Постанова
Іменем України
21 червня 2023 року
м. Київ
справа № 149/1089/22
провадження № 61-292св23
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Червинської М. Є.,
суддів: Зайцева А. Ю., Коротенка Є. В., Коротуна В. М., Тітова М. Ю. (суддя-доповідач),
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 ,
відповідач - Акціонерне товариство "Українська залізниця",
третя особа - директор виробничого структурного підрозділу "Санаторій "Медичний центр реабілітації залізничників" філії "Центр оздоровлення та відпочинку" Акціонерного товариства "Українська залізниця" Гаврилюк Олександр Олександрович,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу директора виробничого структурного підрозділу "Санаторій "Медичний центр реабілітації залізничників" філії "Центр оздоровлення та відпочинку" Акціонерного товариства "Українська залізниця" Гаврилюка Олександра Олександровича на рішення Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області від 17 серпня 2022 року в складі судді Вергелеса В. О. та постанову Вінницького апеляційного суду від 01 грудня 2022 року в складі колегії суддів: Берегового О. Ю., Панасюка О. С., Шемети Т. М.,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог
У травні 2022 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Акціонерного товариства "Українська залізниця" (далі - АТ "Українська залізниця"), у якому просила визнати незаконним та скасувати наказ директора виробничого структурного підрозділу "Санаторій "Медичний центр реабілітації залізничників" філії "Центр оздоровлення та відпочинку" Акціонерного товариства "Українська залізниця" (далі - ВСП "Санаторій "МЦРЗ") Гаврилюка О. О. від 22 квітня 2022 року № 55 про призупинення дії трудового договору з нею, зобов`язати нарахувати та виплатити їй середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 25 квітня 2022 року по день фактичного допуску до роботи та стягнути на її користь в рахунок відшкодування моральної шкоди 10 000,00 грн.
На обґрунтування позовних вимог зазначала, що вона працює у ВСП "Санаторій "МЦРЗ" на посаді заступника директора з лікувальної роботи та за сумісництвом на посаді лікаря-невропатолога вищої категорії.
З 24 лютого 2022 року на всій території України введено воєнний стан.
Наказом директора ВСП "Санаторій "МЦРЗ" Гаврилюка О. О. від 22 квітня 2022 року № 55 дію трудового договору з нею з 25 квітня 2022 року призупинено до відновлення, але не пізніше дня припинення або скасування воєнного стану, чим фактично її відсторонено від роботи. Підставою для винесення наказу зазначено відсутність умов для організації та виконання виробничого процесу санаторно-курортного лікування.
Вважала наказ незаконним, таким, що носить дискримінаційний характер і порушує її право на працю.
Зокрема вказувала, що місто Хмільник Вінницької області, де розташовано її робоче місце, не відноситься до зони бойових дій, не є окупованою територією, де є неможливим надання та виконання роботи за її трудовим договором. Відсутність умов для організації та виконання виробничого процесу санаторно-курортного нічим не підтверджена та спростовується роботою інших працівників у цьому закладі. До того ж вона виконувала роботу не тільки заступника директора з лікувальної роботи, а ще й лікаря-невропатолога вищої категорії, яка є необхідною для функціонування закладу.
Внаслідок порушення її права на працю їй завдано моральну шкоду, розмір якої вона визначала в 10 000,00 грн.
Короткий зміст судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Рішенням Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області від 17 серпня 2022 року, залишеним без змін постановою Вінницького апеляційного суду від 01 грудня 2022 року,позов задоволено частково.
Визнано незаконним та скасовано наказ директора ВСП "Санаторій "МЦРЗ" № 55 від 22 квітня 2022 року про призупинення дії трудового договору з 25 квітня 2022 року з заступником директора з лікувальної роботи та лікарем-невропатологом вищої категорії (внутрішній сумісник) ОСОБА_1 .
Зобовʼязано АТ "Українська залізниця" нарахувати та виплатити позивачу середній заробіток за період з 25 квітня 2022 року по день фактичного допуску до роботи як оплату за час вимушеного прогулу.
У задоволенні позовних вимог в частині відшкодування моральної шкоди відмовлено.
Визнаючи наказ про призупинення дії трудового договору незаконним та зобов`язуючи відповідача виплатити позивачу середній заробіток за час вимушеного прогулу, суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, виходив з того, що відповідач не довів, що на час видачі наказу існували обставини, які виключали можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов`язки, передбачені трудовим договором, тобто, що існувала абсолютна неможливість роботодавця надати роботу, а працівника виконувати її.
Короткий зміст та узагальнені доводи касаційної скарги
У січні 2023 року директор ВСП "Санаторій "МЦРЗ" Гаврилюк О. О. подав до Верховного Суду касаційну скаргу, у якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права (пункт 3 частини другої статті 389 ЦПК України), просить скасувати рішення Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області від 17 серпня 2022 року та постанову Вінницького апеляційного суду від 01 грудня 2022 року й ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Касаційна скарга мотивована тим, що суди не врахували, що припиняючи дію трудового договору з позивачем, товариство ніяким чином не порушило права останньої і діяло в межах статті 13 Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану", оскільки через збройну агресію надання санаторно-курортних та медичних послуг підрозділом фактично не здійснювалося. При цьому положення цієї статті в редакції на час видачі оспорюваного наказу не передбачали такої умови як неможливість виконання трудового договору обома сторонами. Така умова передбачена новою редакцією вказаної статті (після 19 липня 2022 року).
