ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 червня 2023 року
м. Київ
справа № 620/3952/19
адміністративне провадження № К/9901/9396/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді Бучик А.Ю.,
суддів: Коваленко Н.В., Рибачука А.І.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу Акціонерного товариства "Облтеплокомуненерго" на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 15.10.2020 (головуючий суддя Падій В.В.) та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 09.02.2021 (колегія суддів у складі: Шурка О.І., Лічевецького І.О., Оксененка О.М.) у справі за позовом Акціонерного товариства "Облтеплокомуненерго" до Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області, третя особа - ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування припису,
В С Т А Н О В И В:
Акціонерне товариство "Облтеплокомуненерго" (далі - АТ "Облтеплокомуненерго", позивач) звернулось до суду з позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області (далі - відповідач, Держпродспоживслужба) про визнання протиправним та скасування припису від 11.12.2019 №53, складеного Головним управлінням Держпродспоживслужби в Чернігівській області за результатами позапланової перевірки щодо додержання Акціонерним товариством "Облтеплокомуненерго" вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів.
Обґрунтовуючи позовні вимоги Акціонерне товариство "Облтеплокомуненерго" зазначає, що при здійсненні нарахувань за спожиту теплову енергію у спірний період Товариство керувалось виключно нормативними актами, які регулюють відносини у сфері теплопостачання, тому висновки контролюючого органу щодо наявності порушень з боку позивача є безпідставними.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 15.10.2020, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 09.02.2021, у задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з такими судовими рішенням, відповідач подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати та ухвалити нове про задоволення позову.
Ухвалою Верховного Суду від 07/04.2021 відкрито касаційне провадження з мотивів, зокрема, відсутності висновку Верховного Суду щодо питання застосування Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 22.11.2018 № 315, в справах пов`язаних з наданням житлово-комунальних послуг, з часу набрання нею законної сили, а не тільки з часу укладання відповідних договорів, передбачених Законом України "Про житлово-комунальні послуги" від 09.11.2017 №2189-VІІІ.
У відзиві на касаційну скаргу відповідач та третя особа просили залишити її без задоволення, а судові рішенні без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Як установлено судами попередніх інстанцій, Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів на підставі звернення споживача ОСОБА_1 проведено позапланову перевірку в AT "Облтеплокомуненерго", у період з 29.11.2019 по 09.12.2019, за результатами якої складено акт №188.
Перевіркою встановлено, що споживачу ОСОБА_1, який проживає за адресою: АДРЕСА_1, нарахування за спожиту теплову енергію в опалювальний період (з 21.10.2018 по 25.01.2019) повинно проводитись на підставі Закону України від 24.06.2004 №1875-IV "Про житлово-комунальні послуги" (далі - Закон №1875-IV), Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 №630 (далі - Правила №630) і Методики розрахунку кількості теплової, спожитої на опалення місць загального користування багатоквартирних будинків (далі - МЗК) та визначення плат за їх опалення, затвердженої наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 31.10.2006 №359 (далі - Методика №359).
Облік теплової енергії будинку АДРЕСА_1 здійснюється двома засобами обліку. Окремо проводиться облік теплової енергії секцій 1,2,3 будинку та окремо обліковується теплова енергія секцій №4,5,6. При нарахуванні кількості теплової енергії за опалення місць загального користування (МЗК) секцій № 4,5,6 будинку, суб`єктом господарювання було взято до розрахунку невірні дані щодо сумарної загальної опалювальної площі квартир і приміщень, які сплачують за опалення МЗК та не мають відокремленого входу. При визначенні кількості спожитої енергії на опалення МЗК не вірно зазначено тривалість опалювального періоду, відповідно до таблиці 1 Методики №359 застосовується показник 191 день, а під час розрахунку суб`єктом господарювання взято 187 днів. При зазначенні загальної кількості теплової енергії на опалення МЗК розрахунок проводиться без застосування формули 2.3. Методики №359.
З 25.01.2019 проводились нарахування за МЗК у відповідності до Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 22.11.2018 № 315 (далі - Методика №315), вимог Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" та Закону України від 09.11.2017 №2189-VIII "Про житлово-комунальні послуги" (далі - Закон №2189-VIII). При цьому в акті Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів зазначає, що Методика №315 має використовуватись після укладення відповідних договорів, передбачених Законом №2189-VIII.
Такий договір із споживачем ОСОБА_1 укладено не було.
За таких обставин перевіряючий орган дійшов висновку, що нарахування теплової енергії на опалення МЗК споживачу ОСОБА_1, в опалювальний період 2018-2019 роки, проведено з порушенням вимог діючого законодавства.
З метою припинення порушень законодавства про захист прав споживачів, керуючись вимогами статей 5, 26 Закону України "Про захист прав споживачів", статтею 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" зобов`язано АТ "Облтеплокомуненерго" провести перерахунок нарахувань за спожиту теплову енергію, в опалювальний період 2018-2019 роки, споживачу ОСОБА_1, у відповідності до чинного законодавства, про що винесено оскаржуваний припис від 11.12.2019 № 53.
Вважаючи припис протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції, з позицією якого погодилась колегія суддів апеляційного суду, виходив з того, що до 01.05.2019 та після 01.05.2019 залишаються чинними та продовжують діяти договори про надання комунальних послуг, які були укладені до введення в дію Закону № 2189-VIII та до вказаних договорів не передбачається можливості застосування виконавцями послуг Методики №315.
Дослідивши спірні правовідносини, суд касаційної інстанції зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг врегульовано Законом України від 09 листопада 2017 року № 2189-VІІІ "Про житлово-комунальні послуги" (далі - Закон № 2189-VІІІ), який введено в дію 01 травня 2019 року.
Відповідно до частин першої та другої статті 12 Закону № 2189-VІІІ надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.
Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Такі договори можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір та колективний договір про надання комунальних послуг) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач, колективний споживач).