ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 червня 2023 року
м. Київ
Справа № 675/870/21
Провадження № 51 - 1646 км 23
Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого ОСОБА_1,
суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3,
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_4,
прокурора ОСОБА_5,
та в режимі відеоконференції:
засудженого ОСОБА_6,
його захисника адвоката ОСОБА_7,
розглянув у відкритому судовому засіданні кримінальне провадження, внесене в Єдиний реєстр досудових розслідувань за № 12021244000000262 від 11 травня 2021 року, щодо
ОСОБА_6,
ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Ізяслав Хмельницької області, громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1, раніше неодноразово судимого, останній раз за вироком Ізяславського районного суду Хмельницької області від 01 червня 2020 року за ст. 190 ч. 2, ст. 70 ч. 4, ст. 75 КК України до 5 років позбавлення волі з іспитовим строком на 3 роки,
за ст. 186 ч. 2 КК України,
за касаційною скаргою захисника засудженого ОСОБА_6 - адвоката ОСОБА_7 на вирок Ізяславського районного суду Хмельницької області від 23 серпня 2022 року та ухвалу Хмельницького апеляційного суду від 05 грудня 2022 року щодо ОСОБА_6 .
Зміст оскаржуваних судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини
Вироком Ізяславського районного суду Хмельницької області від 23 серпня 2022 року ОСОБА_6 засуджено за ст. 186 ч. 2 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років.
На підставі ст. 71 ч. 1 КК України до призначеного покарання частково приєднано невідбуту частину покарання за вироком Ізяславського районного суду Хмельницької області від 01 червня 2020 року та остаточно призначено ОСОБА_6 покарання у виді позбавлення волі на строк 7 років.
До набрання вироком законної сили ОСОБА_6 залишено запобіжний захід у виді тримання під вартою.
Строк відбуття покарання ОСОБА_6 вказано рахувати з 23 серпня 2022 року, зарахувавши в цей строк час тримання під вартою з 26 травня 2021 року по 22 серпня 2022 року включно відповідно до ст. 72 ч. 5 КК України з розрахунку один день попереднього ув`язнення за один день позбавлення волі.
Скасовано арешт, накладений ухвалою слідчого судді Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 13 травня 2021 року на пластиковий кейс із маркуванням "Енергомаш" червоного кольору, всередині якого наявний акумуляторний дриль - шурупокрут марки "Енергомаш" моделі "ДШ-3112 ЛБ" червоно-чорного кольору, зарядний пристрій до нього чорного кольору, акумуляторна батарея, інструкція із використання та гарантійний талон, металева викрутка та кусачки, які належать потерпілому ОСОБА_8 .
Прийнято рішення щодо речових доказів у справі.
Стягнуто з ОСОБА_6 на користь держави 1 372 грн 96 коп. судових витрат за проведення судової товарознавчої експертизи.
Вироком суду ОСОБА_6 визнано винуватим і засуджено за вчинення кримінального правопорушення за наступних обставин.
09 травня 2021 року близько 07 год. 00 хв. ОСОБА_6, перебуваючи на території будинковолодіння, розташованого в АДРЕСА_2, керуючись корисливим мотивом, направленим на викрадення чужого майна, шляхом вільного доступу, повторно, відкрито викрав належний ОСОБА_8 електричний дриль - шурупокрут марки "Енергомаш" моделі "ДШ-3112 ЛБ" вартістю 1265 грн 40 коп, металеву викрутку чорно-помаранчевого кольору вартістю 40 грн 00 коп, кусачки марки "Berg" чорно-зеленого кольору вартістю 53 грн 33 коп, які знаходилися у господарському приміщенні, розташованому на території вказаного будинковолодіння, чим спричинив матеріальну шкоду ОСОБА_8 на загальну суму 1 358 грн 73 коп.
Ухвалою Хмельницького апеляційного суду від 05 грудня 2022 року вирок Ізяславського районного суду Хмельницької області від 23 серпня 2022 року щодо ОСОБА_6 залишено без зміни, а апеляційні скарги обвинуваченого ОСОБА_6 та захисника ОСОБА_7 - без задоволення.
Вимоги касаційної скарги та узагальнені доводи особи, яка її подала
У касаційній скарзі захисник просить змінити вирок та ухвалу щодо ОСОБА_6, перекваліфікувати його дії зі ст. 186 ч. 2 КК України на ст. 185 ч. 2 КК України та зменшити термін його покарання. Вважає, що судами обох інстанцій допущено неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність та істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, внаслідок чого дії ОСОБА_6 помилково були кваліфіковані за ст. 186 ч. 2 КК України. Не погоджується зі встановленими судами фактичними обставинами кримінального провадження та заперечує, що викрадення майна потерпілого ОСОБА_8 було відкритим. Обґрунтовує свою позицію тим, що надані свідком ОСОБА_9 показання в суді, якими він підтвердив обставини відкритого викрадення майна ОСОБА_6, документально не підтверджуються об`єктивною інформацією з телекомунікаційних мереж. Також вказує на допущене апеляційним судом порушення вимог ст. 404 ч. 3 КПК України, оскільки за клопотанням сторони захисту не було повторно допитано свідка ОСОБА_9 та потерпілого ОСОБА_8 .
