ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 червня 2023 року
м. Київ
справа № 825/2410/16
адміністративне провадження № К/9901/45590/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Васильєвої І.А., суддів: Хохуляка В.В., Юрченко В.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом Приватного підприємства "Семенівська мануфактура" до Чернігівської митниці ДФС про скасування рішення про коригування митної вартості товарів та картки відмови, касаційне провадження у якій відкрито за касаційною скаргою Чернігівської митниці ДФС на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 24.01.2017 (суддя Соломко І. І.) та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 04.04.2017 (головуючий суддя Твердохліб В. А., судді: Костюк Л. О., Троян Н. М.),
У С Т А Н О В И В:
У грудні 2016 року Приватне підприємство (ПП) "Семенівська мануфактура" звернулося до суду з позовом до Чернігівської митниці ДФС про скасування рішення про коригування митної вартості товарів від 29.11.2016 №102000010/2016/000256/2 та картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №102110001/2016/00329.
Передумовою для прийняття спірних рішень був контракт із компанією ʼʼCHANGXING YUSEN TEXTILE CO., LTDʼʼ (Китай) від 23.09.2016 №US23-916, на підставі якого ПП ʼʼСеменівська мануфактураʼʼ здійснювало імпорт товару. У листопаді 2016 року на підставі зазначеного контракту та митної декларації від 28.11.2016 №102110001/2016/203451 підприємство ввезло на митну територію України товар - тканина з комплексних нетекстурованих ниток, тканина з комплексних нетекстурованих ниток пофарбованих та вироби з недорогоцінних металів. При здійсненні митного контролю правильності визначення митної вартості імпортованого позивачем товару за результатами перевірки наданих декларантом (ППʼʼНаціональні традиціїʼʼ) до митної декларації документів митниця встановила, що: 1) звіт про оцінку майна від 28.11.2016 №05-04/11/206 поданий не в повному обсязі та не дає можливість перевірити ціноутворення; 2) калькуляція собівартості на товари від 07.10.2016 №US9161007/0710 дійсна у період з 25.07.2016 по 23.09.2016, в той час як відвантаження товару здійснено 07.10.2016 згідно з інвойсом від 07.10.2016 №US9161007; 3) не надано документів, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів; 4) подані до митного оформлення документи не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає платі за ці товари; 5) рівень митної вартості подібних товарів, митне оформлення яких вже здійснено, є більшим (митні декларації від 23.11.2016 №807110000/2016/015487, від 20.11.2016 №125130013/2016/418650). Зважаючи на це митна вартість імпортованого товару була визначена митницею за резервний методом.
Вважаючи картку відмови та рішення митниці такими, що не відповідають чинному законодавству, позивач звернувся до суду і просив їх скасувати. Обґрунтовуючи позовні вимоги, підприємство посилалося на те, що задекларована у митній декларації від 28.11.2016 №102110001/2016/203451 митна вартість товару за основним методом (за ціною договору /контракту/) була підтверджена наданими до митної декларації документами, які не містили розбіжностей тощо. Поставка товару здійснювалася на умовах CFR (вартість і фрахт) і інших витрат, пов`язаних з перевезенням товару, страхуванням імпортованих товарів, декларант не здійснював, що повністю кореспондується з відомостями в наданих при митному оформленні документах. Той факт, що рівень задекларованої митної вартості товару нижчий за рівень митної вартості ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, митне оформлення яких вже здійснено, сам собою не може бути підставою для висновку про недостовірність даних щодо заявленої декларантом митної вартості товару. Проте, митниця відмовила у прийнятті митної декларацій та прийняла рішення про коригування митної вартості товару і картку відмову.
Чернігівський окружний адміністративний суд постановою від 24.01.2017, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 04.04.2017, позов задовольнив: скасував рішення митниці про коригування митної вартості товарів від 29.11.2016 № 102000010/2016/000256/2 та карту відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № 102110001/2016/00329; здійснив розподіл судових витрат на суму сплаченого судового збору за подання позову (2756 грн).
Задовольняючи позов, суди попередніх інстанцій виходили з того, що декларант підприємства для митного оформлення товару за основним методом (за ціною договору) подав всі документи, передбачені частиною другою статті 53 Митного кодексу (МК) України, які містили відомості про ціни та умови поставки товару, а відповідач не довів правомірність рішення про коригування митної вартості товарів та картки відмови.
