Постанова
Іменем України
12 червня 2023 року
м. Київ
справа № 359/13177/21
провадження № 61-6474св23
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:
Синельникова Є. В. (суддя-доповідач), Осіяна О. М., Шиповича В. В.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідач - Державне підприємство "Міжнародний аеропорт "Бориспіль",
розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу Державного підприємства "Міжнародний аеропорт "Бориспіль" на постанову Київського апеляційного суду у складі колегії суддів: Таргоній Д. О., Голуб С. А., Писаної Т. О. від 05 квітня 2023 року, і виходив з наступного.
Короткий зміст заявлених вимог
1. У грудні 2021 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ДП "Міжнародний аеропорт "Бориспіль" про визнання незаконним та скасування наказу про відсторонення від роботи, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
2. Свої позовні вимоги ОСОБА_1 мотивувала тим, щовона працює на посаді диспетчера відділу планування розкладу служби планування та оперативного управління в ДП "Міжнародний аеропорт "Бориспіль".
3. Підпунктом 1.1 наказу ДП "Міжнародний аеропорт "Бориспіль" від 08 грудня 2021 року № 11-07/1-1538/п її відсторонено від роботи без збереження заробітної плати до дати надання начальнику служби планування та оперативного управління документу, що підтверджує факт проведення профілактичних щеплень проти COVID-19 (в тому числі документ, що підтверджує отримання однієї дози дводозної вакцини проти COVID-19) або документу встановленої форми про одужання особи від COVID-19 із підтвердженням можливості відтермінування профілактичних щеплень проти COVID-19 або медичного висновку про наявність протипоказань до вакцинації проти COVID-19, виданого закладом здоров`я.
4. ОСОБА_1 вважає, що цим наказом її відсторонено від виконання посадових обов`язків незаконно та необґрунтовано, оскільки в Україні проводяться клінічні випробування лікарських засобів, метою яких є встановлення або підтвердження їх ефективності та безпечності. Такі випробування можуть проводитись у лікувально-профілактичних закладах, які визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров`я. Участь повнолітньої дієздатної особи у проведенні клінічних випробувань лікарських засобів здійснюється виключно у добровільному порядку. Відомості щодо стану її здоров`я (включаючи інформацію стосовно вакцинації, медичних експериментів та будь-якого медичного втручання) складають медичну таємницю, яка захищається законом, і розголошення якої є правом, а не обов`язком.
5. Крім того, зазначала, що жоден документ не відносить її професію, або організацію, в якій вона працює, до тих категорій, діяльність яких може призвести до зараження людей та (або) поширення інфекційних хвороб. Коронавірусна хвороба (COVID-19) не класифікована, як інфекційна. Жодним законом не встановлено порядок відсторонення від роботи працівників, які відмовились від щеплень, або від надання відомостей щодо щеплень.
6. Отже, у роботодавця відсутні правові підстави примушувати працівників вакцинуватися від коронавірусної хвороби COVID-19 та/або притягати їх до дисциплінарної відповідальності за відмову вакцинуватися від цієї хвороби, або від надання відомостей щодо щеплень. В демократичному суспільстві імунізація має бути доступною, але не примусовою і найвищою цінністю є здоров`я та захист прав людей.
7. На думку позивачки, ДП "Міжнародний аеропорт "Бориспіль" мало правові механізми для переведення її на дистанційну роботу, а відсторонення від роботи є втручанням у приватне та професійне життя (що охоплює також і питання захисту честі та репутації), що є несумісним зі статтею 8 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.
8. Також ОСОБА_1 вважає відсторонення від роботи таким, що порушує гарантовані як нормами міжнародного права, так і нормами національного законодавства прав на працю та справедливу винагороду за працю.
9. Ураховуючи викладене, ОСОБА_1 просила визнати незаконним та скасувати підпункт 1.1 наказу ДП "Міжнародний аеропорт "Бориспіль" від 08 грудня 2021 року № 11-07/1-1538/п про відсторонення її від роботи з 09 грудня 2021 року без збереження заробітної плати; зобов`язати ДП "Міжнародний аеропорт "Бориспіль" поновити умови її трудового договору шляхом допущення її на робоче місце та не перешкоджання виконувати трудові обов`язки на посаді диспетчера відділу планування розкладу служби планування та оперативного управління ДП "Міжнародний аеропорт "Бориспіль"; визнати незаконною невиплату заробітної плати та стягнути з ДП "Міжнародний аеропорт "Бориспіль" на її користь середню заробітну плату з розрахунку середньоденної заробітної плати у розмірі 1 602,04 грн (середньомісячної 24 831,62 грн) за весь час незаконного відсторонення від роботи.
