РІШЕННЯ
Іменем України
25 травня 2023 року
м. Київ
справа №9901/364/21
адміністративне провадження № П/9901/364/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
Головуючого-судді - Мацедонської В.Е.,
суддів: Жука А.В., Мартинюк Н.М., Мельник-Томенко Ж.М., Шевцової Н.В.
за участю:
секретаря судового засідання - Морозенко С.П.,
позивача - ОСОБА_1,
представників позивача - Кравця Р.Ю.,
представника відповідача - Пантюхової Л.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Президента України про визнання протиправним та нечинним Указу Президента України №344/2021 від 09 серпня 2021 року, поновлення на посаді,
УСТАНОВИВ:
I. КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ ВІДПОВІДАЧА
09 вересня 2021 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Верховного Суду з позовом до Президента України (далі - відповідач), в якому просив:
- визнати протиправним та нечинним Указ Президента України №344/2021 "Про звільнення ОСОБА_1 з посади командувача Повітряних Сил Збройних Сил України" від 09 серпня 2021 року;
- поновити ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1 ) на посаді командувача Повітряних Сил Збройних Сил України.
На обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що нормами статтей 106, 117 Конституції України передбачені повноваження Президента України видавати укази, однак дане повноваження має і свої обмеження, а саме: такі укази мають бути одночасно видані на основі та на виконання як Конституції, так і законів України, що означає, що будь-який указ Президента України має мати чітко визначену правову підставу, а така правова підстава має бути узгоджена з Конституцією і законами України.
Позивач зазначає, що, не зачіпаючи питання конституційності актів Президента України, слід в рамках адміністративного судочинства перевірити та установити: чи було видано оскаржуваний Указ на основі та на виконання законів України, оскільки наявність у Президента України повноважень на прийняття указів не свідчить про наявність у нього необмежених дискреційних повноважень на прийняття указів.
Позивач указує, що відповідно до статті 8 Закону України "Про Збройні Сили України" повноваження командувачів видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, основні завдання та порядок функціонування командувань видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України визначаються в положеннях, які затверджуються Головнокомандувачем Збройних Сил України.
В той же час положення про командувачів Повітряних Сил Збройних Сил України не було затверджене Головнокомандувачем Збройних Сил України, тобто відсутній нормативно-правовий акт, який би згідно статті 19 Конституції України визначав спосіб реалізації Президентом України своїх повноважень, передбачених статтею 117 Конституції України, в частині вирішення питання щодо звільнення командувача Повітряних Сил, тобто видання указу відбулося з порушенням статті 2 КАС України.
Оскільки в порушення вимог Закону України "Про Збройні Сили України" відсутнє положення, яке б передбачало повноваження командувачів видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, основні завдання та порядок їх функціонування, тоді відсутній механізм та спосіб реалізації Президентом України своїх повноважень, передбачених статтею 117 Конституції України в частині вирішення питання щодо звільнення командувача Повітряних Сил.
Окрім того, ОСОБА_1 указує на те, що загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як актів правозастосування, є їх обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення суб`єктом владних повноважень конкретних підстав його прийняття (фактичних та юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття, чого при прийнятті Указу Президента України №344/2021 вчинено не було. Оскаржуваний указ не містить жодної підстави звільнення позивача з займаної ним посади, що позбавляє ОСОБА_1 можливості дізнатись про причини його звільнення з займаної ним посади.
29 вересня 2021 року на адресу Верховного Суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній просить відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 повністю.
У відзиві на позовну заяву відповідач зазначає про те, що Конституційний Суд України в своїх рішеннях, зокрема, від 10 квітня 2003 року № 7-рп/2003, від 07 квітня 2004 року № 9-рп/2004, від 02 жовтня 2008 року №19-рп/2008, від 08 серпня 2008 року № 21-рп/2008, неодноразово наголошував, що повноваження Президента України визначаються виключно Конституцією України. Законодавчі акти не можуть покладати додаткових прав чи обов`язків на Президента України, крім тих, що передбачені нормами Конституції України.
