1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Постанова

Іменем України

05 червня 2023 року

м. Київ

справа № 368/1297/20

провадження № 61-540св23

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду: Сакари Н. Ю. (суддя-доповідач), Білоконь О. В., Осіяна О. М.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 в своїх інтересах та в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4,

відповідачі: Стайківська сільська рада в особі Ржищівської міської ради, Міністерство енергетики України,

треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, - акціонерне товариство "Укртрансгаз", товариство з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України",

розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1, який діє в своїх інтересах та в інтересах ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 на постанову Київського апеляційного суду від 12 грудня 2022 рокуу складі колегії суддів: Поліщук Н. В., Андрієнко А. М., Соколової В. В.,

ВСТАНОВИВ:

1. Описова частина

Короткий зміст позовної заяви

У грудні 2020 року ОСОБА_1 в своїх інтересах та в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 звернулися до суду з позовом до Стайківської сільської ради про визнання права власності на нерухоме майно за набувальною давністю.

Позовна заява мотивована тим, що він з 2000 року проживає у житловому будинку у АДРЕСА_1 . У вказаний будинок позивач заселений як у службове приміщення на підставі ордеру №01 від 26 жовтня 2000 року, який виданий Стайківською сільською радою.

Разом з позивачем у будинок також вселилися члени його сім`ї

ОСОБА_3 та ОСОБА_4 . Також з моменту народження дочка ОСОБА_2 проживала у вказаному будинку.

Рішенням Стайківської сільської ради №07 від 14 квітня 2017 року надано згоду на безоплатне прийняття до комунальної власності Стайківської сільської ради житловий будинок, що розташований за адресою АДРЕСА_2 .

Рішенням Стайківської сільської ради №06 від 03 травня 2018 року житловий будинок, що розташований за адресою АДРЕСА_2, виключений з числа службових.

Однак, до комунальної власності Стайківської сільської ради житловий будинок переданий не був, у зв`язку з чим позивачі не змогли скористатись своїм правом на приватизацію та приватизувати житловий будинок згідно рішення Стайківської сільської ради №04 від 05 лютого 2019 року.

На даний час позивачі не можуть отримати у власність житловий будинок шляхом безкоштовної приватизації, оскільки житловий будинок не переданий до комунальної власності Стайківської сільської ради.

Позивачі продовжують проживати у вказаному будинку, добросовісно та безперервно володіють та відкрито користуються цим нерухомим майном, доглядають за будинком та утримують його. Позивач ОСОБА_1 сплачує комунальні платежі за будинок, постійно робить в ньому поточний та капітальний ремонт, здійснив добудову господарських споруд.

Вказують, що неодноразово звертались до Стайківської сільської ради, інших органів та організацій з метою вирішення питання про передачу позивачам у власність будинку, яким вони користуються, проте у Стайкінській сільській раді повідомляли, що житловий будинок не знаходиться на балансі сільської ради.

З огляду на вказане просять суд:

- визнати ОСОБА_1 добросовісним володільцем житлового будинку та визнати за ним право власності на 1/4 частину житлового будинку (загальною площею 96,9 кв. м, житловою площею 50,6 кв. м, допоміжною площею 46,3 кв. м) та господарські будівлі і споруди (альтанка під літ. Б, сарай під літ. В, погріб під будівлею сараю під В, гараж під літ. В1, вбиральня під літ. Г, 1/2 колодязя під літ. L, огорожа під літ. h, ворота під літ. h1, хвіртка під літ. h2, ганок під літ. N), що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 за набувальною давністю;

- визнати ОСОБА_2 добросовісним володільцем житлового будинку та визнати за нею право власності на 1/4 частину житлового будинку (загальною площею 96,9 кв. м, житловою площею 50,6 кв. м, допоміжною площею 46,3 кв. м) та господарські будівлі і споруди (альтанка під літ. Б, сарай під літ. В, погріб під будівлею сараю під В, гараж під літ. В1, вбиральня під літ. Г, 1/2 колодязя під літ. L, огорожа під літ. h, ворота під літ. h1, хвіртка під літ. h2, ганок під літ. N) що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 за набувальною давністю;

