1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Рішення


РІШЕННЯ

Іменем України

25 травня 2023 року

м. Київ

справа №990/54/23

адміністративне провадження № П/990/54/23

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Уханенка С.А.,

суддів - Кашпур О.В., Мацедонської В.Е., Радишевської О.Р., Шевцової Н.В.,

розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Вищої ради правосуддя про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

У березні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Верховного Суду як суду першої інстанції з позовом до Вищої ради правосуддя, у якому просить:

1) визнати протиправною бездіяльність Вищої ради правосуддя щодо неоприлюднення не пізніше п`яти робочих днів після отримання інформації про осіб, які подали заяви про намір бути призначеними членом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, у тому числі інформації про позивача, разом із копіями поданих документів (крім документів, передбачених пунктами 3, 7, 8 частини дванадцятої статті 95 Закону України від 02.06.2016 №1402-VIII "Про судоустрій і статус суддів" (далі - Закон №1402-VIII) на офіційному вебсайті Вищої ради правосуддя;

2) зобов`язати Вищу раду правосуддя оприлюднити інформацію про осіб, які подали заяви про намір бути призначеними членом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, у тому числі інформацію про позивача, разом із копіями поданих документів (крім документів, передбачених пунктами 3, 7, 8 частини дванадцятої статті 95 Закону №1402-VIII) на офіційному вебсайті Вищої ради правосуддя.

Позов обґрунтував тим, що всупереч вимогам частини тринадцятої статті 95 Закону №1402-VIII Вища рада правосуддя у процедурі проведення конкурсу на зайняття посади члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України не оприлюднила на своєму вебсайті у визначений законом час та етап конкурсу інформацію про осіб, які подали заяви про намір бути призначеними членом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. На переконання позивача, приховування відповідачем цієї публічної інформації позбавило народ України і міжнародний загал можливості отримати відкриту інформацію про кандидатів, установити їхню відповідність визначеним законом критеріям, а також обмежило право кожного кандидата порівняти себе з іншими учасниками конкурсу, пересвідчитися у своїх перевагах, досягненнях і навпаки.

У відзиві на позовну заяву Вища рада правосуддя просить відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що 21 січня 2022 року на першому офіційному засіданні Конкурсної комісії з відбору членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (далі - Конкурсна комісія) було оголошено про початок першого конкурсу на зайняття вакантних посад членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та встановлено строк подання документів для участі у конкурсі з 04 лютого 2022 року по 04 березня 2022 року включно. Проте у зв`язку із введенням в Україні воєнного стану Конкурсна комісія з 24 лютого 2022 року призупинила свою роботу і відновила її 13 липня 2022 року, встановивши новий строк подання аплікаційних заяв - з 15 липня 2022 року до 22 серпня 2022 року включно. 26 серпня 2022 року Конкурсна комісія звернулася до Вищої ради правосуддя з проханням оприлюднити на офіційному вебсайті Ради перелік кандидатів на посаду члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Водночас після отримання документів від кандидатів, у тому числі від позивача, що надійшли після завершення строку подання документів, Конкурсна комісія оновила список кандидатів і 08 вересня 2022 року звернулася до Вищої ради правосуддя щодо його оприлюднення. 08 вересня 2022 року Вища рада правосуддя опублікувала на своєму вебсайті перелік із 302 кандидатів на посади членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, в якому також є електронні посилання на скановані копії поданих кандидатами документів. Таким чином, Вища рада правосуддя виконала свій обов`язок з оприлюднення визначеної законом інформації про кандидатів, зокрема й про позивача, що, на думку відповідача, спростовує доводи позовної заяви. Крім того, відповідач звертає увагу на те, що позивач фактично не погоджується з діями Конкурсної комісії щодо добору кандидатів та не зазначає про будь-які дії чи бездіяльність Вищої ради правосуддя, які би зачіпали його права та інтереси чи породжували для нього право на судовий захист.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України від 21.12.2016 №1798-VIII "Про Вищу раду правосуддя" Вища рада правосуддя є колегіальним, незалежним конституційним органом державної влади та суддівського врядування, який діє в Україні на постійній основі для забезпечення незалежності судової влади, її функціонування на засадах відповідальності, підзвітності перед суспільством, формування доброчесного та високопрофесійного корпусу суддів, додержання норм Конституції і законів України, а також професійної етики в діяльності суддів і прокурорів.

Частиною першою статті 27 цього Закону передбачено, що організаційне, інформаційно-довідкове та інше забезпечення діяльності Вищої ради правосуддя та її органів здійснює секретаріат.

