1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Постанова

Іменем України

31 травня 2023 року

м. Київ

справа № 756/4661/22

провадження № 61-1660св23

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Ступак О. В.,

суддів: Гулейкова І. Ю., Олійник А. С., Погрібного С. О.,

Яремка В. В. (суддя-доповідач),

учасники справи:

заявник (стягувач) - Акціонерне товариство "Державний ощадний банк України",

суб`єкт оскарження - заступник начальника Дніпровського відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Ясінська Катерина Михайлівна,

боржник - ОСОБА_1,

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу Акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" на ухвалу Оболонського районного суду міста Києва від 01 серпня 2022 року у складі судді Жука М. В. та постанову Київського апеляційного суду від 20 грудня 2022 року у складі колегії суддів: Крижанівської Г. В., Гуля В. В., Шебуєвої В. А.,

ВСТАНОВИВ:

ОПИСОВА ЧАСТИНА

Короткий зміст вимог скарги

У травні 2022 року Акціонерне товариство "Державний ощадний банк України" (далі - АТ "Ощадбанк") звернулося до суду зі скаргою на постанову заступника начальника Дніпровського відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (далі - Дніпровський ВДВС у м. Києві) Ясінської К. М. про закінчення виконавчого провадження.

На обґрунтування скарги посилалося на таке.

На примусовому виконанні Дніпровського ВДВС у м. Києві перебувало виконавче провадження № 53128463з виконання виконавчого листа

№ 2-1692/10, виданого 19 травня 2010 року Оболонським районним судом міста Києва, про стягнення з ОСОБА_1 на користь АТ "Ощадбанк" заборгованості за кредитним договором у розмірі 592 653,05 грн та 1 820,00 грн судових витрат.

Постановою заступника начальника Дніпровського ВДВС у м. Києві Ясінської К. М. від 18 вересня 2021 року закінчено виконавче провадження № 53128463 щодо ОСОБА_1 у зв`язку з його смертю.

Зазначена постанова є неправомірною, дії заступника начальника Дніпровського ВДВС у м. Києві Ясінської К. М. не відповідають вимогам Закону України від 02 червня 2016 року № 1404-VIIІ "Про виконавче провадження" (далі - Закон № 1404-VIII), оскільки при винесенні оскаржуваної постанови в межах виконавчого провадження, яке допускає правонаступництво, не вжито заходів та не виконано дій, спрямованих на визначення кола правонаступників спадкоємців або встановлення факту відсутності останніх.

З урахуванням наведеного заявник просив визнати постанову від 18 вересня 2021 року про закінчення виконавчого провадження № 53128463, винесену заступником начальника Дніпровського ВДВС у м. Києві Ясінською К. М., неправомірною та зобов`язати державного виконавця відновити вказане виконавче провадження.

Короткий зміст рішень судів

Ухвалою Оболонського районного суду міста Києва від 01 серпня 2022 року, залишеною без змін постановою Київського апеляційного суду від 20 грудня 2022 року, у задоволенні скарги АТ "Ощадбанк" відмовлено.

Відмовляючи у задоволенні скарги, суд першої інстанції, з висновками якого погодився й апеляційний суд, виходив з того, що Законом № 1404-VIIІ не передбачено обов`язку державного виконавця у разі винесення постанови про закінчення виконавчого провадження повідомляти стягувача про смерть боржника та роз`яснювати йому право заміни сторони виконавчого провадження, тому відсутні підстави для задоволення скарги АТ "Ощадбанк".

Суд апеляційної інстанції також зазначив, що задоволення вимог кредитора до спадкоємців померлого позичальника здійснюється в порядку, встановленому статтями 1281, 1282 Цивільного кодексу України.

Короткий зміст та узагальнені доводи касаційної скарги і позиції інших учасників справи

У січні 2023 року АТ "Ощадбанк"звернулося до Верховного Суду із касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права і порушення норм процесуального права, просить ухвалу Оболонського районного суду міста Києва від 01 серпня 2022 року та постанову Київського апеляційного суду від 20 грудня 2022 року скасувати, ухвалити нове рішення про задоволення скарги.

На обґрунтування касаційної скарги посилається на таке.

У разі підтвердження в установлений законом спосіб факту смерті фізичної особи, виконавець має звернутися до компетентних органів/осіб для отримання відомостей про заведення спадкової справи, видачу свідоцтва про право на спадщину. Це дасть змогу виконавцеві з`ясувати, які особи, як спадкоємці померлої сторони виконавчого провадження, зверталися за отриманням спадщини та що саме вони успадкували згідно зі свідоцтвом про право на спадщину.

Установивши на підставі відповідних доказів факт смерті фізичної особи, яка була стороною виконавчого провадження, виконавець має вчинити дії щодо отримання даних, необхідних для вирішення питання про заміну такої сторони її спадкоємцями та надалі за заявою сторони звернутися до суду з поданням про заміну сторони виконавчого провадження. Тому смерть боржника - фізичної особи має виступати підставою для закінчення виконавчого провадження лише коли виконання обов`язків такої особи чи вимог у виконавчому провадженні не допускає правонаступництва.

