Постанова
Іменем України
20 червня 2023 року
м. Київ
справа № 335/5936/20
провадження № 61-8196св22
Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду:
Литвиненко І. В. (суддя-доповідач), Грушицького А. І., Петрова Є. В.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідач - Головне управління Державної служби України з питань праці у Запорізькій області,
третя особа - Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області,
розглянув у попередньому судовому засіданні в порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Державної служби України з питань праці у Запорізькій області, правонаступником якого є Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці, на рішення Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 03 грудня 2021 року під головуванням судді Воробйова А. В. та постанову Запорізького апеляційного суду від 15 червня 2022 року у складі колегії суддів: Маловічко С. В., Дашковської А. В., Подліянової Г. С.
у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з питань праці у Запорізькій області, третя особа - Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області, про визнання недійсним акта форми Н-1/НП від 04 грудня 2019 року, протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог
У липні 2020 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом в якому просила:
- визнати недійсним акт форми Н-1/НП від 04 грудня 2019 року спеціального розслідування нещасного випадку, що стався 24 травня 2016 року о 14:10 год з ОСОБА_2 в Управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Запорізькій області;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної служби України з питань праці у Запорізькій області (далі - Головне управління Держпраці у Запорізькій області) щодо невиконання рішення комісії із повторного (додаткового) спеціального розслідування нещасного випадку, що стався 24 травня 2016 року о 14:10 год з начальником Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Запорізькій області - ОСОБА_2, від 27 серпня 2019 року у частині складання акта спеціального розслідування нещасного випадку за формою Н-1/П;
- зобов`язати Головне управління Держпраці у Запорізькій області скласти та видати їй акт спеціального розслідування нещасного випадку, що стався 24 травня 2016 року о 14:10 год в Управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Запорізькій області із його начальником - ОСОБА_2, за формою Н-1/П.
В обґрунтування позову зазначала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_2, який з 17 грудня 2014 року до дня смерті працював на посаді начальника Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Запорізькій області. При цьому, 24 травня 2016 року приблизно о 14:10 год у робочий час під час виконання трудових обов`язків із її чоловіком стався нещасний випадок, у зв`язку з чим була викликана бригада швидкої допомоги та спеціальна бригада швидкої допомоги, які встановили раптове захворювання. Після надання медичної допомоги стан чоловіка залишався тяжким, його терміново госпіталізували до Комунальної установи "6 міська клінічна лікарня", де ІНФОРМАЦІЯ_1 він помер.
Начальником Головного управління Держпраці у Запорізькій області Бабенком О. П. 21 липня 2017 року затверджено акт проведення повторного (додаткового) спеціального розслідування нещасного випадку від 20 липня 2017 року, яким встановлено відсутність зв`язку погіршення стану здоров`я та смерті ОСОБА_2 з впливом на нього небезпечних шкідливих виробничих факторів, психоемоційних причин або протипоказань за станом здоров`я та відсутності професійного характеру захворювання. Нещасний випадок не визнано таким, що пов`язаний з виробництвом.
Не погоджуючись з вказаним актом вона оскаржила його до суду. Постановою Запорізького апеляційного суду від 18 лютого 2019 року у справі № 335/10868/17 позов ОСОБА_1 до начальника Головного управління Держпраці у Запорізькій області Бабенка О. П., Головного управління Держпраці у Запорізькій області, третя особа - Фонд соціального страхування України, про визнання недійсним акта проведення повторного спеціального розслідування нещасного випадку, визнання нещасного випадку таким, що пов`язаний з виробництвом, зобов`язання призначити повторне спеціальне розслідування нещасного випадку, задоволено частково.
Визнано недійсним акт форми Н-5 від 20 липня 2017 року проведення повторного (додаткового) спеціального розслідування нещасного випадку, що стався 24 травня 2016 року о 14:10 год. з ОСОБА_2 в Управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Запорізькій області.
