1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 червня 2023 року

м. Київ

cправа № 910/5066/20

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Губенко Н.М. - головуючий, Кондратова І.Д., Студенець В.І.,

за участю секретаря судового засідання - Охоти В.Б.,

представників учасників справи:

позивача - Ківало М.М., Галич О.М.,

відповідача - Янушевич О.Ю.,

третьої особи-1 - Лев Р.В.,

третьої особи-2 - Дубовий С.М.,

третьої особи-3 - Лучко Г.М.,

третьої особи-4 - Прудкий В.Г.,

третьої особи-5 - Воловенко І.Д.,

розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_1, до якої приєднався ОСОБА_2

на постанову Північного апеляційного господарського суду

у складі колегії суддів: Корсак В.А., Демидова А.М., Євсіков О.О.

від 29.03.2023

за позовом ОСОБА_3

до Автогаражного кооперативу по експлуатації гаражів та збереженню транспортних засобів "Радосинь"

треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6

про визнання недійсними рішень загальних зборів.

ІСТОРІЯ СПРАВИ

1. Короткий зміст позовних вимог

ОСОБА_3 звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до Автогаражного кооперативу по експлуатації гаражів та збереженню транспортних засобів "Радосинь" про визнання недійсними рішень загальних зборів (зборів уповноважених), оформлених протоколом № 1 від 25.04.2019, за підписом голови зборів ОСОБА_2 та секретаря зборів ОСОБА_1 .

Позов обґрунтований тим, що рішення загальних зборів (зборів уповноважених), оформлені протоколом № 1 від 25.04.2019 є нелегітимними, а збори такими, що проведені з порушенням порядку їх скликання, проведення та відсутністю кворуму для прийняття спірних рішень.

2. Стислий виклад обставин справи, встановлених судами першої та апеляційної інстанцій

Автогаражний кооператив по експлуатації гаражів та збереженню транспортних засобів "Радосинь" зареєстрований Ватутінською районною державною адміністрацією в м. Києві 05.06.1997 за реєстраційним номером № 663, код ЄДРПОУ 24920515.

Відповідно до пункту 1 статуту Автогаражного кооперативу по експлуатації гаражів та збереженню транспортних засобів "Радосинь", у редакції 1997 року, кооператив є організацією громадян, що добровільно об`єдналися на основі колективної праці, самоуправління та загальних витрат з метою спільних робіт по будівництву, благоустрою, експлуатації колективно побудованих гаражів для зберігання, ремонту та експлуатації автомобілів, що належать громадянам, також для забезпечення покриття витрат для колективного утримання гаражів проведення договірно-господарчої діяльності і надання різноманітних послуг іншим громадянам, організаціям, підприємствам.

Пунктом 19 статуту Автогаражного кооперативу по експлуатації гаражів та збереженню транспортних засобів "Радосинь", у редакції 1997 року, передбачено, що членами кооперативу можуть бути громадяни, які досягли18-ти річного віку, постійно проживають і прописані в м. Києві, мають транспортні засоби, які належать їм на праві особистої власності та зареєстровані в органах Державної автоінспекції Міністерства внутрішніх справ України.

30 травня 2007 року протоколом установчих зборів Автогаражного кооперативу по експлуатації гаражів та збереженню транспортних засобів "Радосинь" було прийнято і затверджено статут кооперативу.

Надалі, протоколом зборів уповноважених Автогаражного кооперативу по експлуатації гаражів та збереженню транспортних засобів "Радосинь" № 3 від 11.10.2007 затверджено нову редакцію статуту Автогаражного кооперативу по експлуатації гаражів та збереженню транспортних засобів "Радосинь", яка зареєстрована реєстратором 24.12.2007 за № 10661050003001150.

Відповідно до пункту 9.1 статуту Автогаражного кооперативу по експлуатації гаражів та збереженню транспортних засобів "Радосинь", у редакції 2007 року, вищим органом управління є загальні збори (збори уповноважених) членів кооперативу.

Пунктом 9.5 статуту Автогаражного кооперативу по експлуатації гаражів та збереженню транспортних засобів "Радосинь", у редакції 2007 року, передбачено, що попередній склад уповноважених членів кооперативу, який було сформовано до затвердження редакції цього Статуту, діє до моменту закінчення своїх повноважень, а саме 5 років з моменту їх обрання.

