ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 червня 2023 року
м. Київ
справа № 640/11126/19
адміністративне провадження № К/9901/26871/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду (далі - Суд):
cудді-доповідача - Радишевської О. Р.,
суддів - Кашпур О. В., Мацедонської В.Е.
розглянув як суд касаційної інстанції в попередньому судовому засіданні справу №640/11126/19
за позовом ОСОБА_1 до Генеральної прокуратури України про визнання протиправними дій, зобов`язати вчинити дії, провадження у якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 січня 2020 року, ухвалене у складі: головуючого судді Шулежка В.П., і постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 15 вересня 2020 року, ухвалену у складі: головуючого судді Черпіцької Л.Т. суддів Глущенко Я.Б. Собківа Я.М.,
УСТАНОВИВ:
І. Суть спору
1. ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до суду з позовом до Генеральної прокуратури України (далі - відповідач) з вимогами: визнати протиправним і скасувати наказ Генеральної прокуратури України від 13.05.2019 № 337-вк; зобов`язати Генеральну прокуратуру України поновити ОСОБА_1 на посаді начальника Управління представництва інтересів держави у воєнній сфері Головної військової прокуратури.
2. На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що, переміщуючи його по службі на нову посаду оскаржуваним наказом, відповідач керувався вимогами Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008. Позивач доводить, що вказане Положення не регулює відносини, пов`язані з переміщенням військових прокурорів.
ІІ. Установлені судами фактичні обставини справи
3. Наказом Міністерства оборони України від 27.03.2015 №203 вирішено укласти контракт із ОСОБА_1 про проходження військової служби у Збройних Силах України строком на 5 років, його прийнято на військову службу та відряджено до Генеральної прокуратури України із залишенням на військовій службі.
4. Наказом Генеральної прокуратури України від 16.04.2015 №90-вк ОСОБА_1 зараховано до списків особового складу Головної військової прокуратури Генеральної прокуратури України та призначено на посаду заступника начальника Управління представництва інтересів громадянина або держави в суді, протидії корупції у воєнній сфері Головної військової прокуратури Генеральної прокуратури України.
5. Наказом Генеральної прокуратури України від 16.07.2015 №55-шц затверджено структуру Генеральної прокуратури України, до якої включено Управління представництва інтересів громадянина або держави, протидії корупції у воєнній сфері у складі Головної військової прокуратури.
6. Наказом Генеральної прокуратури України від 21.07.2015 №267-вк ОСОБА_1 призначено на посаду начальника Управління представництв інтересів громадянина або держави, протидії корупції у воєнній сфері Головної військової прокуратури Генеральної прокуратури України.
7. Наказом Генеральної прокуратури України від 11.09.2018 №31-шц Управління представництва інтересів громадянина або держави, протидії корупції у воєнній сфері у структурі та штатному розписі Головної військової прокуратури перейменовано в Управління представництва інтересів держави, протидії корупції у воєнній сфері.
8. Наказом Генеральної прокуратури України від 13.05.2019 №337-вк ОСОБА_1 призначено на посаду начальника Управління процесуального керівництва Головної військової прокуратури Генеральної прокуратури України, увільнивши з посади начальника Управління представництв інтересів держави, протидії корупції у воєнній сфері Головної військової прокуратури.
9. Наказом Генеральної прокуратури України від 21.06.2019 №30-шц у структурі та штатному розписі Головної військової прокуратури ліквідовано: Управління процесуального керівництва, Управління з розслідування злочинів проти основ національної безпеки України, миру безпеки людства та міжнародного правопорядку та утворено Управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях.
10. Не погоджуючись з переміщення по службі, відповідно до наказу Генеральної прокуратури України від 13.05.2019 №337-вк, позивач звернувся до суду.
ІІІ. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їхнього ухвалення
11. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 січня 2020 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 15 вересня 2020 року, у задоволенні позову відмовлено.
12. Відмовляючи в задоволенні позову, суди попередніх інстанцій виходили з того, що військовими прокурорами призначаються громадяни з числа офіцерів, які проходять військову службу у порядку, встановленому Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженим Указом Президента України від 10.12.2008 №1153/2008.
13. Водночас, відповідно до вимог вказаного Положення, переміщення військовослужбовців на нове місце військової служби у зв`язку зі скороченням штатів, проведенням організаційних заходів, для більш доцільного використання на службі здійснюється без згоди військовослужбовця, крім окремих винятків, яких у спірних правовідносинах не існувало.
IV. Провадження в суді касаційної інстанції
14. 19 жовтня 2020 року від ОСОБА_1 надійшла касаційна скарга на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 січня 2020 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 15 вересня 2020 року, у якій позивач вимагає їх скасувати й ухвалити нове, яким позов задовольнити.