Заперечень на касаційну скаргу захисника від учасників судового провадження не надходило.
Позиції учасників судового провадження
Засуджений та захисник в судовому засіданні вважали касаційну скаргу обґрунтованою і просили її задовольнити.
Прокурор в судовому засіданні вважав касаційну скаргу захисника необґрунтованою і просив залишити її без задоволення.
Мотиви Суду
Заслухавши суддю-доповідача, доводи учасників судового провадження, перевіривши матеріали кримінального провадження та обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла до наступних висновків.
Згідно зі ст. 433 КПК України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин і не має права досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в оскарженому судовому рішенні, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу. Суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.
Відповідно до ст. 370 КПК України судове рішення повинно бути ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених цим Кодексом, на підставі об`єктивно з`ясованих обставин, які підтверджені доказами, дослідженими під час судового розгляду та оціненими судом відповідно до ст. 94 цього Кодексу, та в якому наведені належні і достатні мотиви та підстави його ухвалення.
Обставини щодо неповноти судового розгляду, невідповідності висновків суду, викладених у судовому рішенні, фактичним обставинам кримінального провадження, визначення яких дано у статтях 410 та 411 КПК України та на які є посилання в касаційній скарзі захисника, не є відповідно до вимог ст. 438 ч. 1 КПК України предметом дослідження та перевірки касаційним судом.
Відповідно до ст. 94 КПК України оцінка доказів є компетенцією суду, який ухвалив вирок. Касаційний суд при перевірці матеріалів кримінального провадження встановив, що суди дотримались вимог зазначеного закону.
Чинний КК України визначає крадіжку як таємне викрадення чужого майна. Натомість грабіж відповідно до ст. 186 зазначеного Кодексу - це відкрите викрадення чужого майна. Тобто ці склади злочинів відрізняються за способом їх вчинення.
Крадіжка (таємне викрадення чужого майна) - це викрадення, здійснюючи яке, винна особа вважає, що робить це непомітно для потерпілого чи інших осіб.
Грабіж - це відкрите викрадення чужого майна у присутності потерпілого або інших осіб, які усвідомлюють протиправний характер дій винної особи, котра у свою чергу усвідомлює, що її дії помічені й оцінюються як викрадення.
Розрізняючи крадіжку та грабіж, слід виходити зі спрямованості умислу винної особи та даних про те, чи усвідомлював потерпілий або інша особа характер вчинюваних винною особою дій.
Висновок суду першої інстанції про доведеність винуватості ОСОБА_6 у вчиненні відкритого викрадення чужого майна (грабежу), вчиненого повторно, тобто кримінального правопорушення, передбаченого ст. 186 ч. 2 КК України, відповідає встановленим обставинам та підтверджується безпосередньо дослідженими і оціненими доказами.
На підтвердження винуватості ОСОБА_6 та наявності у нього умислу на вчинення вказаного кримінального правопорушення суд першої інстанції у вироку обґрунтовано послався на показання потерпілого ОСОБА_8, який повідомив суду обставини, за яких ОСОБА_6 викрав у нього майно. При цьому потерпілий зазначив, що саме свідок ОСОБА_9 повідомив йому цю інформацію та який став безпосереднім свідком викрадення майна ОСОБА_6 . Свідок ОСОБА_9 підтвердив повідомлені потерпілим обставини та надав суду пояснення про те, за яких обставин він став свідком викрадення майна ОСОБА_6 . Зокрема свідок ОСОБА_9 повідомив, що він разом із ОСОБА_6 та ОСОБА_8 у майстерні, розташованій на території господарства останнього, вживали спиртні напої. Після чого потерпілий ОСОБА_8 поїхав на автомобілі по своїх справах. У подальшому ОСОБА_6 пішов у вбиральню та повернувся, тримаючи в руках чемодан, який належить ОСОБА_8 . Свідок ОСОБА_9 запитав у ОСОБА_6 : "Що ти робиш?". ОСОБА_6 махнув рукою, вийшов із господарства потерпілого та пішов у невідомому напрямку. ОСОБА_9 кілька разів телефонував ОСОБА_8, щоб повідомити про цю подію, однак потерпілий слухавку не підняв. Свідок також ствердив, що розумів, що ОСОБА_6 вчиняв протиправні дії, тому й намагався додзвонитися до ОСОБА_8 . Пояснив, що потерпілий при ньому не дозволяв обвинуваченому брати його речі. Свідок ОСОБА_9 зазначив, що з ОСОБА_6 жодних конфліктів не мав, а тому наміру обмовити останнього у нього не було.