Згідно з пунктами 9.8, 9.9 статуту Автогаражного кооперативу по експлуатації гаражів та збереженню транспортних засобів "Радосинь", у редакції 2007 року, чергові загальні збори (збори уповноважених) членів кооперативу скликаються правлінням кооперативу у разі потреби, або не рідше одного разу на рік. Про дату, місце, час проведення та порядок денний загальних зборів (збори уповноважених) членів кооперативу, члени (уповноваженні) кооперативу повинні бути повідомлені не пізніше ніж за 10 днів до визначеного строку їх проведення шляхом розміщення вказаної інформації на дошці об`яв кооперативу. За рішенням правління, та при наявності для цього достатніх коштів в кооперативі, може бути проведена додаткова персональна поштова розсилка повідомлень членам (уповноваженим) кооперативу щодо запланованих загальних зборів (зборів уповноважених) членів кооперативу.

Відповідно до витягу з реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань станом на 03.04.2019, впродовж 2015 -2016 років вносились, зокрема, зміни до установчих документів Автогаражного кооперативу по експлуатації гаражів та збереженню транспортних засобів "Радосинь".

Рішенням загальних зборів членів Автогаражного кооперативу по експлуатації гаражів та збереженню транспортних засобів "Радосинь", оформленим протоколом № 2 від 26.02.2019, затверджено нову редакцію статуту Автогаражного кооперативу по експлуатації гаражів та збереженню транспортних засобів "Радосинь", яка зареєстрована реєстратором 04.03.2019 за № 10661050022001150.

Відповідно до пункту 8.1 статуту Автогаражного кооперативу по експлуатації гаражів та збереженню транспортних засобів "Радосинь", у редакції 2019 року, вищим органом управління є загальні збори членів кооперативу.

Згідно з пунктом 8.2 статуту Автогаражного кооперативу по експлуатації гаражів та збереженню транспортних засобів "Радосинь", у редакції 2019 року, у разі коли з організаційних причин (через територіальне розміщення чи значну чисельність членів кооперативу) проведення загальних зборів членів кооперативу неможливе, може бути передбачено скликання зборів уповноважених кооперативу. При цьому, уповноважений має відсоток права голосу при голосуванні в залежності від кількості членів кооперативу, які його обрали.

Пунктом 8.3 статуту Автогаражного кооперативу по експлуатації гаражів та збереженню транспортних засобів "Радосинь", у редакції 2019 року, передбачено, що делегування уповноваженого оформлюється протоколом зборів членів кооперативу, що делегують свої повноваження конкретній особі - члену кооперативу, або цивільно-правовими документами (договір доручення - тощо) згідно з діючим законодавством України.

Відповідно до пункту 8.4 статуту Автогаражного кооперативу по експлуатації гаражів та збереженню транспортних засобів "Радосинь", у редакції 2019 року, уповноважені затверджуються загальними зборами кооперативу.

Згідно з пунктом 8.8 статуту Автогаражного кооперативу по експлуатації гаражів та збереженню транспортних засобів "Радосинь", у редакції 2019 року, чергові загальні збори членів кооперативу скликаються правлінням або головою кооперативу у разі потреби, але не рідше одного разу на рік.

Про дату, місце, час проведення та порядок денний загальних зборів члени кооперативу повинні бути повідомлені не пізніше ніж за 10 днів до визначеного строку їх проведення. У цьому ж порядку скликаються і позачергові загальні збори членів кооперативу (пункт 8.9 статуту Автогаражного кооперативу по експлуатації гаражів та збереженню транспортних засобів "Радосинь", у редакції 2019 року).

Відповідно до пункту 8.10 статуту Автогаражного кооперативу по експлуатації гаражів та збереженню транспортних засобів "Радосинь", у редакції 2019 року, позачергові загальні збори членів кооперативу скликаються на вимогу: не менше третини його членів; спостережною радою; ревізійною комісією.

Згідно з пунктом 8.11 статуту Автогаражного кооперативу по експлуатації гаражів та збереженню транспортних засобів "Радосинь", у редакції 2019 року, позачергові загальні збори членів кооперативу повинні бути скликані протягом 20 днів з дня надходження такої вимоги. У разі незабезпечення правлінням кооперативу скликання позачергових загальних зборів вони можуть бути скликані особами, які вимагали їх скликання, протягом наступних 20 днів.