- визнати ОСОБА_3 добросовісним володільцем житлового будинку та визнати за нею право власності на 1/4 частину житлового будинку (загальною площею 96,9 кв. м, житловою площею 50,6 кв. м, допоміжною площею 46,3 кв. м) та господарські будівлі і споруди (альтанка під літ. Б, сарай під літ. В, погріб під будівлею сараю під В, гараж під літ. В1, вбиральня під літ. Г, 1/2 колодязя під літ. L, огорожа під літ. h, ворота під літ. h1, хвіртка під літ. h2, ганок під літ. N), що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 за набувальною давністю;

- визнати ОСОБА_4 добросовісним володільцем житлового будинку та визнати за нею право власності на 1/4 частину житлового будинку (загальною площею 96,9 кв. м, житловою площею 50,6 кв. м, допоміжною площею 46,3 кв. м) та господарські будівлі і споруди (альтанка під літ. Б, сарай під літ. В, погріб під будівлею сараю під В, гараж під літ. В1, вбиральня під літ. Г, 1/2 колодязя під літ. L, огорожа під літ. h, ворота під літ. h1, хвіртка під літ. h2, ганок під літ. N), що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 за набувальною давністю.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Рішенням Кагарлицького районного суду Київської області від 20 червня

2022 року у складі судді Іванюти Т. Є. позовні вимоги задоволено повністю.

Визнано ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 добросовісними володільцями житлового будинку АДРЕСА_1 .

Визнано за ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, право власності за кожним на частину житлового будинку (загального площею 96,9 кв. м, житловою площею 50,6 кв. м, допоміжною площею 46,3 кв. м) з господарськими будівлями та спорудами (альтанка під літ.Б, сарай під літ.В, погріб під будівлею сараю під літ.В, гараж під літ. в1, вбиральня під літ.Г,, колодязя під літ. L, ворота під літ. h1, огорожа під літ. h, хвіртка під літ.h2, ганок під літ. N), що розташований за адресою: АДРЕСА_1 за набувальною давністю.

Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що оскільки позивачі протягом більше десяти років відкрито, безперервно володіють будинком, за ними може бути визнано право власності на будинок за набувальною давністю згідно з частиною першою статті 344 Цивільного кодексу України. Окрім цього, право позивачів на визнання права власності на житловий будинок виникло до 16 липня 2020 року, а саме у 2010 році. Відповідачами та третіми особами не доведено належність спірного будинку державі

до 16 липня 2020 року.

Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції

Постановою Київського апеляційного суду від 12 грудня 2022 року апеляційну скаргу Міністерства енергетики України задоволено.

Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" задоволено.

Рішення Кагарлицького районного суду Київської області від 20 червня

2022 року скасовано.

Ухвалено нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи у позові, апеляційний суд виходив з того, що власником спірного будинку є держава Україна, будинок уповноваженим органом управління Міністерством фінансів України переданий ТОВ "Оператор ГТС України" на праві господарського відання згідно договору №13010-05/197 від 21 листопада 2019 року. Позивач ОСОБА_1 разом із членами сім`ї вселився у спірний будинок як у службове приміщення на підставі ордеру, житлове приміщення надано у зв`язку із виконання трудових обов`язків на посаді оператора ГРС "Стайки", що виключає можливість застосування до цих правовідносин статті 344 ЦК України.

Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції

У січні 2023 року до Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду надійшла касаційна скарга ОСОБА_1, який діє в своїх інтересах та в інтересах ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 на постанову Київського апеляційного суду від 12 грудня 2022 року.

Ухвалою Верховного Суду від 10 лютого 2023 року відкрито касаційне провадження у справі, витребувано цивільну справу і надано строк для подання відзиву на касаційну скаргу.

Аргументи учасників справи

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

У касаційній скарзі ОСОБА_1, який діє в своїх інтересах та в інтересах ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просять скасувати постанову апеляційного суду та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Підставою касаційного оскарження заявники зазначають порушення норм процесуального права, а саме застосування норм права без урахування висновку щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду від 27 липня 2022 року у справі

№ 642/2541/19, провадження № 61-15883св21 (пункт 1 частини другої статті 389 ЦПК України).