Зобов`язано Головне управління Держпраці у Запорізькій області призначити повторне (додаткове) спеціальне розслідування нещасного випадку, що стався 24 травня 2016 року о 14:10 год з ОСОБА_2 в Управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Запорізькій області для складання акта за формою Н-1.
На виконання рішення суду наказом Головного управління Держпраці у Запорізькій області від 14 травня 2019 року № 894р акт форми Н-5 від 20 липня 2017 року визнано недійсним та призначено комісію із повторного спеціального (додаткового) розслідування.
27 серпня 2019 року рішенням комісії із повторного (додаткового) спеціального розслідування нещасного випадку спеціальне розслідування завершено. Комісія вирішила скласти акт за формою Н-1/П (нещасний випадок пов`язаний з виробництвом), примірники передати керівнику органу, що утворив комісію, для їх розгляду та затвердження. Рішення комісії оформлено протоколом № 2 від 27 серпня 2019 року. Проте, 04 грудня 2019 року головою комісії ОСОБА_3 та членами комісії (працівниками відповідача): ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, всупереч рішенню комісії від 27 серпня 2019 року, складено акт (спеціального) розслідування нещасного випадку, що стався 24 травня 2016 року о 14:10 год. в Управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Запорізькій області, за формою Н-1/НП, яким нещасний випадок визнаний таким, що не пов`язаний з виробництвом.
Вона з актом форми Н-1/НП від 04 грудня 2019 року не погоджується з тих підстав, що 27 серпня 2019 року комісія вирішила завершити спеціальне розслідування нещасного випадку та скласти акт за формою Н-1/П, як це було визначено Запорізьким апеляційним судом (а не Н-1/НП). Члени комісії (посадові особи відповідача), які склали акт за формою Н1/НП, що не відповідає формі, визначеній судом та комісією 27 серпня 2019 року (Н-1/П), діяли протиправно. Для визнання нещасного випадку таким, що не пов`язаний з виробництвом, а також для складання спірного акта не було ні фактичних, ні правових підстав.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Орджонікідзевський районний суд міста Запоріжжя рішенням від 03 грудня 2021 року позов задовольнив частково.
Визнав недійсним акт форми Н-1/НП від 04 грудня 2019 року спеціального розслідування нещасного випадку, що стався 24 травня 2016 року о 14:10 год з ОСОБА_2 в Управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Запорізькій області.
Визнав протиправною бездіяльність Головного управління Держпраці у Запорізькій щодо невиконання рішення комісії із повторного (додаткового) спеціального розслідування нещасного випадку, що стався 24 травня 2016 року о 14:10 год з начальником Управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Запорізькій області - ОСОБА_2 від 27 серпня 2019 року у частині не складання акта спеціального розслідування нещасного випадку, що стався 24 травня 2016 року о 14:10 год в Управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Запорізькій області із його начальником - ОСОБА_2, за формою Н-1/П.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовив. Вирішив питання про розподіл судових витрат.
Суд першої інстанції враховуючи те, що 27 серпня 2019 року комісією прийнято рішення про завершення спеціального досудового розслідування та складення акта (проекту) за формою Н-1/П та, відсутності передбачених законодавством випадків можливості не підписання акта членами комісії, не вбачав достатніх законних підстав для подальшого продовження спеціального (додаткового) розслідування, а отже складення акта форми Н-1/НП від 04 грудня 2019 року.
Отже, суд прийшов до висновку, що вимоги позивача про визнання недійсним акта форми Н-1/НП від 04 грудня 2019 року та протиправної бездіяльності відповідача у частині не складання акта спеціального розслідування на підставі рішення комісії із повторного (додаткового) спеціального від 27 серпня 2019 року підлягають задоволенню.
Проте, вимоги позивача про зобов`язання відповідача скласти та видати акт спеціального розслідування нещасного випадку, що стався 24 травня 2016 року о 14:10 год в Управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Запорізькій області із його начальником - Коробкою О. І., за формою Н-1/П, задоволенню не підлягають, оскільки виходять за межі компетенції суду, оскільки вирішення даного питання є виключним повноваженням комісії з розслідування нещасного випадку.
