається на невідповідність ухвали апеляційного суду вимогам ст.370 КПК України через її незаконність.

Позиції учасників судового провадження

На касаційну скаргу від представника потерпілих - адвоката ОСОБА_8 надійшло заперечення у якому він, посилаючись на безпідставність доводів касаційної скарги прокурора, просить залишити її без задоволення, а оскаржувану ухвалу апеляційного суду - без зміни.

Від захисника ОСОБА_9, який діє в інтересах обвинуваченого ОСОБА_6, надійшло клопотання про розгляд касаційної скарги за відсутності сторони захисту, рішення просить прийняти на розсуд Суду.

Прокурор ОСОБА_5, в суді касаційної інстанції, вимоги касаційної скарги підтримала та просила задовольнити.

Межі розгляду матеріалів кримінального провадження у касаційному суді

Відповідно до вимог ст. 438 цього Кодексу підставами для скасування або зміни судових рішень при розгляді справи в суді касаційної інстанції є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність та невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення й особі засудженого.

Мотиви Суду

Відповідно до ст. 395 КПК України апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції може бути подана протягом семи днів з дня її оголошення.

Статтею 398 КПК України передбачено, що апеляційна скарга, яка надійшла до суду апеляційної інстанції, не пізніше наступного дня передається судді-доповідачу. Отримавши апеляційну скаргу на вирок чи ухвалу суду першої інстанції, суддя-доповідач протягом трьох днів перевіряє її на відповідність вимогам статті 396 цього Кодексу і за відсутності перешкод постановляє ухвалу про відкриття апеляційного провадження.

Апеляційна скарга повертається, якщо вона подана після закінчення строку апеляційного оскарження і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку або суд апеляційної інстанції за заявою особи не знайде підстав для його поновлення ( п. 4. ч. 3 ст. 399 КПК України).

Ухвала Вишгородського районного суду Київської області, якою обвинувальний акт у кримінальному провадженні за обвинуваченням ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.286 КК України, повернуто прокурору, постановлена 14 листопада 2022 року.


................
Перейти до повного тексту