Касаційна скарга мотивована тим, що право позивачів на отримання у власність спірного житлового будинку за набувальною давністю у відповідності до частини четвертої статті 344 ЦК України виникло з 01 січня 2011 року. Станом на вказану дату в матеріалах справи відсутні будь-які докази того, що воно належало державі чи перебувало у користуванні ТОВ "Оператор ГТС України", а тому станом на час виникнення у позивачів права на визнання за ними права власності за набувальною давністю вказане майно нікому не належало, тобто не мало власника.

Відповідно до інформації з Державного реєстру прав на нерухоме майно (витяг від 23 липня 2020 року), право державної власності на спірне майно було зареєстровано 16 липня 2020 року на підставі акту прийому-передачі нерухомого майна від 01 січня 2020 року та Розпорядження Кабінету Міністрів України № 1087-р від 15 листопада 2019 року. Тобто, згідно з наявними в матеріалах справи даними, право державної власності виникло тільки 16 липня 2020 року, тому жодних перешкод для визнання за позивачами права власності на спірне майно за набувальною давністю немає.

Апеляційним судом не було надано належної оцінки доказам у справі та не враховано, що іншими учасниками справи не доведено факту перебування спірного майна у державній власності до 2020 року.

Вважає, що позивачами було доведено всі обставини, необхідні для визнання права власності за набувальною давністю, натомість відповідачі та треті особи цього не спростували, а тому суд першої інстанції дійшов законного й обґрунтованого висновку щодо задоволення позову.

Доводи осіб, які подали відзиви на касаційну скаргу

У березні 2023 року до Верховного Суду надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому ТОВ "Оператор ГТС України" просив касаційну скаргу залишити без задоволення, а постанову апеляційного суду - без змін, посилаючись на те, що позивачу було відомо, хто є власником даного нерухомого майна, що виключає обставини добросовісного володіння спірним нерухомим майном; позивач проживає в даному будинку за волею власника такого майна; сам по собі факт проживання позивача у спірній будівлі, утримання її в належному стані та здійснення оплати за житлово-комунальні послуги не є підставою для виникнення у неї права власності за набувальною давністю. Зазначене повністю спростовує доводи позивача щодо набуття спірного майна у власність за набувальною давністю.

Також у березні 2023 року до Верховного Суду надійшов відзив АТ "Укртрансгаз" на касаційну скаргу, в якому останній зазначає, що апеляційний суд належним чином дослідив усі обставини справи та ухвалив законне рішення про відмову в задоволенні позову. Спірне майно увесь час належало Державі і лише з моменту передачі державного майна у господарське відання ТОВ "Оператор газотранспортної системи" таке господарське відання підлягало реєстрації, що і було відображено в Державному реєстрі прав на нерухоме майно. Позивачем не доведено усіх необхідних обставин у їх сукупності, зазначених у частині першій статті

344 ЦК України для набуття майна за набувальною давністю.

Фактичні обставини справи, встановлені судами

Судами попередніх інстанцій встановлено, що рішенням Золотоніського лінійного виробничого управління магістральних газопроводів від 16 травня 2000 року вирішено надати ОСОБА_1 службову 4-кімнатну квартиру АДРЕСА_3 . Надано дозвіл на прописку громадянина ОСОБА_1, його дружини ОСОБА_5 та його сина ОСОБА_4 на житлову площу наданого службового приміщення АДРЕСА_3 . На підставі вимог Цивільного, Житлового Кодексу України та положення про порядок надання службових жилих приміщень, зобов`язано ОСОБА_1 укласти із Золотоніським ЛВУМГ договір найму наданого службового житлового приміщення.

З даних ордеру №01 від 26 жовтня 2000 року убачається, що громадянину ОСОБА_1 з сім`єю з трьох чоловік видано ордер на право зайняття службового приміщення у квартирі АДРЕСА_3 . Дані про особу на ім`я якої видано ордер - Золотоніське ЛВУМГ, оператор ГРС "Стайки".

З довідки № 246 від 19 березня 2019 року, виданої Стайківською сільською радою, убачається, що згідно уточненої нумерації житлових будинків по АДРЕСА_2 адресу будинку, який перебуває у користуванні гр. ОСОБА_1, правильно слід уважати АДРЕСА_1 .

Позивачі зареєстровані та проживають в АДРЕСА_1

з 01 грудня 2000 року, ОСОБА_2 - з 15 травня 2019 року.

Рішенням Стайківської сільської ради від 03 травня 2018 року №06 житловий будинок, що розташований за адресою АДРЕСА_2, виключено з числа службових.