Ураховуючи приписи статті 106 Конституції України, статтей 13, 16 Закону України "Про національну безпеку України" та статті 3 Закону України "Про Збройні Сили України" саме до повноважень Президента України належить звільнення командувачів видів Збройних Сил України, зокрема командувача Повітряних Сил Збройних Сил України, і, відповідно, звільнення позивача з посади.
Також відповідач наголошує на тому, що жоден нормативно-правовий акт не містить вимогу зазначати в оскаржуваному Указі підстави звільнення позивача з посади.
Під час судового засідання ОСОБА_1 та його представники підтримали позовні вимоги, зазначивши про протиправність Указу Президента України №344/2021 від 09 серпня 2021 року з огляду на відсутність обґрунтованого подання для звільнення позивача з посади, просили позов задовольнити. Представник Президента України підтримав доводи, викладені у відзиві на позов, у задоволенні позову ОСОБА_1 просив відмовити.
ІІ. Процесуальні дії у справі
Ухвалою від 15 вересня 2021 року відкрито провадження в цій справі, призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін на 07 жовтня 2021 року о 13 год 00 хв.
07 жовтня 2021 року судове засідання не відбулося у зв`язку з перебуванням судді, яка входить до складу колегії, Мартинюк Н.М. у відпустці.
Ухвалою Верховного Суду від 09 листопада 2021 року справу призначено до розгляду в судовому засіданні 25 листопада 2021 року о 13 год 00 хв.
У судовому засіданні, яке відбулося 25 листопада 2021 року, колегія суддів протокольною ухвалою витребувала від відповідача документи, які передбачені Положенням про порядок підготовки та внесення проектів актів Президента України щодо підготовки оскаржуваного указу, його погодження, обґрунтованості. В судовому засіданні оголошено перерву до 23 грудня 2021 року до 13:00 год.
08 грудня 2021 року на виконання вимог протокольної ухвали Суду від 25 листопада 2021 року відповідачем надано витребувані судом засвідчені копії наявних в Офісі Президента України матеріалів, які передували виданню Указу Президента України №344/2021 щодо звільнення ОСОБА_1, а саме: лист Міністра оборони України А. Тарана від 04 серпня 2021 року №220/5327 про подання на розгляд проєкту Указу Президента України щодо звільнення ОСОБА_1 з посади командувача Повітряних Сил Збройних Сил України; проєкт Указу Президента України "Про звільнення ОСОБА_1 з посади командувача Повітряних Сил Збройних Сил України"; Довідка про проходження служби ОСОБА_3 ; довідка щодо погодження проєкту Указу Президента України "Про звільнення ОСОБА_1 з посади командувача Повітряних Сил Збройних Сил України"; а також примірник Указу Президента України №345/2021 "Про призначення ОСОБА_6 командувачем Повітряних Сил Збройних Сил України".
23 грудня 2021 року на адресу Верховного Суду від представника позивача - адвоката Кравця Р.Ю. надійшло клопотання про перенесення розгляду справи, у зв`язку з необхідністю позивача бути присутнім у судовому засіданні в Печерському районному суді м. Києва в іншій справі, де його явка є обов`язковою.
В судовому засіданні, яке відбулося 23 грудня 2021 року, клопотання позивача про перенесення розгляду справі задоволено, оголошено перерву в судовому засіданні до 17 лютого 2022 року до 12 год. 30 хв.
17 лютого 2022 року судове засідання не відбулося у зв`язку з перебуванням судді, який входить до складу колегії суддів, Жука А.В. на лікарняному.
Наступне судове засідання призначено на 24 березня 2022 року на 13 год. 00 хв.
У зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції РНБО, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" 24 лютого 2022 року Президентом України прийнято Указ № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні".