Загальні збори кооперативу правомірні вирішувати питання якщо на них присутні більше половини його членів (пункт 8.12 статуту Автогаражного кооперативу по експлуатації гаражів та збереженню транспортних засобів "Радосинь", у редакції 2019 року).

04 березня 2019 року ОСОБА_7, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 звернулись до правління Автогаражного кооперативу по експлуатації гаражів та збереженню транспортних засобів "Радосинь" із заявою, в якій, як члени ревізійної комісії кооперативу, вимагали скликання загальних зборів уповноважених членів з наведеним в заяві порядком денним.

Листом від 18.03.2019 головою правління Автогаражного кооперативу по експлуатації гаражів та збереженню транспортних засобів "Радосинь" відмовлено у скликанні уповноважених членів Автогаражного кооперативу по експлуатації гаражів та збереженню транспортних засобів "Радосинь", оскільки, зазначені особи на час звернення із заявою не є членами ревізійної комісії, і уповноважені члени Автогаражного кооперативу по експлуатації гаражів та збереженню транспортних засобів "Радосинь" не обирались та загальними зборами не затверджувались, як передбачено законодавством та положеннями статуту кооперативу.

У зв`язку з невиконанням правлінням Автогаражного кооперативу по експлуатації гаражів та збереженню транспортних засобів "Радосинь" вимоги про скликання загальних зборів, було розміщено оголошення про скликання на 25.04.2019 загальних зборів членів Автогаражного кооперативу по експлуатації гаражів та збереженню транспортних засобів "Радосинь".

Як зазначено у вказаному оголошенні про скликання загальних зборів членів кооперативу на 25.04.2019, його було розміщено ревізійною комісією (у складі ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 ) та підписано членом ревізійної комісії ОСОБА_8 .

В оголошенні про скликання загальних зборів членів кооперативу на 25.04.2019 було зазначено наступний порядок денний: 1. Звіт правління кооперативу про результати роботи за 2014-2018 роки; 2. Вирішення кадрових питань. 3. Різне.

У матеріалах справи відсутні докази того, що особи, які звертались до правління Автогаражного кооперативу по експлуатації гаражів та збереженню транспортних засобів "Радосинь" із заявою від 04.03.2019, станом на дату її подання, були членами ревізійної комісії Автогаражного кооперативу по експлуатації гаражів та збереженню транспортних засобів "Радосинь" або були уповноважені чинним складом комісії на вчинення відповідних дій.

Відповідно до рішення загальних зборів членів Автогаражного кооперативу по експлуатації гаражів та збереженню транспортних засобів "Радосинь" від 26.02.2019, оформленого протоколом № 2 від 26.02.2019, членами ревізійної комісії кооперативу обрано наступних осіб: ОСОБА_10 - голова ревізійної комісії; ОСОБА_11 та ОСОБА_12 - члени ревізійної комісії.

25 квітня 2019 року було проведено загальні збори (збори уповноважених) членів Автогаражного кооперативу по експлуатації гаражів та збереженню транспортних засобів "Радосинь", оформлені протоколом № 1. Вказаний протокол підписаний головою зборів ОСОБА_2 та секретарем зборів ОСОБА_1 .

На вказаних зборах було прийнято наступні рішення:

- головою загальних зборів (зборів уповноважених) членів обрано ОСОБА_2 (голосували "за" 7 осіб, ОСОБА_13 та ОСОБА_3 не голосували);

- секретарем загальних зборів (зборів уповноважених) членів обрано ОСОБА_1 (голосували "за" 7 осіб, ОСОБА_13 та ОСОБА_3 не голосували);

- зобов`язати правління АГК "Радосинь" надати ревізійній комісії АГК всі документи фінансово-господарської діяльності АГК "Радосинь" за 2014-2018 роки у термін 15 днів;

- висловити недовіру всьому складу правління АГК "Радосинь" ОСОБА_13, ОСОБА_3, ОСОБА_14 та обрати новий склад правління кооперативу в кількості п`яти чоловік;

- обрати членами правління АГК "Радосинь" ОСОБА_1, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18 ;

- обрати головою правління АГК "Радосинь" ОСОБА_1 ;

- обрати ревізійну комісію АГК "Радосинь" у складі ОСОБА_9, ОСОБА_8 та ОСОБА_19 ;