Запорізький апеляційний суд постановою від 15 червня 2022 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнив частково.
Апеляційну скаргу Головного управління Держпраці у Запорізькій області залишив без задоволення.
Рішення Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 03 грудня 2021 року в частині позовних вимог про покладення обов`язку скласти акт за формою Н-1/П скасував.
Позовні вимоги про покладення обов`язку скласти акт за формою Н-1/П задовольнив частково.
Зобов`язав Головне управління Держпраці у Запорізькій області виконати рішення комісії із повторного (додаткового) спеціального розслідування нещасного випадку, що стався 24 травня 2016 року о 14:10 год з начальником Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Запорізькій області - ОСОБА_2, прийняте 27 серпня 2019 року.
Апеляційний суд виходив з того, що після завершення 27 серпня 2019 року спеціального розслідування та прийняття рішення комісією про складання акта за формою Н-1/П підстав для складання та затвердження акта повторного розслідування за формою Н-1/НП від 04 грудня 2019 року не було, а тому суд першої інстанції обґрунтовано визнав останній акт недійсним.
Разом з тим, комісія створена наказом відповідача від 14 травня 2019 року та підконтрольна (підзвітна) йому (пункт 14 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві № 337).
При цьому, голова комісії, яка допустила бездіяльність щодо своєчасного виконання рішення комісії від 27 серпня 2019 року, є посадовою особою відповідача.
У такому контексті, з урахуванням повноважень Головного управління Держпраці у Запорізькій області, відповідач мав належним чином виконувати свої функції з контролю за виконанням рішень утвореної ним комісії спеціального розслідування. При цьому, такий контроль не є підміною повноважень самої комісії, оскільки комісія відповідне рішення вже прийняла, але не виконує своє власне рішення зі складання акта за формою Н-1/П через неправомірні дії її голови, яка є працівником відповідача.
Остаточне рішення комісії від 27 серпня 2019 року прийнято, є чинним, тому підлягає виконанню.
Таким чином, суд безпідставно вважав, що не можна покласти на відповідача обов`язок з його виконання, яке має відбуватись у передбачений пунктом 33 Порядку № 337 спосіб, тобто самою комісією спеціального розслідування, утвореною відповідачем наказом від 14 травня 2019 року, яка має скласти акт форми Н-1/П та підписати його. А відповідач має організувати та проконтролювати ці дії, а не здійснити їх особисто.
Отже, апеляційна скарга ОСОБА_1 підлягала частковому задоволенню, оскільки в інший більш ефективний спосіб захистити її право не уявляється можливим, так як відповідачем та створеними ним комісіями допускається зволікання у вирішення її питання, яке вирішується ще з дня смерті потерпілого ОСОБА_2 до теперішнього часу, тобто більше п`яти років.
Проте, апеляційний суд вважав, що на відповідача слід покласти обов`язок не скласти акт форми Н-1/П, а виконати рішення комісії спеціального розслідування від 27 серпня 2019 року, тобто організувати та проконтролювати його виконання утвореною ним комісією, яка таке рішення прийняла.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У серпні 2022 року Головне управління Держпраці у Запорізькій області, правонаступником якого є Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці, подало до Верховного Суду касаційну скаргу на рішення Орджонікідзевського районного суду міста Запоріжжя від 03 грудня 2021 року та постанову Запорізького апеляційного суду від 15 червня 2022 року, в якій просить оскаржені судові рішення скасувати, а у справі ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
Узагальнені доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Наведені в касаційній скарзі доводи містили підстави, передбачені пунктами 1, 3, 4 частини другої статті 389 ЦПК України, для відкриття касаційного провадження.