Рішенням Стайківської сільської ради від 14 квітня 2017 року №07, з урахуванням рішення від 27 липня 2017 року №02 про внесення змін, надано згоду на безоплатне прийняття до комунальної власності Стайківської сільської ради житлового будинку (інвентарний номер №90833, державний інвентарний номер №27160070531001100506), який розташований по АДРЕСА_2, загальною площею 187,7 кв. м з усіма його спорудами та будівлями.

Рішенням Стайківської сільської ради від 05 лютого 2019 року №04 за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 про передачу житлового будинку АДРЕСА_1, який перебуває у його користуванні, вирішено заяву ОСОБА_1 задовольнити та передати житловий будинок АДРЕСА_1, що перебуває у його користуванні та належить до комунальної власності Стайківської сільської ради в приватну спільну часткову власність членам його сім`ї.

З даних листа філії Управління магістральних газопроводів "Черкаситрансгаз" АТ "Укртрансгаз", адресованого начальнику Золотоніського ЛВУМГ Ковалю В. М., убачається, що оскільки статутною діяльністю AT "Укртрансгаз" не передбачено створення в Товаристві приватизаційного органу, з метою вирішення питань приватизації житла, що використовується працівниками, філія УМГ "Черкаситрансгаз" пропонує особам, які проживають у будинку по АДРЕСА_2, звернутися до приватизаційного органу, що створений в органах місцевого самоврядування за місцем реєстрації майна, а у випадках відмов останнього у приватизації, здійснити її в судовому порядку.

Листом Департаменту корпоративних та майнових відносин Міністерства енергетики та вугільної промисловості повідомлено ОСОБА_1 про те, що організаційні та правові відносини, що стосуються передачі об`єктів права державної власності у комунальну власність, регулюються Законом України "Про передачу об`єктів права державної та комунальної власності". Рішення органу управління про безоплатну передачу державного майна у комунальну власність приймається на підставі згоди органів місцевого самоврядування про прийняття державного майна до комунальної власності та відповідних документів. Для розгляду питання безоплатної передачі житла у комунальну власність AT "Укртрансгаз" має надати Міністерству документи, визначені Законом, які будуть розглянуті у встановленому законодавством порядку.

З витягу з Єдиного реєстру об`єктів державної власності щодо державного майна (додаток 9 до листа ФДМУ від 31 жовтня 2016 року №10-15-20794) встановлено, що балансоутримувачем державного майна, а саме: будинку АДРЕСА_2, є ПАТ "Укртрансгаз".

З відомостей за результатами інвентаризації майна, що перебуває в державній власності та використовується у процесі провадження діяльності з транспортування природного газу магістральними трубопроводами (звіт за формою 2-б(к) "Відомості про державне майно, що не увійшло до статутного фонду господарської організації" автоматизованої системи фонду Державного майна України АС "Юридичні особи" убачається, що житловий будинок (сарай Б, В; гараж - б, в, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 (реєстровий номер 27160070531001100506) знаходиться на балансі ПАТ "Укртрансгаз".

01 січня 2020 року між АТ "Укртрансгаз" та ТОВ "Оператор ГТС України" укладено акт приймання - передачі, відповідно до якого ТОВ "Оператор ГТС України" передано державне майно, що використовується у процесі провадження діяльності з транспортування природного газу магістральними трубопроводами (об`єкт передачі), в тому числі житловий будинок, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 (державний інвентарний номер - 27160070531001100506).

Згідно з Витягів № 217417322 та №217419098 від 23 липня 2020 року з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, власником будинку є держава Україна в особі уповноваженого органу управління - Міністерство фінансів України, користувач - ТОВ "Оператор ГТС України", правовий режим майна - право господарського відання, додаткові відомості - строк на який передається майно, становить 15 років.

Спірний будинок переданий ТОВ "Оператора ГТС України" на праві господарського відання відповідно до даних договору № 13010-05/197 про передачу на праві господарського відання державного майна, що перебуває в державній власності та використовується у процесі провадження діяльності з транспортування природного газу магістральними трубопроводами від 21 листопада 2019 року, укладеного між Міністерством Фінансів України (Уповноважений орган) та ТОВ "Оператор ГТС України" (користувач).


................
Перейти до повного тексту