ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 червня 2023 року
м. Київ
cправа № 910/2288/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Мачульського Г. М. - головуючого, Рогач Л. І., Краснова Є. В.
секретар судового засідання Лихошерст І. Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Віолта"
на постанову Північного апеляційного господарського суду від 01.02.2023 (колегія суддів: Іоннікова І. А. - головуючий, Михальська Ю. Б., Тарасенко К. В.) та рішення Господарського суду міста Києва від 27.09.2022 (суддя Шкурдова Л. М.)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Віолта"
до Київської міської ради,
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації),
про внесення змін до договору,
за участю:
позивача: Пасічниченко Д.О. (адвокат)
відповідача: Пилипчук І.І. (самопредставництво)
третьої особи: Сойник О.В. (самопредставництво)
ВСТАНОВИВ:
1 Короткий зміст позовних вимог
1.1 Товариство з обмеженою відповідальністю "Віолта" (далі - Товариство), звернувшись з позовом до Київської міської ради (далі - Рада), просило визнати укладеним між сторонами додатковий договір про внесення змін до договору оренди земельної ділянки (кадастровий номер: 8000000000:62:005:0002) від 01.04.2021 (далі - Договір оренди) у редакції, запропонованій позивачем.
1.2 Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Договір оренди містить низку положень, які прямо суперечать вимогам чинного законодавства.
2 Короткий зміст судових рішень
2.1 Рішенням Господарського суду міста Києва від 27.09.2022, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 01.02.2023, позов задоволено частково: визнано укладеним між Товариством та Радою з моменту набрання рішенням суду у цій справі законної сили додатковий договір про внесення змін до Договору оренди у редакції, відповідно до якого:
виключено пункт 4.13 Договору оренди повністю;
внесено зміни до пункту 8.4 Договору оренди та викладено абзац 5 пункту 8.4 в наступній редакції: "- письмово повідомити орендодавця про відчуження об`єктів (їх частин), що розташовані на земельній ділянці і належать орендарю, протягом десяти днів з моменту вчинення відповідного правочину";
внесено зміни до пункту 11.3 Договору оренди та викладено його в наступній редакції: "...11.3. Договір оренди припиняється в разі: - закінчення строку, на який його було укладено; - викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законодавством України; - поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря; - ліквідації юридичної особи - орендаря; Договір також припиняється в інших випадках, передбачені законом…";
усі інші умови Договору оренди, що не змінені даним додатковим договором про внесення змін, залишаються незмінними та є обов`язковими для виконання сторонами. В задоволенні іншої частини позову відмовлено.
2.2 Суди попередніх інстанцій, відмовляючи у частині задоволення позову, свої рішення мотивували тим, що укладаючи Договір оренди, сторони самостійно і на власний розсуд визначили його умови та прийняли на себе зобов`язання щодо виконання договору; позивач з дати прийняття Радою рішення від 11.12.2008 до 30.03.2021 не оформив користування земельною ділянкою та не уклав з відповідачем відповідний договір оренди, що призвело до неодержання територіальною громадою доходів.
3 Короткий зміст касаційної скарги та позиція інших учасників справи
3.1 У касаційній скарзі позивач просить скасувати вищевказані судові рішення та ухвалити нове, яким позов задовольнити в повному обсязі.
3.2 В обґрунтування касаційної скарги Товариство посилається на те, що оскаржувані судові рішення прийняті з неправильним застосування норм матеріального і порушенням норм процесуального права. Заявник касаційної скарги вважає, що суди не врахували правових висновків щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, які викладено у постановах Верховного Суду.
3.3 Крім того, у касаційній скарзі скаржник зазначає, що у задоволеній частині позовних вимог судові рішення є законними і обґрунтованими.
4 Мотивувальна частина
4.1 Суди встановили, що рішенням Ради від 11.12.2008 № 787/787 було передано позивачу в оренду на 5 років земельну ділянку, площею 0,46 га, для експлуатації та обслуговування нежитлових будівель і споруд магазину на вул. Теодора Драйзера, 1 у Деснянському районі м. Києва.
4.2 На підставі зазначеного рішення відповідача між останнім (орендодавцем) та позивачем (орендарем) 01.04.2021 укладено Договір оренди, за умовами якого орендодавець передав, а орендар прийняв в оренду земельну ділянку (кадастровий номер 8000000000:62:005:0002, площею 0,4593 га, цільове призначення - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі), по вул. Теодора Драйзера, 1 у Деснянському районі м. Києва.
4.3 Відповідно до пункту 11.1 Договору оренди всі зміни та/або доповнення до цього договору вносяться за згодою сторін. Згодою або запереченням орендодавця на зміни та/або доповнення до цього договору є його рішення, прийняте у встановленому законодавством порядку.
4.4 Позивач вважаючи, що спірний Договір оренди містить положення, які прямо суперечать вимогам чинного законодавства, а саме: абзац 2 пункту 4.2, пункти 4.3, 4.4, 4.10, 4.13, 8.4 та 11.3, звернувся до відповідача з листом від 02.11.2021 вих. № 021121-1 про внесення змін до договору, до якого було долучено два примірники додаткових угод з підписами зі сторони позивача.
4.5 Третя особа своїм листом від 03.12.2021 № 05716-32327 повідомила позивача про те, що рішення відповідачем про внесення змін до Договору оренди не приймалось, а тому відсутні підстави для підписання додаткового договору.
4.6 За таких обставин позивач, посилаючись на те, що діями відповідача порушено майнові права та інтереси позивача стосовно володіння та користування належним його нерухомим майном (будівлями та спорудами, розташованими на земельній ділянці) та користування земельною ділянкою, переданою йому в оренду, звернувся з позовом до суду.
4.7 Відповідно до частини 1 статті 300 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.