Відповідач подав до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу на зазначені судові рішення. На переконання скаржника, суди попередніх інстанцій не надали належної оцінки його доводам про те, що подані декларантом документи не містили всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів (в частині транспортних витрат та страхування). Зокрема, відповідач зазначає, що згідно з умовами поставки CFR ризик втрати або ушкодження товару, а також ризик будь-якого збільшення витрат, що виникають після відвантаження товару, переходять з продавця на покупця і покупець приймає на себе всі ризики після передачі товару перевізнику. Тому, після відвантаження товару саме покупець повинен був страхувати вантаж.
Вищий адміністративний суду України ухвалою від 21.04.2017 (суддя Мороз Л. Л.) відкрив касаційне провадження у цій справі.
Позивач правом на подання заперечень на касаційну скаргу не скористався.
15.12.2017 розпочав роботу Верховний Суд і набрав чинності Закон України від 03.10.2017 №2147-VIII ``Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів``, яким Кодекс адміністративного судочинства (КАС) України викладено в новій редакції.
Підпунктом 4 пункту 1 розділу VII ``Перехідні положення`` КАС України в редакції згаданого Закону передбачено, що касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Вказана касаційна скарга була передана на розгляд Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.
Верховний Суд перевірив обґрунтованість наведених у касаційній скарзі доводів, правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права та дійшов висновку, що касаційна скарга митниці задоволенню не підлягає з таких підстав.
Митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, відповідно до статті 49 МК України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.
Відповідно до частини першої статті 53 МК України у випадках, передбачених цим Кодексом, одночасно з митною декларацією декларант подає органу доходів і зборів документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів і обраний метод її визначення.
У частині другій цієї статті наведений перелік документів, які підтверджують митну вартість товарів.
У разі якщо документи, зазначені у частині другій цієї статті, містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу органу доходів і зборів зобов`язані протягом 10 календарних днів надати (за наявності) додаткові документи, перелік яких визначено у частині третій статті 53 МК України.
Відповідно до частини першої статті 54 МК України контроль правильності визначення митної вартості товарів здійснюється органом доходів і зборів під час проведення митного контролю і митного оформлення шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості.
Згідно з положеннями статті 57 МК України визначення митної вартості товарів, які ввозяться в Україну відповідно до митного режиму імпорту, здійснюється за такими методами: 1) основний - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції); 2) другорядні: а) за ціною договору щодо ідентичних товарів; б) за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів; в) на основі віднімання вартості; г) на основі додавання вартості (обчислена вартість); ґ) резервний.
Основним методом визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є перший метод - за ціною договору (вартість операції).
Кожний наступний метод застосовується лише у разі, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу відповідно до норм цього Кодексу (частини перша - третя цієї статті).
Частиною другою статті 58 МК України встановлено, що метод визначення митної вартості товарів за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються, не застосовується, якщо використані декларантом або уповноваженою ним особою відомості не підтверджені документально або не визначені кількісно і достовірні та/або відсутня хоча б одна із складових митної вартості, яка є обов`язковою при її обчисленні.
Системний аналіз наведених правових норм свідчить, що обов`язок довести задекларовану митну вартість товару лежить на декларанті. Декларант при митному оформленні імпортованого товару зобов`язаний надати документи за переліком, визначеним частиною другою статті 53 МК України. Контролюючий орган вправі витребувати додаткові документи на підтвердження задекларованої митної вартості у випадку наявності обґрунтованих сумнівів у достовірності поданих декларантом відомостей, що є обов`язковою обставиною, з якою закон пов`язує можливість витребування додаткових документів у декларанта та надає митниці право вчиняти наступні дії, спрямовані на визначення митної вартості товару. Такі сумніви можуть бути зумовлені, зокрема неповнотою поданих документів для підтвердження заявленої митної вартості товару, невідповідністю характеристик товару, зазначених у поданих документах, результату митного огляду цього товару, порівнянням заявленої митної вартості з митною вартістю ідентичних або подібних товарів, митне оформлення яких вже здійснено.
Водночас, повноваження контролюючого органу витребувати додаткові документи стосується тільки тих документів, які дають можливість пересвідчитись у правильності чи помилковості задекларованої митної вартості, а не всіх, передбачених статтею 53 МК України, документів. Ненадання декларантом витребуваних контролюючим органом документів може бути підставою для коригування митної вартості у випадку, коли подані документи є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності не спростовують об`єктивних сумнів щодо достовірності наданої декларантом інформації.