- скасувати рішення незаконних загальних зборів членів АГК "Радосинь" від 12.03.2015 року, від 18.10.2016 та від 26.02.2019 про ухвалення статутів АГК "Радосинь" в редакціях від 12.03.2015, від 18.10.2016 та від 26.02.2019;

- затвердити нову редакцію статуту АГК "Радосинь";

- надати повноваження голові правління АГК "Радосинь" ОСОБА_1 підписати статут АГК "Радосинь" та провести його державну реєстрацію в установленому чинним законодавством порядку;

- визнати усіх членів АГК "Радосинь" членами АГК "Радосинь" з правом ухвального голосу згідно із списком;

- зобов`язати ОСОБА_3, який був головою правління АГК "Радосинь" передати новообраному голові правління АГК "Радосинь" ОСОБА_1 по акту правоустановчі документи, документацію та печатку АКТ "Радосинь" 26.04.2019 о 15 годині в адміністративному приміщенні АГК. В разі не передання ОСОБА_3 ОСОБА_1 зазначених документів та печатки у визначений строк зобов`язати ОСОБА_1 виготовити печатку АГК "Радосинь" в установленому порядку.

До протоколу зборів додано список членів Автогаражного кооперативу по експлуатації гаражів та збереженню транспортних засобів "Радосинь", присутніх на зборах членів кооперативу 25.04.2019, в якому проставлено підписи 47 осіб із зазначенням прізвища, ініціалів та номеру гаражного боксу.

У відповідності до протоколу № 1 від 25.04.2019 на загальних зборах (зборах уповноважених) членів Автогаражного кооперативу по експлуатації гаражів та збереженню транспортних засобів "Радосинь" були присутні 9 уповноважених осіб з правом ухваленого голосу. Всі питання порядку денного, як зазначено у вказаному протоколі, прийняті 7 особами із загальної чисельності присутніх уповноважених осіб з правом ухвального голосу.

Зі змісту наявного у справі списку уповноважених членів Автогаражного кооперативу по експлуатації гаражів та збереженню транспортних засобів "Радосинь", присутніх на зборах уповноважених членів Автогаражного кооперативу по експлуатації гаражів та збереженню транспортних засобів "Радосинь" 25.04.2019 вбачається, що загальна кількість усіх уповноважених членів кооперативу становить 14 осіб. Присутність 8 осіб підтверджена підписами. Навпроти прізвища кожного з визначених у цьому списку осіб міститься інформація про ряд (або два ряди) в гаражному кооперативі, за власників боксу (гаражу) як членів цього кооперативу вони уповноважені. Наведений доказ не є належним і допустимим на підтвердження обставин прийняття рішень за наявності кворуму.

Станом на дату проведення спірних зборів (25.04.2019) діяла редакція статуту Автогаражного кооперативу по експлуатації гаражів та збереженню транспортних засобів "Радосинь", затверджена загальними зборами від 26.02.2019.

3. Короткий зміст судових рішень

Рішенням Господарського суду міста Києва від 23.11.2022 у справі № 910/5066/20 у задоволенні позову відмовлено.

Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що позивачем не доведено обставин, на які він посилався при зверненні з позовом.

Постановою Північного апеляційного господарського суду від 29.03.2023 рішення Господарського суду міста Києва від 23.11.2022 у справі № 910/5066/20 скасовано та прийнято нове рішення про задоволення позову. Визнано недійсним рішення загальних зборів (зборів уповноважених) членів Автогаражного кооперативу по експлуатації гаражів та збереженню транспортних засобів "Радосинь" (ідентифікаційний код 24920515), оформлені протоколом № 1 від 25.04.2019, за підписом голови зборів ОСОБА_2 та секретаря зборів ОСОБА_1 .

Постанова суду апеляційної інстанції мотивована тим, що:

- зважаючи на те, що ОСОБА_7, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 станом на час розміщення (15.04.2019) оголошення про скликання загальних зборів на 25.04.2019 не були членами ревізійної комісії Автогаражного кооперативу по експлуатації гаражів та збереженню транспортних засобів "Радосинь", то процедура скликання загальних зборів, що визначена положеннями статуту кооперативу та статті 15 Закону України "Про кооперацію", не була дотримана;

