Постанова
Іменем України
21 червня 2023 року
м. Київ
справа № 175/1404/19
провадження № 61-5707св23
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Червинської М. Є. (суддя-доповідач),
суддів: Зайцева А. Ю., Коротенка Є. В., Коротуна В. М., Тітова М. Ю.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідачі: ОСОБА_2, ОСОБА_3,
третя особа - ОСОБА_4,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_2 на ухвалу Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області в складі судді Озерянської Ж. М. від 21 грудня 2022 року та постанову Дніпровського апеляційного суду в складі колегії суддів: Максюти Ж. І., Барильської А. П., Зайцевої С. А. від 06 квітня 2023 року,
ВСТАНОВИВ:
1.Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У квітні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2, ОСОБА_3, третя особа - ОСОБА_4, про розподіл спадкового майна.
У вересні 2022 року до суду надійшло клопотання про залучення до справи правонаступника позивачки ОСОБА_1 - ОСОБА_5, у зв`язку із смертю ОСОБА_1, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Короткий зміст ухвали суду першої інстанції
Ухвалою Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 21 грудня 2022 року залучено до участі у справі правонаступника ОСОБА_1, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, її спадкоємницю за заповітом - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Суд першої інстанції, залучаючи до участі у справі ОСОБА_5, виходив із того, що після смерті ОСОБА_1, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, була відкрита спадкова справа № 66/2022 від 23 червня 2022 року, де зареєстрована заява про прийняття спадщини ОСОБА_5, що є підтвердженням набуття права на спадщину після смерті ОСОБА_1 спадкоємцем ОСОБА_5 .
Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції
Постановою Дніпровського апеляційного суду від 06 квітня 2023 року апеляційну скаргу представника ОСОБА_2 - адвоката Машошиної А. О. залишено без задоволення. Ухвалу Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 21 грудня 2022 року залишено без змін.
Апеляційний суд, погоджуючись з висновками суду першої інстанції зазначив про те, що залучаючи до участі у справі ОСОБА_5, місцевий суд дійшов вірного висновку, що у даній справі позов про розподіл спадкового майна пред`явлено за життя ОСОБА_1, факт смерті відчужувача до вирішення справи судом допускає правонаступництво у спірних правовідносинах, тому відповідно до статті 55 ЦПК України, суд правильно залучив до участі у справі правонаступника позивача.
Узагальнені доводи вимог касаційної скарги
У квітні 2023 року від представника ОСОБА_2 - Машониної А. О., через підсистему "Електронний суд" до Верховного Суду надійшла касаційна скарга на ухвалу Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 21 грудня 2022 року та постанову Дніпровського апеляційного суду від 06 квітня 2023 року, у якій просить скасувати зазначені судові рішення та ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні заяви ОСОБА_5 про залучення останньої як правонаступника позивачки - відмовити.
Підставами касаційного оскарження заявник зазначає неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права.
Відзив на касаційну скаргу не надходив.
Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції
Згідно зі статтею 388 ЦПК України судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.
Ухвалою Верховного Суду у складі Касаційного цивільного суду від 27 квітня 2023 року відкрито провадження у вказаній справі та витребувано цивільну справу № 175/1404/19 з Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області.
Зазначена справа надійшла до Верховного Суду.
Ухвалою Верховного Суду у складі Касаційного цивільного суду від 06 червня 2023 року зазначену справу призначено до судового розгляду.
2.Мотивувальна частина
Позиція Верховного Суду
08 лютого 2020 року набрав чинності Закон України від 15 січня 2020 року № 460-IХ "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ".
Частиною третьою статті 3 ЦПК України передбачено, що провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Підстави касаційного оскарження судових рішень визначені у частині другій статті 389 ЦПК України. Зокрема, підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пунктах 2,3 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення нор процесуального права
Касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.
Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права
У разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, зміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу (частина перша статті 55 ЦПК України).
При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина четверта статті 263 ЦПК України).
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 30 червня 2020 року у справі № 264/5957/17 (провадження № 14-37цс20) вказано, що "суд будь-якої інстанції зобов`язаний залучити до участі у справі правонаступника сторони або третьої особи, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво прав та обов`язків відповідної особи, а правонаступник існує. Питання процесуальної правосуб`єктності сторони, третьої особи, їхніх правонаступників належить до тих, які суд має вирішити під час розгляду справи незалежно від стадії судового процесу. Не є перешкодами для з`ясування підстав процесуального правонаступництва межі розгляду справи в суді відповідної інстанції, а також предмет доказування за відповідними позовними вимогами".
Відповідно до статті 1216 ЦК України спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (стаття 1218 ЦК України).
У справі, що переглядається, Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області ухвалою від 19 квітня 2019 року відкрив провадження у справі та визначив порядок її розгляду в загальному позовному провадженні.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_1, тобто після відкриття провадження у справі. Згідно із матеріалів спадкової справи № 66/2022 ОСОБА_5 23 червня 2022 року звернулась до приватного нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_1 за заповітом.
Суд першої інстанції, з висновками якого погодився й суд апеляційної інстанції, пославшись на пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 164 "Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану", якою визначено зупинення строку для прийняття спадщини, дійшов висновку про те, що ОСОБА_5 не пропущено строк для прийняття спадщини. За таких обставин, з урахуванням заяви ОСОБА_5 скерованої приватному нотаріусу про прийняття нею спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_1, суди зробили висновок про наявність підстав для залучення правонаступника ОСОБА_1 .