Оскільки виконавцем не вжито всіх належних та достатніх заходів з примусового виконання рішення суду, передбачених Законом № 1404-VIIІ, та прийнято незаконне рішення про закінчення виконавчого провадження, а оскаржуваними судовими рішеннями таке порушення не усунено, то є підстави для їх скасування.

Як на підставу касаційного оскарження заявник посилається на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права:

частини першої статті 13, частини п`ятої статті 15, пункту 3 частини третьої статті 18, частини першої статті 28, пункту 5 частини першої статті 34, пункту 3 частини другої статті 39 Закону № 1404-VIIІ; абзацу другого пункту 1, пунктів 12, 13 розділу ІІ Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02 квітня 2012 року № 512/5, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 02 квітня 2012 року за № 489/20802 (далі - Інструкція);

неврахування висновків, викладених у постанові Великої Палати Верховного Суду від 03 листопада 2020 року у справі № 916/617/17, постанові Верховного Суду від 29 червня 2022 року у справі № 761/22518/17.

У березні 2023 року надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому Дніпровський ВДВС у м. Києві просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.

На обґрунтування відзиву посилається на те, що Законом № 1404-VIIІ та Інструкцією не передбачено, що після отримання інформації про смерть боржника, виконавець повинен звертатися до компетентних органів для отримання відомостей про заведення спадкової справи, видачу свідоцтва про право на спадщину.

Рух справи в суді касаційної інстанції

Ухвалою Верховного Суду від 22 лютого 2023 року відкрито касаційне провадження у справі відповідно до частини другої статті 389 ЦПК України.

Ухвалою Верховного Суду від 25 травня 2023 року справу призначено до розгляду.

МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА

Позиція Верховного Суду

Відповідно до частини першої статті 402 ЦПК України у суді касаційної інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи з урахуванням статті 400 цього Кодексу.

Згідно з частиною другою статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи та постанови суду апеляційної інстанції є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно у таких випадках: 1) якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку; 2) якщо скаржник вмотивовано обґрунтував необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні; 3) якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах; 4) якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами першою, третьою статті 411 цього Кодексу.

Підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пунктах 2, 3 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Вивчивши матеріали цивільної справи, перевіривши доводи касаційної скарги та відзиву на неї, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.

Встановлені судами обставини

Заочним рішенням Оболонського районного суду міста Києва від 05 травня 2010 року стягнуто солідарно з ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_1 на користь АТ "Ощадбанк"592 653,05 грн заборгованості за кредитним договором та 1 820,00 грн судових витрат (а. с. 14-15).

На підставі вказаного рішення суду 19 травня 2010 року Оболонський районний суд міста Києва видав виконавчий лист № 2-1692 про стягнення на користь АТ "Ощадбанк"з ОСОБА_1 боргу у розмірі 592 653,05 грн та 1 820,00 грн судових витрат, який пред`явлено до виконання до Дніпровського ВДВС у м. Києві (а. с. 16-17).

14 грудня 2016 року державним виконавцем Дніпровського ВДВС у м. Києві за вказаним виконавчим листом відкрито виконавче провадження № 53128463 (а. с. 24-25).

Постановою заступника начальника Дніпровського ВДВС у м. Києві Ясінської К. М. від 18 вересня 2021 року вказане виконавче провадження закінчено на підставі пункту 3 частини першої статті 39, статті 40 Закону № 1404-VIIІ у зв`язку із смертю боржника (а. с. 26).

Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права

Відповідно до статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Зазначеним вимогам постанова суду апеляційної інстанції не відповідає.

Відповідно до положень статті 124 Конституції України судові рішення є обов`язковими до виконання на всій території України.

Згідно з пунктом 9 частини першої статті 129 Конституції України до основних засад судочинства віднесено обов`язковість рішень суду.

Одним із основних організаційно-правових механізмів реалізації права на виконання судового рішення є закріплення у процесуальному законодавстві положень щодо здійснення судового контролю за виконанням судових рішень в справах та відповідні норми, спрямовані на забезпечення виконання рішень суду (див. постанову Верховного Суду від 28 травня 2019 року у справі № 905/2458/16).

Відповідно до статті 1 Закону № 1404-VIIІ виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Виконавче провадження здійснюється з дотриманням засад справедливості, неупередженості та об`єктивності (пункт 5 частини першої статті 2 Закону № 1404-VIIІ).

Згідно з частиною першою статті 447 ЦПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права чи свободи.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 03 листопада 2020 рокуу справі № 916/617/17 (провадження № 14-48гс20), на яку посилається заявник у касаційній скарзі, містяться висновки про те, що частиною першою статті 18 Закону № 1404-VIII передбачено, що виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Відповідно до частини першої статті 13 Закону № 1404-VIII та пункт 6 розділу І Інструкції під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.


................
Перейти до повного тексту