ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 червня 2023 року
м. Київ
справа № 638/16352/21
провадження № 51-1322 км 23
Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого ОСОБА_1,
суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3,
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_4,
прокурора ОСОБА_5
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу потерпілого ОСОБА_6 на ухвалу Дзержинського районного суду м. Харкова від 24 листопада 2022 року про закриття кримінального провадження, внесеного 09 жовтня 2014 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12014220480005384, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.125 КК України, та ухвалу Харківського апеляційного суду від 16 лютого 2023 року.
Зміст судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини
Ухвалою Дзержинського районного суду м. Харкова від 24 листопада 2022 року кримінальне провадження, внесене 09 жовтня 2014 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12014220480005384 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.125 КК України, закрито у зв`язку з не встановленням особи, яка вчинила кримінальне правопорушення та закінчення строків давності притягнення до кримінальної відповідальності на підставі п.3-1 ч.1 ст.284 КПК України.
Ухвалою Харківського апеляційного суду від 16 лютого 2023 року ухвалу суду першої інстанції залишено без зміни.
Вимоги касаційної скарги і узагальненні доводи особи, яка її подала
У касаційній скарзі потерпілий ОСОБА_6 просить скасувати судові рішення і призначити новий розгляд у суді першої інстанції у зв`язку з істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону.
Вважає, що судовий розгляд проведено неповно, оскільки судом першої інстанції при розгляді клопотання прокурора про закриття кримінального провадження не було встановлено, чи вживав слідчий всіх передбаченим законом заходів для всебічного, повного та об`єктивного дослідження обставин, зазначених в заяві про вчинення кримінального правопорушення, а також обставин, встановлених в кримінальному провадженні, які давали підстави для закриття провадження відповідно до вимог ст. 284 КПК України.
Також зазначає, що в порушення вимог кримінального процесуального закону місцевим та апеляційним судом його не було повідомлено про розгляд вказаного клопотання, чим були порушені його процесуальні права як потерпілого у кримінальному провадженні.
Позиції учасників судового провадження
Прокурор підтримала подану скаргу, просила її задовольнити.
Інші учасники були повідомлені про дату, час і місце касаційного розгляду, однак у судове засідання не з`явилися, повідомлень про поважність причин неприбуття та клопотань про відкладення розгляду провадження не надходило.
Мотиви Суду
Згідно з положеннями ст. 433 КПК України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги. Суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин і не має права досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в оскарженому судовому рішенні, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
За правилами ст. 438 КПК України підставами для скасування або зміни судових рішень при розгляді справи в суді касаційної інстанції є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність, невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення та особі засудженого.
Отже, касаційний суд не перевіряє судових рішень у частині неповноти судового розгляду, як про це ставить питання потерпілий в касаційній скарзі.
Виходячи з положень ч. 1 ст. 412 КПК України істотними порушеннями вимог кримінального процесуального закону є такі порушення вимог цього Кодексу, які перешкодили чи могли перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення.
Доводи касаційної скарги потерпілого щодо неповідомлення про дату, час та місце судового засідання в судах першої та апеляційної інстанцій є обґрунтованими.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 55 КПК України права і обов`язки потерпілого виникають в особи з моменту подання заяви про вчинення щодо неї кримінального правопорушення або заяви про залучення її до провадження як потерпілого.
Згідно з ч. 3 ст. 56 КПК України під час судового провадження в будь-якій інстанції потерпілий має права, зокрема бути завчасно поінформованим про час та місце судового розгляду, брати участь у судовому провадженні.