ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 червня 2023 року
м. Київ
справа № 640/28691/21
адміністративне провадження № К/990/33393/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді-доповідача: Мартинюк Н.М.,
суддів: Жука А.В., Мельник-Томенко Ж.М.,
розглянув у порядку письмового провадження у касаційній інстанції адміністративну справу №640/28691/21
за позовом акціонерного товариства "Укртрансгаз"
до Антимонопольного комітету України,
третя особа - товариство з обмеженою відповідальністю "Альфапоставка"
про визнання протиправним і скасування рішення,
за касаційною скаргою Антимонопольного комітету України
на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 червня 2022 року
(головуючий суддя: Шейко Т.І.)
і постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 26 жовтня 2022 року (головуючий суддя: Василенко Я.М., суддя: Ганечко О.М., Кузьменко В.В.).
ВСТАНОВИВ:
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
Акціонерне товариство "Укртрансгаз" (далі також - "Товариство", "АТ "Укртрансгаз"") звернулось до суду із позовом до Антимонопольного комітету України (далі також - "АМКУ"), третя особа - товариство з обмеженою відповідальністю "Альфапоставка" (далі також - "ТОВ "Альфапоставка"", "Скаржник"), в якому просило суд:
- визнати протиправним і скасувати рішення постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель № 20347-р/пк-пз від 7 вересня 2021 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що АТ "Укртрансгаз" 20 липня 2021 року у відповідності до Закону України "Про публічні закупівлі" розпочало процедуру відкритих торгів, оголошення про проведення якої оприлюднене на веб-порталі Уповноваженого органу за №UA-2021-07-20-000348-a "Світильники та освітлювальна арматура (Світильники та освітлювальна арматура)".
За результатами процедури відкритих торгів переможцем було визначено ТОВ "Торгова компанія "Гольфстрім". Проте, з цим не погодився інший учасник процедури закупівлі - ТОВ "Альфапоставка", який звернувся до АМКУ зі скаргою щодо допущення Замовником необ`єктивності й упередженої оцінки пропозиції ТОВ "Торгова компанія "Гольфстрім".
За результатами розгляду указаної скарги, АМКУ прийняло рішення №20347-р/пк-пз від 7 вересня 2021 року, яким підтвердило доводи Скаржника, й констатувало порушення законодавства у сфері публічних закупівель.
З цим рішенням позивач не згоден, вважає його незаконним і таким, що належить скасувати у судовому порядку.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 червня 2022 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 26 жовтня 2022 року, позов задоволено:
визнано протиправним і скасовано рішення постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель №20347-р/пк-пз від 7 вересня 2021 року;
стягнуто на користь Акціонерного товариства "Укртрансгаз" (01021, м. Київ, Кловській узвіз, 9/1, код ЄДРПОУ 30019801) за рахунок бюджетних асигнувань Антимонопольного комітету України (03680, м. Київ, вулиця Митрополита Василя Липківського, 45, код ЄДРПОУ 00032767) понесені судові витрати у виді судового збору в розмірі: 2270,00 грн.
Задовольняючи позов, суди попередніх інстанцій виходили з того, що тендерна пропозиція ТОВ "Торгова компанія "Гольфстрім" відповідала вимогам тендерної документації АТ "Укртрансгаз". До такого висновку суди дійшли з огляду на те, що тендерний комітет Замовника здійснив перевірку поданої тендерної пропозиції й констатував, що ТОВ "Торгова компанія "Гольфстрім" допущено описку при заповненні Додатку №1 щодо типу пропонованого світильника. До того ж, допущення учасником закупівлі саме описки підтверджується паспортом виробника запропонованого товару. Тож, суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що запропонований учасником (ТОВ "Торгова Компанія "Гольфстрім") тип світильника відповідає вимогам пункту 12 Додатку №1 до тендерної документації.
Одночасно, суди зауважили, що при розгляді скарги уповноважений орган оскарження не надав оцінки факту допущення описки учасником закупівлі. Окрім того, зауважили, що указана описка не впливає на зміст тендерної пропозиції переможця закупівлі.
Також, суди попередніх інстанцій звернули увагу, що сам Скаржник при поданні своєї тендерної пропозиції допустив формальну (несуттєву) помилку. Так, ТОВ "Альфапоставка" не зазначило найменування запропонованого товару саме в позиціях "Найменування товару" документа "Технічні вимоги і якісні характеристики предмета закупівлі (технічне завдання)", в той же час, наявність такої інформації в інших позиціях того ж документа було визнане Замовником формальною (несуттєвою) помилкою, а тому було прийнято рішення про відповідність пропозиції ТОВ "Альфапоставка" вимогам документації в цій частині.
