ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 червня 2023 року
м. Київ
справа №280/3545/19
провадження № К/9901/13490/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Єзерова А.А.,
суддів Кравчука В.М., Стародуба О.П.,
розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу
за касаційною скаргою ОСОБА_1
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 27.09.2019 (головуючий суддя Конишева О.В.) та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 28.04.2020 (колегія суддів у складі головуючого судді Ясенової Т.І., суддів Головко О.В., Суховарова А.А.)
у справі № 280/3545/19
за позовом ОСОБА_1
до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району
про визнання бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії.
I. РУХ СПРАВИ
1. ОСОБА_1 звернулася до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району, в якому просила:
- визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району стосовно призначення соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію та інвалідам II групи;
- зобов`язати Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району призначити ОСОБА_1 соціальну допомогу відповідно до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і держаної соціальної допомоги на догляд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.2005 № 261 (далі - Порядок №261; у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), починаючи з 22.12.2017.
2. Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 27.09.2019, яке було залишене без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 28.04.2020, у задоволенні позову відмовлено.
3. Не погодившись з такими судовими рішеннями, ОСОБА_1 звернулася до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просила скасувати рішення суду першої інстанції та постанову суду апеляційної інстанції й ухвалити нове судове рішення про задоволення позову повністю.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
4. Судами попередніх інстанцій встановлено, що 22.12.2017 встановлено ІІ групу інвалідності, що підтверджується випискою з акта огляду медико-соціальної експертної комісії до довідки серії АВ №0838881.
5. Позивач 07.06.2019 звернувся до відповідача із заявою про призначення соціальної допомоги особам з інвалідністю II групи.
6. Позивачем разом із заявою про призначення соціальної допомоги особам з інвалідністю II групи подано наступні документи: декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, копію довідки до акта огляду МСЕК, копію ID картки, копію картки платника податків, копію витягу з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання з датою зняття з реєстрації 19.10.2010, довідки МКП "Основаніє" від 21.05.2019 № 397/01-09, договір № 20 на тимчасове поселення та відшкодування витрат за житлово-комунальні послуги, додаткову угоду від 01.10.2018 №1 до договору № 20 та додаткову угоду від 01.10.2018 № 2 до договору № 16.
7. Предметом договору № 20 є передання у тимчасове користування ліжко-місця у кімнаті АДРЕСА_1, додатковою угодою визначено строк дії договору до 01.04.2019.
8. Зважаючи на те, що позивач надав не повний пакет документів для призначення допомоги, відповідачем надано строк позивачу до 06.09.2019 для надання довідки з Департаменту реєстраційних послуг про місце реєстрації, про що позивача повідомлено під підпис 07.06.2019.
9. Позивач, вважаючи бездіяльність відповідача щодо не призначення їй соціальної допомоги протиправною, звернулась до суду.
III. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
10. Відмовляючи у задоволенні позову, суди зазначили, що позивачем під час звернення до відповідача всупереч пункту 10 Порядку № 261 не були надані в повному обсязі документи, необхідні для призначення соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю. Надання відповідачем тримісячного строку для подання довідки про реєстрацію місця проживання не може розцінюватися як порушення прав позивача, оскільки відповідач діяв в межах чинного законодавства.
11. Окремо суди зазначили, що застосування пункту 46 Порядку № 261 є неможливим, оскільки зазначений пункт Порядку №261 на спірні правовідносини не поширюється.
IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
12. У касаційній скарзі відповідач зазначає про помилковість висновків судів першої та апеляційної інстанцій. Наголошує, що вона не в змозі надати довідку про реєстрацію місця проживання, оскільки такої реєстрації не має. Водночас зазначає, що матеріалами справи та судовим рішенням у справі №280/1661/19 підтверджено її фактичне місце проживання і зазначений відповідачем недолік не може бути підставою для позбавлення її права на соціальний захист.
13. Відповідач відзиву на касаційну скаргу не подав.
V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
14. Верховний Суд, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, в межах касаційного перегляду, визначених статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства України, виходить з наступного.
15. За правилами статті 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю" державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю - це щомісячна державна допомога, що надається відповідно до норм цього Закону у грошовій формі особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю.
16. Згідно з статтею 3 Закону України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю" відповідно до цього Закону призначаються такі види державної соціальної допомоги: державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю; державна соціальна допомога на догляд.
17. Умови призначення, надання і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю регламентує Порядок №261.
18. За змістом пункту 9 Порядку № 261 соціальна допомога призначається структурними підрозділами з питань соціального захисту населення місцевих держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення).
19. Відповідно до положень пункту 10 Порядку № 261 для призначення соціальної допомоги подається, серед іншого, копія довідки про реєстрацію місця проживання.
20. Суди вірно зазначили, що пунктом 10 Порядку № 261 визначено чіткий перелік документів, які необхідно подати заявнику при зверненні за призначенням соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, і цим пунктом імперативно встановлено подання такого документу, як копія довідки про реєстрацію місця проживання.
21. Пунктом 23 Порядку № 261 встановлено, що у разі коли до заяви про призначення соціальної допомоги додано не всі необхідні документи, заявник повідомляється, які документи необхідно додати. У разі подання решти документів не пізніше трьох місяців з дня відправлення повідомлення про необхідність їх подання днем звернення вважається день прийняття або відправлення заяви про призначення соціальної допомоги.