15. За наслідками автоматизованого розподілу касаційну скаргу передано на розгляд колегії у складі: головуючого судді Радишевської О.Р., суддів Кашпур О.В., Уханенка С.А.
16. Ухвалою Суду від 11.11.2020 відкрито касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою.
17. Відповідно до доводів позивача, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, у подібних правовідносинах відсутній висновок Верховного Суду щодо застосування статей 15, 16, 38, 41 Закону України "Про прокуратуру" у разі переміщення по службі військовослужбовців, відряджених для проходження служби в органи прокуратури.
18. Позивач наполягає на тому, що з огляду на його статус прокурора, в частині підстав та порядку його переміщення по службі в Головній військовій прокуратурі Генеральної прокуратури України, застосуванню підлягають відповідні положення Закону України "Про прокуратуру", за змістом яких умовою переведення прокурора на іншу посаду є його згода, на відміну від норм Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 №1153/2008, які одержання такої згоди не передбачають.
19. Відповідач правом подати відзив на касаційну скаргу не скористався.
20. У зв`язку з відпусткою судді Уханенка С.А. проведено повторний автоматизований розподіл справи №640/11126/19.
21. За наслідками повторного автоматизованого розподілу касаційну передано на розгляд колегії у складі: головуючого судді Радишевської О.Р., суддів Кашпур О.В., Мацедонської В.Е.
V. Джерела права та акти їхнього застосування
22. Правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів визначено в Законі України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII (далі - Закон №1697-VII).
23. Відповідно до частини першої, другої статті 7 Закону №1697-VII систему прокуратури України становлять: 1) Генеральна прокуратура України; 2) регіональні прокуратури; 3) місцеві прокуратури; 4) військові прокуратури; 5) Спеціалізована антикорупційна прокуратура.
24. До військових прокуратур належать Головна військова прокуратура (на правах структурного підрозділу Генеральної прокуратури України), військові прокуратури регіонів (на правах регіональних), військові прокуратури гарнізонів та інші військові прокуратури (на правах місцевих), перелік яких визначається в Додатку до цього Закону.
25. Утворення, реорганізація та ліквідація військових прокуратур, визначення їх статусу, компетенції, структури і штатів здійснюються Генеральним прокурором.
26. Згідно з частиною четвертою статті 8 Закону №1697-VII у Генеральній прокуратурі України утворюється (на правах самостійного структурного підрозділу) Головна військова прокуратура, яку очолює заступник Генерального прокурора - Головний військовий прокурор. На нього наказом Генерального прокурора може також покладатися виконання інших службових обов`язків.
27. Частиною четвертою статті 27 Закону №1697-VII передбачено, що військовими прокурорами призначаються громадяни з числа офіцерів, які проходять військову службу або перебувають у запасі і мають вищу юридичну освіту, за умови укладення ними контракту про проходження служби осіб офіцерського складу у військовій прокуратурі.
28. Порядок проходження військової служби громадянами України у військовій прокуратурі визначається відповідним положенням, яке затверджується Президентом України.
29. Військовослужбовці військової прокуратури у своїй діяльності керуються Законом України "Про прокуратуру" і проходять військову службу відповідно до Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" та інших законодавчих актів України, якими встановлено правові та соціальні гарантії, пенсійне, медичне та інші види забезпечення, передбачені законодавством для осіб офіцерського складу Збройних Сил України.
30. Посади військових прокурорів та відповідні їм військові звання включаються в переліки військових посад.
31. Згідно з частиною першою статті 51 Закону №1697-VII військовослужбовці військової прокуратури можуть бути звільнені з військової служби відповідно до законодавства, що регулює порядок її проходження, а також у зв`язку з переведенням на інші посади в органи прокуратури України або за власним бажанням.
32. Загальні засади проходження в Україні військової служби встановлено Законом України "Про військовий обов`язок і військову службу" від 25 березня 1992 року №2232-XII (далі - Закон №2232-XII).
33. Відповідно до частини першої статті 6 Закону №2232-XII військові посади (штатні посади, що підлягають заміщенню військовослужбовцями) і відповідні їм військові звання передбачаються у штатах (штатних розписах) військових частин, кораблів, органів військового управління, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів.
34. Згідно з частиною сьомою статті 6 Закону №2232-XII порядок призначення на військові посади встановлюється Конституцією України, законами України, положеннями про проходження військової служби, про проходження громадянами України служби у військовому резерві.
35. Частиною десятою статті 6 Закону №2232-XII передбачено, що військовослужбовці Збройних Сил України та інших військових формувань можуть бути відряджені до державних органів, підприємств, установ, організацій, а також державних та комунальних навчальних закладів для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі. Перелік посад, що заміщуються військовослужбовцями у таких державних органах, на підприємствах, в установах, організаціях, а також державних та комунальних навчальних закладах, затверджується Президентом України.