Наказом Голови Верховного Суду від 02 березня 2022 року № 29/0/8-22 зупинено тимчасово розгляд справ Касаційним адміністративним судом у складі Верховного Суду у відкритих судових засіданнях за участю учасників судового процесу до усунення обставин, які в умовах воєнної агресії проти України зумовлюють загрозу життю, здоров`ю та безпеці відвідувачів, суддів і працівників секретаріату цього касаційного суду.
01 квітня 2022 року від представника позивача - адвоката Р. Кравця надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, мотивуючи тим, що Рекомендаціями Ради суддів України щодо роботи судів в умовах воєнного стану від 02 березня 2022 року роз`яснено необхідність по можливості відкладати розгляд справ (за винятком невідкладних судових розглядів) та знімати їх з розгляду.
Наказом Голови Верховного Суду від 08 червня 2022 року унесено зміни до наказу Верховного Суду від 02 березня 2022 року №29/0/8-22, згідно з якими визнано таким, що втратив чинність, пункт 2 наказу Голови Верховного Суду від 02 березня 2022 року № 29/0/8-22 "Про встановлення особливого режиму роботи Верховного Суду в умовах воєнного стану".
У зв`язку з вищевикладеним, розгляд справи призначено на 14 липня 2022 року на 13:00 год.
В судовому засіданні, яке відбулося 14 липня 2022 року, Суд надав час для примирення сторін та оголосив перерву до 25 серпня 2022 року до 12:30 год.
Судове засідання, призначене на 25 серпня 2022 року на 12:30 год, не відбулось з метою збереження життя і здоров`я та забезпечення безпеки відвідувачів, суддів, і працівників апарату Верховного Суду у період з 23 до 25 серпня 2022 року, відповідно до розпорядження Голови Верховного Суду від 22 серпня 2022 року №45.
Наступне судове засідання призначено на 13 жовтня 2022 року на 12 год 30 хв.
Відповідно до розпорядження Голови Верховного Суду від 11 жовтня 2022 року №57/0/9-22, з метою збереження життя і здоров`я та забезпечення безпеки відвідувачів, суддів, і працівників апарату Верховного Суду у період з 12 до 14 жовтня 2022 року -Верховний Суд переходить на дистанційний режим роботи, у зв`язку з чим судове засідання, призначене на 13 жовтня 2022 року на 12:30 год, не відбулось.
Наступне судове засідання призначено на 24 листопада 2022 року на 12 год 45 хв.
Судове засідання, призначене на 24 листопада 2022 року на 12:45 год, не відбулося у зв`язку з відсутністю електропостачання у приміщенні Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду на час проведення судового засідання.
Наступне судове засідання призначено на 13 грудня 2022 року на 11 год 00 хв.
Протокольною ухвалою Верховного Суду від 13 грудня 2022 року від відповідача витребувано документи та запропоновано позивачу чи його представнику надати додаткові пояснення, у зв`язку з чим оголошено перерву у справі до 09 лютого 2023 року до 12:30 год.
У судовому засіданні, яке відбулося 09 лютого 2023 року, представником відповідача надано копію розпорядження керівника Офісу Президента України №05-к від 13 жовтня 2021 року "Про розподіл обов`язків між Керівником Офісу Президента України та його заступниками, Керівником Апарату Офісу Президента України", оголошена перерва в судовому засіданні до 30 березня 2023 року на 12:30 год.
Судове засідання, призначене на 30 березня 2023 року на 12:30 год не відбувся у зв`язку з перебуванням судді, яка входить до складу колегії суддів, Шевцової Н.В. - у відпустці.
Наступне судове засідання призначено на 25 травня 2022 року на 12 год 45 хв.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Указом Президента України №443/2015 від 20 липня 2015 року "Про призначення ОСОБА_1 командувачем Повітряних Сил Збройних Сил України" призначено генерал-лейтенанта ОСОБА_1 командувачем Повітряних Сил Збройних Сил України.
Указом Президента України №344/2021 від 09 серпня 2021 року "Про звільнення ОСОБА_1 з посади командувача Повітряних Сил Збройних Сил України" звільнено ОСОБА_1 з посади командувача Повітряних Сил Збройних Сил України.