- на час проведення спірних загальних зборів, на загальних зборах мають право приймати участь або члени кооперативу, або уповноважені особи, яким вони делегували свої повноваження. При цьому, за змістом статуту Автогаражного кооперативу по експлуатації гаражів та збереженню транспортних засобів "Радосинь", у редакції 2019 року, перелік таких осіб та, відповідно, членів кооперативу, що делегують свої повноваження, підлягає затвердженню загальними зборами. Визначення та фіксація вказаних переліків надає можливість достеменно встановити належність кожному з уповноважених відсоткового показнику при голосуванні, що обраховується в залежності від кількості членів кооперативу, які його обрали;

- рішення оспорюваних загальних зборів приймалось виключно уповноваженими особами, а тому при визначенні кворуму слід виходити з того, що він визначається як 2/3 від загальної кількості уповноважених осіб;

- зі змісту наявного у справі списку уповноважених членів Автогаражного кооперативу по експлуатації гаражів та збереженню транспортних засобів "Радосинь", присутніх на зборах уповноважених членів Автогаражного кооперативу по експлуатації гаражів та збереженню транспортних засобів "Радосинь" 25.04.2019 вбачається, що загальна кількість усіх уповноважених становить 14 осіб. Присутність 8 осіб підтверджена підписами. При цьому, навпроти прізвища кожного з визначених у цьому списку осіб міститься інформація про ряд (або два ряди) в гаражному кооперативі, за власників боксу (гаражу) як членів цього кооперативу вони уповноважені. Однак, наведений доказ не може бути визнаним належним і допустимим на підтвердження обставин прийняття рішень за наявності кворуму, оскільки: з його змісту не можливо встановити кількості гаражів, а відтак і членів кооперативу, в кожному окремому ряду, що уповноважили ту чи іншу особу. Тоді як, за змістом положень статуту Автогаражного кооперативу по експлуатації гаражів та збереженню транспортних засобів "Радосинь", у редакції 2019 року, кожна уповноважена особа наділена відсотком права голосу при голосуванні в залежності від кількості членів кооперативу, які його обрали (пункт 8.2); за відсутності в матеріалах справи затвердженого в порядку пункту 8.4 статуту Автогаражного кооперативу по експлуатації гаражів та збереженню транспортних засобів "Радосинь", у редакції 2019 року, загальними зборами членів кооперативу переліку уповноважених осіб не видається за можливе встановити наявність у цих осіб повноважень щодо ухвалення рішень на спірних загальних зборах. Договори доручення також не були представлені суду;

- додатково на підтвердження факту вірогідної відсутності у названих у списку осіб повноважень на прийняття рішень на спірних загальних зборах свідчить наданий позивачем опитувальний лист, в якому містяться підписи осіб, які, як власники гаражів, члени Автогаражного кооперативу по експлуатації гаражів та збереженню транспортних засобів "Радосинь", нікому не надавали доручень представляти їх інтереси на загальних зборах (зборах уповноважених), виконувати якісь дії від їх імені і не обирали уповноважених на загальних борах. Всього 722 підписи осіб;

- відсутність в матеріалах справи підтверджуючих доказів наявності повноважень у присутніх на зборах 25.04.2019 уповноважених осіб на прийняття спірних рішень виключає можливість встановлення кворуму, тому у даному випадку вбачається наявність безумовної підстави для визнання недійсними рішень загальних зборів (зборів уповноважених) членів Автогаражного кооперативу по експлуатації гаражів та збереженню транспортних засобів "Радосинь", оформлених протоколом № 1 від 25.04.2019, що є окремою підставою для задоволення позову;

- встановлені обставини свідчать про порушення порядку скликання і проведення спірних загальних зборів. Прийняті на таких зборах рішення, безпосередньо порушують права позивача, оскільки ухвалені за наслідком недотримання вимог закону та положень Статуту кооперативу щодо скликання і проведення загальних зборів, що позбавило позивача можливості належним чином підготуватися до зборів та прийняти участь в голосуванні;

- суд першої інстанції, відмовляючи у задоволені позову, не звернув уваги на те, що підставою визнання недійсними рішень загальних зборів (зборів уповноважених) членів Автогаражного кооперативу по експлуатації гаражів та збереженню транспортних засобів "Радосинь" позивач зазначив, серед іншого, відсутність кворуму на цих зборах, а тому не встановлював на підставі усієї сукупності доказів, наявних у матеріалах справи, чи відбулись спірні збори 25.04.2019 за наявності кворуму, встановленого статтею 15 Закону України "Про кооперацію" та статуту кооперативу, тобто, чи були загальні збори правомочними приймати рішення з питань порядку денного.