Заявник вказує, що суди попередніх інстанцій не врахували висновки, викладені у постановах Верховного Суду від 24 жовтня 2019 року у справі № 235/3793/17, від 15 червня 2022 року у справі № 180/431/20, від 29 березня 2018 року у справі № 212/8369/15-ц.
Крім того, відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах.
Пунктом 33 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві № 337 передбачено обов`язок комісії, не територіального органу Держпраці, зокрема, розглянути та підписати примірники актів за формою Н-1 (тимчасові акти за формою Н-1 у разі їх складення), а у разі незгоди члена комісії (спеціальної комісії) із змістом розділів 5, 6, 8, 9 такого акта - обов`язково підписати ці акти з відміткою про наявність окремої думки, яка викладається членом комісії письмово, в якій він обґрунтовано викладає пропозиції до змісту 5, 6, 8, 9 акта (окрема думка додається до цих актів та є їх невід`ємною частиною).
Тому задоволення позовних вимог ОСОБА_1 в частині зобов`язання Головного управління Держпраці у Запорізькій області виконати рішення комісії, скласти акт за формою Н-1/П є завідомо незаконним, оскільки вимоги спрямовані до неналежного відповідача.
Судами попередніх інстанцій не взято до уваги те, що позовні вимоги позивача Головним управлінням Держпраці у Запорізькій області виконати/ввести в дію неможливо, оскільки оскаржувались рішення прийняті спеціальною комісією. Порядком розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві № 337 та/або іншим нормативно-правовим актом не визначено механізму видачі актів за формами Н-1/П чи Н-1/НП саме територіальним органом Держпраці. Це входить до повноважень виключно комісій з розслідування нещасних випадків.
Отже, судами задоволено позовні вимоги всупереч Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві № 337, оскільки Державна служби України з питань праці та її територіальні органи лише утворюють склад комісії (спеціальної комісії), який в свою чергу визначений зазначеним Порядком № 337 та затверджує акт, складений комісією за результатами проведеного спеціального розслідування.
Таким чином, Головне управління Держпраці у Запорізькій області не може виконати рішення комісії з повторного (додаткового) спеціального розслідування нещасного випадку від 27 серпня 2019 року, оскільки обов`язок складання акта за формою Н-1/П або Н-1/НП є обов`язком спеціальної комісії та її членів. Тільки за підписом всіх членів комісії, такий акт може бути затверджено. Тому у Головного управління Держпраці у Запорізькій області відсутні законні підстави складати такий акт.
Крім того, суд вправі тільки перевіряти обставини, викладені в акті, лише в частині дотримання вимог при формуванні комісії, проведенні розслідування та складанні акта. Суд не наділений повноваженнями, підміняючи собою уповноважену спеціальну комісію, виконувати функції, що належать до її компетенції, а саме здійснювати аналіз нещасного випадку, визначити той чи інший нещасний випадок таким, що пов`язаний чи не пов`язаний з виробництвом, а тим більше зобов`язувати Головне управління Держпраці у Запорізькій області складати акт конкретного змісту, оскільки це поза межами повноважень управління.
Узагальнені доводи особи, яка подала відзив на касаційну скаргу
У листопаді 2022 року ОСОБА_1 подала до Верховного Суду відзив на касаційну скаргу, в якому просить касаційну скаргу залишити без задоволення.
ОСОБА_1 вказує, що суд апеляційної інстанції правильно встановив, що дії голови комісії ОСОБА_3 щодо введення до її складу нових членів, направлення додаткових запитів, призначення дат і проведення інших засідань були вчинені після завершення 27 серпня 2019 року спеціального розслідування та прийняття рішення про складання акта за формою Н-1/НП, а тому такі дії є неправомірними. Відтак, такі дії не створюють юридичних наслідків щодо прийнятих комісією після 27 серпня 2019 року рішень протилежного змісту, а також підстав для складання та затвердження акта повторного розслідування від 04 грудня 2019 року не було.