Підставою для видання зазначеного Указу згідно з наданими відповідачем доказами слугував лист Міністерства оборони України від 04 серпня 2021 року №220/5327 за підписом Міністра оборони України А. Тарана про подання на розгляд проєкту Указу Президента України щодо звільнення генерал-полковника ОСОБА_1 з посади командувача Повітряних Сил Збройних Сил України, до якого в якості додатків долучено проєкт Указу на 1 аркуші, довідку про проходження служби ОСОБА_1 на 1 аркуші.
ОСОБА_1 уважає, що вищезазначений Указ Президента України №344/2021 від 09 серпня 2021 рокує протиправним та підлягає скасуванню, а тому звернувся до суду з цим позовом.
IІІ. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН ТА ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.
Статтею 55 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Кожен має право звертатися за захистом своїх прав до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
Кожному гарантується право звернутись із конституційною скаргою до Конституційного Суду України з підстав, установлених цією Конституцією, та у порядку, визначеному законом.
Кожен має право після використання всіх національних засобів юридичного захисту звертатися за захистом своїх прав і свобод до відповідних міжнародних судових установ чи до відповідних органів міжнародних організацій, членом або учасником яких є Україна.
Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Статтею 124 Конституції України встановлено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускаються.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин першої, другої статті 102 Конституції України Президент України є главою держави і виступає від її імені. Президент України є гарантом державного суверенітету, територіальної цілісності України, додержання Конституції України, прав і свобод людини і громадянина.
Пунктами 1, 17 частини першої статті 106 Конституції України визначено, що Президент України забезпечує державну незалежність, національну безпеку і правонаступництво держави; є Верховним Головнокомандувачем Збройних Сил України; призначає на посади та звільняє з посад вище командування Збройних Сил України, інших військових формувань; здійснює керівництво у сферах національної безпеки та оборони держави.
Частиною третьою статті 106 Конституції України установлено, що Президент України на основі та на виконання Конституції і законів України видає укази і розпорядження, які є обов`язковими до виконання на території України.
Законом України "Про національну безпеку України" від 21 червня 2018 року №2469-VIII (далі за текстом - Закон №2469-VIII, в редакції, що була чинною на час спірних правовідносин) визначаються та розмежовуються повноваження державних органів у сферах національної безпеки і оборони, створюється основа для інтеграції політики та процедур органів державної влади, інших державних органів, функції яких стосуються національної безпеки і оборони, сил безпеки і сил оборони, визначається система командування, контролю та координації операцій сил безпеки і сил оборони, запроваджується всеосяжний підхід до планування у сферах національної безпеки і оборони, забезпечуючи у такий спосіб демократичний цивільний контроль над органами та формуваннями сектору безпеки і оборони.
Пунктом 10 статті 13 Закону №2469-VIII визначено, що керівництво у сферах національної безпеки і оборони відповідно до Конституції України здійснює Президент України, який, зокрема, призначає на посади та звільняє з посад вище командування Збройних Сил України за поданням Міністра оборони України, а також вище командування інших військових формувань за поданням керівників органів центральної виконавчої влади, яким підпорядковуються відповідні військові формування.
Згідно з частиною п`ятою статті 16 Закону України "Про національну безпеку України" до складу Збройних Сил України входять види та окремі роди військ (сил). Командувачі видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України призначаються на посаду і звільняються з посади Президентом України за поданням Міністра оборони України. Повноваження командувачів видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, основні завдання та порядок функціонування командувань видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України визначаються в положеннях, які затверджуються Головнокомандувачем Збройних Сил України.
Види Збройних Сил України визначені Законом України "Про Збройні Сили України" від 06 грудня 1991 року № 1934-XII (далі за текстом - Закон №1934-ХII, в редакції, що була чинною на час спірних правовідносин) - Сухопутні війська, Повітряні Сили, Військово-Морські Сили (стаття 3).