Згідно з частиною першою статті 95-1 Закону №1402-VIII Конкурсна комісія є допоміжним органом Вищої ради правосуддя, що утворюється для проведення конкурсу на зайняття посади члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та формування переліку кандидатів на посаду члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, які відповідають критеріям доброчесності та професійної компетентності.

Порядок проведення конкурсу та призначення на посаду члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України врегульований статтею 95 Закону №1402-VIII.

Так, призначення на посаду члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України здійснюється Вищою радою правосуддя за результатами конкурсу в порядку, встановленому цим Законом, строком на чотири роки. Конкурс на зайняття посади члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України проводиться на основі принципів верховенства права, професійності, публічності та політичної нейтральності в порядку, встановленому цим Законом. Конкурс на зайняття посади члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України проводить Конкурсна комісія у порядку, передбаченому цим Законом (частини перша-третя статті 95 Закону №1402-VIII).

Оголошення про початок конкурсу, умови і строки його проведення публікується у газеті "Голос України" та оприлюднюється секретаріатом Вищої ради правосуддя на офіційному веб-сайті Вищої ради правосуддя не пізніше ніж за три місяці до дня закінчення строку повноважень члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України або не пізніше десяти днів з дня дострокового припинення повноважень чи звільнення члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (частина дев`ята статті 95 Закону №1402-VIII).

Особа, яка відповідає вимогам, визначеним цим Законом до члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, та має намір бути призначеною членом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, звертається з відповідною заявою до Конкурсної комісії (частина десята статті 95 Закону №1402-VIII).

Перелік документів, що подаються разом із заявою, визначений у частині дванадцятій статті 95 Закону №1402-VIII.

Секретаріат Вищої ради правосуддя приймає документи, передбачені частиною дванадцятою цієї статті, у хронологічному порядку надходження заяв та не пізніше п`яти робочих днів після їх отримання оприлюднює інформацію про осіб, які подали заяви про намір бути призначеними членом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, разом із копіями поданих документів (крім документів, передбачених пунктами 3, 7, 8 частини дванадцятої цієї статті) на офіційному веб-сайті Вищої ради правосуддя (частина тринадцята статті 95 Закону №1402-VIII).

Прийом документів, передбачених частиною дванадцятою цієї статті, завершується о 24 годині останнього дня строку, визначеного Конкурсною комісією для подання документів. Секретаріат Вищої ради правосуддя не може відмовити у прийнятті документів з інших підстав, ніж закінчення строку, визначеного для подання документів (частина чотирнадцята статті 95 Закону №1402-VIII).

Конкурсна комісія формує перелік кандидатів на посаду члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, що оприлюднюється на офіційному веб-сайті Вищої ради правосуддя не пізніше ніж через три дні після завершення прийому документів (частина п`ятнадцята статті 95 Закону №1402-VIII).

Конкурсна комісія перевіряє подані кандидатами документи на відповідність вимогам цього Закону та оприлюднює на офіційному веб-сайті Вищої ради правосуддя перелік кандидатів, допущених до участі у конкурсі на зайняття посади члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (частина шістнадцята статті 95 Закону №1402-VIII).

Звертаючись до суду з цим позовом, ОСОБА_1 послався на невиконання Вищою радою правосуддя встановленого частиною тринадцятою статті 95 Закону №1402-VIII обов`язку щодо оприлюднення інформації про осіб, які подали заяви про намір бути призначеними членом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, у п`ятиденний строк з дати отримання відповідних заяв, що, за доводами позивача, порушило його права у процедурі проведення конкурсу на зайняття вакантних посад члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Перевіряючи зазначені аргументи позивача, Суд установив, що 21 січня 2022 року відбулося перше офіційне засідання Конкурсної комісії, на якому затверджено оголошення про початок першого конкурсу на зайняття вакантних посад членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, умови і строки його проведення. Зокрема, встановлено, що документи від осіб, які бажають взяти участь у конкурсі, приймаються з 04 лютого 2022 року по 04 березня 2022 року включно (а.с. 33, 36-37).

Повідомлення про початок офіційної роботи Конкурсної комісії оприлюднено на офіційному вебсайті Вищої ради правосуддя 20 січня 2022 року за посиланням https://hcj.gov.ua/news/konkursna-komisiya-z-doboru-kandydativ-na-posady-chleniv-vkks-rozpochynaye-oficiynu-robotu.


................
Перейти до повного тексту