ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 червня 2023 року
м. Київ
справа № 712/10367/17
адміністративне провадження № К/9901/4257/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Стародуба О.П.
суддів: Єзерова А.А., Кравчука В.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 20.09.2017 (суддя -Троян Т.Є.) та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 12.12.2017 (головуючий суддя - Літвіна Н.М., судді: Ганечко О.М., Коротких А.Ю.) у справі за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Черкаської міської ради, третя особа - відділ інспектування управління інспектування Черкаської міської ради про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,
КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ
Позивач звернувся до суду з позовом про скасування постанови адміністративної комісії виконавчого комітету Черкаської міської ради від 09.08.2017 про притягнення до адміністративної відповідальності директора ТОВ "Лідкер ВС" ОСОБА_1 за статтею 152 КУпАП України у виді штрафу у розмірі 1700 грн.
ВСТАНОВЛЕНІ СУДАМИ ПОПЕРЕДНІХ ІНСТАНЦІЙ ОБСТАВИН СПРАВИ
18.07.2017 головним спеціалістом відділу інспектування управління Черкаської міської ради Волинець В.А. складені протоколи № 563, № 564, № 565 про адміністративні правопорушення п.2.4.1., п. 2.4.2., п. 2.4.3., п.2.4.5 Правил благоустрою міста Черкаси, затверджених рішенням Черкаської міської ради № 4-688 від 11.11.2008 стосовно директора ТОВ "Лідер ВС" ОСОБА_1, в яких зафіксовані факти відсутності урни біля павільйону, розташованого по вул. М.Залізняка в комплексі із зупинкою громадського транспорту "вул. Капітана Пилипенка", факти неналежного санітарного стану (бур`яни, недопалки) прилеглої території до павільйону та факт відсутності договору із спеціалізованим підприємством міста на вивіз сміття, опалого листя та інших відходів у ТОВ "Лідер ВС" балансоутримувача зупиночного комплексу "вул. Капітана Пилипенка" по вул. М.Залізняка в м. Черкаси.
09.08.2017 адміністративною комісією в складі голови комісії Шевченко Г.Ю., та членів комісії Гусаченко В.В., Горшанова В.І., Бегменко І.Ф., Кіта І.М., Металап В.В., Хлопецька Я.А., Очеретній С.І. в присутності секретаря Мовчан М.В. винесено постанову № 249 про адміністративне стягнення відносно директора ТОВ "Лідер ВС" ОСОБА_1, за порушення ним п. 2.4.1., 2.4.2., 2.4.3., 2.4.5. Правил благоустрою м. Черкаси затверджених рішенням Черкаської міської ради № 4-688 від 11.11.2008, неналежне утримання прилеглої території до павільйона на зупинці громадського транспорту "вул. Капітана Пилипенка" по вул. М.Залізняка, відсутня урна при вході та договір на вивіз сміття зі спеціалізованим підприємством, за яке передбачена адміністративна відповідальність за статтею 152 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 1700 грн.
Не погодившись із вказаною постановою, позивач звернувся до суду із цим позовом.
КОРОТКИЙ ЗМІСТ РІШЕНЬ СУДІВ ПОПЕРЕДНІХ ІНСТАНЦІЙ
Постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 20.09.2017, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 12.12.2017, у задоволенні позову відмовлено.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суди попередніх інстанцій виходили з того, що факт вчинення позивачем порушення передбаченого ст.152 КУпАП встановлений та доведений, а тому, підстави для скасування оскаржуваної постанови відсутні.
ДОВОДИ ОСОБИ, ЯКА ПОДАЛА КАСАЦІЙНУ СКАРГУ ТА ІНШИХ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
В обґрунтування касаційної скарги скаржник покликається на те, що судами попередніх інстанцій не досліджено, що в жодному протоколі не зафіксовано, яким саме технічним засобом фіксації здійснено фотозйомку, вид фотографій, місце фіксації та ким проведена така фотозйомка, відомості карти зберігання. Позивач покликається на те, що йому не були направлені протоколи про адміністративні правопорушення; не оголошено права, передбачені Законом; представнику позивача відмовлено у прийнятті письмових пояснень та наданні усних пояснень; при розгляді справи не було з`ясовано обставин, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
У відзивах на касаційну скаргу представник відповідача та представник третьої особи просили залишити рішення судів попередніх інстанцій без змін, а касаційну скаргу - без задоволення.
ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Згідно статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 213 КУпАП справи про адміністративні правопорушення розглядаються адміністративними комісіями при виконавчих комітетах сільських, селищних, міських рад.
Згідно положень частини 1 статті 218 КУпАП адміністративні комісії при виконавчих органах міських рад розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 45, 46, 92, 99, 103-1, 103-2, 104, 104-1, статтею 136 (за вчинення порушень на автомобільному транспорті), статтями 138, 141, 142, 149-152, частинами першою - п`ятою статті 152-1, частиною першою статті 154, статтями 155, 155-2, частиною другою статті 156, статтями 156-1, 156-2, 159, статтею 175-1 (за порушення, вчинені у місцях, заборонених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради), статтею 179, статтею 180 (крім справ щодо батьків неповнолітніх або осіб, які їх замінюють), частиною четвертою статті 181, статтею 181-1, частиною першою статті 182, статтями 183, 185-12, 186, 186-1, 189, 189-1, 212-1 цього Кодексу.
Відповідно до статті 152 КУпАП адміністративна відповідальність настає за порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів, що тягне за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян - суб`єктів підприємницької діяльності - від п`ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно положень пункту 2 частини 1 статті 10 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, у тому числі, затвердження правил благоустрою територій населених пунктів. Рішенням Черкаської міської ради № 4-688 від 11.11.2008 затверджено Правила благоустрою міста Черкаси.
Згідно з п. 2.4. Правил благоустрою м. Черкаси власники та балансоутримувачі об`єкту благоустрою, керівники підприємств, організацій, установ, незалежно від їх відомчої належності і форм власності, підприємці, громадяни, які мають житлові будинки, будівлі та споруди іншого призначення у особистій власності чи користуванні, власники тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення, зобов`язані забезпечити постійне утримання територій та об`єктів у належному технічному стані і зовнішньому вигляді, своєчасний ремонт об`єктів, фарбування фасадів, будівель і малих архітектурних споруд, благоустрій та озеленення прилеглих територій, косіння газонів, встановлення урн, оновлення табличок із назвами вулиць та номерних знаків на будинках, назв підприємств, установ, організацій, тощо. Межі утримання, прибирання, благоустрою та озеленення прилеглої території для підприємств, установ, організацій всіх форм власності, які розташовані вздовж автомагістралей, доріг та вулиць міста, встановлюється від меж закріплених територій до проїжджої частини. Для приватних житлових будинків, які розташовані на основних вулиця міста, перелік яких визначено рішенням виконавчого комітету міської ради, прилеглу територію встановлено до дороги (проїжджої частини).