Крім того, висновки, викладені Верховним Судом, на які посилається відповідач у касаційній скарзі, стосуються правовідносин, які не є подібними з правовідносинами у цій справі.
Також, у касаційній скарзі не зазначено щодо застосування якої саме норми права у подібних правовідносинах відсутній висновок Верховного Суду.
Рух справи в суді касаційної інстанції
Верховний Суд ухвалою від 27 жовтня 2022 року відкрив провадження у цій справі та витребував її матеріали із Орджонікідзевського районного суду міста Запоріжжя.
Справа № 335/5936/20 надійшла до Верховного Суду 15 грудня 2022 року.
Верховний Суд ухвалою від 20 червня 2023 року клопотання представника ОСОБА_1 - адвоката Литвинця Ю. В. про заміну сторони та третьої особи правонаступниками задовольнив. Залучив Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці до участі у справі № 335/5936/20 як правонаступника Головного управління Державної служби України з питань праці у Запорізькій області. Залучив Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області до участі у справі № 335/5936/20 як правонаступника Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
ОСОБА_2 був чоловіком ОСОБА_1
ОСОБА_2 з 17 грудня 2014 року по 27 травня 2016 року працював на посаді начальника Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Запорізькій області.
24 травня 2016 року о 14:10 год. в Управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Запорізькій області із ОСОБА_2 стався нещасний випадок, унаслідок якого ОСОБА_2 госпіталізовано до Комунальної установи "6 Міська клінічна лікарня", де останній ІНФОРМАЦІЯ_1 помер.
21 липня 2017 року начальником Головного управління Держпраці у Запорізькій області Бабенко О. П. затверджено акт за формою Н-5 проведення повторного (додаткового) спеціального розслідування нещасного випадку від 20 липня 2017 року Цим актом встановлено відсутність зв`язку погіршення стану здоров`я та смерті ОСОБА_2 з впливом на нього небезпечних, шкідливих виробничих факторів, психоемоційних причин або протипоказань за станом здоров`я та відсутності професійного характеру захворювання. Нещасний випадок не визнано таким, що пов`язаний з виробництвом. Акт проведення спеціального розслідування нещасного випадку за формою Н-5 про нещасний випадок стосовно ОСОБА_2, затверджений 10 лютого 2017 року, визнано таким, що втратив чинність. При цьому, 5 із 7 членів комісії не погодилися із висновками, наведеними в акті та окремими його положеннями, підписавши акт із окремою думкою.
Вказані обставини встановлені постановою Запорізького апеляційного суду від 18 лютого 2019 року у справі № 335/10868/17, яка залишена без змін постановою Верховного Суду від 22 квітня 2021 року.
Запорізький апеляційний суд постановою від 18 лютого 2019 року у справі № 335/10868/17 позов ОСОБА_1 до начальника Головного управління Держпраці у Запорізькій області Бабенка О. П., Головного управління Держпраці у Запорізькій області, третя особа - Фонд соціального страхування України, про визнання недійсним акта проведення повторного спеціального розслідування нещасного випадку, визнання нещасного випадку таким, що пов`язаний з виробництвом, зобов`язання призначити повторне спеціальне розслідування нещасного випадку, задовольнив частково.
Визнав недійсним акт форми Н-5 від 20 липня 2017 року проведення повторного (додаткового) спеціального розслідування нещасного випадку, що стався 24 травня 2016 року о 14:10 год з ОСОБА_2 в Управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Запорізькій області.
Зобов`язав Головне управління Держпраці у Запорізькій області призначити повторне (додаткове) спеціальне розслідування нещасного випадку, що стався 24 травня 2016 року о 14:10 год з ОСОБА_2 в Управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Запорізькій області для складання акта за формою Н-1.
На виконання вказаного рішення суду наказом Головного управління Держпраці у Запорізькій області від 14 травня 2019 року № 894р акт форми Н-5 від 20 липня 2017 року визнано недійсним та призначено комісію із повторного спеціального (додаткового) розслідування.