Основний зміст та мотиви рішення суду першої інстанції
10. Рішенням Бориспільського міськрайонного суду Київської області у складі судді Журавського В. В. від 21 липня 2022 року у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
11. Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що ОСОБА_1, як працівник підприємства, яке належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади та водночас підприємства, яке має стратегічне значення для економіки і безпеки держави, на підставі пунктів 4, 6 Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров`я України від 04 жовтня 2021 року № 2153, піддягала обов`язковому профілактичному щепленню проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-Cov-2.
12. 17 листопада 2021 року ОСОБА_1 було повідомлено про необхідність надати у строк до 12 год. 00 хв. 06 грудня 2021 року документ, який підтверджує факт проведення профілактичних щеплень проти COVID-19 (в тому числі, документ, що підтверджує отримання однієї дози дводозної вакцини проти COVID-19) або документ встановленої форми про одужання особи від COVID-19 із підтвердженням можливості відтермінування профілактичних щеплень проти COVID-19, або медичний висновок про наявність протипоказань до вакцинації проти COVID-19, виданий закладом охорони здоров`я. Одночасно, ОСОБА_1 було попереджено, що у випадку ненадання вказаних документів з 09 грудня 2021 року вона буде відсторонена від роботи без збереження заробітної плати.
13. Службовою запискою від 07 грудня 2021 року № 21-10-370 начальника служби планування та оперативного управління, на підставі якого був виданий оспорюваний наказ, встановлено, що станом на 06 грудня 2021 року ОСОБА_1 не надала документ, який підтверджує проведення профілактичного щеплення проти COVID-19 або документ встановленої форми про одужання особи від COVID-19 із підтвердженням можливості відтермінування профілактичних щеплень проти COVID-19 або медичний висновок про наявність протипоказань до вакцинації проти COVID-19, виданий закладом охорони здоров`я.
14. З огляду на зазначене суд дійшов висновку, що відсторонення позивачки від роботи здійснено з дотриманням вимог статті 46 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України) та частини другої статті 12 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб".
Основний зміст та мотиви постанови суду апеляційної інстанції
15. Постановою Київського апеляційного суду від 05 квітня 2023 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено. Рішення Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 21 липня 2022 року скасовано, ухвалено нове судове рішення, яким позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано незаконним та скасовано підпункт 1.1 наказу від 08 грудня 2021 року № 11-07/1-1538/п, підписаного генеральним директором ДП "Міжнародний аеропорт "Бориспіль" Дубаревським О. Ю. про відсторонення ОСОБА_1 від роботи з 09 грудня 2021 року без збереження заробітної плати.
Стягнуто з ДП "Міжнародний аеропорт "Бориспіль" на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу в розмірі 92 918,32 грн.
Закрито провадження в частині позовних вимог про зобов`язання поновити умови трудового договору шляхом допущення до роботи та не перешкоджання виконувати трудові обов`язки.
Вирішено питання щодо розподілу судових витрат.
16. Постанова апеляційного суду мотивована тим, що відмовляючи у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в частині визнання незаконним відсторонення від роботи, суд першої інстанції залишив поза увагою, що застосування до позивачки такого заходу як відсторонення від роботи не передбачало жодної індивідуальної оцінки виконуваних нею трудових обов`язків, зокрема об`єктивної необхідності під час їхнього виконання контактувати з іншими людьми. Суд не встановив жодних фактів, які б підтверджували нагальність потреби у відстороненні саме позивачки від роботи. Відповідач не стверджував, що обіймаючи посаду диспетчера відділу планування розкладу служби планування та оперативного управління, позивачка могла спричинити поширення коронавірусної інфекції серед працівників ДП "Міжнародний аеропорт "Бориспіль", відвідувачів аеропорту. ЇЇ відсторонили від роботи, позбавивши на час відсторонення заробітку, лише тому, що вона працювала в ДП "Міжнародного аеропорту "Бориспіль", всі працівники якого підлягали обов`язковому щепленню проти COVID-19 (тоді як для працівників підприємств багатьох інших галузей економіки України таке щеплення було добровільним). На час відсторонення будь-які питання щодо можливості забезпечення виконання позивачем трудових обов`язків дистанційно не обговорювалися. Таке відсторонення не можна вважати пропорційним меті охорони здоров`я населення та самої позивачки.
