ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 червня 2023 року
м. Київ
справа №380/11981/22
адміністративне провадження № К/990/10246/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Чиркіна С.М.,
суддів: Єзерова А.А., Шарапи В.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2022 року (суддя: Кузан Р.І.) та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14 лютого 2023 року (головуючий суддя: Гудим Л.Я., судді: Довгополов О.П., Святецький В.В.) у справі № 380/11981/22 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації про визнання протиправною відмову та зобов`язання вчинити дії,
У С Т А Н О В И В:
І. РУХ СПРАВИ
31 серпня 2022 року ОСОБА_1 (далі також позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації (далі також відповідач), в якому просив:
визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Самбірської РДА у перерахунку та виплаті позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік;
зобов`язати Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 разової допомоги до 05 травня за 2022 у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком з урахуванням виплаченої суми.
Львівський окружний адміністративний суд рішенням від 16 грудня 2022 року у задоволені позову відмовив.
Восьмий апеляційний адміністративний суд постановою від 14 лютого 2023 року рішення Львівського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2022 року залишив без змін.
21 березня 2023 року на адресу Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду надійшла касаційна скарга позивача, надіслана 14 березня 2023 року, в якій скаржник просить скасувати рішення Львівського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2022 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14 лютого 2023 року і прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.
Ухвалою Верховного Суду від 27 березня 2023 року відкрито касаційне провадження. Цією ж ухвалою витребувано справу з суду першої інстанції.
14 квітня 2023 року від відповідача надійшов відзив на касаційну скаргу, у якому він просить залишити рішення судів попередніх інстанцій без змін, а касаційну скаргу без задоволення.
Ухвалою Верховного Суду від 27 червня 2023 року справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження.
ІІ. АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ
Позивач обґрунтовуючи позовні вимоги посилається на те, що він звернувся із заявою до відповідача, в якій просив нарахувати та виплати разову грошову допомогу у 2022 році як учаснику бойових дій у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, у відповідності до положень статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" та з урахуванням висновків Конституційного Суду України, викладених у рішенні від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020. Однак відповідач відмовив у виплаті разової грошової допомоги за 2022 рік як учаснику бойових дій у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, що й стало підставою для звернення до суду.
Відповідач 23 вересня 2022 року подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що позивачу як учаснику бойових дій проведена виплата одноразової грошової допомоги до 05 травня за 2022 рік в розмірі та порядку, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 07 травня 2022 року № 540 "Деякі питання виплати у 2022 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань"" (далі також Порядок № 540), яка є чинною та підлягала виконанню відповідачем. Просить відмовити у задоволенні позову повністю.
ІІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Судами попередніх інстанцій, з урахуванням інформації, зазначеної у посвідчені серії АА № 547034 від 06 червня 2015 року, встановлено, що ОСОБА_1 є учасником бойових дій.
В 2022 році позивач отримав щорічну допомогу до 5 травня, передбачену частиною п`ятою статті 12 Закону України від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі також Закон № 3551-XII ) в сумі 1491 грн., у розмірі, визначеному постановою Кабінету Міністрів України № 540 від 07 травня 2022 року "Деякі питання виплати у 2022 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань"".
Позивач звернувся до відповідача із заявою, просив здійснити перерахунок як учаснику бойових дій разової грошової допомоги до 5 травня в 2022 році, виходячи з розміру п`яти мінімальних пенсій за віком.
Відповідач листом повідомив заявника, що при призначенні щорічної грошової допомоги до 5 травня орган соціального захисту керувався постановою Кабінету Міністрів України № 540 від 07 травня 2022 року. Зазначив, що законодавством України не передбачено нарахування та виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі більшому, ніж передбачено у прийнятій в 2022 році постанові Уряду.
ІV. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
За позицією судів попередніх інстанцій, враховуючи положення статті 64 Конституції України, частини 2 статті 20 Закону України від 12 травня 2015 року № 389-VІІІ "Про правовий режим воєнного стану", частини сьомої статті 20 та абзацу третього підпункту 2 пункту 22 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України, у 2022 році виплата щорічної разової грошової допомоги до 5-го травня має здійснюватися у розмірах, визначених в додатку до Порядку, затвердженого Постановою № 540.
V. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
В касаційній скарзі позивач наголошує на порушенні судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права.
За позицією скаржника, Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 не введено обмежень прав і свобод громадян України, зокрема в частині розміру одноразової грошової допомоги до 5 травня, яка передбачена статтями 12-16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", Кабінет Міністрів України не уповноважений приймати рішення щодо розмірів державних соціальних та гарантій, а отже у спірних правовідносинах не підлягає застосуванню Постанова № 540.
Наполягає на необхідності відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду від 01 грудня 2022 року у справі № 580/2869/22.
Відповідач у відзиві на касаційну скаргу зазначає, що рішення судів попередніх інстанцій є законними та обґрунтованими.
VІ. ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Верховний Суд, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, в межах касаційного перегляду, визначених статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства України ( далі також КАС України), виходить з наступного.
У зв`язку з прийняттям Конституційним Судом України рішення від 27 лютого 2020 року у справі №1-247/2018(3393/18) та визнанням таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окремого положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, стаття 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" діяла та мала застосовуватись у редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 25.12.1998.