За такої обставини, окружним судом, з яким погодився і суд апеляційної інстанції, констатував, що позивач в дотримання вимог законодавства передбачив в тендерній процедурі можливість допущення учасниками формальних (несуттєвих) помилок, які не призводять до відхилення пропозиції.
Тож, суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що відповідач не підтвердив законність й обґрунтованість оскаржуваного у цій справі рішення.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та відзивів
У листопаді 2022 року Антимонопольний комітет України подав до Верховного Суду касаційну скаргу, у якій просив скасувати рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 червня 2022 року і постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 26 жовтня 2022 року у цій справі, та ухвалити нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити.
Доводи касаційної скарги зводяться до того, що скаржник не погоджується із міркуваннями судів попередніх інстанцій про можливість Замовника самостійно звертатись до виробника запропонованого товару за-для отримання будь-якої інформації від нього. До того ж, АМКУ зауважує, що у Замовника було відсутнє також право пошуку відповідної інформації в мережі Інтернет, адже вся необхідна інформація про предмет закупівлі й пропонований учасником товар, мала бути включена до тендерної пропозиції учасника.
Ухвалою Верховного Суду від 30 листопада 2022 року було відкрито касаційне провадження.
Касаційне провадження у справі відкрито з підстав, визначених пунктом 3 частини четвертої статті 328 КАС України, а саме: неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права, якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах.
У відзиві на касаційну скаргу позивач просить відмовити у задоволенні касаційної скарги, а рішення окружного суду і постанову апеляційного суду залишити без змін. Відзив обґрунтований правильністю вирішення спору судами попередніх інстанцій з дотриманням норм матеріального і процесуального права.
Третя особа ТОВ "Альфапоставка" до Суду відзиву не надала, копію ухвали Верховного Суду про відкриття касаційного провадження отримала 4 січня 2023 року.
ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Акціонерне товариство "Укртрансгаз" у відповідності до Закону України "Про публічні закупівлі" 20 липня 2021 року розпочало процедуру відкритих торгів, оголошення про проведення якої оприлюднене на веб-порталі Уповноваженого органу за № UA-2021-07-20-000348-a "Світильники та освітлювальна арматура (Світильники та освітлювальна арматура)", тендерна документація затверджена протоколом уповноваженої особи Замовника №21/Т/127 від 19 липня 2021 року.
До кінцевого строку подання тендерних пропозицій 5 серпня 2021 року для участі в процедурі закупівлі були подані пропозиції такими учасниками: ТОВ "Торгова Компанія "Гольфстрім"; ТОВ "Альфа-Поставка"; ТОВ "Юранна "ЛТД"; ТОВ "Ерідан-Групп"; ТОВ "Торговий Дім "Ватра Дніпровський Регіон"; ФОП ОСОБА_1 .
За результатами розгляду та оцінки тендерних пропозицій Замовник прийняв рішення про визначення ТОВ "Торгова Компанія "Гольфстрім" переможцем процедури закупівлі.
Не погодившись із рішенням Замовника, ТОВ "Альфа-Поставка" подало скаргу від 27 серпня 2021 року UA-2021-07-20-000348-a.c3 до постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель щодо порушення Замовником порядку проведення процедури закупівлі, а саме: визначення ТОВ "Торгова Компанія "Гольфстрім" переможцем процедури закупівлі.
Рішенням постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель від 30 серпня 2021 року №19657-р/пк-пз скаргу прийнято до розгляду та зобов`язано Замовника надати пояснення по суті скарги.
Замовник завантажив на веб-портал Антимонопольного комітету України лист, яким надав пояснення по суті скарги.
За результатами розгляду скарги, своїм рішенням №20347-р/пк-пз від 7 вересня 2021 року постійно діюча адміністративна колегія Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель задовольнила скаргу та постановила: "Зобов`язати Акціонерне товариство "Укртрансгаз" скасувати рішення про визначення товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова Компанія "Гольфстрім" переможцем процедури закупівлі - "Світильники та освітлювальна арматура (Світильники та освітлювальна арматура)", оголошення про проведення якої оприлюднене на веб-порталі Уповноваженого органу за № UA-2021 -07-20-000348-а".
ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 КАС України визначено, що в справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 14 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" до повноважень постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету належить, крім іншого:
розгляд заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, про надання дозволу, надання попередніх висновків стосовно узгоджених дій, концентрації, проводити розслідування або дослідження за цими заявами і справами;
прийняття передбачених законодавством про захист економічної конкуренції розпоряджень та рішень, надання висновків щодо кваліфікації дій відповідно до законодавства про захист економічної конкуренції, попередніх висновків стосовно узгоджених дій, концентрації;
при розгляді заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, проведенні перевірки та в інших передбачених законом випадках вимагати від суб`єктів господарювання, об`єднань, органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю, їх посадових осіб і працівників, інших фізичних та юридичних осіб інформацію, в тому числі з обмеженим доступом;
надання обов`язкових для розгляду рекомендацій органам влади, органам місцевого самоврядування, органам адміністративно-господарського управління та контролю, суб`єктам господарювання, об`єднанням щодо припинення дій або бездіяльності, які містять ознаки порушень законодавства про захист економічної конкуренції, та усунення причин виникнення цих порушень і умов, що їм сприяють;
розгляд справ про адміністративні правопорушення, винесення постанов, а також перевірка законності та обґрунтованості постанов, винесених адміністративними колегіями територіальних відділень Антимонопольного комітету України, в цих справах.
Постійно діюча адміністративна колегія Антимонопольного комітету України має право надавати обов`язкові для розгляду рекомендації та вносити пропозиції органам державної влади, органам місцевого самоврядування, установам, організаціям, суб`єктам господарювання, об`єднанням щодо здійснення заходів, спрямованих на обмеження монополізму, розвиток підприємництва і конкуренції, запобігання порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, а також щодо припинення дій або бездіяльності, що можуть мати негативний вплив на конкуренцію.
Постійно діюча адміністративна колегія Антимонопольного комітету України здійснює інші повноваження відповідно до законодавства про захист економічної конкуренції.
Закон України "Про публічні закупівлі" (далі - "Закон") встановлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади.
Відповідно до частини першої статті 5 Закону України "Про публічні закупівлі" закупівлі здійснюються за такими принципами: 1) добросовісна конкуренція серед учасників; 2) максимальна економія, ефективність та пропорційність; 3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; 4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них; 5) об`єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; 6) запобігання корупційним діям і зловживанням.
Пункт 13 частини першої статті 1 Закону визначає, що тендерна документація - документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель.
Частина друга статті 22 Закону передбачає, що у тендерній документації зазначаються такі відомості:
1) інструкція з підготовки тендерних пропозицій;
2) один або декілька кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 цього Закону, підстави, встановлені статтею 17 цього Закону, та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відповідність підставам, встановленим статтею 17 цього Закону, у разі якщо така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації", та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним.
Для об`єднання учасників замовником зазначаються умови щодо надання інформації та способу підтвердження відповідності таких учасників установленим кваліфікаційним критеріям та підставам, встановленим статтею 17 цього Закону;
3) інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі та технічні специфікації до предмета закупівлі повинні визначатися замовником з урахуванням вимог, визначених частиною четвертою статті 5 цього Закону;
4) інформація про маркування, протоколи випробувань або сертифікати, що підтверджують відповідність предмета закупівлі встановленим замовником вимогам (у разі потреби);
5) кількість товару та місце його поставки;
6) місце, де повинні бути виконані роботи чи надані послуги, їх обсяги;
7) строки поставки товарів, виконання робіт, надання послуг;
8) проект договору про закупівлю з обов`язковим зазначенням порядку змін його умов;
9) опис окремої частини або частин предмета закупівлі (лота), щодо яких можуть бути подані тендерні пропозиції, у разі якщо учасникам дозволяється подати тендерні пропозиції стосовно частини предмета закупівлі (лота). Замовник може передбачити можливість укладення одного договору про закупівлю з одним і тим самим учасником у разі визначення його переможцем за кількома лотами;
10) перелік критеріїв оцінки та методика оцінки тендерних пропозицій із зазначенням питомої ваги кожного критерію.
У разі застосування критерію оцінки вартість життєвого циклу, методика оцінки тендерних пропозицій повинна містити опис усіх складових вартісних елементів та перелік документів і інформації, які повинні надати учасники для підтвердження вартості складових елементів життєвого циклу. Замовник у разі необхідності дисконтування витрат життєвого циклу майбутніх періодів може використовувати поточну облікову ставку Національного банку України. Вартість життєвого циклу може рахуватися як сума всіх витрат життєвого циклу або сума всіх витрат життєвого циклу, поділена на розрахункову одиницю експлуатації предмета закупівлі;
11) строк дії тендерної пропозиції, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними, але не менше 90 днів із дати кінцевого строку подання тендерних пропозицій;
12) валюта, у якій повинна бути зазначена ціна тендерної пропозиції;
13) мова (мови), якою (якими) повинні бути складені тендерні пропозиції;
14) кінцевий строк подання тендерних пропозицій;
15) розмір та умови надання забезпечення тендерних пропозицій (якщо замовник вимагає його надати);