17. З огляду на допущення ОСОБА_1 до роботи з 01 березня 2022 року, що нею не заперечується, провадження у справі в частині вимог про зобов`язання поновити умови трудового договору шляхом допущення до роботи та не перешкоджання виконувати трудові обов`язки закрито.
Узагальнені доводи касаційної скарги
18. 02 травня 2023 року ДП "Міжнародний аеропорт "Бориспіль" звернулося до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Київського апеляційного суду від 05 квітня 2023 року, справу передати на новий розгляд до апеляційного суду.
19. Підставами касаційного оскарження вказаного судового рішення заявник зазначає те, що суд апеляційної інстанції розглянув справу за відсутності ДП "Міжнародний аеропорт "Бориспіль", належним чином не повідомленого про дату, час і місце судового засідання (пункт 4 частини другої статті 389 ЦПК України).
20. ДП "Міжнародний аеропорт "Бориспіль" у касаційній скарзі посилається на те, що відповідно до матеріалів справи судова повістка-повідомлення направлялася на електронну адресу " ІНФОРМАЦІЯ_1 ". Однак ДП "Міжнародний аеропорт "Бориспіль" взагалі не зазначало цю електронну адресу в жодному з документів, які ним подавалися до суду в цій справі. Зазначена електронна адреса також не реєструвалася в Системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу, а отже не є офіційною електронною адресою ДП "Міжнародний аеропорт "Бориспіль" відповідно до вимог процесуального законодавства України. Єдиною електронною адресою, яку ДП "Міжнародний аеропорт "Бориспіль" зазначало в усіх документах, наданих до суду в цій справі, є адреса електронної пошти ДП "Міжнародний аеропорт "Бориспіль" - "info@kbp.aero".
Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції
21. Ухвалою Верховного Суду від 18 травня 2023 року відкрито касаційне провадження у справі № 359/13177/21.
22. 30 травня 2023 року матеріали цивільної справи № 359/13177/21 надійшли до Верховного Суду.
Відзив на касаційну скаргу учасники справи до суду не подали
Фактичні обставини справи, встановлені судами
23. ОСОБА_1 працює в ДП "Міжнародний аеропорт "Бориспіль" на посаді диспетчера відділу планування розкладу служби планування та оперативного управління.
24. Наказом генерального директора ДП "Міжнародний аеропорт "Бориспіль" від 16 листопада 2021 року № 01-07-59 "Про необхідність виконання вимог про обов`язкове щеплення проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої корона вірусом "SARS-Cov-2"" повідомлено керівникам структурних підрозділів про необхідність у строк до 19 листопада 2021 року довести до відома підпорядкованих працівників, шляхом ознайомлення їх під особистий підпис зі змістом цього наказу вимоги законодавства щодо проведення обов`язкових профілактичних щеплень проти COVID-19 та відсторонення працівників і державних службовців, обов`язковість профілактичних щеплень проти COVID-19 яких визначена переліком та які відмовляються або ухиляються від проведення таких обов`язкових щеплень.
25. 17 листопада 2021 року ОСОБА_1 ознайомлена з наказом від 16 листопада 2021 року № 01-07-59.
26. ОСОБА_1 не надала ДП "Міжнародний аеропорт "Бориспіль" документ щодо медичних протипоказань та застережень до проведення їй профілактичного щеплення проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
27. На підставі наказу генерального директора ДП "Міжнародний аеропорт "Бориспіль" Дубревського О. Ю. від 08 грудня 2021 року № 11-07/1-1538/п ОСОБА_1 відсторонена від роботи без збереження заробітної плати у зв`язку з відсутністю обов`язкового профілактичного щеплення проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-Cov-2, медичного висновку про наявність протипоказань до вакцинації, документу встановленої форми про одужання від COVID-19 із підтвердженням можливості відтермінування профілактичного щеплення проти COVID-19.
28. З 01 березня 2022 року до завершення воєнного стану в Україні зупинено дію наказу Міністерства охорони здоров`я України від 04 жовтня 2021 року № 2153, який слугував підставою для відсторонення працівників ДП "Міжнародний аеропорт "Бориспіль", зокрема й ОСОБА_1 та останню допущено до роботи.