Також вважає, що суди безпідставно поклали на відповідача обов`язок відшкодувати позивачу заробітну плату за час призупинення дії трудового договору, оскільки такий обов`язок у даному випадку покладається на державу, що здійснює збройну агресію проти України.
Судові рішення в частині відмови в задоволенні позовних вимог про відшкодування моральної шкоди в касаційному порядку не оскаржуються і в цій частині судом касаційної інстанції не переглядаються.
Рух справи в суді касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду від 13 лютого 2023 року відкрито касаційне провадження в цій справі та витребувано її матеріали із суду першої інстанції.
02 березня 2023 року справа № 149/1089/22 надійшла до Верховного Суду.
Позивач надіслала відзив на касаційну скаргу, у якому просить залишити її без задоволення, а оскаржувані судові рішення без змін. Крім того просить стягнути на її користь витрати за надання правничої допомогу (за складання відзиву на касаційну скаргу) в сумі 3 000,00 грн.
Ухвалою Верховного Суду від 08 червня 2023 року справу призначено до судового розгляду.
Позиція Верховного Суду
Касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення з таких підстав.
Фактичні обставини, встановлені судами
З 27 лютого 2020 року ОСОБА_1 працює на посаді заступника директора з лікувальної роботи ВСП "Санаторій "МЦРЗ".
З 22 вересня 2021 року ОСОБА_1 працює за внутрішнім сумісництвом на посаді лікаря-невропатолога вищої категорії (0,25 ставки).
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 з 24 лютого 2022 року на території України введено воєнний стан.
З 07 березня 2022 року деяким працівникам та лікарям ВСП "Санаторій "МЦРЗ", зокрема лікувально-діагностичного відділення, плавального басейну, стаціонарних відділень оголошено простій, з якого вони відкликані з 04 квітня 2022 року.
Наказом директора ВСП "Санаторій "МЦРЗ" від 22 квітня 2022 року № 55 відповідно до статті 13 Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану", Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року, враховуючи відсутність умов для організації та виконання виробничого процесу з санаторно-курортного лікування, з 25 квітня 2022 року призупинено дію трудового договору з заступником директора з лікувальної роботи та лікарем-невропатологом вищої категорії (внутрішній сумісник) ОСОБА_1 .
Діяльність ВСП "Санаторій "МЦРЗ" регулюється Положенням про ВСП "Санаторій "МЦРЗ", затвердженим наказом філії "Центр оздоровлення та відпочинку" АТ "Укрзалізниця" від 29 вересня 2021 року № 040.
Згідно з цим Положенням, метою діяльності структурного підрозділу є задоволення потреб працівників, членів їх сімей, пенсіонерів товариства, юридичних і фізичних осіб в отриманні якісних послуг соціальної спрямованості: спортивних, санаторно-курортного лікування, оздоровлення та відпочинку, роботах і послугах, що виконує та надає структурний підрозділ, а також отримання прибутку від здійснення підприємницької діяльності.
Основним видом діяльності ВСП є провадження діяльності з організації відпочинку та санаторно-курортного лікування, фізкультурно-оздоровча та спортивна діяльність, організація відпочинку та розваг, медична практика, інша діяльність у сфері охорони здоров`я.
Заступник директора з лікувальної роботи ВСП "Санаторій "МЦРЗ" у своїй роботі керується посадовою інструкцією заступника директора з лікувальної роботи 1210.1, затвердженою директором ВСП "Санаторій "МЦРЗ" у 2021 році, з якою ОСОБА_1 ознайомлена 25 серпня 2021 року.
Заступник директора з лікувальної роботи організовує, контролює роботу медичного персоналу, дає йому оцінку з точки зору якості та правильності медичних та санаторно-курортних послуг та лікування, які і є основним видом діяльності ВСП "Санаторій "МЦРЗ".
Структура ВСП "Санаторій "МЦРЗ" та кількість працюючих визначається штатним розписом, затвердженим 29 грудня 2021 року, який введений в дію з 01 грудня 2021 року, який включає 267,5 штатних одиниць, серед яких керівництво становить 13 одиниць (у тому числі директор та три заступника директора).
Станом на 14 червня 2022 року облікова чисельність працівників ВСП "Санаторій "МЦРЗ" становить 248 чоловік. З них: працюючих - 184, відпустка без збереження заробітної плати - 16; щорічна відпустка - 25, призупинення трудового договору - 8, ЗСУ - 5, відпустки по догляду за дитиною та лікарняні листи - 10.
Згідно з довідками ВСП "Санаторій "МЦРЗ" від 14 червня 2022 року, за період з 01 березня 2021 року по 31 травня 2021 року було прийнято 572 пацієнти. З них: амбулаторних - 103, по путівках - 469.
За період з 01 березня 2022 року по 31 травня 2022 року було прийнято 82 пацієнти. З них: амбулаторних - 44, по путівках - 37. У розрізі календарних місяців: березень - 0; квітень: амбулаторних - 22, по путівках - 5; травень: амбулаторних - 22, по путівках - 32.
За період з 25 лютого 2022 року по 14 червня 2022 року було прийнято 932 тимчасово-переміщені особи. У розрізі календарних місяців: лютий - 368, березень - 317, квітень - 174, травень - 59, червень - 14. Станом на 14 червня 2022 року у ВСП "Санаторій "МЦРЗ" перебуває 254 тимчасово-переміщені особи.
Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права
Стаття 43 Конституції України гарантує право кожного на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.
Відповідно до статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.