4. Короткий зміст вимог касаційної скарги. Узагальнені доводи касаційної скарги. Доводи інших учасників справи

У касаційній скарзі скаржник просить скасувати постанову Північного апеляційного господарського суду від 29.03.2023 та залишити в силі рішення Господарського суду міста Києва від 23.11.2022 у справі № 910/5066/20.

Скаржник у якості підстав касаційного оскарження постанови суду апеляційної інстанції зазначив наявність виключних випадків, передбачених пунктами 1, 3, 4 частини 2 статті 287 Господарського процесуального кодексу України, а саме:

- суд апеляційної інстанції застосував частину 1 статті 15, частину 1 статті 16 Цивільного кодексу України без урахування правових висновків Верховного Суду щодо їх застосування, викладених у постановах від 03.12.2020 у справі № 910/1421/20, від 18.08.2021 у справі № 909/722/16, від 15.06.2022 у справі № 916/700/21, від 27.03.2023 у справі № 906/908/21; частини 5-10 статті 15 Закону України "Про кооперацію" без урахування правового висновку Верховного Суду щодо їх застосування, викладеного у постанові від 27.03.2023 у справі № 906/908/21; частини 1, 2 статті 118, частину 1 статті 119, частини 2, 5 статті 161 Господарського процесуального кодексу України без урахування правового висновку Великої Палати Верховного Суду, викладеного у постанові від 02.11.2021 у справі № 917/1338/18;

- відсутній висновок Верховного Суду щодо застосування пунктів 3, 5, 6 частини 1 статті 4 та частини 1 статті 6 Закону України "Про кооперацію" у подібних правовідносинах;

- в порушення статті 86, частини 4 статті 238 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції не в повній мірі дослідив докази та обставини прийняття оскаржуваних рішень загальних зборів Автогаражного кооперативу по експлуатації гаражів та збереженню транспортних засобів "Радосинь" та дійшов до помилкових правових висновків про наявність підстав для задоволення позову, не взявши до уваги правових висновків, викладених у пунктах 51, 52, 71, 85 постанови Великої Палати Верховного Суду від 18.12.2018 у справі № 911/1437/17, у пунктах 41-43, 64, 68 постанови Великої Палати Верховного Суду від 22.10.2019 у справі № 923/876/16, у пункті 7 постанови Верховного Суду від 12.11.2020 у справі № 902/66/20.

Позивач та відповідач подали відзиви на касаційну скаргу ОСОБА_1, в яких просили залишити її без задоволення, а оскаржувану постанову суду апеляційної інстанції залишити без змін, як таку, що прийнята з повним, всебічним дослідженням обставин справи та з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

ОСОБА_2 подав заяву про приєднання до касаційної скарги ОСОБА_1, в якій повністю підтримує доводи касаційної скарги та просить її задовольнити.

ОСОБА_5 та ОСОБА_4 подали відзиви на касаційну скаргу ОСОБА_1, в яких просять задовольнити касаційну скаргу ОСОБА_1, скасувати постанову Північного апеляційного господарського суду від 29.03.2023 та залишити в силі рішення Господарського суду міста Києва від 23.11.2022 у даній справі.

Подані ОСОБА_5 та ОСОБА_4 відзиви на касаційну скаргу ОСОБА_1 не можуть бути прийняті до розгляду разом із касаційною скаргою, виходячи з наступного.

Відповідно до приписів частини 2 статті 295 Господарського процесуального кодексу України відзив на касаційну скаргу має містити, зокрема, обґрунтування заперечень щодо змісту і вимог касаційної скарги.

Згідно зі статтею 297 Господарського процесуального кодексу України учасники справи мають право приєднатися до касаційної скарги, поданої особою, на стороні якої вони виступали. До касаційної скарги мають право приєднатися також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (частина перша). До заяви про приєднання до касаційної скарги додається документ про сплату судового збору та докази направлення заяви іншим учасникам справи (частина третя).

Оскільки подані ОСОБА_5 та ОСОБА_4 відзиви на касаційну скаргу ОСОБА_1 не містять обґрунтування заперечень щодо змісту і вимог касаційної скарги, а містять вимогу про скасування постанови суду апеляційної інстанції та залишення в силі рішення суду першої інстанції, із зазначенням підстав для такого скасування, отже, за своєю суттю є приєднанням до касаційної скарги, однак третіми особами до відзивів не додано документів про сплату судового збору, а Господарський процесуальний кодекс України не містить положень щодо надання строку для усунення недоліків стосовно приєднання до касаційної скарги, тому подані відзиви залишаються без розгляду (такі висновки щодо застосування статей 295, 297 Господарського процесуального кодексу України викладено у постановах Верховного Суду від 24.05.2023 у справі № 916/875/20, від 09.05.2023 у справі № 910/158/22, від 11.04.2023 у справі № 924/793/21, від 25.01.2023 у справі № 903/933/21).

5. Позиція Верховного Суду

Відповідно до частин 1, 2 статті 300 Господарського процесуального кодексу України переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.

Згідно зі статтею 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Відповідно до частин 1, 2 статті 4 Господарського процесуального кодексу України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Право кожної особи на звернення до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу закріплено статтею 16 Цивільного кодексу України. Суд шляхом вчинення провадження у справах здійснює захист їх прав і охоронюваних законом інтересів, які порушені або оспорюються. Наявність права на пред`явлення позову не є безумовною підставою для здійснення судового захисту, а лише однією з необхідних умов реалізації права, встановленого вищевказаними нормами.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що підставою для звернення особи до суду є наявність у неї порушеного права та/або законного інтересу. Таке звернення здійснюється особою, котрій це право належить, і саме з метою його захисту. Відсутність обставин, які б підтверджували наявність порушення права та/або законного інтересу особи, за захистом якого вона звернулася, є підставою для відмови у задоволенні такого позову.

Порушенням є такий стан суб`єктивного права, за якого воно зазнало протиправного впливу з боку правопорушника, внаслідок чого суб`єктивне право особи зменшилось або зникло як таке. Порушення права пов`язане з позбавленням можливості здійснити, реалізувати своє право повністю або частково.

Вирішуючи переданий на розгляд господарського суду спір по суті, суд повинен встановити наявність у особи, яка звернулася з позовом, суб`єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, на захист якого подано позов, тобто встановити, чи є особа, за позовом якої (або в інтересах якої) відкрито провадження у справі, належним позивачем.

Особа, яка звертається до суду з позовом, реалізуючи передбачене статтею 55 Конституції України, статтею 4 Господарського процесуального кодексу України право на судовий захист, вказує у позові власне суб`єктивне уявлення про її порушене право та/або охоронюваний інтерес та спосіб його захисту.

Позивач, звертаючись до суду з позовом, самостійно визначає у позовній заяві, яке його право та/або охоронюваний законом інтерес порушене особою, до якої пред`явлений позов, та зазначає, які саме дії необхідно вчинити суду для відновлення порушеного права/інтересу. У свою чергу, суд має перевірити доводи, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, у тому числі щодо матеріально-правового інтересу у спірних відносинах.

Оцінка предмету заявленого позову, а відтак наявності підстав для захисту порушеного права та/або інтересу позивача, про яке ним зазначається в позовній заяві, здійснюється судом, на розгляд якого передано спір, крізь призму оцінки спірних правовідносин та обставин (юридичних фактів), якими позивач обґрунтовує заявлені вимоги (зазначена правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 15.06.2022 у справі № 916/700/21, від 27.03.2023 у справі № 906/908/21, на які посилається скаржник).

ОСОБА_3, як член Автогаражного кооперативу по експлуатації гаражів та збереженню транспортних засобів "Радосинь", оскаржує рішення загальних зборів (зборів уповноважених), оформлених протоколом № 1 від 25.04.2019, у зв`язку з порушенням порядку підготовки та проведення загальних зборів членів Автогаражного кооперативу по експлуатації гаражів та збереженню транспортних засобів "Радосинь".

За змістом положень частини 1 статті 167 Господарського кодексу України корпоративні відносини - це відносини, які виникають, змінюються та припиняються щодо права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Стаття 55 Господарського кодексу України визначає господарські організації як юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку.

Господарською діяльністю у Господарському кодексі України вважається діяльність суб`єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Цей Кодекс розрізняє господарську діяльність, яка має на меті отримання прибутку (підприємництво) і некомерційну господарську діяльність, яка здійснюється без такої мети (стаття 3).


................
Перейти до повного тексту